aA
Kiekvienas mūsų miestas ar miestelis savaip patrauklus ir įdomus, tačiau retas pasižymi tokiu architektūriniu užmoju bei derme kaip Rokiškis.
Rokiškis
Rokiškis
© Virginijos Krasauskienės nuotr.

Šis rajono centras pelnytai didžiuojasi savo senamiesčiu. Jo plane įkūnyta ta laisvės ir patrio­tizmo dvasia, kuria rokiškėnai, aktyviai dalyvavę 1863 m. sukilime, pasižymėjo dar nuo baudžiavos laikų.

Senamiesčio šerdis

Rokiškio senamiesčio stuburas – plati, net kilometro ilgio promenada, jungianti miesto širdį, Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčią, su dvaro rūmų ansambliu. „Ir iš did­miesčio atvykę turistai čia dairosi nuščiuvę: senamiestis, regis, nedidukas, o tiek laisvos erdvės, tokia tauri simetrija! Garbė mūsų miesto architektams, atsispyrusiems sovietų valdžios spaudimui ir nesudarkiusiems šios erdvės standartiniais daugiabučiais“, – džiaugėsi Ona Mackevičienė, Rokiškio krašto muziejaus Istorijos skyriaus vedėja.

Juk būtent Rokiškio dvaras pripažintas šių metų Lietuvos turizmo traukos vietove, dėl šio titulo varžėsi net 21 turizmo objektas. Rokiškio dvaras (nuo 1933 m. čia įsikūręs krašto muziejus) pripažintas kultūros paveldo paminklu, įvertintas už sutvarkytus sodybos pastatus, parengtą ekspoziciją, surinktą kolekciją bei plačią edukacinę veiklą.

Anot O.Mackevičienės, dvaro statybos buvo pradėtos XVIII a. pabaigoje. Jas pradėjo grafas Ignotas Tyzenhauzas. „Manoma, kad prie dvaro ansamblio, pabaigto XIX a. pradžioje, ranką pridėjo ir žymusis Laurynas Stuoka-Gucevičius. Tuo pačiu metu buvo užsodintas ir 28 hektarų parkas. Taigi ligi šiol iš rankų į rankas ėjęs Rokiškio miestelis (priklausė didžiajai kunigaikštienei Elenai, Vilniaus vaivadai Mikalojui Radvilai, didikams Krušinskiams, kurių rūmai neišliko) tapo garsios Tyzenhauzų giminės tėvonija. Iš pradžių grafai čia retsykiais buvodavo, o įsikūrė, kai pastatė naujus dvaro rūmus, mat Krušinskių apartamentai turtingai ir garbingai giminei pasirodė per ankšti“, – pasakojo istorikė.

Didikų nuopelnai kraštui

Šie didikai aktyviai rūpinosi dvaro ir krašto klestėjimu. I.Tyzenhauzas, Lietuvos pėsčiosios gvardijos vadovas, protingas, išsilavinęs vyras, buvo gabus ne tik karui, bet ir verslui.

„Sumojęs, kad šiose apylinkėse ypač gerai dera linai, iš to išspaudė gražaus pinigo: užvertė Europos rinką kokybišku lietuvišku linu. Šis tiko ir damų nėriniams, ir didikų apykaklėms. Ligi šiol išliko kolonomis puošti prekybos namai, nūnai restauruoti. Taigi Rokiškis pamažėle plėtėsi, juolab kad buvo Lietuvos pasienyje, pakeliui į Rygą. Argi ne jis prisidėjo prie Rygos uosto plėtimosi parūpindamas krovos darbų? – juokais klausė pašnekovė. – Dvaro rūmai garsėjo ir oranžerijomis, kurias globojo Konstantinas Tyzenhauzas, garsus ornitologas. Jis čia įrengė ir gamtos tyrinėjimų laboratoriją. Nunykus vyriškajai grafų linijai, Rokiškio dvaras atiteko Marijai Tyzenhauzaitei, kuri ištekėjo už lenkų didikų Pšedzeckių atžalos. Tada rūmai buvo perstatyti pseudobaroko stiliumi su manierizmo elementais – tokius juos matome ir šiandien.“

O.Mackevičienė įspėja, kad neapžiūrėjusieji rūmų interjero daug praras. Didžioji menė, kabinetas, valgomasis (jo baldai – garsiųjų Zakopanės dirbtuvių šedevras), net grafaičių plaukų šukavimo kambarys šiandien yra kruopščiai restauruoti, puošti autentiškais eksponatais. „Kai kurios grafaičių suknios – tik­ri meno kūriniai. Jos buvo saugomos kaip šeimos relikvijos. Karų, sovietmečio laikotarpiu šis turtas būtų neišvengiamai prapuolęs, tačiau atiteko tarnams, o jį išsaugojo šių palikuonys. Drabužių kolekciją muziejui perdavė buvusio grafo virėjo A.Kalpoko proanūkiai. Be šių puikių žmonių neturėtume unikalių eksponatų“, – geradariais džiaugėsi muziejaus darbuotoja.

Altoriuje įamžintas patriotizmas

„Pastatykite tokią bažnyčią, kokios Lietuvoje dar nėra“, – toks buvo, anot istorikės, grafo Reinoldo Tyzenhauzo, paskutiniojo garbios giminės palikuonio, paliepimas. Todėl architektas V.G. fon Šachtas pastatė ją bebokštę, dailiai laiptuoto originalaus fasado. Statybas 1885 m. užbaigė G.Verneris, o bokštas atsirado įsikišus Reinoldo seseriai Marijai: „Bažnyčia be bokšto lyg dama be skrybėlės!“

Rokiškio bažnyčia – tikras neogotikos perlas. Ji pastatyta sudegus medinei bažnyčiai po 1863 m. sukilimo. Anot O.Mackevičienės, epitetas „puošni“ Rokiškio bažnyčia netinka: ji santūriai elegantiška, o visu grožiu ši elegancija atsiskleidžia viduje.

