Į klausimą, kas yra knyga, panašiai atsakytų kiekvienas – tai puslapiai užpildyti tekstu ir surišti į krūvą. O kas yra skaitmeninė knyga?
© Shutterstock nuotr.

Tikslaus ir visuotinai priimto skaitmeninės knygos apibrėžimo nėra. Sutariama, kad tai skaitmeniniu formatu tam tikra forma – su hiperteksto saitais, aktyviosiomis nuorodomis, interaktyvumu – pateikiamas tekstas. Laikoma, kad skaitmeninė knyga, dėl savo papildomų funkcijų, nėra paprastos knygos atitikmuo skaitmeniniame formate.

Yra siūlymų skaitmeninę knygą laikyti paslauga (pritaikyta individualiems vartotojo poreikiams) ar preke ir taikyti rinkodaros prekių ciklo teoriją, pagal kurią prekė išgyvena keturis etapus: atsiradimas, augimas, branda ir smukimas.

Tokios knygos užuomina galima laikyti 1971 m. liepos 4 d. tuometiniame kompiuterių tinkle paskelbtą JAV nepriklausomybės deklaraciją. Nenuostabu, kad skaitmeninės knygos augimas priklauso nuo kompiuterinių technologijų ir interneto pažangos bei plėtros, todėl didesnių pokyčių nesulaukiame iki dvidešimt pirmo amžiaus pradžios, kuomet, sparčiai išplitus technologijoms, atsivėrė plati rinka skaitmeninėms prekėms ir paslaugoms.

Nustatytas universalus skaitmeninių knygų formatas EPUB (angl. electronic publication), sukurtos specialiai tokių knygų skaitymui pritaikytos akių negadinančios ir ypač mažai energijos vartojančios skaityklės, taip pat tokio formato knygos pasiekiamos kompiuteriais bei išmaniaisiais telefonais – norint įsigyti knygą, net nereikia išeiti iš namų.

Leidyklos naudojasi, rodos, nesenkančiais skaitmeninių knygų ištekliais – vizualinėmis bei garsinėmis formomis, aktyviomis nuorodomis į susijusią informaciją kituose puslapiuose ir pan. Amerikoje skaitmeninės knygos populiarumas per metus (2013–2014 m.) išaugo 5 procentais – augimas siejamas su tuo, kad 2014 m. jau 50 proc. visų suaugusiųjų turėjo specialiai elektroninėms knygoms pritaikytą įrangą.

Akivaizdu, kad praėjusio amžiaus pabaigoje atsiradusi skaitmeninė knyga, šiuo metu išgyvena „paauglystės“ laikotarpį – ieškoma geriausių būdų, kaip tokią technologiją pritaikyti rinkai, eksperimentuojama, nuolat keičiasi formatas, antrinės funkcijos, naujovės siūlomos ne kas keletą metų, tačiau kas kelis mėnesius.

Galima teigti, kad šiuo metu vyresnioji karta yra prisitaikiusi prie knygos skaitmeniniu formatu, o jaunesniajai kartai toks knygos formatas yra savaime suprantamas ir neretai patrauklesnis nei įprastinė knyga.

Kol skaitmeninė knyga išgyvena augimo stadiją, įprastinė knyga užleidžia savo įprastą poziciją – bankrutuoja ir uždaromi knygynų tinklai, mažėja pirkimų skaičius, net mokyklose pritaikomos interaktyvios mokymo priemonės.

Įdomu, ar tai, ką matome dabar, yra įprastinės knygos ketvirtoji – smukimo – stadija, ar visgi galėtume į šį reiškinį žiūrėti kaip į knygos evoliuciją – dar vieną žingsnį į platesnes, vartotojams lengviau prieinamas erdves.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (225)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Užkalnis. Kodėl gyvename blogai? Nes turime per daug atostogų ir laisvų dienų (345)

Palaukit, apie ką aš čia vėl? Apie tą patį: kad turime Lietuvoje viską, ko nusipelnome, ir dar...

Karolina Meschino prakalbo apie siaubingus kompleksus, kurie kamuoja nuo pat vaikystės: rengėsi net tėčio drabužiais (75)

Kompleksų, ko gero, turi kiekvienas žmogus – net ir žvaigždės prisipažįsta, kad vienu ar kitu...

Ginekologė įspėja neprisižaisti: įvardijo pačią nepatikimiausią priemonę nuo nėštumo (23)

Nors rinkoje apstu įvairių priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ne visi linkę jomis...

Alikantėje įstrigę lietuviai skrydžio nesulaukia kelias valandas (9)

Ketvirtadienio popietę iš Alikantės į Kauną turėjęs skristi „Ryanair“ oro linijų...

Romantiškiausia Lietuvos vieta – čia jums reikės daug pinigų (53)

Nors romantika ir pinigai dažniausiai neturi nieko bendro, vis tik norėdami pasiekti...

Keleivis nufilmavo paskutines akimirkas prieš lėktuvo katastrofą (20)

Praeitą savaitę prie Pretorijos miesto Pietų Afrikos Respublikoje sudužo lėktuvas. Du žmonės...

Farerų salų klubas pakuteno padus prisnūdusiam „Žalgiriui“ (70)

Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai tęs pasirodymą UEFA Europos lygos atrankoje, nors namuose...

Veganams nepatiks: kaip jie naikindami dramblius saugo vištas (35)

Vis daugiau žmonių ir mūsų geografinėje platumoje atsisako mėsos, sparčiai daugėja veganų,...

Kauniečiams atvers unikalų gamtos kampelį, apie kurį nedaug kas žino (9)

Kauno pašonėje esančiame unikaliame gamtos kampelyje – Nemuno ir Nevėžio upių santakoje –...