Miestas taip tikisi sužerti daugiau pinigų į miesto biudžetą kurorto infrastruktūrai gerinti, bet kaip parodė „Palangos tilto“ tyrimas, kad tai gali ir nepavykti, nes su kai kuriais mažaisiais viešbučiais ir privačiais apgyvendinimo paslaugų tiekėjais galima „susitarti“ ir mokesčio nemokėti.

Viešbučiai pretenzijų dėl rinkliavos nesulaukia

Viešbučiai savo internetinėse svetainėse nurodo kainą už nakvynę, tačiau, kaip įsitikino šių eilučių autorė, niekur nėra perspėjamosios informacijos, kad teks sumokėti ir miesto įvestą „pagalvės“ mokestį – už naktį po 1 eurą.

Palangos viešbučio „Gabija“ vadovė Nastasija Žutautaitė teigia, kad gyventojai perspėjami registracijos metu: „Ši rinkliava neįeina į apgyvendinimo kainą, svečiai jį sumoka atskirai išvykdami“.
Pretenzijų dėl mokesčio, pasak vadovės, nesulaukiama: „Kiekvienam svečiui paaiškiname, kad šis mokestis skirtas Palangos miestui gražinti, kad kitąkart atvykus viešnagė būtų dar malonesnė“.

Viešbučio vadovė tikisi, kad dėl šiais metais padidinto mokesčio priekaištų taip pat nekils.
Svečių namų, įsikūrusių Palangoje, internetinėje svetainėje norint užsisakyti kambarį prie kainos jau buvo nurodyta, kad „į siūlomą kainą neįeina vietinės miesto rinkliavos 1 euro mokestis“.
Vis dėlto beveik visų viešbučių internetinės svetainės apie papildomą mokestį svečių neinformuoja. O štai viešbučio „Pušų paunksnė“ svetainėje svečiai net klaidinami: „Į kainą neįskaičiuota vietinė miesto rinkliava – 0,30 euro asmeniui per parą“.

„Galime susitarti“

Didesnė problema savivaldybei kyla dėl privačių nuomotojų, kurie teikia paslaugą pagal verslo liudijimą. Nėra galimybių patikrinti, kiek iš tikrųjų buvo apsistoję gyventojų, tad ir pinigus už rinkliavą nesąžiningi verslininkai gali atiduoti kur kas mažesnį nei buvo surinkta iš tikrųjų.

„Palangos tiltas“ tyrė, ar privatūs nuomotojai, siūlantys apgyvendinimo paslaugas įvažiuojant į Palangą ar besiskelbiantys internete, renka šį mokestį. Paskambinus moteriai, siūlančiai butą pačiame Palangos centre, paklausėme dėl rinkliavos – atsakymas buvo toks, kaip ir tikėtasi: „Neimame mes to papildomo mokesčio, ką čia apiplėšinėsi žmones. Ir taip Palangoje viskas brangu“. Už parą ši moteris prašė 60 eurų. Akivaizdu, kad paskambinome moteriškei, nuomojančiai butą nelegaliai. Kaina už paprastą kambarėlį, ne apartamentus, tad, greičiausiai, rinkliavos mokestis įskaičiuotas į bendrą kainą, o kambario šeimininkė norėjusi pasirodyti labai svetinga, papildomo mokesčio neva neima. Tokių „geriečių“ radome ne vieną.
Palanga

Paskambinus dar pagal vieną skelbimą, pataikėme sąžiningesniam. „Pas mus ši miesto rinkliava jau įskaičiuota į bendrą kainą, tad papildomai mokėti nereikės“, – ramino moteris. Dar vienas vyriškis, siūlantis butą Rytų rajone, greičiausiai nežino, kad mokestis padidintas. „Imame tą mokestį, bet jis nedidelis, tik 0,30 centų, tad gal jūsų labai neišgąsdins. O jei labai brangu, tai galime susitarti“, – įvairius variantus siūlė paslaugusis vyriškis.

Yra išimčių ir naujovių

Vadinamasis „pagalvės“ mokestis kurorte įvestas jau 2012 metais balandžio mėnesį. Jį privalo rinkti visi fiziniai ir juridiniai asmenys, teikiantys apgyvendinimo paslaugas, taip pat sanatorijos, kurorto reabilitacijos centrai, kempingai, turizmo centrai, poilsio namai, jaunimo nakvynės namai ar fiziniai asmenys, įsigiję verslo liudijimus. Iki šių metų rinkliavos mokestį sudarė 0,30 euro centų.

Mokestis privalomas už kiekvieną suteiktą nakvynę. Lengvatos skiriamos ligoniams, kuriems medicininės reabilitacijos paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo lėšų. Nuo 2016 metų balandžio 1 d. mokestis išaugo iki 1 euro, tačiau Palangos miesto savivaldybės sprendimu, vaikams iki 18 metų nakvynė nemokama. Ankstesniais metais tik vaikams ir jų tėveliams, atvykusiems į VšĮ Palangos vaikų sanatoriją „Palangos gintaras“, jo nereikėjo mokėti. Beje, didinant mokestį iki 1 euro buvo argumentuojama, kad kiti kurortai jau seniai turi didesnį šį mokestį, o Palanga vis dar rinko neva juokingus 0,30 euro centų.

Skolininkų paieška itin sudėtinga

Prisimenant ankstesnių metų taikyto „pagalvės“ mokesčio praktiką, Palangos miesto savivaldybės Rinkliavų skyriaus vyriausios specialistės Astos Mordvinukienės teigimu, viena didžiausių bėdų yra šio mokesčio deklaravimas: „Dažnai turime problemų su privačiais asmenimis, teikiančiais apgyvendinimo paslaugas. Jie nedeklaruoja vasaros sezonu gyvenusių poilsiautojų skaičiaus, tad tenka siųsti įsiskolinimo raštus“.

Neretai, pasak specialistės, pasitaiko ir taip, kad tenka paslaugos teikėjų ieškoti pagal verslo liudijime nurodytą adresą: „O ten pasibaigus sezonui dažniausiai niekas nebegyvena, tad liekame nieko nepešę“. Pasak specialistės, būna ir taip, kad paslaugų teikėjai pateikia deklaracijas su nemenkomis sumomis, o „pagalvės“ mokesčio rinkliavos nemoka.

Specialistė teigia, kad nuolat bendradarbiaujama su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI): „Darome patikrą, kas tikrai turi teisę teikti apgyvendinimo paslaugas ir asmenys, nedeklaruojantys vietinės rinkliavos, yra perduodami Palangos miesto savivaldybės Juridinio ir personalo skyriaus specialistams, kurie vykdo tolesnius atitinkamus teisinius veiksmus“.

Top naujienos