„Interjerui grafas nepagailėjo pinigų, iš Europos vežė tai, ką rado ten geriausia. Unikalus paauksuotos bronzos altorius atkeliavo net iš Paryžiaus, vargonus pagamino garsi Valkerio firma. Vargonuoti čia mokėsi Kipras Petrauskas, Juozas Tallat-Kelpša. Bažnyčios rūsių kriptose palaidoti Tyzenhauzų ir Pšedzeckių giminių nariai.

Altoriaus dailumas buvo įvertintas net dviem medaliais: šie į jį buvo įmontuoti, deja, vienas per karą dingo. O kitoje altoriaus pusėje grafo Reinoldo paliepimu buvo surašyti vardai ir pavardės visų, kurie prisidėjo prie bažnyčios statybos: ne tik didikų ar turtingesnių miestelėnų, bet ir paprastų valstiečių“, – vardijo O.Mackevičienė ir pabrėžė, kad pavardės surašytos lietuviškai (spaudos draudimo metu!). Ar begali būti gražesnis laisvos dvasios ir tikro pilietiškumo pavyzdys?

Atvykę turistai, ypač iš Lenkijos, pasigrožėję altoriumi ieško savo giminės pavardės: savąją, beje, surado Lenkijos prezidentas B.Komarovskis.

Rokiškio rajono verslininkai tęsia gražią pilietiškumo tradiciją. Šiemet jie subūrė rokiškėnus su vaikais į didžiulę talką tvarkyti parko: buvo nugenėtos medžių šakos, sutvarkyti grioviai. Taigi laisva dvasia gyva ne tik miesto architektūroje, bet ir rokiškėnų širdyse. Ar ne dėl to parko tvenkinyje taip gerai jaučiasi juodosios gulbės, padovanotos Latvijos Cėsio miesto, kurį su Rokiškiu sieja draugystės saitai?

„Valstiečių laikraštis“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Švęsdami profesinę šventę gidai tikisi valstybės dėmesio: iki šiol nesame gavę jokios finansinės paramos (2)

Vasario 21-ą dieną yra minima tarptautinė gido diena, tačiau sveikinimai gido dienos proga dažnai...

Kalniukai čiuožinėjimui Vilniaus rajonuose (4)

Šiemet žiema nepagailėjo sniego, todėl dauguma išsitraukė keletą sezonų pamirštas rogutes....

„Tiketa Tour“ skrydžius į Egiptą pradės anksčiau nei planuota (11)

Balandžio mėnesį poilsinius skrydžius į Turkiją pradėjęs organizuoti kelionių organizatorius...

Gausiai pasnigus – laikas žiemos pramogoms: profesionalų patarimai slidinėjimo mėgėjams (13)

Tiek kalnų, tiek lygumų slidinėjimas yra tapę tradicinėmis žiemos sporto šakomis,...

Išgelbėta 33 dienas negyvenamoje saloje išbuvusi trijulė: papasakojo, kokį pragarą teko patirti (65)

Jungtinių Valstijų pakrantės apsauga iš vienos negyvenamos Bahamų salos išgelbėjo tris Kubos...

Top naujienos

Izraelyje paskelbti didelio tyrimo rezultatai: jau turime priemonių visam laikui užbaigti COVID-19 (36)

Izraelyje atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 1,2 mln. žmonių, patvirtino, kad „Pfizer“ vakcinos...

Valstybė darbuotojų testavimui skiria 30 mln. eurų: kaip atrodys tvarka (52)

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ketvirtadienį paaiškino, kaip veiks...

Nesutariant dėl atstovavimo EVT, Nausėdos laukia staigmena: Seime ruošiamas įstatymas žada kreiptis ir į Konstitucinį Teismą (729)

Viešumoje kilus diskusijoms, kas turėtų atstovauti valstybei Europos Vadovų Tarybos (EVT)...

Lietuvoje – 538 nauji koronaviruso atvejai, 6 mirtys ligoninėse šiuo metu gydomi 983 COVID-19 pacientai, iš jų 87 – reanimacijoje (80)

Per praėjusią parą šalyje nustatyti 538 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos...

Maldyvuose dingo 8 mėnesį nėščia lietuvė, už informaciją jos vyras siūlo 100 tūkst. dolerių atlygį (150)

Dubajaus gyventojas, kurio nėščia žmona praėjusią savaitę paslaptingai dingo penkių...

Verslas prašo trečiojo pagalbos paketo ir stabdyti antstolių veiklą: vėliau apie tai galvoti gali būti per vėlu (133)

Smulkusis verslas sakosi esąs nepatenkintas iš valstybės gaunama išgyvenimui reikalinga parama ,...

Seime – siūlymas įvesti „milijonierių mokestį“ (26)

Paveldėjus didesnį nei 1 mln. eurų vertės turtą siūloma nebetaikyti lengvatų ir išimčių...

Įsigalioja karantino pakeitimai: nelieka prievolės dėvėti kaukes lauke, leidžiama keliauti tarp didmiesčių ir rajonų (384)

Ketvirtadienį įsigalioja karantino pakeitimai, leidžiantys nebedėvėti veido kaukių lauke, taip...

Erika Vitulskienė prabilo apie replikas dėl jos svorio: ne kartą sporto salėje sulaukiau gailesčio žvilgsnių (6)

Verslininkė Erika Vitulskienė prisipažįsta, kad dažnai žmonės, išgirdę, kad ji intensyviai...