aA
Manoma, kad fondiu atsirado Šveicarijoje. Yra daug legendų apie šio patiekalo kilmę. Viena iš jų pasakoja apie kaimiečius, ilgą ir šaltą žiemą pritrūkusius maisto. Jie stiprinosi sūriu ir namine duona, užsigerdami vynu. Pasenusį ir sukietėjusį sūrį kaimiečiai užmerkdavo puodynėje su vynu, kad jis suminkštėtų ir ištirptų.
Fondiu indas_1
Fondiu indas_1
Beje, prancūziškas žodis fondre išvertus reiškia „ištirpti". Fondiu - ar tai būtų mėsos, ar sūrio, ar mažiau įprastas desertinis - tai ne tik gardus patiekalas, bet ir puiki pramoga. Šeimininkė be didelių pastangų virtuvėje gali sukurti draugišką, neformalią vakarėlio atmosferą. Svečiams, be abejo, patiks dalyvauti ruošiant maistą, o vartojamų produktų įvairovė suteiks papildomo žavesio.

Fondiu indų yra labai patrauklūs, gaminami iš molio, vario, nerūdijančio plieno ar iš spalvoto emalio. Fondiu įrangos komplektą sudaro indas - puodynė, ilgos šakutės, rėmelis - stovelis ir kaitinimo šaltinis. Šį rinkinį galima papildyti ir kitais indais garnyrams ar padažams - tai priklauso nuo pasirinkto fondiu tipo. Inde - puodynėje yra ištirpęs padažas arba karštas skystis (pvz., aliejus).

Puodynės turinį pavadinkime mirkalu. Šakutės yra reikalingos supjaustytiems produktams panardinti į mirkalą. Tuos produktus pavadinkime mirkiniu. Kaitinimo šaltiniu gali būti indelis su sausu spiritu arba degiąja mase. Taigi fondiu ritualą galima schematiškai apibūdinti taip: ant stalo stovi rėmelis su puodyne. Kaitinimo šaltinis iš apačios šildo mirkalą. Prie stalo susėdę svečiai šakutėmis paima mirkinio gabalėlius ir panardina į mirkalą. Tolesnis mirkinio likimas priklauso nuo pasirinkto fondiu tipo. Pabandykime trumpai šiuos tipus aptarti.

Sūrio fondiu

Fondiu

Daugeliui fondiu asocijuojasi su sūriu. Yra labai daug sūrio fondiu rūšių nuo klasikinio (kai naudojami šveicariški sūriai) iki fondiu, kai naudojami ne tik įvairūs sūriai, bet ir kitos sudedamos dalys. Mirkinių įvairovė yra begalinė: prancūziško bageto gabaliukai, kari duonos kubeliai (apkepti svieste su trupučiu kari miltelių), skrudintos juodos duonos kubeliai, šviežios daržovės, keptos mėsos gabalėliai ir t.t.

Šveicarijoje prie fondiu tradiciškai patiekiama taurė vyno. Draugų vakarėliuose galima prisiminti seną šveicarų paprotį, susijusį su fondiu valgymu. Tas, kas palieka duonos gabalėlį (nukrenta nuo šakutės) mirkale, turi atlyginti savo kaltę. Jeigu tai yra moteris, ji turi pabučiuoti kiekvieną vakarėlyje dalyvaujantį vyrą, o jeigu tai vyras - jam labiau nepasisekė - jis privalo nupirkti po vyno butelį kiekvienam svečiui. Jei kuriam svečiui duonos gabalėlis nukrenta antrą kartą, jam tenka surengti kitą fondiu vakarėlį.

