aA
XX a. išvakarėse buvo laukta kažko naujo, ypatingo, XIX ir ankstesnių amžių palikimas vertintas kaip „Europos saulėlydis“. Naujo įkvėpimo šaltinių ieškota kitose šalyse ir epochose, nuo senovės civilizacijų iki genčių. XIX. ir XX a. sandūra buvo ypač turtinga naujų dailės stilių.
Teptukas, dažai, paletė, tapyti
Teptukas, dažai, paletė, tapyti
© Corbis/Scanpix
Impresionizmą keitė postimpresionizmas, vėliau atsirado kubizmas, fovizmas, ekspresionizmas, futurizmas ir galiausiai abstrakcionizmas. Naujo meno srovės nepaliko be pėdsako ir madų pasaulio. Viena iš naujųjų srovių įvardijamas modernizmo stilius, užgimęs apie 1890 m.

Tai laikas, kuris šiandienai paliko įstabius architektūros ir meno paminklus, kuriais žavimasi ir dabar. Pastatytas Eifelio bokštas, kūrė Pablas Picassas, Henris Matissas, Vincentas Van Gogas. Terminas kilo nuo prancūziško žodžio modern – naujas, angliškame variante šis laikotarpis vadinamas Modern Art.

To paties laikotarpio stilius Prancūzijoje vadinamas Art Nouveau, tačiau Lietuvoje labiau paplitęs moderno pavadinimas. Šis stilius itin ryškiai atsispindėjo architektūroje, dailėje, buities daiktuose. Įkvėpimo šaltinių buvo ieškoma įvairiose pasaulio šalyse, ypač žavėtasi Rytais.

Savo darbuose menininkai naudojo natūralias, gamtoje randamas formas, stilizavo augalų linijas. Dailininkams pradėjus laužyti per amžius nusistovėjusius kanonus atsirado impresionizmo stilius, kuris gali pretenduoti į naujos eros, pavadintos modernizmu, šauklius.

Mada tikriausiai suvienijo dailės ir architektūros ieškojimus pasiimdama sau reikalingus elementus. Iš architektūros pasiskolinamas kostiumo funkcionalumas, iš dailės – rytietiški motyvai.

Dailininkai, architektai siekia save išbandyti ne tik įprastoje veikloje, bet ir susidomi buitinių daiktų, baldų, papuošalų, aprangos dizainu. Art Nouveau stilius labai įvairiapusiškai skverbėsi į gyvenimo sritis. Buvo pradėti gaminti Art Nouveau stiliaus baldai, papuošalai, šviestuvai. Tų daiktų elegancija pavergia ir juos sunku supainioti su kokiu nors kitu laikotarpiu.

Reikia pastebėti, kad toks daiktų kūrimo vajus didžia dalimi priklausė nuo pačių kūrėjų akiračio ir susidomėjimo, noro laužyti ribas. Antonio Gaudi, išgarsėjęs savo architektūra, kūrė ir baldus. 1885–1889 m. jis buvo užsiėmęs ekstravagantiškos kušetės gamyba.

 • Van de Velde reikalavimai moteriškai aprangai
 • Mados tapytojas – Paulis Poiret
 • Rytietiški prieskoniai
 • Tango ritmu

  Van de Velde reikalavimai moteriškai aprangai

  Keitėsi požiūris į moters aprangą, 1902 m. Henris Van de Veldas suformulavo tris reikalavimus moterų aprangai, kurių, jo manymu, turėjo laikytis kiekviena dama. Pirma, kiekviena moteris savo individualumą turėtų išreikšti per namuose dėvimus rūbus.

  Antra, einant į lauką moters kostiumas turi būti labiau unifikuotas, savo unifikacija panašus į vyrų aprangą. Ir trečia – iškilmėse moteris turi dėvėti drabužius, kurie primintų tradicijas. Atrodo, kad Van de Velde bandė unifikuoti moterų madą paversdamas ją panašia į vyrų, kur pasirodymas viešumoje yra reglamentuotas, vietos pasireikšti fantazijai nepaliekama. Tačiau šiuo laikotarpiu kiekvienas mados salonas buvo individualus ir bandė diktuoti savitą stilių.

  Nepaisant to, lyderis mados pasaulyje buvo vienas – Prancūzija. 1900 m. pasaulinėje parodoje prancūziška mada laimėjo visas įmanomas nominacijas. Salonai turėjo savo specializacijas ir tose srityse su jais niekas negalėjo varžytis. Vieni siuvo tik angliškus kostiumus, kiti gamino prabangius nėrinius, reikalingus puošybai.

