Sekite Perpasaulį.lt naujienas Facebooke! Tapkite mūsų gerbėju ir naudingas žinias keliaujantiesiems bei naujausius keliautojams aktualius įvykius sužinokite pirmi!

1. Koks yra idealus žmogus pagal kinų supratimą? Jo pasaulis ribotas, bet jis atkakliai siekia tikslo, išsiskiria savitvarda ir racionalia mąstysena, jis gerbia tėvą, šeimą, giminę, vietos papročius ir tradicijas. Jis mėgsta tvarką ir priešiškai žvelgia į tai, kas svetima.

Visa tai kausto žmogaus dvasiai būdingą polinkį maištauti... Net kinų menas menkai tekito - jokia kita civilizacija nesuformavo tokios vientisos ir nenutrūkstančios kultūros tėkmės. Šis tradicijų pastovumas atsispindi ir visuomenės idealuose. Didžiausiais išminties šaltiniais buvo laikomi protėvių ir legendinių senovės valdovų įstatymai.

Į valdovą (van) žiūrėta kaip į bendros, visą tautą apimančios šeimos tėvą. Kinams visada rūpėjo nuolat gaivinti senovę, puoselėti tradicinę šeimos ir visuomenės sanklodą. Net XX a. įvykiai Kinijoje, nežiūrint jų tariamo „revoliucingumo“, iš esmės tėra tik dar vienas bandymas atkurti senovę. Valstybė čia iškyla viršum visko. Beje, populiariausias hobi Kinijoje - rinkti pašto ženklus.

2. Legendos apie kinų maistą ir arbatą. Istorikai spėlioja, kad smarkiai augant gyventojų skaičiui kinams teko taupyti kurą maisto gaminimui, tad jis buvo supjaustomas mažais gabaliukais, kad greičiau iškeptų/išvirtų.

Tokiam kasnio dydžio maistui nebereikėjo peilių, tad buvo išrastos lazdelės. Kita populiari legenda sako, kad arbatą atrado imperatorius Shenongas beveik 3000 metų pr. Kr., kai arbatos lapelis įkrito į jo verdantį vandenį. Kinai arbatą laiko tokiu pat būtinu gyvenimo dalyku, kaip ir maistas ar miegas.

3. Kinai išradėjai. Taip, daugelis žinome, kad kinai išrado popierių, kompasą, paraką ar spausdinimą. Makaronus ir ledus taip pat "išrado" kinai. O ar žinojote, kad jie išrado ir tualetinį popierių (~1300 metus)? Jis buvo skirtas tik imperatoriams. Dar vienas kinų išradimas - aitvaras - buvo naudojamas karo metu siekiant išgąsdinti priešus. Taip pat iš aitvaro skrydžio buvo spėjama, kaip seksis kelionė.

4. Laikas. Nepaisant savo dydžio - visa Kinija priklauso vienai laiko juostai (+8 val. nuo Grinvičo, arba +6 val. nuo Lietuvos laiko). Tiesa, Tibete neoficiali laiko zona skiriasi 2 valandomis.