aA
Pastebiu, kad ketverių dukters priekiniai dantys yra gerokai atsikišę. Kokie veiksniai tai lemia? Ar verta dėl to jaudintis, jei šie vis tiek iškris? Kada verta apsilankyti pas gydytoją ortodontą?
Greta, 30 m.
vaikas, mergaitė, dantys, kreivi, sąkandis, ortodontas, breketai
vaikas, mergaitė, dantys, kreivi, sąkandis, ortodontas, breketai
© Shutterstock

Gydytoja ortodontė dr. Diana Baubinienė sako, jog netaisyklingas sąkandis – ne tik dantų problema. Ją turi padėti spręsti ir logopedai.

„Jei nesutvarkome lūpų, skruostų ir liežuvio padėties balanso, vien plokštelė ar breketai nepadės“, – įsitikinusi specialistė.

Padeda specialus „treineris“

Gydytoja ortodontė dr. Diana Baubinienė sako, dantukai gali būti atsikišę nuo pirmaisiais metais žalingų įpročių – čiulptuko ar nykščio čiulpimo. Jei to atsisakoma iki dvejų metų, priežasties reikėtų ieškoti kitur, tačiau jei čiulpimo refleksas tęsiasi ir toliau – trejų, ketverių – formuojasi ne tik netinkama dantų, bet ir lūpų, liežuvio padėtis.

Atsisakyti žalingų čiulpimo įpročių ir atkurti raumenų balansą, formuoti taisyklingus įpročius, anot gydytojos ortodontės, gali padėti speciali dantų plokštelė, vadinama „treneriu“, kuris pritaikomas pagal vaiko burnos dydį.

„Treineris skirtas kartu su tėvų pagalba daryti specialius žandikaulio padėties pratimus. Jo pagalba skatinama taisyklingai sučiaupti lūpas, o liežuvį lakyti tinkamoje padėtyje“, – aiškina specialistė.

Kasdien penkių-dešimties minučių mankšta ir plokštelės laikymas burnoje per naktį padeda atkurti dėl žalingų įpročių netaisyklingai besiformuojančią žandikaulio padėtį, kartu ir atsikišusius dantukus.

Be to, D.Baubinienė pastebi, kad blogas sukandimas gali formuotis ir dėl per didelio tarpo tarp priekinių dantų. Mat vaikas kalbėdamas, valgydamas bando liežuviu jį užkišti – formuojasi netaisyklinga kalba. Tokiu atveju į pagalbą pasitelkiamas logopedas.

Kvėpavimas pro nosį

Pasak specialistės, vaikų dantų padėtis priklauso ne tik nuo laiku neatsisakytų žalingų įpročių – čiulptuko ar nykščio čiulpimo, bet ir nuo genetikos ar netinkamo kvėpavimo.

„Nors genetika yra laikoma pagrindine netaisyklingos dantų padėties priežastimi, vis dėlto dažniau susiduriame su netaisyklingu kvėpavimu. Dėl to gali būti kalta astma, įvairios alerginės reakcijos, pavyzdžiui, šienligė. Reikėtų stebėti, ar vaikas kvėpuoja pro nosį ar pro burną“, – atkreipia dėmesį D.Baubinienė.

Anot jos, jei kvėpuojama pro burną, vaikas gali turėti polipų arba išvešėjusius adenoidus – nosiaryklės limfoidinio audinio sankaupą, kurie trukdo normaliai kvėpuoti pro nosį, sukelia dažną slogą, skatina ausų uždegimus ir formuoja netaisyklingą sąkandį. Gydytojas otoringologas gali rekomenduoti juos pašalinti.

Lūpų, skruostų ir liežuvio balansas

Vaikams taip pat ypač svarbu sureguliuoti lūpų, skruostų ir liežuvio balansą – vadinamąją miofunkciją. Jei pašalinus polipus ir adenoidus, vaikas ir toliau kvėpuoja pro burną, šiam dar likęs susiformavęs ydingas įprotis. Jį pašalinti gali padėti specialūs pratimai, padedantys sučiaupti lūpas, o liežuviui taisyklingai priglusti prie gomurio.

„Tinkama liežuvio padėtis leis taisyklingai formuotis viršutiniam žandikauliui, gomuriui, o lūpos neleis priekiniams dantims įsistumti į išorę“, – paaiškina gydytoja ortodontė.

Jei lūpos bus nečiaupios, nuėmus breketus ir nustojus nešioti plokštelę su laiku dantys vėl stos į pradines vėžes. Taigi ydingo kvėpavimo, žalingų įpročių svarbu atsisakyti dar jauname amžiuje.

„Pas gydytoją ortodontą rekomenduojama pirmą kartą apsilankyti šešerių septynerių metų, kai prasideda dantų kaita ir ima dygti nuolatiniai dantys. Iki tol gydymas būna tik simptominis – siūlomi lūpų, skruostų ir liežuvio pratimai su „treineriais“, – sako D.Baubinienė.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Siūloma tęsti karantiną iki gegužės pabaigos: svarstoma galimybių paso idėja (24)

Vyriausybė siūlo pratęsti karantiną iki gegužės pabaigos, svarstoma galimybių paso idėja.

Lazdijuose šokas: susirgo jau koronavirusu persirgę ir pilną vakcinacijos kursą praėję medikai (253)

Lazdijų bendruomenei – lengvas šokas: profilaktinio testavimo metu teigiami koronaviruso...

Dvigubinama parama verslui – subsidiją jau gavusias įmones pasieks papildoma išmoka (8)

Verslas iš pirmojo subsidijų paketo gaus dvigubai didesnes išmokas – tokiam Ekonomikos ir...

Klaipėda perka savo atskirą sistemą vakcinacijos registrui: tokių eilių būti neturi, ruošiamės skiepyti mases nuolat pildoma

Vyriausybės siekis masinį vakcinavimą pradėti nuo birželio 1-os dienos sujudino uostamiestį –...

Žiniasklaida: ES neatnaujins sutarčių su dviem vakcinų gamintojomis (77)

Europos Komisija (EK) nusprendė kitiems metams nebeatnaujinti sutarčių dėl COVID-19 vakcinų...

Kremlius sureagavo į Bideno pasiūlymą Baltieji rūmai: Putinas perspėtas dėl Ukrainos (207)

Kremlius trečiadienį pareiškė apsvarstysiąs JAV prezidento Joe Bideno pasiūlymą surengti...

Seime vežėjų atlyginimams siūlo apynasrį be išlygų – mokėti tik pavedimu dalis verslo idėją palaiko (171)

Vežėjams Seimas ruošia prievolę mokėti atlyginimus tik pavedimais į bankų ar kitų mokėjimo...

Eugenijaus Ostapenko mama prabilo apie paskutines jo gyvenimo akimirkas: viskas įvyko staiga, laukia skrodimas (92)

Trečiadienį Lietuvą apskriejo liūdna žinia – netikėtai mirė estrados atlikėjas, dainų...

Kaip gyvena „nukryžiuoto berniuko“ autorė: Kremlius ja pasinaudojo, paliko skurde ir savigraužoje (348)

Berniuką nukryžiavo, pati savo akimis mačiau. Tokią kraupią istoriją apie tariamus ukrainiečių...