Antradienio vakarą Vilniaus rotušės salėje neliko laisvų vietų. Į susitikimą su 2015 m. ir 2016 m. televizijos laidos „Nacionalinė ekspedicija „Nemunu per Lietuvą“ dalyviais ir knygos „Nemunu per Lietuvą“ sutiktuves žmonės rinkosi dar gerokai iki renginio pradžios.
© V.Kandroto nuotr.

Vieniems magėjo gyvai pakalbinti populiarios laidos herojus, kitiems – įsigyti naują knygą ir gauti autografus iš ekspedicijos dalyvių, tretiems – turiningai praleisti vakarą šaunioje kompanijoje.

Į sceną pakviesti gamtininkas, fotografas ir rašytojas Selemonas Paltanavičius, idėjos autorius ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis, muzikologė Zita Kelmickaitė, ekspedicijos vadovas, istorikas prof. Alfredas Bumblauskas bei lenktynininkas Benediktas Vanagas ėmė dalytis dvejų metų ekspedicijos įspūdžiais.

Štai knygos „Nemunu per Lietuvą“ sudarytojui ir tekstų autoriui S. Paltanavičiui didžiausią įspūdį paliko sutiktuvės jo gimtojoje Suvalkijoje prie Sudargo piliakalnių. Čia ekspedicijos dalyvius pasitiko minia šventiškai pasipuošusių vietinių gyventojų.

„Nors buvo paprasta, eilinė diena, žmonės nuo ryto laukė pasipuošę, ruošė sutikimo programą ir vaišes, kūreno laužus, niekur neskubėjo. Paklausti, ar nesitrukdo darbai, su pasididžiavimu atsakė, kad dirba sau, niekas pro petį nežiūri. Visi reikalingi darbai nudirbti ir jie gali švęsti, kada panorėję. Supratau, kad Lietuvoje vėl gyvena laisvi, savarankiški žmonės“, – įspūdžiais dalijosi S. Paltanavičius.

Knygos „Nemunu per Lietuvą“ sutiktuvės – netikėti dalyvių prisipažinimai ir dar neatskleistos paslaptys
© V.Kandroto nuotr.

Tiek gyvenime, tiek ekrane energijos nestokojanti muzikologė Z. Kelmickaitė tiek ir pačioje knygoje, tiek ir salėje susirinkusiems žmonėms nebijojo prisipažinti, kad plaukti Nemunu jai nebuvo lengva:

„Įsivaizduokite – medinė valtelė, žemas, kietas suolas. Kaip taburetė. Sėdi tiesiai, net pasikreipti negali, baisu laivą nusverti. Ir taip nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro.“ Dalyviai prisiminė, kad Nemunu Baltarusijoje vieną dieną teko plaukti beveik 18 valandų ir įveikti net 150 km atstumą vingiuota ir seklia Nemuno vaga.

Prof. A. Bumblauskas apgailestavo, kad istorikai į tokias ekspedicijas galėjo pasiimti gamtininką 100 metų anksčiau, tuomet būtų greičiau išsiaiškinę Laurušavo vienuolyno paslaptį. Istoriniuose šaltiniuose minimas kairiajame Nemuno krante, šiandien vienuolynas stūkso dešiniajame, bet tai nesukėlė jokios nuostabos S. Paltanavičiui.

Žvilgtelėjęs į Nemuno senslėnį, jis greitai atskleidė istorikams neįkandamą mįslę. Užsikimšus ledo lytims, kažkurį pavasarį upė tiesiog pakeitė savo kryptį ir išsigraužė naują vagą. Daugeliui televizijos laidos žiūrovų naujiena buvo ir faktas, kad Nemuno žemupys yra jaunesnis už Nemuno aukštupį beveik 80 000 metų. Tai nulėmė paskutinis ledynmetis, kurio pietrytinė riba beveik sutampa su dabartinės Lietuvos Respublikos siena.

Lenktynininkui B. Vanagui ekspedicija paliko įspūdį kaip nepaprastai įdomi kelionė ir nuostabi kompanija. „Po pirmos kelionės prof. A. Bumblauskas pažadėjo pusę neakivaizdinio istorijos bakalauro, o po antros jaučiuosi gavęs visą“, – juokavo Dakaro lenktynių dalyvis.

Ekspedicijos iniciatorius, prodiuseris ir televizijos laidų vedėjas E. Jakilaitis džiaugėsi, kad sumanymas peraugo televizijos eterio ribas ir tampa visuotiniu reiškiniu. Daug žmonių užsikrėtė šia idėja, keliauja upe ir panemuniais, laidos pramintais takais.

„Po pirmosios ekspedicijos aš ir pats su sūnumi pakartojau maršrutą nuo Kauno iki Klaipėdos. Maža metaline valtele su motoriuku“, – atviravo jis.

Tiek televizijos laida, tiek knyga „Nemunu per Lietuvą“ skatina keliauti po Lietuvą, pamatyti gimtąjį kraštą iš netikėtos perspektyvos. E. Jakilaitis džiaugėsi, kad S. Paltanavičiui pavyko parengti puikų kelionių vadovą, kuriame skaitytojai ras ne tik reportažų iš 2015 m., 2016 m. ekspedicijų, bet ir savarankiškam keliautojui reikalingos medžiagos: „Kontekstai daug kur praplėsti, skaitytojui pateikiami išsamūs paaiškinimai. Paminėjus asmenį ar objektą, čia pat pateikiamos išnašos, kuriose galima plačiau susipažinti. Džiaugiuosi šiuo leidiniu, kuris galės ilgai gyventi savo atskirą gyvenimą. Tai geriausias iki šiol išleistas kelionių vadovas po Lietuvą“.

