aA
Pradinių klasių mokytojo vaidmuo yra labai svarbus žmogaus gyvenime. Geras mokytojas ne tik išmoko mokytis, bet padeda formuoti vertybes, požiūrį į darbą, santykius su aplinkiniais. Pradinių klasių mokytojas taip pat formuoja vaiko santykį su pačia mokykla. Nuo šio santykio labai priklauso, vėlesnis vaiko požiūris į mokymąsi.
Pikta mokytoja
Pikta mokytoja
© Shutterstock

Deja, kartais net ir nenorėdamas, mokytojas skirtingai vertina vaikus. Už tas pačias įdėtas pastangas vienus vaikai dažniau pagiria. Už tas pačias kartu iškrėstas išdaigas kiti vis lieka kaltesni. Kliūva dažniausiai vis tiems patiems, labiau „pasimatantiems“ vaikams.

Tokie nutikimai gali indikuoti, kad neužsimezgė geri mokytojo ir vaiko santykiai. Gali tėvams atrodyti, kad tai nėra didelė problema. Juk mokykloje svarbiausia yra įgyti akademinių žinių. Tačiau santykiai su pradinių klasių mokytoju vaikams yra labai jautri tema. Patirdami tokią neteisybę pradinukai labai išgyvena, yra stipriai pažeidžiama jų savivertė, motyvacija ir savijauta.

Milda Karklytė-Palevičienė, vaikų ir paauglių psichologė, knygos „Vaikų emocinis intelektas“ autorė paaiškina, ką daryti susiklosčius sudėtingiems vaiko ir mokytojo santykiams.

Kalbėkitės su vaiku

Norėdami išspręsti susiklosčiusią situaciją turėtume nepamiršti ir suprasti vaiko požiūrį. Kalbėdami su vaiku apie mokytoją mes modeliuojame vaikui trečiojo asmens suvokimą. Turėtume prisiminti, kad negalima prie vaiko neigiamai atsiliepti apie jo mokytoją.

Bendraudami su vaiku, paklauskite kaip jis priima tam tikrą informaciją, kaip vertina tam tikrus žodžius. Pavyzdžiui, galite pasakyti, kad ir mokytojui kartais gali būti bloga diena ir netgi nenorėdamas galėjo griežčiau ką pasakyti.

Tačiau jeigu tokie nesusipratimai mokykloje nėra pavieniai atvejai, reikia kreiptis ir į mokytoją.

Bendradarbiaukite su mokytoju

Labai svarbu yra tėvams kalbėtis su mokytoju ir atrasti bendradarbiavimo taškus. Geras bendradarbiavimas pagerina ne tik vaiko akademinio ugdymo kokybę, bet ir asmenybės ugdymo sėkmę.

Net ir jei tėvams atrodo, kad pradinuko ir mokytojo santykiai nesusiklostė, labai svarbu kalbėtis nepuolančiai. Aršesnis „puolimas“ greičiausiai sukels aršesnę mokytojo savigyną. Mokytojas jausis nepakankamas, įsivelsime į konfliktą. Galiausiai vaikui naudos daugiau nebus.

Geriausia tėvams ateiti pas mokytoją be išankstinio nusiteikimo. Tėvai turėtų siekti suprasti, kas vyksta, kaip situaciją mato mokytojas. Tik sužinoję mokytojo perspektyvą galime eiti į dialogą.

Į pirmąjį susitikimą su mokytoju eikite geriau be vaiko. Visgi yra tokių dalykų, ką suaugę nori pasakyti vienas kitam, papasakoti apie vaiko dinamiką, o mažojo mokinio ausytės tai išgirsti gali būti nepasiruošusios. Vaikas gali ne taip suprasti išgirstą pokalbį ir pasidaryti kitokias išvadas nei suaugusieji, kitaip interpretuoti.

Žinoma, būna tokių situacijų, kai pokalbis gali būti ir trišalis -- tarp mokytojo, mokinio ir tėvų. Tačiau dažniau pastarasis susitikimas jau būna paskesnis -- antrasis ar trečiasis. Šis pokalbis būna labiau „pafiltruotas“, pritaikytas vaiko suvokimui, jo emocinei ir kognityvinei brandai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Vytenis Miškinis

Žaibiškas nužudymas už grotų: pareigūnai net neturėjo progos sureaguoti (2)

Rugpjūtį Marijampolės pataisos namuose įvykdyta žmogžudystė, kai susidūrė du iki gyvos galvos...

Parengė Jurga Grigienė

Atsidūrę šalia šios moters, susirgdavo visi: išspręsti painią medicininę mįslę pavyko ne iš karto (1)

Glorijos Ramirez, kurią vadino toksiška dama, mirtis yra vienas paslaptingiausių ir...

parengė Mindaugas Milinis

Putinas žūtbūt nori išgyventi branduolinę žiemą: maskvietis 3 paras bastėsi po bunkerius, o galų gale jį suėmė FSB – štai ką jis pamatė (6)

Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino įsakymu kuriamas didžiulis požeminių bunkerių tinklas,...

Antra nesėkmė namuose: „Žalgiris“ neatlaikė Eurolygos čempionų tritaškių krušos (3)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgirio“...

Ekspertas išvardina 8 žuvies rūšis, kurių geriau nevalgyti: tai žuvys-žudikės, kenkiančios žmogaus sveikatai (5)

„Didėjant jūrų taršai kyla problemų ne tik aplinkai, bet ir žmogaus sveikatai, – teigia...

Bausmės Rusijai pradeda veikti: Kremlius svaidėsi grasinimais, dabar sako, kad jokių problemų

Europa dar labiau priartėjo prie atsiskyrimo nuo Rusijos energetikos. Nuo pirmadienio draudžiama...

Nenužudoma Kroatija laimėjo baudinių seriją ir eliminavo Braziliją iš čempionato (24)

Katare vykstančiame 2022-ųjų pasaulio futbolo čempionate penktadienio vakarą startavo...

Karas Ukrainoje. Šaltinis Ukrainoje leidiniui FT: greitai mūsų smūgiai pasieks ir Sibirą

Prezidentas Volodymyras Zelenskis tikisi, kad Europos Sąjunga priims sprendimus, kaip neleisti...

Pasaulio čempionato ketvirtfinalis: Nyderlandai – Argentina eiga gyvai

Penktadienio vakarą 21 val. prasideda pasaulio futbolo čempionato antrasis ketvirtfinalis. Susitinka...