Keletas praktinių patarimų, kurie gali būti jums naudingi ruošiant sūrio fondiu:

- fondiu visada naudokite sausą vyną. Jei vynas nėra pakankamai sausas, pagelbės keletas citrinos sulčių lašų;

- jei fondiu mirkalas susitraukia (iškrenta varškės tipo nuosėdos), problemą išspręs truputis šviežiai spaustų citrinos sulčių;

- jei fondiu per skystas, pridėkite daugiau sūrio arba kukurūzų miltų ir vyno plakinio;

- jei fondiu per tirštas, praskieskite trupučiu šilto vyno;

- atminkite, kad sūris lengvai prisvyla, todėl geriausia yra naudoti indą su storu pagrindu. Kaitinimo šaltinio liepsna turi būti minimali, mirkalą reikia nuolat maišyti, kol sūris ištirpsta ir sutirštėja;

- tiek ruošiant sūrio fondiu, tiek valgant užsigerti labiausiai tinka sausi vynai.

Fondiu

- rekomenduojame keletą sūrio rūšių, naudojamų fondiu: Cheddar, Emmenthal, Gruyere, Parmesan, Gouda, Edam... Iš lietuviškų siūlome šiuos sūrius: „Tilžės", „Gouda", „Ž'ementalį", „Džiugą", „Tilsit", „Gojų".

Tradicinio sūrio fondiu receptas

1 česnako skiltelė,
150 m l sauso baltojo vyno,
1 arbatinis šaukštelis citrinos sulčių,
275 g tarkuoto Emmenthal sūrio,
275 g tarkuoto Gruyere sūrio,
1 valgomasis šaukštas kukurūzų miltų,
3 valgomieji šaukštai vyšnių degtinės (kirsch),
žiupsnelis baltųjų pipirų,
žiupsnelis malto muskato riešuto,
žiupsnelis paprikos pipirų.

Ištrinkite fondiu indo vidų česnako skiltele. Supilkite į indą vyną bei citrinos sultis ir kaitinkite ant mažos ugnies. Pamažu suberkite tarkuotą sūrį ir maišykite aštuoniukės judesiu, kol visas sūris išsilydys.

Kai mišinys pradės burbuliuoti, į indą supilkite išplaktą kukurūzų miltų ir vyšnių degtinės mišinį. Kaitinkite dar 2-3 minutes, pagal skonį pridėkite pipirų, muskato riešuto ir paprikos. Patiekite su prancūziškos duonos kubeliais.

Fondiu Bourguignonne (burginjon)

Taip vadinamas fondiu, kai žuvies ar mėsos gabalėliai yra kepami karštame aliejuje arba sultinyje. Šis fondiu yra kildinamas iš Prancūzijos, Burgundijos regiono.

Fondiu

Jam yra būdingi indai - puodynės iš ketaus, vario ar nerūdijančio plieno. Naudojama tik aukščiausios kokybės mėsa. Jei mėgstate, ji gali būti marinuojama, tik nepamirškite vieno labai svarbaus dalyko - mėsos gabaliukai turi būti labai gerai nusausinti, nes bet koks skystis, patekęs ant karšto aliejaus, taškosi. Kad būtų greičiau, sultinys arba aliejus prieš nešant ant stalo gali būti pašildomi ant viryklės.

Kiekvienam svečiui reikia turėti ilgą fondiu šakutę mėsos ar žuvies gabalėliui karštame skystyje (mirkale) laikyti. Šių šakučių rankenos dažniausiai yra nudažomos skirtingomis spalvomis, todėl kiekvienas svečias lengvai gali atskirti savąją. Nerekomenduojame mėsos gabalėlių glausti prie puodynės dugno - jie gali prisvilti. Kai mėsa tinkamai iškepa, jos gabalėliai yra ištraukiami iš karšto skysčio ir panardinami j padažą.

Padažai gali būti patys įvairiausi: tiek papildantys, tiek kontrastingi keptos mėsos ar žuvies skoniui. Paprastai prie šio fondiu yra patiekiami trys keturi padažai.

Tradicinio fondue bourguignonne (fondiu burginjon) receptas

500 g jautienos išpjovos,
kepimo aliejaus.

Supjaustykite jautieną į mažus gabalėlius. Įkaitinkite kepimo aliejų. Jis neturėtų užimti daugiau kaip pusę indo tūrio. Įsitikinkite, kad aliejus pasiekė reikiamą temperatūrą. Pastatykite fondiu indą ant stalo, aliejaus temperatūrą palaikys kaitinimo šaltinis.