Knygą sudaro trys dalys. Pirmoji iš jų – apie Nemuno upę. Čia pateikiama daug vertingos informacijos apie Nemuno susidarymą, vardo kilmę, intakus, augaliją ir gyvūniją, jame knibždančias žuvis, šalia upės gyvenusių žmonių papročius, tradicijas, darbus ir buitį.

Kitos dvi dalys – 2015 m. ir 2016 m. ekspedicijų maršrutai su nuorodomis, objektų aprašymais, dainų tekstais ir net ragautų patiekalų receptais. Knyga gausiai iliustruota nuotraukomis, užfiksuotomis nuo žemės ir iš drono, gražiai apipavidalinta, todėl jai puikiai tinka albumo ar reprezentacinio leidinio apibūdinimas.

Baigiantis renginiui dalyviai išdavė iki šiol neoficialius nacionalinės ekspedicijos ateities planus. Jau šiais metais per Jonines planuojama išplaukti nuo Augustavo Lenkijoje ir pasiekti Gdanską bei Baltijos jūrą, ieškant Žalgirio mūšio ir Abiejų Tautų Respublikos pėdsakų. O kitais metais nacionalinės ekspedicijos dalyviai ketina išbandyti Dniepro vandenis nuo Smolensko iki Juodosios jūros ir taip atverti senosios Lietuvos valstybės istorijos klodus.

Iki Joninių nacionalinės ekspedicijos dalyviai dar kartą aplankys panemunės vietoves. Rašytojas S. Paltanavičius su knyga „Nemunu per Lietuvą“ atvyks į 12 miestų ir miestelių: Druskininkus, Merkinę, Alytų, Marijampolę, Prienus, Birštoną, Kauną, Veliuoną, Jurbarką, Šilutę, Rusnę ir Klaipėdą.

Susitikimai su skaitytojais vyks:

Kaune – gegužės 3 d. 18.00 val. Maironio lietuvių literatūros muziejus (Rotušės a. 13)
Jurbarke – gegužės 4 d. 17.00 val. Jurbarko krašto muziejus (Vydūno g. 21)
Veliuonoje – gegužės 4 d. 19.30 val. Kultūros centras (A. Juškos g. 1)
Marijampolėje – gegužės 11 d. 18.00 val. Kultūros centro dailės galerija (Vilkaviškio g. 2)
Šilutėje – gegužės 18 d. 17.00 val. F. Bajoraičio viešoji biblioteka (Tilžės g. 10)
Rusnėje – gegužės 18 d. 19.00 val. Salos etnokultūros ir informacijos centras (Neringos g. 7)
Merkinėje – gegužės 25 d. 14.30 val. Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centras (Vilniaus g. 3)
Druskininkuose – gegužės 25 d. 17.15 val. Savivaldybės viešoji biblioteka (V. Kudirkos g. 13)
Klaipėdoje – birželio 1 d. 17.15 val. I. Simonaitytės viešoji biblioteka (H. Manto g. 25)
Prienuose – birželio 8 d. 17.30 val. Kultūros ir laisvalaikio centras (Vytauto g. 35)
Birštone – birželio 8 d. 19.00 val. Kurhauzas (B. Sruogos g. 2)
Alytuje – birželio 13 d. 17.00 val. J. Kunčino viešoji biblioteka (Seirijų g. 2)

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Amerikiečių smūgis privačiai Putino armijai: kas ji tokia ir kodėl pavojinga Rusijos kaimynams? (944)

Jų ten nėra. Ši sparnuota, tiesa, ne visai tiksli Vladimirui Putinui priskiriama frazė apie...

Dirbančiųjų viltis dėl naujų mokesčių – didesnės algos (120)

Premjerui Sauliui Skverneliui tikinant, kad Vyriausybė pavasarį pateiks mokesčių reformos...

Orai: žiema pasispardys kaip reikiant – šals iki –20 laipsnių

Antroje vasario pusėje žiema net neketina pasiduoti ir toliau demonsruoja savo charakterį –...

Rimvydas Valatka. Žmogus už valstybės borto (539)

Vienas šimtmetis baigėsi. Kitas prasideda. Su ta pačia gramatine žalvalstiečių klaida. Tais...

Su aukščiausia kvalifikacija ir daugiau nei 10 metų darbo stažu moka vos 460 eurų (208)

Į kovą dėl didesnių atlyginimų kyla ne tik medikai, bet ir socialiniai darbuotojai. Uostamiestyje...

Jasikevičius: mes šiandien švęsime kaip galime stipriau (36)

„Mes šiandien švęsime kaip galime stipriau. Tai yra titulas, bet po dviejų dienų treniruosimės...

Kate Middleton gudriai išsisuko nuo karališkos aprangos protokolo reikalavimų (18)

Sausio pradžioje savo favoritus paskelbė Britų kino ir televizijos akademija (British Academy of...

Tirpstantys Antarktidos ledynai atveria savo paslaptis (31)

Jūros dugnas, kurį atidengė atitrūkęs ledynas, gali būti iki šiol neatrastų organizmų namai....

Kurtinaitis neapsikentė „Žalgirio“ šventimo: tai pradedam ar važiuoti namo? (148)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ strategas Rimas Kurtinaitis po SIL- Karaliaus Mindaugo taurės turnyro...

Kaip užuot verkę prie griuvėsių ir panirę į depresiją, japonai visus aplenkė (32)

Andrius Kleiva – Paryžiaus politinių mokslų instituto studentas, metus gyvenęs Japonijoje. Ten...