aA
Šiemet sukanka 100 metų, kai pasaulyje pradėta minėti Tėvo diena. Judėjimą tėvams pagerbti 1910 m. pradėjo amerikietė Luisa Dod, įkvėpta savo tėvo pavyzdžio. Gimdymo metu mirus žmonai, jis vienas užaugino šešis vaikus.
Tėvo dieną švenčia visas pasaulis, tik ne tuo pat metu: Italijoje ši diena tapatinama su šv. Juozapo diena kovo 19-ąją, Bulgarijoje ji minima birželio 20-ąją, Kinijoje – rugpjūčio 8-ąją, Tailande – gruodžio 5-ąją. Mes Tėvo dieną švenčiame pirmą birželio sekmadienį.
Kūdikis
© Corbis/Scanpix

Artėjant Tėvo dienai, su Kelmės rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio tyrėju ir dviejų dukrų tėvu Ričardu SUKACKU pamėginome pasvarstyti,
kas lėmė šeimos ir tėvo vaidmens nuvertėjimą.

Ričardui buvo vos metai ir du mėnesiai, kai neteko tėvo. Tačiau vyras neslepia, kad šio žmogaus pasigenda net šiandien: „Ypač sugelia, kai su vyrais kokius nors ūkiškus darbus dirbame. Vienas sako – darykime taip ir taip, nes mano tėvas taip darydavo. Kitas vėlgi prisimena, ko jį tėvas mokė. Tada pajuntu skaudžią tuštumą.“

Dėl tėvo vaikystėje jis buvo pasirengęs „kautis“. Pirma pastaba pažymių knygelėje atsirado, kai bendraamžis bandė pašiepti, kad jis be tėvo auga. Ričardas, tada antrokas, už tai moksladraugiui į atlapus kibo.

Našlė likusi mama stengėsi sūnui atstoti tėvą, buvo geriausia draugė. Bet pasitaikydavo akimirkų, kai ji negalėjo pagelbėti, ypač kai vaikinukui parūpo technika, kurią reikėjo remontuoti.

Kalti patys tėvai

R.Sukackas mano, kad dėl susvyravusio savo autoriteto dažniausiai kalti patys tėvai.
Geriausias vaiko auklėjimas yra asmeniniu pavyzdiu. Vaikai lyg beždžionėlės mus mėgdžioja. Matydami rūkantį, alų gurkšnojantį tėvą, jie su džiaugsmu daro tą patį.

Pareigūnas stebisi, kad neretai net ir išsilavinę tėvai linkę užstoti, pateisinti netinkamai besielgiančius vaikus: „Girtą nepilnametį parvedame namo, o tėvai, užuot padėkoję, pretenzijas reiškia – girdi, kam vaiką tampote, pažiūrėkite į kitus. Būna, kad įkaušęs nepilnametis, atvestas pas tėvus, mūsų akivaizdoje iš tėvo reikalauja cigaretės ir jis klusniai puola jos ieškoti.“ Neilgai trukus jau tėvas kviečia policiją – sūnus ranką prieš jį pakėlė.

Kartais nuvykę pagal iškvietimą policininkai randa lovoje su batais drybsantį vyrą, o žmoną su keturiais basais vaikais – žiemą lauke ant sniego.

Tokių pavyzdžių – nors vežimu vežk. Pusė visų policijos iškvietimų tenka šeimyniniams konfliktams. Už kiekvieno tokio iškvietimo – gyvi nuvertėjusios tėvystės pavyzdžiai.

Auklėk ne Joną, o Joniuką

Protingi tėvai, auklėdami vaikus, išsiverčia be griežtų fizinių bausmių. Jei nuo mažumės skiepijama pagarba, diegiamos tikros vertybės, net paauglystėje negali nusiristi tiek, kad įskaudintum savo mamą, tėtį. Kita kalba, jei tėvai susizgrimba paauglį auklėti tik tuomet, kai prasideda didelės problemos. Deja, ko Joniukui „neįdėjai“, to Jonas neturės.

Abipusės pagarbos bei pasitikėjimo principus savo namuose įdiegęs R.Sukackas įsitikinęs: vaikas turi žinoti taisyklę – jei vieną kartą apgausi, kitą kartą pasitikėjimo nelauk.

Sukackų kieme visuomet atlapas garažas. Gatvės vaikai čia užsuka pasinaudoti kompresoriumi, randa įrankių technikai pasiremontuoti. Čia ir krepšinio stovas; krepšinį galima žaisti ir tuomet, kai Sukackų dukrų nėra namuose. Kieme galioja tas pats pasitikėjimo principas: kartą pasišiukšlinsi – daugiau neužeik. Per daugelį metų vaikai jokios šunybės neiškrėtė, net didžiausi keikūnai nuo nepadoraus žodžio susilaiko.

