aA
Dažnas mūsų nori kuo daugiau pamatyti, pabuvoti tolimose šalyse. Vilnietė Rūta Kuzminskaitė tai padaryti nusprendė kiek neįprastu būdu – dirbdama savanore.
© Corbis

Ieškodama galimybės išvykti į užsienį, mergina pirmiausia galvojo apie naują patirtį, naują saviraiškosi sritį ir naujas galimybes. Visa tai ir dar daugiau ji rado tapusi tarptautinės studentų organizacijos AIESEC nare ir stažuotoja.

Sulaukė atsako

Pasak R. Kuzminskaitės, pažintis su visame pasaulyje sukauptais šios organizacijos stažuočių duomenimis ir buvo pirmasis žingsnis kelionės į Malaiziją link. „Būtent AIESEC duomenų bazėje radau informaciją apie organizacijas, kurioms išsiunčiau savo gyvenimo aprašymą. Taip prasidėjo mano odisėja po Pietryčių Aziją“, – įdomių patirčių pradžią prisiminė mergina.

Nieko nežinodama nei apie šalį, į kurią vyksta, nei apie darbą, kurį reikės dirbti, ji išvyko į Malaiziją. „Tai buvo savarankiškos kelionės, trukusios daugiau nei pusantrų metų, pradžia. Išvykdama į šią egzotišką šalį žinojau labai nedaug apie tai, ką teks artimiausiu metu patirti ir išmokti. Po daugiau nei metus trukusių paieškų aktyviai susirašinėjant su įvairiomis organizacijomis, pasisekė užmegzti ryšius su Malaizijos, Tailando ir Filipinų atstovais.

Į mano siunčiamus klausimus ir pageidavimus dirbti savanore atsiliepė visų trijų valstybių vietinių nevyriausybinių organizacijų atstovai, kurie susidomėjo galimybe savo organizacijoje turėti savanoriškai dirbančią jauną merginą iš Lietuvos“, – pasakojo Rūta.

Paieškas ji pradėjo ketindama įsidarbinti kurioje nors Vakarų Europos valstybėje. Bet po kelių mėnesių atsakymus gavo tik iš trijų Pietryčių Azijos šalių, nors būtent ten siųsdama savo gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką dėjo mažiausiai vilčių.

Sužavėjo organizacijos įkūrėjas

Sėkmė užsibrėžto tikslo siekiančiai merginai šypsojosi. „Netrukus sulaukiau atsakymų iš Malaizijoje esančios nevyriausybinės organizacijos „Science of Life Systems“, dirbančios su vaikais ir paaugliais iš neturtingų šeimų ir padedančios jauniems žmonėms išsiveržti iš skurdo ir neraštingumo“, – sakė R. Kuzminskaitė.

Ją sužavėjo tos organizacijos įkūrėjas, daugiau nei 30 metų dirbantis su vaikais ir jaunimu Mohanas Singas. Jis kilęs iš vidutinės klasės Malaizijos indų giminės. Sėkmingą dėstytojo ir verslo konsultanto karjerą didelėje tarptautinėje kompanijoje išmainė į visuomeninę veiklą. M. Singas niekada nė sekundės nesigailėjo šio kažkada itin prieštaringai vertinto sprendimo.

Dar 1997 m. savo namuose pirmų mokinių iš Rytų Timoro sulaukęs M. Singas tiesiog darė tai, ką manė esant reikalinga. Nemokamai mokė rašto, anglų kalbos ir matematikos visus tuomet karo nuniokotos valstybės jaunuolius.
Dirbdama savanore Rūta turėjo laiko susipažinti su šalimi, kurioje apsistojo ilgesniam laikui. Malakoje daug istorinių įžymybių, kurios dera su turistų nutryptomis gatvėmis ir nemenka doze kičo.

Miestas didelis, bemaž Kauno dydžio, tačiau atrodo daug mažesnis, – pasakojo Rūta. – Malaka sudaryta iš centrinės senosios daniškosios dalies, kur iki šiol labai jaučiama kolonistų dvasia – stovi rausvos katalikiškos bažnyčios, jose savaitgaliais renkasi vietiniai katalikai. Tarp ryškiausių gėlių žiedų trykšta fontanas. Galima keliauti ir truputį civilizuotesnių nei Indijoje rikšų vežimu, kuris meistriškai laviruoja tarp begalės turistų.“

Rūta priminė, kad 2008 m. miestas buvo įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Malaka pasižymi unikalia architektūra, kurioje susipynusios kelios epochos ir kultūros. Malaką garsina ir tradiciniai žuvų patiekalai, o ypač krevečių padažas „Belacan“.

Šiurpios mulų giesmės

Merginai padarė įspūdį margatautės Malakos gatvės.