Jautienos kubelius sudėkite į atskiras lėkštes. Tada kiekvienas svečias fondiu šakute paims ir pagal savo skonį keps mėsą karštame aliejuje. Siūlomi padažai: agurkų - grietinės, žaliųjų pipirų - agurkėlių, kiniškas. Patiekiama su keptomis bulvėmis, įdarytomis alyvuogėmis ir prancūziška duona.

Agurkų ir grietinės padažas

Fondiu indas_4

0,5 agurko,
150 ml grietinės,
4 valgomieji šaukštai majonezo,
druskos ir pipirų,
keli lašai citrinos sulčių,
valgomasis šaukštas pjaustytų česnako laiškų.

Nulupkite agurko odelę ir supjaustykite jį kubeliais. Sumaišykite likusius komponentus dubenėlyje ir sudėkite agurko kubelius. Patiekite atšaldytą padažą.

Kiniškas padažas

1 raudonasis pipiras,
1 mažas svogūnas,
2 valgomieji šaukštai aliejaus,
200 ml vištienos sultinio,
150 ml ananasų sulčių,
0,5 arbatinio šaukštelio sojos padažo,
2 susmulkintos galvutės imbiero,
100 g konservuotų kukurūzų,
1 valgomasis šaukštas kukurūzų miltų,
2 valgomieji šaukštai vandens.

Supjaustykite pipirą ir svogūną, pakepinkite aliejuje, kol suminkštės. Sudėkite likusius produktus, išskyrus vandenį ir kukurūzinius miltus, ir lėtai virkite apie 10 minučių. Sumaišykite vandenį su miltais ir maišydami supilkite į padažą. Užvirinę virkite apie minutę. Patiekite karštą padažą.

Žaliųjų pipirų ir agurkėlių padažas

1 susmulkintas svogūnas,
2 susmulkinti žalieji pipirai,
4 riekelėmis supjaustyti didesni agurkėliai,
25 g sviesto,
4 valgomieji šaukštai vandens,
0,25 arbatinio šaukštelio čili padažo,
druskos ir pipirų.

Fondiu indas_3

Pakepinkite svogūną, žaliuosius pipirus ir agurkėlius svieste, kol paruduos. Sudėkite likusias sudedamąsias dalis, užvirinę virkite apie 10 min. Patiekite karštą padažą.

Desertinis fondiu

Šis tipas yra galbūt mažiau žinomas nei aukščiau aptartieji, bet kasdien įgyja vis didesnį populiarumą. Rekomenduojama naudoti minimaliai kaitinamą storapadį indą. Visiškai pakaktų žvakės ar spiritinės lemputės skleidžiamos šilumos. Mirkinių įvairovė priklauso nuo jūsų fantazijos - galite naudoti biskvitinius pyragaičius, šviežių vaisių riekeles, zefyrus, mažus morengus ir t.t.

Šio tipo fondiu labai mėgsta ne tik vaikai, bet ir suaugusieji - visi, mėgstantys saldumynus. Jei patiekiate desertinį fondiu vaikams, pasirūpinkite, kad jie neliktų be priežiūros, kad dalyvautų bent vienas suaugęs žmogus.

Desertinis fondiu yra valgomas taip pat kaip ir sūrio fondiu. Kiekvienam dalyviui skiriama ilga fondiu šakutė ir lėkštė. Pasirinktas mirkinys yra paimamas šakute ir panardinamas į mirkalą, po to dedamas į lėkštę ir... skanaus!

Mocca fondiu receptas

225 g juodojo šokolado,
1 valgomasis šaukštas tirpios kavos miltelių,
200 ml riebios grietinėlės,
1 valgomasis šaukštas chereso.

Sutarkuokite šokoladą ir sumaišykite su kavos milteliais. Supilkite į fondiu indą grietinėlę, šokoladą ir kavą. Silpnai kaitindami, maišykite, kol bus vientisa masė. Supilkite cheresą ir gerai išmaišykite. Patiekite su biskvitiniais piršteliais, zefyrais ar pyrago kubeliais.

