Kol miesto valdžia džiaugiasi tolygiau pasiskirsčiusiais žmonių srautais, Jūratės ir aplinkinių gatvių senieji gyventojai spjaudosi – užmigti dėl garsios fontano muzikos ir dėl lyksmų iš prie Senosios gimnazijos pastatytų atrakcionų galima tik po vidurnakčio. Valdžiai nesumojus pastatyti tualeto prie fontano, pramogų ieškotojai dergia Jūratės, J. Biliūno, Gintaro ir kitų aplinkinių gatvių gyventojų kiemus.

Cypimas ir klykimas

„Pastačius fontaną, gyvenimas tapo neįmanomas: ūžia, kaip visada, ne tik nuo J. Basanavičiaus gatvės, bet dabar turime iki vidurnakčio ir muzikinį „radiją“ su iki kaulo įgrisusiomis tomis pačiomis melodijomis nuo Jūratės gatvės – muzikinio fontano. O kur dar klyksmai ir cypimas iki vėlumos nuo atrakcionų šalia gimnazijos. Į mane, kaip visur lendantį, jau kreipėsi dešimtys aplinkinių namų – ir J. Biliūno g. 11, kuriame gyvenu – gyventojų dėl padidėjusio triukšmo. Net poilsiautojai nenori čia daugiau nuomotis būsto“, – pasakojo miesto aktyvistas, buvęs savivaldybės Tarybos narys Pranciškus Samauskas.

Anot jo, pernai „muzikantai“ J. Basanavičiaus gatvėje buvo „šiek tiek sutramdyti“, bet šiemet vėl radijas „veikia“ visu garsu.

Užmiršo dalį gyventojų

„Meras giriasi, kad sureguliavo pėsčiųjų srautus mieste, kad miestas tapo patrauklesnis – nesiginčiju, tiesos yra. Bet blogai, kad jis vardan miesto interesų užmiršo dalį jo gyventojų – paleidus muzikinį fontaną, gyvename „bardake“: užmigti gali tikėtis tik po vidurnakčio dėl triukšmo, ypač daug klykia ir cypia vaikai – baisu“, – piktinosi garbaus amžiaus palangiškis.

Anot jo, tokie skundai nėra vieno ar kelių žmonių: „Tegul miesto valdininkai pasikalba su Jūratės, J. Biliūno, Gintaro ir kitų gatvių gyventojais, ypač gyvenančiais daugiabučiuose, išgirs tą patį. Žmonės iš tų gatvių pas mane, kaip visur lendantį, eina su skundais būriais. Aš jiems sakau: „Gi valdžioje nesu – kreipkitės į valdžią.“

Kreipsis į valdžią

P. Samauskas rengia kreipimąsi į miesto savivaldybės administraciją ir merą dėl, anot jo, „nepakeliamos padėties“.

„Nors būtų pastatę kokį nors kilnojamą tualetą prie muzikinio fontano. Dabar visi eina nusičiurkšti ar nusidrėbti po langais – radome kažkokius vyriškus „triusikus“, baisu pasakyti, „prikakotus“, – pasakojo vyras.

Pasak jo, muzikinio fontano Jūratės gatvėje niekada nebuvo ir planuojama. Buvo planuotas paminklas Kęstučiui ir Birutei.

„Akivaizdu, kad nugalėjo pinigai – atsirado landus verslininkas: kažkas gauna nemažus pinigus iš to. Miestas nuėjo pasipelnymo keliu, užmiršdamas savo ilgai brandintus ketinimus ir, aišku, vietos gyventojų interesus, – įsitikinęs visuomenininkas. – Tik atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ir Vladimirui Iljičiui Leninui išsikėlus į Grūto parką, toje aikštėje buvo numatyta iki 2009 metų pastatyti Kęstučiui ir Birutei paminklą, kurį sukūrė skulptorius Vincas Grybas.

Dar 2007 metais buvo patvirtinta 13 asmenų komisija, kuriai buvo pavesta pritaikyti ir paruošti paminklo pastatymo projektą. Tai būtų buvęs pats racionaliausias sprendimas, kuriam pritarė ir miesto visuomenė. Aikštę aptvėrus tvora, gyventojai manė, kad ruošiamasi paminklo statybai, tačiau netrukus paaiškėjo, kad čia ruošiama vieta muzikiniam fontanui. Tai – klaida. Muzikinis fontanas turėjo iškilti skverelyje priešais Kurhauzą. Labai daug palangiškių sako, kad ten jam – tinkamiausia vieta“.
Muzikinio fontano Palangoje atidarymas

