aA
Netrukus Rusijoje pasirodysiantis filmas „Ekipažas“, kuriame vieną pagrindinių vaidmenų atlieka lietuvių aktorė Agnė Grudytė, kelia didžiulį susidomėjimą. Nors filmo kūrėjai tikina, kad 2016 metų „Ekipažas“ neturės nieko bendro su 1979 metais pirmuoju sovietinių katastrofų filmu tokiu pačiu pavadinimu, dabar jau aišku, kad filmai bus neišvengiamai lyginami. Juolab, kad sovietinių laikų „Ekipažas“ buvo pasiekęs stulbinantį rezultatą – jį 1980 metais pamatė per 70 milijonų žiūrovų.
Keleivinis lėktuvas TU-154
Keleivinis lėktuvas TU-154
© RIA/Scanpix

Filmų su specialiaisiais efektais badas

Idėja sukurti filmą „Ekipažas“ kilo, žinoma, režisieriui ir scenaristui Aleksandrui Mittai, kurį visada traukė kinas su specialiaisiais efektais (tada Sovietų Sąjungoje visa tai vadinosi „kombinuotu filmavimu“).

A. Mitta daug ko išmoko iš Aleksandro Ptuško – pagrindinio guru šioje srityje, padėjusio jam net kuriant tokį, regis, tolimą nuo specialiųjų efektų filmą, kaip „Dek, dek, mano žvaigžde“. A. Ptuško kažkuo priminė Holivudo genijų George‘ą Lucasą. Jį ne tiek domino aktoriai filmavimo aikštelėje, kiek įvairiausi triukai ir prasimanymai.

Tačiau mirus A. Ptuško, jo sukurtas puikus kombinuotųjų filmavimų cechas „Mosfilm“ studijoje ėmė smukti. Naujų filmų su specialiaisiais efektais nebekūrė. Viskas, kuo taip didžiavosi A. Ptuško, galėjo nugrimzti į užmarštį. Taip A. Mittai kilo sumanymas sukurti filmą, kuriame būtų galima maksimaliai atsiskleisti, filmą, ne prastesnį už užsienio kino juostas. Kaip buvęs architektas, jis norėjo sukurti būtent kokį nors „inžinerinį“ projektą, kokio niekas dar nebūtų matęs, rašoma Rusijos žiniasklaidoje.

Pasakyta – padaryta. A. Mitta kreipėsi į Julijų Dunskį ir Valerijų Fridą. Nusprendė pasirinkti populiarų siužetą – aviakatastrofą. Po Arthuro Hailey romano „Oro uostas“ viena po kitos pasipylė jo ekranizacijos, jau nekalbant apie kitus panašius filmus. Tiesa, Sovietų Sąjungoje jų nerodė, tad šios temos spraga buvo akivaizdi. Kūrėjai nutarė kiek pakeisti siužetą. Pirmą dalį skyrė asmeniniame herojų santykiams (dabar A. Mitta apgailestauja dėl šios žanrų sumaišymo idėjos), antrą – kovai už išlikimą lėktuve. Kuriant antrą autoriai pasikvietė garsų aviainžinierių, dėstytoją Borisą Urinovskį.

Kur gauti TU-154?

Nuo pat pradžių kūrėjai susidūrė su sunkumais. Parodyti sovietinio lėktuvo TU-154 katastrofą buvo labai drąsus sprendimas, tad teko ieškoti kompromisų: lėktuvas patiria avariją užsienyje per didelę stichinę nelaimę, tačiau vis tik nusileidžia Maskvoje dėl didvyriškų ekipažo pastangų. Galiausiai scenarijų patvirtino, prasidėjo filmavimas. Biudžetas buvo ne šiaip mažas – buvo tiesiog juokingas, turint mintyje filmo žanrą.

Su oro linijų bendrove „Aeroflot“ pavyko susitarti, filmavo Maskvos oro uostuose už nedidelį mokestį. Kur kas sunkiau buvo rasti lėktuvus. Tuo metu nebenaudojamų TU-154 dar nebuvo. Pasitarnavo vienas įvykis. Omske ant pakilimo tako užsidegė lėktuvas. Pavyko išgelbėti tik lėktuvo galą, bet ir tai buvo sėkmė. Po trijų savaičių šią „TU-154“ dalį atgabeno į Maskvą. Su ja ir nufilmavo visus antros dalies epizodus „ore“. Gabenant lėktuvo galą įvyko dar vienas įvykis. Lėktuve, skridusiam maršrutu Kijevas-Maskva, keleivis išliejo gyvsidabrį. Lėktuvą išsiuntė į gamyklą patikrinti ir suremontuoti. „Mosfilm“ prašymu šį lėktuvą skyrė taip pat skyrė filmuoti „Ekipažą“.
Filmavimas buvo labai sunkus ir ilgas. Iš esmės vyko vadinamasis maketavimas, tačiau ir jam reikėjo daug pastangų, gebėjimų. A. Mitta filmavo vienu metu iš trijų taškų, tai suteikė puikių galimybių vėlesniam montavimui. Pačią ryškiausią (visomis prasmėmis) sceną režisierius pasistengė nufilmuoti be maketavimo.