Keli patarimai jūsų saugumui užtikrinti:

Fondiu indas_2

- kai ruošiate „burginjon" fondiu, aliejus neturėtų sudaryti daugiau dviejų trečdalių indo;

- pasirūpinkite, kad neperkaitintumėte aliejaus. Patariama iš pradžių pakaitinti aliejų ant viryklės (iki 180 °C). Jei neturite termometro, įmeskite į aliejų mažą gabalėlį duonos. Jei jis per minutę paruduos, vadinasi aliejus pasiekė reikiamą temperatūrą;

- nemerkite į aliejų per daug maisto tuo pačiu metu, nes aliejus pradės putoti, gali persipilti per kraštus. Be to, staigiai sumažės aliejaus temperatūra;

- nevalgykite mėsos tiesiai nuo fondiu šakutės - mėsa labai karšta ir galite nusideginti burną;

- visada įsitikinkite, kad kaitinimo šaltinis stabiliai stovi po fondiu indu. Atkreipkite dėmesį į indo rankeną, kad netyčia jos neužkliudytumėte;

- kaitinimo šaltinis skleidžia šilumą ne tik į viršų, bet ir į apačią. Pasirūpinkite, kad nenukentėtų stalo paviršius.

Perfrazavę žinomą posakį – “geriau vieną kartą paragauti, negu šimtą kartų perskaityti”, linkime jums pačių skaniausių potyrių.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apsisprendimo metas: kaip geležinius karantino gniaužtus atlaisvina kitos šalys (16)

Panašu, kad griežtos karantino sąlygos Lietuvoje bus dar sugriežtintos Velykų savaitgalį ir pats...

Ekonomistas išanalizavo, kaip karantino laikosi Baltijos šalys: Lietuva išsiskiria (144)

Ekonomistas išanalizavęs „Google“ paviešintus gyventojų mobilumo duomenis padarė išvadą,...

Pažiūrėkite į savo majonezo indelio etiketę: mokslų daktarė paaiškino, kas ten parašyta (13)

Majonezas yra vienas populiariausių padažų visame pasaulyje. Toks, kokį mes šiandien žinome,...

Paskelbė naujus užsikrėtusių koronavirusu maršrutus: lankėsi parduotuvėje, vairavo ir tarpmiestinį autobusą (7)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) paskelbė ir atnaujino užsikrėtusiųjų...

Prezidento Gitano Nausėdos tėčiui atlikta širdies operacija (93)

Prezidento Gitano Nausėdos tėvui Antanui Nausėdai Kauno klinikose antradienį buvo atlikta...

Turkijoje gyvenantis Sirijos kurdas Ali apie pabėgimą iš tėvynės: tegul žmonės sužino viską iš pirmų lūpų (13)

Praeitų metų du rudens mėnesius praleidau Gaziantepe (Turkijoje), kur vietinį jaunimą mokiau...

Improvizacijų šou „Gero juoko dozė“. Dramatiška Amerikos bardo M. Nedzinsko mirtis Anykščiuose

Daugiau ištraukų rasite teatro „ Kitas kampas “ „Youtube“ paskyroje Kitas kampas....

Paaiškėjo, kokias subsidijas už prastovas gaus darbdaviai: Seimas patvirtino naująją mokėjimo tvarką (144)

Antradienį Seimas galutinai apsisprendė ir kaip atrodys subsidijos darbo vietas išlaikantiems...

Vokietijoje sunkūs ligoniai nuo koronaviruso bus gydomi eksperimentiniu preparatu (6)

Vokietijoje koronavirusu užsikrėtę sunkios būklės pacientai ateityje galės gauti...

Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms – mokytojus į neviltį varančios rekomendacijos: kai kurie gavo raštus eiti priverstinių atostogų (153)

Nuotolinio ugdymo rėmai nelabai tinka ikimokyklinio ugdymo įstaigoms – šitaip nusprendė Lietuvos...

|Maža didelių žinių kaina