aA
Tikriausiai nė vienam teko girdėti išsireiškimą „infantilus“. Kitaip sakant, „nesubrendęs“. Taip pat teko girdėti posakį „suvaikėjęs“. Visus šiuos posakius žmonės vartoja norėdami sukritikuoti.
© Shutterstock nuotr.

Iš čia kyla išvada: būti vaikišku, nesubrendusiu - blogai. O štai elgtis brandžiai, suaugti - gerai.

„Infantiliu“ vadiname vyrą, kuris daug metų „laksto paskui sijonus“ ir nesiima atsakomybės už vaikų auginimą. „Nesubrendusia“ vadiname moterį, kuri paaukoja viską, kad tik išsilaikytų šalia ją išlaikančio, bet jos negerbiančio ir nemylinčio vyro.

Tačiau yra keli pastebėjimai. Vienas, padarytas mano kolegos rusų psichoterapeuto Vladimiro Levi, jis pasakė : „Kiekvieno žmogaus sielos 90% sudaro vaikas”. Tai ne hipotezė ir ne kalambūras, o daug metų su žmonėmis iš arti šnekančio profesionalo išvada. Ji reiškia, kad dauguma žmonių, kurie pagal pasą ir fizinius duomenis nebėra vaikai, viduje jais jaučiasi ir savo reakcijomis vaiką primena. Šventųjų nėra tarp mūsų.

Jei mes galėtumėme matyti, ką solidūs rimti dėdės ir tetos išdarinėja, kai jų niekas nemato, mes tikriausiai negalėtumėme to paneigti. Dauguma mūsų yra truputį panašūs į Poną Byną.

Kita pastaba susijusi su žodžio „vaikiškas“ pozityvia reikšme. Ją išsakė Jėzus Kristus, pasakęs apie tikėjimą: „Būkite kaip vaikai“. Vaikiška sielos dalis taip pat siejama su kitomis pozityviomis savybėmis: spontaniškumu, smalsumu, betarpiškumu, atvirumu naujovėms, nekaltumu.

Teigiama, kad tie žmonės, kurie iki žilos senatvės „išlaiko ryšį su savo Vidiniu Vaiku“ duoda pavyzdį kitiems, yra jaunatviški, gyvybingi ir sveikesni. Už tuos, kurie pavirsta viska žinančiomis niurzgomis ir tyliais namų despotais.

Taigi, mes galime patikėti, kad jei mums ir nepatinka „vaikiškumas“ mūsų ir kitų suaugusiųjų žmonių elgesyje, mes turime susitaikyti, kad vaikiškų reakcijų vis vien mumyse yra labai daug ir galbūt geriau yra jų nekritikuoti, o pripažinti ir netgi džiaugtis, kad jie mumyse išlieka.

Žinant, kai vaikiškume yra dvi pusės: ir „bijau, nedrįstu, nemoku“, ir „pabandysiu, įdomu, surizikuosiu“.

Tačiau ką tuomet reiškia suaugti? Ir kokia prasme geriau būti „brandžiu“, o ne „infantiliu“?

Galima atskirti sąvoką „nebrandus“ nuo sąvokos „vaikiškas“. Vaikas gali būti visiškai brandus ir tuo pačiu vaikiškas. Ir suaugęs gali būti visiškai brandus ir kartais vaikiškas. Nebrandus gali būti ir vaikas, ir suaugęs, visai vaikiškai nesielgdami. Jei tik mes sutiksime, kad branda susijusi ne su rimta veido išraiška, ne su solidžia mina, ne su kostiumais, ne su „teisingų“ žodžių sakymu, ne su garbiu amžiumi, o su laisve.

Būti laisvam, reiškia, turėti pasirinkimus. Ir tuo pačiu imtis už savo poelgius atsakomybės. Kurią galima suprasti kaip „autorystę“. Aš esu savo poelgio autorius - ne aplinkybės, ne tu, ne tarybinė praeitis, ne kapitalistinė dabartis, ne Aukščiausias, ne žvaigždynai ir ne nelaiminga vaikystė! O aš. Turėdamas visokius barjerus ir kliūtis, kurios, žinoma, kyla ir dėl aplinkybių, ir dėl tavęs, ir dėl mano praeitis, ir dėl dabarties, ir dėl Aukščiausiojo, ir dėl žvaigždynų ir dėl mano vaikystės. Tačiau vis vien poelgio autorius esu aš. Ir nuo ko tuomet aš tampu laisvas, kai tampu?

Yra labai gera amerikiečių psichoterapeutės Virdžinijos Satir penkių brandaus žmogaus laisvių atmintinė:

- laisvė matyti ir girdėti tai, kas yra čia, o ne tai, kas turėtų būti, buvo ar bus;
- laisvė jausti, ką jauti, o ne ką turėtum jausti;
- laisvė sakyti, ką jauti ir galvoji, o ne ką turėtum jausti ar galvoti;
- laisvė prašyti, o ne laukti leidimo;
- laisvė prisiimti riziką pačiam.

Perskaitę tai įsivaizduokite rūstų vyresnio už jus žmogaus veidą, kuriam tai, aišku , nepatinka. Jis sako: tai čia yra įžūlios neklaužados kodeksas ir atsipalaidavusio chuliganizmo propaganda? Atleiskite, pasakys jis - bet man šios laisvės per akis užtenka, kai aš pasižiūriu į dabartinį jaunimą. Ir kai matau prisirūkiusius ir prisigėrusius paauglius gatvėje. Ir kai įjungiu televizorių. Ir kai atsiveria tam tikri puslapiai Internete. Ačiū - aš jau sotus!

Pasakys tai žmogus užtikrintu tonu. Nes kritikai, o ypač jūsų Vidinis Kritikas, gerbiami skaitytojai, visuomet būna labai užtikrinti. O gal jis, tas Kritikas, vis dar prisimena ilgus dešimtmečius, kuomet už atvirą pasakymą to, ką matai ir galvoji, tave dažniausiai suimdavo, uždarydavo , o kartais ir sunaikindavo? Na, už tai, kad išdrįsai būti laisvas?

Tačiau pagalvokite: šiais laikais už tai nebesuima ir neuždaro. Tačiau ar jūs pasiruošę štai šią akimirką imti ir pasakyti savo sutuoktiniui, draugui ar vaikui:

- ką tu iš tiesų apie jį galvoji?
- ką tu iš tikrųjų jauti šalia jo?
- ko tu tikrai iš jo norėtumei, bet bijai paprašyti?
- ir ką tu rizikuoji padaryti, nors tai jam ir daugeliui kitų žmonių, tai atrodytų beprotiškai rizikinga?

Štai pereidami nuo žodžių prie praktikos mes ir patikriname save, kiek mes esame subrendę. Ir kiek didelė ir stipri ant to Vidinio Vaiko branduolio pas mus yra uždėta Suaugusioji mūsų dalis. Kuri yra mūsų vaikiškos sielos dalis tęsinys, tik praturtinta blaiviu žinojimu, gyvenimiška patirtimi ir sugebėjimu tapti savo gyvenimo autoriumi. Kas reikalauja būti vis mažesniu veidmainiu, vis labiau, cituojant A. Čechovą, „išspaudinėti iš savo vidaus vergą“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (32)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (35)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (44)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (21)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (81)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (2)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (77)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (60)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...