  Iš šio laikotarpio žinomi ne tik žymių mados namų pavadinimai, siuvėjai savo amatą pradeda vertinti kaip kūrybą.

  Mados tapytojas – Paulis Poiret

  Mados istorija. Dizaineris Paul Poiret. 1930 m.
  © Corbis/Scanpix

  Mados srityje tai laikas, kuomet kūrė Paulis Poiret, prisidėjęs prie kostiumo atnaujinimo. Būtent šis dizaineris suteikė rūbui spalvą, blankių spalvų paletei atsirado alternatyva – sodrios ir ryškios spalvos.

  Anilino dažus 1856 m. išrado anglų chemikas, tačiau praktikoje juos pritaikyti išdrįso Poiret. Jis tapo ryškių spalvų kostiumo propaguotoju. Pasak jo paties, „viskas buvo neryšku, nudėvėta, karaliavo beskonybė. Į šitą avidę aš įleidau keletą piktų vilkų – raudonų, žalių, violetinių, karališkos mėlynos spalvos. Ir tai privertė visa skambėti garsiai.“

  P. Poiret buvo korseto atsisakymo iniciatorius. Korseto nebuvo atsisakyta visiškai, tiesiog iš kieto šarvo jis tapo paprastesniu. Siuvamas iš naujų audinių – gumos, papildytas plokštelėmis iš banginio ūso, kurių paskirtis buvo prispausti pilvą.

  Senojo korseto atsisakymas buvo svarbus žingsnis moterų sveikatos klausimu. Naujieji korsetai nesuspausdavo moters vidaus organų iki jų deformacijos. Moters drabužių siluetas palengva kito, kol galiausiai atsisakyta S formos ir pereita prie tiesių linijų, į apačią siaurėjančių sijonų.

  Vietoj korseto moterys gavo naujus pančius – siaurą sijono apačią. Buvo galima žengti tik labai mažais žingsniukais, maža to, kartais buvo naudojami net specialūs pančiai kojoms tiesiogine to žodžio prasme. Sijono apačia susegama sagomis, judėti buvo įmanoma žengiant vos 7–10 cm žingsneliais.

  Rytietiški prieskoniai

  Interjeras
  © Corbis

  Rusų choreografo Sergejaus Diagilevo pastatyti baletai kėlė sensaciją Paryžiuje, jais žavėjosi, kopijavo, o idėjos, išreikštos šokiu, veržėsi į gyvenimiškas sritis. Paryžiečius sužavėjo ryškios spalvos, nematyti sprendimai, gerai apgalvota ir novatoriškai atrodanti Levo Baksto scenografija.

  Balerinos bateliai
  © Reuters/Scanpix

  Susidomėjimas Rusija kilo ne tik dėl Paryžiuje atsidūrusių gabių choreografų. Politiniai įvykiai taip pat kreipė žvilgsnius į Rytų kultūrą. Japoniško kimono suklestėjimą galima būtų sieti su 1904–1905 m. Rusijos – Japonijos karu ir tuo pat metu pastatytos Giacomo Puccini operos „Madam Baterflay“ pasisekimu bei šokėjos Isadoros Duncan pasirodymais.

  Su šios šokėjos vardu pirmiausia siejamos graikiškos tunikos ir turbanai nebuvo scenografinis eksperimentas. Jos pasirodymai organizuoti Paulio Poiret, kuris jau tada buvo susižavėjęs rytietiško stiliaus drabužiais ir tikėtina, kad rengė Isadora Duncan. Po sėkmingų pastatymų atlikėjų kostiumo detalės ar net pats kostiumas įsiverždavo į madą. „Šecherezados“ baletas paliko tokį įspūdį, kad klientės mados namuose užsisakinėjo kostiumų kopijas. Rusų baleto įkvėptas P. Poiret 1909 m. sukūrė visą rytietiško stiliaus drabužių liniją, kurioje vyravo kimono, turbanai, garnio plunksnos, plačios haremo kelnės.

  Po kelių metų aplankęs Rusiją, jis toliau plėtojo rytietiškų ir slaviškų motyvų paveiktą kostiumo liniją. Ypač išgarsėjo 1911 m. jo surengtas vakarėlis „Tūkstantis ir viena naktis“, kurio metu moterys vilkėjo ilgas kelnes, chalatus, Didžiosios Prancūzijos revoliucijos metu atsiradusius kiulotus ir avėjo rytietiškais batais.