Senų lėktuvų sąvartyne rado puikiai išlikusį „TU-114“. Kadangi lėktuvu jau nebuvo įmanoma skristi, dekoracijas padarė aplink jį, sąvartyne. Parengė lėktuvo ir oro uosto pastato sprogimo sceną – atvežė 6 tonas sprogmenų, tačiau dar vykstant pasiruošimams viskas užsidegė, sprogo ir sudegė, nesulaukus filmavimo pradžios.

Pagrindinį lėktuvo vado Andrejaus Timčenkos vaidmenį A. Mitta pasiūlė Aleksejui Petrenkai, bet šis atsisakė, paaiškinęs, kad negali filmuotis lėktuve. Paskui vaidmenį patvirtino Georgijui Žžonovui. Tamaros vaidmeniui, režisieriaus nuomone, tiko tik Jelena Proklova. Deja, (o gal laimei) jos filme žiūrovai neišvydo. Pasiteisinusi, kad jos neišleidžia Jefremovas, nes ji teatre turi pakeisti į Pietų Ameriką išvykusią Iriną Mirošničenko, J. Proklova vaidmens atsisakė. Tiesa, manoma, kad aktorė atsisakė vaidmens dėl scenarijuje numatytos scenos lovoje, kadangi priklausė tuometinei svarbiai politinei organizacijai.

Atsitiktinai studijoje sutikęs studentę Aleksandrą Ivanes (vėliau - Jakovleva), A. Mitta priėmė ją vietoje J. Proklovos. Aleksandra tuo metu buvo pašalinta iš teatro mokyklos už paskaitų nelankymą. Savo charakterį ji pademonstravo filmavimo aikštelėje, apie tai su pykčiu atsimena filmavimo grupės direktorius Borisas Krištulas. Bet laimėtojų neteisia, juo labiau, kad tapti sekso simboliu šalyje, kurioje „sekso nėra“ – ne juokai.

Vaidmens atsisakė ir Nikolajus Karačencovas, neva, labai užsiėmęs. Vietoje jo atėjo Anatolijus Vasiljevas (jis vaidina antrąjį pilotą Nenarokovą) iš Sovietinės armijos teatro. Tik Olegas Dalis (jam buvo patikėtas lovelaso Igorio Skvorcovo vaidmuo) liko ir ėmė filmuotis. Gana nemažai nufilmavus jis turėjo pasitraukti, nes sunkiai sirgo. Kilo didžiulis skandalas. Perfilmavimui reikėjo lėšų. Visi epizodai su O. Daliu dingo. Iš karto buvo skirtos sankcijos – aktoriui trejus metus uždraudė filmuotis „Mosfilm“ kino studijoje. Tačiau draudimai nieko nebereiškė – po metų aktorius mirė. Vietoje jo nusifilmavo tuo metu niekam nežinomas Leonidas Filatovas.

Kokia šalis, toks ir sekso simbolis

„Liesas, piktas, ligotas – bet kokia šalis, toks ir sekso simbolis“, – daugumai žinoma garsi M. Žvaneckio frazė apie L. Filatovą. Kaip jam sekėsi? A. Mittos teigimu, lovos scena buvo sugalvota seniai, didžiausias rūpestis – įgyvendinti tai, kas sumanyta. Režisierius užsitikrino kino studijos „Mosfilm“ direktoriaus Sizovo leidimą. Pagrindinę sceną su apnuogintais kūnais nufilmavo naktį. L. Filatovas griežtai atsisakė nusirengti, tik viename dublyje jis guli su trumpikėmis, visu kitur po apklotu guli vilkėdamas kelnes.

Su Aleksandra (ji suvaidino Tamarą) buvo kur kas lengviau susitarti. Tiesa, kai vienoje scenoje ji galiausiai nusimovė kelnaites (A. Mitta palaipsniui mokė aktorę), vienas apšvietėjas neišlaikė įtampos ir nukrito nuo pakylos, laimė, nesusižalojo.

Specialiai šiai scenai buvo sukurtos dekoracijos – „Skvorcovo butas“. Tipinė viengungio Don Žuano irštva su didele lova, šviesos muzika, akvariumu (žuvytes išsinuomojo iš zoologijos prekių parduotuvės) ir panašiais atributais. Kadangi L. Filatovas buvo menkai panašus į lovelasą, kūrėjai nusprendė įtikinti žiūrovus, kad jis toks yra.