„Tarp katalikų puikiai jaučiasi smilkalais ir žvakėmis prekiaujantys budistai kinai. Kas tris valandas savo raudas giedantys musulmonų mulos šiurpiais balsais išgąsdina didžiulius būrius paukščių, kurie kildami iš visų miesto medžių ir šiukšlynų praneša apie kaimyninėse mečetėse prasidėjusias pamaldas“, – pasakojo mergina.

Centrinę, senąją miesto dalį, anot Rūtos, galima apeiti per gerą pusvalandį. Savaitgaliais čia pilna vietinių malajų turistų. Jie kaip pamišę varinėja kelis būrius vietinių rikšų, kurie laksto pirmyn atgal po pagrindines miesto gatves.

Muziejų manija

„Malaka yra vienos savaitgalio dienos kelionės atrakcija. Čia yra ką veikti šeimų turizmo mėgėjams. Toks menkas azijietiškais mastais miestelis turi keturis vandens pramogų parkus, kelis didelius prekybos centrus, keturias muziejų gat­ves.

Beje, dėl muziejų situacija labai juokinga, nes muziejus ši tauta kuria praktiškai iš nieko, visoms temoms turi po muziejų: Jaunimo rūmai ir muziejus, Malaizijos mokslo ir meno muziejus, Aborigenų muziejus, Karo ir jūreivystes muziejus... Kad ir kur eitum, vis muziejus. Tik įėjęs į vidų pamatai, kad viskas aptriušę, tad užsukti į juos verta nebent norint pasislėpti nuo gatvėje tvyrančio karščio“, – įspūdžiais linksmai dalijosi Rūta.

Sektini pavyzdžiai

Dalyvaudama savanorystės prog­ramoje Rūta įsitikino, kad iš tolimų kraštų atvykę baltaodžiai savanoriai organizacijos bendruomenės nariams tampa sektinais pavyzdžiais, įrodymais, kad sąmoningos pastangos ir nuoširdus darbas duoda apčiuopiamų rezultatų – juk visi savanoriai yra išsilavinę, kalba angliškai ir kiek gali dalijasi savo žiniomis ir gebėjimais su vietos bendruomene.

„Mokiniams tapome gyvais pavyzdžais, kuriais daugelis buvo linkę sekti, mokytis ar žavėtis. Todėl ir aš visus mėnesius Malaizijoje buvau įdėmiai stebima, reikalinga ir naudinga savo mokiniams ir mokytojams, dirbantiems šioje puikioje organizacijoje“, – kalbėjo lietuvė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasikeitė žaidėjai, bet žaidimo taisyklės – tos pačios: Zelenskio laukia rimtas iššūkis (3)

„Žiūrint globaliai, iš strateginės pusės, labai norėčiau, kad taptume stiprūs, kad Ukraina...

Automobilių mokestis įgauna aiškius kontūrus: gautas pirmas pritarimas Seime (132)

Seimas antradienį priėmė svarstyti „valstiečių“ įstatymo projektą dėl transporto...

Seimas pritarė „valstiečių“ siūlymui išplėsti NT mokestį (72)

Seimas antradienį pritarė „valstiečių“ frakcijos siūlymui išplėsti nekilnojamojo turto (NT)...

Rinktinės kapitonė Jocytės atėjimą apibūdino vaizdžiai: buvo dugnas, o dabar – toks saulės blyksnis (4)

Lietuvos moterų krepšinio perlas 13-metė Justė Jocytė kartu su rinktine pirmadienį...

Karbauskis ruošiasi naujam balsavimui: Pranckiečio situacija gali pasikartoti (82)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis tikino,...

Plastikos chirurgo Sauliaus Vikšraičio šeimoje – skyrybų drama: žmona į teismą kreipėsi dėl vyro kaltės, dalinsis solidų turtą (71)

Šalyje žinomas plastikos chirurgas, kaunietis Saulius Vikšraitis skiriasi su žmona Aurelija....

Krūtų implantus gaubiančios kalbos apie mirtiną ligą – tiesa ar blefas? grožio mitų griovėjos (2)

Legendinė Coco Chanel teigė, jog rankos – moters vizitinė kortelė, kaklas – jos pasas,...

Mandarinai – skaniausi paspaudus šaltukui: ko dar nežinojote apie šiuos citrusus (5)

Kiekvienas metų laikas į maisto racioną atneša tik jam būdingus produktus. Jei vasarą...

Vairuotojo dilema: laukti kol taršos įstatymas įsigalios, ar naują automobilį įsigyti jau dabar?

Daugiausia diskusijų sukelianti pastarųjų savaičių tema – planuojamas įvesti automobilių...

Kas ves Lietuvą į Tokiją? Atėjo Maskoliūno metas, o gal bus sugrąžintas Sireika? laida „Krepšinio zona“ (58)

Visą savaitę iki LKF Vykdomojo komiteto posėdžio, kuriame turėtų paaiškėti naujasis Lietuvos...