Pinigai tėvų nepakeis

Dėl šiandienos ekonominės situacijos daugelis vaikų liko gyvais našlaičiais.
Tėvai, neįvertindami grėsmių, sotesnės duonos ieškoti išvyksta į užsienį, o savo atžalas kartais net svetimiems palieka. Užsitęsus išsiskyrimui, tėvas tampa tik pinigų tiekėju.

Ištisus mėnesius nemato vaikai savo tėvų, dirbančių tolimųjų reisų vairuotojais. Ir šiuo metu Kelmės pareigūnai tiria labai sunkaus nusikaltimo bylą, kurios pagrindinis „herojus“ – tolimųjų reisų vairuotojo sūnus.

Netiesa, kad berniukams labiau reikia tėvo nei mergaitėms. „Aš auginu dukras, ir kartais jos būtent pas mane pasitarti ateina. Gal vyro nervai šaltesni, gal emocijų mažiau“, – asmenine patirtimi dalijasi Ričardas. Jo dukra Beatričė, dukart Lietuvos tinklinio čempionė ir daugybės prizų laimėtoja, šią sporto šaką pasirinko įkvėpta tėvo pavyzdžio.

Įstatymų spragos

Svarstydamas apie veiksnius, menkinančius tėvo vaidmenį, Ričardas įžvelgia spragų ir įstatymuose.
Kai nuo smurtaujančio vyro kenčia šeima, moterys paprastai pareiškimo policijai nerašo. Galiausiai jos su vaikais būna priverstos išeiti iš namų, o juose lieka smurtautojas.

Daugelį metų galiojusi pašalpų sistema skatino vaikų gimstamumą asocialiose šeimose, mat joms šios išmokos buvo vienintelis pragyvenimo šaltinis. Ir šiandien didieji konfliktai tokiose šeimose kyla pašalpų mokėjimo dienomis. Įstatymai „pagimdė“ ir pilstuko kartą. Šiandien ji gimdo jau naujus nelaimėlius.

Pagarbą reikia užsitarnauti

Kasdien su mūsų gyvenimo piktžaizdėmis bei tėvų degradacija susiduriantis pareigūnas (juk ten, kur gerai, policijos niekas nekviečia) vis dėlto neabejoja, kad tėvo vaidmuo šiandien išlieka reikšmingas. Vaikams tėvo labai reikia. Tačiau jų pagarbą reikia užsitarnauti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po protesto akcijos mokytojai lieka ŠMM: nuotaikos dabar kitos (65)

Prieš protesto akciją ministerijoje budintys mokytojai su ašaromis akyse kalbėjo, kad nuotaika...

Kuria naują tvarką: nepatenkinti gydytojų darbu galės reikalauti pinigų (5)

Sveikatos apsaugos ministerijos siūlomas „žalos be kaltės“ modelis pacientams leistų...

Orai: lietų ir šlapdribą pakeis sniego pusnys (10)

Pirmadienį orus lems ciklonas keliaujantis nuo Atlanto vandenyno . Dangumi plauks niūrūs,...

„Paskutinis skambutis“ praėjo ramiai, tačiau tuo viskas dar nesibaigia (589)

Sekmadienį Vilniuje vykusioje masinėje protesto akcijoje „Paskutinis skambutis“ susirinko apie 6...

Kad pritrauktumėte šio milijardieriaus dėmesį, jums reikia iškristi iš mokyklos (41)

Kadaise sėdėjęs kalėjime už automobilių vagystę, Tally Fofana dabar sulaukia paramos iš...

Gabriela Spanic švenčia jubiliejų: 45 metai buvo kupini dramų, detektyvu ir ne itin sėkmingų plastinių operacijų

Gruodžio 10 dieną puikiai serialų mėgėjams žinoma aktorė Gabriela Spanic švenčia 45-ąjį...

Ir Jasikevičius, ir Adomaitis turi prastų naujienų (69)

Sunku prisiminti, kada paskutinį kartą mūšis tarp Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“...

Kaunietis pasipiktino ligoninės darbu: numirėliui juk nėra kur skubėti (28)

„ Kas vyksta Kaune “ redakciją pasiekė Kauno klinikinės ligoninės administracijos darbu...

Pro šalį šaudęs Valančiūnas ir „Raptors“ nervų kare antrą kartą krito prieš „Bucks“

NBA pirmenybėse dar vieną nesėkmę patyrė lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (21-7). Kanados...

Šapoka: bandoma pažadinti Marxo šmėklą priešinsis bet kokiam pinigų mokytojams didinimui (554)

Finansų ministras Vilius Šapoka LRT TELEVIZIJOS laidos „ Savaitė “ studijoje teigė, kad...