Begalinės kalbos apie mergišių Igorį Skvorcovą, jo gerbėjų skambučiai (erzinę pavydinčią Tamarą), galiausiai Igorio bendravimas su dviem merginomis. Pirma – dar iki Tamaros, ta, kurią Donžuanas kviečia gulint pažiūrėti skaidres ant lubų. Ją vaidino Irina Sanpiter. Ji paskui ištekėjo, išvyko į Italiją ir nusifilmavo ten keliuose filmuose. Antra – Jelenos Korenevos herojė. Visa tai suveikė, žiūrovai iš tiesų palaikė Igorį Donžuanu ir ant drovaus Leonido Filatovo užgriuvo gerbėjų uraganas.

Sceną filmavo naktį, o ryte apie ją jau pranešė. Vyresnybė įtūžo, teko paimti žirkles... Didžiąją dalį erotikos iškirpo. Bet ir tai, kas liko (nuogos Jakovlevos vaizdas pro akvariumą), sukėlė ekstazę Sovietų Sąjungos gyventojams. A. Mitta pasakoja, kad kino mechanikai iškirpo kadrus ir darė iš jų erotines nuotraukas. Būtent dėl šios trumputės scenos filmas buvo pažymėtas ženklu „N-16“.

Kad ir kaip būtų keista, tik viena scena sulaukė priekaištų, jau baigus kurti filmą (su sekso scenomis išsiaiškino anksčiau). Tai pagrindinio veikėjo Andrejaus Timčenkos mirtis. Nepasitenkinimą pareiškė kino studijos vadovas, kurį papiktino vyresnių žmonių mirtys ekrane (gal jautė artėjant savo mirtį).
Tad kad ir kaip priešinosi režisierius A. Mitta, teko keisti scenarijų ir jau nufilmuotas scenas. Pridėjo sceną, kaip ekipažas lanko lėktuvo vadą ligoninėje. Tiesa, buvo manančių, kad paskutiniuose kadruose Tamara paskelbia lėktuvo vadu Nenarokovą, o tai – užuomina apie Timčenkos mirtį, tik neparodytą ekrane. Keistas teiginys. Suprantama, kad po patirto infarkto Žžonovo herojus jau nebeskraidys.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po įvykių Vilniaus centre esančiame viešbutyje – policijos tyrimas: tiesą atskleidė vaizdo įrašai (154)

Vieno Vilniaus centre esančio ir klientų vertinamo viešbučio vadovybė buvo priversta kreiptis...

Vytautė Merkytė | D+

Mažo kaimelio istorija, kuri parodė tikrąjį nacių žiaurumą: šis nusikaltimas pašiurpino net SS vadus (2)

Antrasis pasaulinis karas pasižymėjo baisiais nusikaltimais žmoniškumui: Holokaustas, Gulagas...

Broko jūroje lyderius pametė ir „Žalgiris“, ir „Real“, bet į krantą išplaukė tik ispanai Laso nesuvokė skaičių protokole (460)

Paulius Jankūnas sužaidė geriausias sezono rungtynes ir palypėjo į rezultatyviausių visų...

Rekordinė šiluma užleis vietą vėsesniems ir vėjuotiems orams (2)

Po rekordinės vakar dieną pietvakarinius rajonus užplūdusios šilumos , šiandien, penktadienį,...

Magistralės padalintą dešimties namų kaimą sujungs tunelis už 2 mln. eurų (228)

Elektrėnų savivaldybėje prie magistralinio kelio A1 esantis Strošiūnų kaimas sulauks...

Lundbergo debiuto ir Jameso sugrįžimo vos nesugadino iš mirusiųjų prisikėlę graikai „Chimki“ agonijai galo nematyti (4)

Maskvos CSKA (17/8) galėjo prisijuokauti rungtynėse su Pirėjo „Olympiakos“ (11/15). 25...

Nausėda po EVT posėdžio: naujas vakcinos tiekimo grafikas leis iki vidurvasario paskiepyti 70 proc. gyventojų (470)

Nauji vakcinos nuo COVID-19 tiekimo grafikai sudaro galimybę iki vidurvasario paskiepyti 70 proc....

Pagaliau prie starto linijos stoja nuo COVID-19 skiepytis vengusios valstybės (35)

Stovėjusios nuošalyje, kol JAV ir Europa stačia galva puolė skiepytis nuo „Covid-19“, Azijos...

Toma Miknevičienė | D+

Kitokį vaiką auginanti mama: turiu kovoti ir dėl to, kad mano vaiko nenufilmuotų „TikTokui“ (7)

Kai į rankas įduoda kortelę su tavo vaiko nuotrauka ir vardu, o ten įrašyta, kad jam nustatyta...

Vilniuje, daugiabutyje kilus gaisrui, žuvo žmogus (6)

Ketvirtadienio vakarą, 21.41 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...