  P. Poiret žmona Denise šioje puotoje atrodė kaip sultono favoritė – vilkėjo auksinės spalvos tuniką su kelnėmis. Atrodė kaip ką tik atvykusi iš paslaptingų Rytų haremo. Karo išvakarėse P. Poiret vyko į turnė po Europos šalis ir į Jungtines Amerikos Valstijas, kur demonstravo dalį savo modelių. Kolekcijoje didelis dėmesys buvo skirtas plačioms haremo kelnėms ir rytietiškiems batams.

  Tango ritmu

  Pora šoka tango
  © Reuters/Scanpix

  Ne mažesnį poveikį nei baletas darė kitas šokis – tango. Šis šokis iš Argentinos atėjo kaip sceninių pasirodymų dalis, tačiau visuomenė taip pat panoro įtraukti tango į pokylių programą. Šokti tango su siauru sijonu, kuris neleido net laisvai eiti, buvo neįmanoma. Argentinietiškas šokis moterų aprangoje leido atsirasti susiaučiamam sijonui, sijonui-kelnėms ir galiausiai kelnėms.

  Tango išlaisvino moteris nuo P. Poiret propaguoto į apačią siaurėjančio silueto. Naujų drabužių atsiradimas buvo sutinkamas labai nepatikliai, moteris, išdrįsusi pasirodyti su kelnėmis gatvėje, buvo išjuokiama. Atsirado ir šios naujos mados gynėjų, kurie retoriškai klausė vyrų: „Ką, tiesą pasakius, įsigalėjus naujai madai praranda vyrai?“ Su šiuo klausimu buvo susitaikyta tik XX a. antroje pusėje...

  Laukite tęsinio

  Žurnale „Ekspress Mada“ taip pat skaitykite:

  Futuristinė ateitis jaunųjų dizainerių akimis

  Mados savaičių podiumai ir užkulisiai

  Pavasario alegorijos

  Rūta Rimšelienė siūlo „žemakulnę vasarą“

  Violeta Repčenkaitė – Blėdienė: besidžiaugianti šeima ir karjera

  Mėlyni ir violetiniai Grammy apdovanojimų ceremonijos atspindžiai

  |Populiariausi straipsniai ir video
  Įvertink šį straipsnį
  Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  (0 žmonių įvertino)
  0

  Top naujienos

  Dėl koronaviruso plitimo siūlo skelbti valstybės lygio ekstremalią situaciją papildyta 16.58 (265)

  Pirmadienį dėl Italijoje plintančio naujojo tipo koronaviruso Lietuvos Vidaus reikalų...

  Derybos dėl trilijono: nesutarus dėl skaičiaus po kablelio, du Lietuvai skirti saldainiai liko Briuselyje (31)

  Koks turėtų būti 2021–2027 metų Europos Sąjungos biudžeto dydis? Nuomonės šiuo klausimu...

  Vokietijoje į minią rėžėsi automobilis, sužeista mažiausiai 10 žmonių (41)

  Vokietijos Volkmarseno miestelyje per karnavalo paradą į žmonių minią rėžėsi automobilis.

  Italijoje gyvenanti lietuvė: viskas įvyko labai greitai, žmonės įbauginti (224)

  Šiaurinė Italijos dalis per savaitgalį pasikeitė neatpažįstamai – dėl apsikrėtusiųjų...

  Paviešintas vaizdo įrašas iš muštynių, į kurias skubėdami susidūrė pareigūnai: įvykio liudininkai liko šokiruoti (83)

  Pirmadienį Delfi redakciją pasiekė vaizdo medžiaga, kurioje užfiksuotas vyriškis gesintuvu...

  Studentų siuntinys Matijošaičiui: plaktukas, vinys ir lentelės

  Miestą sutvarkyti pasišovusi Kauno valdžia ne vienerius metus neįstengia išspręsta gana...

  Nusikaltimo auką įžeidinėjusio pareigūno likimas paaiškės kitą savaitę: yra keletas variantų, kokie gali būti sprendimai patikslinta (236)

  Praėjusią savaitę policijos pareigūno įžeidimai galimai išžagintai merginai sukėlė...

  Italijos specialistas: susiklostė nepalankiausia įmanoma padėtis mirė penktas žmogus, užfiksuoti du židiniai (203)

  Italija pirmadienį pranešė, kad šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas naujuoju...

  Ar tiesa, kad rekordinės vilkų medžioklės kvotos ūkininkams nepadeda?

  Vasario pradžioje prie Aplinkos ministerijos durų susirinkę piketo „Už vilkus“ dalyviai...

  Maskoliūnas mačui su čekais neregistruos Belgijoje „10 taškų kainavusio“ įžaidėjo (70)

  Lietuvos krepšinio rinktinė pirmadienį Europos čempionato atrankos rungtynėse su Čekija žais be...

  |Maža didelių žinių kaina