aA
Komerciniai skrydžiai gal ir prarado praėjusio „reaktyvinio amžiaus“ mitologizuotą žavesį – prisiminkime sausakimšus biudžetinių oro linijų lėktuvus, nykų maitinimą ir pirmalaikę didingojo „Airbus A380“ baigtį, – bet aviacijos įmonės ir toliau bando pagerinti keleivių patirtį skrendant lėktuvu.
Lėktuvo salonas
© Shutterstock nuotr.

Negailestingai konkurencingame aviacijos pasaulyje didesnis salono komfortas gali reikšti geresnius pardavimus, o salono patogumai (arba jų trūkumas) yra nuolat aptarinėjami socialinės žiniasklaidos platformose.

Kasmetinėje „Aircraft Interiors Expo“ parodoje Hamburge, kurioje demonstruojamos karščiausios lėktuvų salonų naujovės, šimtai dalyvių pristatė naujas sėdynes, audinius, apšvietimą, pramogines sistemas ir kūrybiško išdėstymo koncepcijas.

Ryškiausios tendencijos šių metų parodoje: kuo geriau panaudoti salone surinktus duomenis, kad keleiviams būtų galima teikti personalizuotą patirtį, padėti skrydžio palydovams ir pagerinti sudėtingų verslo klasės vietų bei virtuvės zonų priežiūrą.

Toliau pateikiame sąrašą kai kurių pagrindinių tendencijų ir ypatybių, kurias pristatė 500 šių metų Hamburgo parodos dalyviai.

Jauskitės kaip namie

Per pastaruosius dešimtmečius sėdynių ir salono apmušalai keitėsi nuo psichodelinių iki prislopintų tonų. Naujausia tendencija šiuo metu – namų jausmas. „Lantal Textiles“, orlaiviams skirtų audinių gamintojas, pademonstravo salono užuolaidas su pliušiniu, trimačiu audimu, o „Lonseal Inc.“ pristatė grindis, kurios imituoja nelygią tikros medienos faktūrą, kad salono erdvėje tvyrotų jaukesnė atmosfera.

Naujovės, kurios kelionę lėktuvu žada padaryti dar patogesnę: džiaugsis ir ekonominės klasės keleiviai
© Shutterstock

Nuotaiką keičiantis apšvietimas tebėra pagrindinė salono naujovė, tačiau naujos kartos LED lempos leidžia oro linijoms, be kita ko, ženkliai sumažinti ir bendrą svorį. „Collins Aerospace“ pristatė skaitymo lempą, kuri gali prisitaikyti prie skirtingų poreikių – nuo didelio iki mažo objekto apšvietimo, prireikus keisdama spalvą, todėl salone nebereikia papildomų elementų, tokių kaip šoninis apšvietimas.

Įsipatoginkite (net ir skrisdami ekonomine klase)

Į gultą transformuojamos sėdynės verslo ir pirmos klasės salonuose egzistuoja daugiau nei dešimtmetį, tačiau kuklios ekonominės klasės sėdynės iki šiol tarnavo utilitarizmui: jos buvo siauros, lengvos, riboto komforto. Šiemet „Recaro Holding“ pristatė naujo dizaino „CL3710“ salono sėdynę, sukonstruotą specialiai tolimiems maršrutams: joje integruotos papildomos priemonės miegui, tokios kaip galvos atrama ir ištraukiamas pakojis, skirtas sėdynės pailginimui ir geresnei šlaunų atramai. Salone jums per karšta ar per šalta? „Lantal“ tobulina temperatūros valdymo sistemą, kuri leidžia keleiviui pašildyti arba atvėsinti savo sėdimą vietą.

Grįžtant į prabangesnį salono galą, „Airbus“ eksperimentuoja su nauju sėdynės dizainu, kurį vadina „minkštu kampu“: vienam asmeniui skirta sėdynė sujungiama su minkštu suoleliu, kurį galima panaudoti susitikimams skrydžio metu arba patogiai išsitiesus numigti.

Naujovės, kurios kelionę lėktuvu žada padaryti dar patogesnę: džiaugsis ir ekonominės klasės keleiviai
© Augustas Didžgalvis

Kvapai ir jausmai

Pykina visą kabiną persmelkiantis sudvisęs kvapas? „Panasonic Avionics Corp.“ į saloną atneša oro dezodoravimo sistemą, kuri išvalo orą aplink (verslo klasės) keleivio sėdynę, panaudojant elektrostatines nanodaleles, neutralizuojančias orą ir kovojančias su virusais bei bakterijomis. Hamburgo parodoje inžinieriai pademonstravo šios technologijos veikimą, panaudodami audinio gabalėlį, prikvėpintą pastovėjusių gruzdintų bulvyčių aromatu. Maždaug minutę papurškus nanodalelių srautą, audinys pakvipo švaria patalyne.

„Fokker Technologies“ inžinieriai svarsto, kaip pakvėpinti saloną išskirtiniais kvapais: kompanija kartu su kosmetikos prekės ženklu „Rituals“ nori sukurti gaminį, kuris skleistų kvapus per oro kondicionavimo sistemą, žadėdamas didesnį komfortą keleiviams arba galimybę sukurti signatūrinį oro linijų aromatą geresniam prekės ženklo atpažinimui.