Antrasis triukšmo židinys

Žinia, muzikinio fontano pastatymas ilgai „buksavo“. „Atrodo, kad visi pagoniški dievai buvo nusistatę prieš jį ir jie trukdė vykdomiems darbams, – sako P. Samauskas. – Atidarant fontaną miesto meras tvirtino, kad suremontavus Jūratės gatvę ir atidarius fontaną, ši gatvė taps ramiu kampeliu, kur mamos, nemėgstančios J. Basanavičiaus šurmulio, stums vežimėlius ar vaikščios su vaikais. Buvo tikėtasi, kad vieta taps ramesnių susibūrimų, šeimų su vaikais pamėgta pasivaikščiojimo vieta. Deja, pastačius fontaną, gatvė tapo antrasis triukšmo mieste židinys, o tai rodo, kad fontanui parinkta netinkama vieta“. Socialdemokratų sąraše į savivaldybės Tarybą praėjusį kovą dalyvavęs vyras vis tik sutinka, kad muzikinis fontanas Palangai buvo „labai reikalingas“, bet vieta buvo parinkta, kartojo, netinkama.

Reikia labiau apriboti garsą

„Dabar jau – šaukštai po pietų. Tad siekiame, kad labiau apribotų tų visų sklindančių melodijų garsą. Ar būtina jas leisti garsiai? Galėtų būti tik muzikinis fonas. Dauguma vis tiek keliautų prie fontano – pamatyti jo čiurkšlių ir spalvų žaismo“, – įsitikinęs palangiškis. Jis džiaugiasi, kad po Žolinių tapo „šiek tiek“ ramiau, nors žmonių vis dar susirenka daug prie muzikinio fontano. „Kaip užvaro (Stasį) Povilaitį, taip ir verčia iš lovos. O kur dar triukšmas nuo atrakcionų? Negi daugiau neturėsime ramybės – būsime pasmerkti triukšmui ir apdergtai aplinkai?“ – retoriškai klausė P. Samauskas. Muzikinį fontaną keiksnojo ir kiti J. Biliūno g. 11 gyventojai.

„Už fontaną baisiau atrakcionai“

„Laimei, kad mano langai neišeina į Jūratės gatvę, tai beveik negirdžiu tų melodijų nuo muzikinio fontano. Bet jį atidarius, visi ateina atlikti gamtinius reikalus po langais. Ir ne vaikai, o suaugusieji, neseniai aptikau vyriškus „triusikus“ po langu“, – skundėsi J. Biliūno g. 11 gyventoja Marijona Gytienė. Nors ką tik buvo įkurta namo bendrija, dar nėra etatinio valytojo – moteris kol kas sutinka savanoriškai sutvarkyti namo aplinką.

„Bet nežinau, ar ilgai taip tversiu – ir žmonės nevalyvi, ir šunis atveda čia reikalus atlikti. Niekas nesusirenka kakučių į maišiukus“, – pastebėjo stipriai žemaičiuojanti moteris, prieš ketverius metus atsikėlusi gyventi į Palangą. Kad pastačius muzikinį fontaną atsirado daugiau netvarkos, pastebi ir kitas namo gyventojas. „Fontanas linksmina mus, gerokai patrikdo poilsį. Truputį per garsiai jį leidžia. Galėtų ir labiau jį pritildyti. Bet daugiau triukšmo pasiekia mus nuo karuselių prie gimnazijos. Klykimas labai erzina. Fontanas nutyla, o klyksmai nuo atrakcionų sklinda“, – sakė J. Biliūno g. 11 gyventojos sūnus Artūras.

Kreipėsi į administraciją dėl tualeto pastatymo

Kai muzikinis fontanas buvo baigiamas įrenginėti, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus kreipėsi į miesto savivaldybės administraciją, kad būtų skirti pinigai pastatyti prie jo konteinerinį tualetą. „Bet kokio gi – ir biotualetų dėžučių – nepastatysi prie fontano. Konteinerinis tualetas čia būtų labiausiai tinkamas, bet jis nepigus malonumas – kainuoja apie 13-15 tūkst. eurų“, – sakė K. Skierus. Jis teigė „neatsiminąs“, kokį atsakymą išgirdo iš administracijos dėl prašymo. „Esmė, kad joks tualetas čia nestovi, o jo tikrai reikėtų. Juk nevienadienis būtų, – sutiko direktorius. – Reikės vėl užklausti administracijos vadovų.“ Papildomai kainuotų ir jo priežiūra.

Kaip rasti aukso vidurį?

Dar labiau sumažinti melodijų garsą K. Skierus nesutinka. „Prieš dvi savaites jau sutrumpinome fontano darbo laiką nuo vidurnakčio iki 11.30 val., taip pat pritildėme jį – dabar garsas leidžiamas maždaug 70 procentų pajėgumu. Derėtų visiems gyventojams suprasti, kad Palanga yra kurortas ir jis nėra tik pasivaikščiojimų Birutės parke vieta. Nemažai žmonių reikia pramogų, klegesio – nuo daugiau žmonių išlošia visa Palanga. Patys suprantate, rasti „aukso vidurį“ – tai yra suderinti visų interesus – nėra paprasta“, – sakė komunalininkų vadas.