Skrydžio žemėlapiai

Skrydžio pramogos nuėjo ilgą kelią nuo tų laikų, kai filmai buvo rodomi ekranuose su vonios kilimėlio lygio raiška, tačiau šis kelias dar nesibaigė: šiuo metu siekiama pritaikyti pramogas individualiai kiekvienam keleiviui. Viena populiariausių salono pramogų išlieka skrydžio sekimo žemėlapiai, tačiau jų teikiama patirtis vis dar atsilieka nuo pažangių savybių, būdingų asmeniniams mobiliesiems įrenginiams.

Naujovės, kurios kelionę lėktuvu žada padaryti dar patogesnę: džiaugsis ir ekonominės klasės keleiviai
© Augustas Didžgalvis

„Panasonic“ sukūrė žemėlapį, kuriame naudojama asmeninė kelionės informacija iš keleivio lojalumo programos profilio: į ją integruojami pramoginiai skrydžio elementai ir informacija apie aplinką bei kelionės tikslą. Žemėlapis, pasieksiantis oro linijas kitais metais, leidžia keleiviams naudoti ir „FlightAware“ duomenis, kurie seka kitų orlaivių skrydžio maršrutus.

Išmaniosios dėtuvės

Sunku sugalvoti labiau varginantį dalyką, nei stovėjimas prie bagažo karuselės po ilgos kelionės, todėl vis daugiau žmonių stengiasi sugrūsti savo lagaminus į virš galvos esančias dėtuves. „Airbus“ ir „Boeing“ bando dėtuves padidinti, o „Boeing“ pristatė naują 777X plataus fiuzeliažo orlaivių išdėstymą.

„Airbus“ taip pat siekia, kad dėtuvės taptų išmanesnės, pasitelkdamas jutiklius, kurie seka, ar dėtuvė naudojama, ir stebi pakrauto bagažo svorį, suteikdami vežėjui svarbius duomenis apie užimtumo rodiklius. Ateityje „Airbus“ nori suteikti keleiviams galimybę iš anksto rezervuoti dėtuvės erdvę, tokiu būdu bandant įveikti amžinus mūšius tarp keleivių dėl vietos bagažui.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.3636

Turistų skaičius Lietuvoje ir toliau auga: pasakė, kurios šalies svečių sulaukėme daugiausiai (4)

375,6 tūkst., arba net 15,4 proc. daugiau. Šis vietinių turistų augimas 2019 m. I ketvirtį yra...

„Uber“ siūlys ekskursijas į Didįjį barjerinį rifą povandeniniu laivu

Saujelė australų greitai galės užsisakyti trumpą ekskursiją po Didįjį barjerinį rifą „...

Pigių skrydžių bendrovė pristatė naują kryptį iš Vilniaus (10)

„Wizz Air“ pristato naują žiemos sezono kryptį – nuo spalio 27 d. aviakompanija sujungs...

Siekdami populiarinti keliavimą autostopu rengia varžybas: tai bus pasitikėjimo išbandymas

Paklausti, ko Lietuvos visuomenei trūksta labiausiai, daugelis atsakome: tarpusavio pasitikėjimo....

Vienas didžiausių kelionių organizatorių pristatė naują saulėtų atostogų kryptį iš Lietuvos (1)

Auganti paklausa, labai geras paslaugų kainos ir kokybės santykis: didelis 4–5 žvaigždučių...

Top naujienos

Išskirtinis interviu: Nausėda darys įtaką partijų veiklai ir keis Prezidentūrą neieškos žmonių, kurie tik pritartų jo nuomonei (4)

Naujai išrinktas Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad iki liepos 12-osios, kai įvyks jo...

Nausėda renkasi komandą: kas sups būsimą šalies vadovą? (146)

Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda formuoja savo komandą. Kertinis ratas žmonių, kuris...

Gabrielius Landsbergis: valstiečių pasirodymas rinkimuose buvo siurprizas visiems papildyta (199)

Valstiečių-žaliųjų rezultatą Europos Parlamento rinkimuose būtų sunku vertinti kaip pozityvų,...

Po balsavimo Europoje skelbia apie istorinį momentą: keičiasi galios pusiausvyra papildyta (75)

Keturias dienas trukę Europos Parlamento (EP) rinkimai pasiekė finišo tiesiąją. Didžiausias...

Ramūnas Karbauskis nepasirodė konferencijoje rinkimų rezultatams aptarti (36)

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neatvyko į spaudos konferenciją rinkimų rezultatams...

Šimonytė po pralaimėtų rinkimų: man gaila Ramūno Karbauskio (371)

Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose Gitanui Nausėdai pralaimėjusi Ingrida Šimonytė...

Rinkimų nakties akimirkos – pro DELFI fotografų objektyvą (11)

Sekmadienį Lietuva šalies vadovu išrinko Gitaną Nausėdą, ir išrinko 11 Lietuvos atstovų į...

Gyvai / Netobulos. Adrija Čepaitė: kaip žodžiai gali pakeisti jūsų gyvenimą? (2)

Kodėl vienų žmonių noriai klausomės, o kitų negirdime? Kaip kalbėti, kad jus išgirstų ir jums...

Goda Alijeva apie tikrąsias skyrybų priežastis: jis nebuvo labai geras krepšininkas, o išgarsėjo tik tapęs mano vyru (47)

Dainininkė Goda Alijeva pasiryžo itin atviram interviu apie skyrybas su krepšininku Rolandu...

„Misija Sibiras‘19” bandomasis žygis: nuo 100 kuprinių Katauskių rinkiminėje apylinkėje iki išsaugotos istorijos (5)

50 nueitų kilometrų, sutvarkytos Ariogalos senųjų žydų kapinės, ekstremalus kėlimasis per...