aA
Šiandien kaip niekad užsienio kalbą siūloma išmokti „nepaprastai lengvai“: „draugiškais smegenims būdais“, įvairiausių programėlių pagalba, per kelias valandas ar net miegant. Žodžiu, greitai, pigiai ir be pastangų. „Ką galėtume pasakyti susigundžiusiems tokiais pažadais? Galbūt tikrai yra veiksmingų ir greitesnių nei įprastiniai kalbos mokymosi būdų?“, – DELFI paklausė kalbų mokymo profesionalų ir išbandžiusių ne vieną metodiką studentų.
Eglė Kesylienė
Eglė Kesylienė
© DELFI montažas / Adobe Stock

Pirmosios kalbų mokyklos Lietuvoje „American English School“ vadovė Eglė Kesylienė įsitikinusi, kad prieš pradedant mokytis užsienio kalbų labai svarbu aiškiai atsakyti į klausimą, koks mūsų tikslas. Jei galutinis tikslas yra puikiai išmokti kalbą, tai reikia mokytis nuosekliai, integruojant visus kalbinius įgūdžius, turi būti aiški programa, aukštos kvalifikacijos mokytojas ir priemonės, tuomet mokymosi procesas bus malonus ir veiksmingas.

– O jei norisi greitesnio proceso?

– Žinoma, informacinės technologijos ir įvairios inovatyvios priemonės gali puikiai papildyti tokius mokymus ir padėti greičiau išmokti tam tikrus žodžius, patobulinti tarimą, suprasti gramatiką. Bet jos pasiteisina tik kaip papildomi dalykai. Kalba – tai bendravimas, o tai yra natūralus interaktyvus procesas, todėl labai svarbu taikyti įgytas žinias praktiškai, bendraujant su mokytoju ir kitais kursų dalyviais. Įvairiomis programėlėmis galima išmokti atskirus žodžius arba suprasti tam tikras sąvokas, bet jei tikslas yra išmokti laisvai kalbėti – reikia įdėti daug pastangų ir laiko.

Susigundžiusiems pasakytume: jei susigundėte programėle, būtinai išbandykite ją, o kai pajausite, kad jos nepakanka, lauksime jūsų. Įvertinsime jūsų turimą anglų kalbos žinių lygį ir imsimės nuoseklaus darbo anglų kalbos įgūdžiams lavinti.

Eglė Kesylienė
Eglė Kesylienė
© Asmeninio albumo nuotr.

– Kokias dažniausiai klaidas daro nusprendę mokytis kalbos?

– Vertėtų paminėti, kad besimokantis kalbos turi būti pasiruošęs nuolat kartoti, „atšviežinti“ savo žinias, kitu atveju, kalba labai greitai pasimiršta ir neretai tenka vėl pradėti mokytis iš naujo. Tam labai tinka visos medijos priemonės: internetas, televizija, radijas, knygos, socialiniai tinklai ir pan.

– Kokios kalbos dabar ant bangos suaugusiųjų tarpe?

– Prieš 10 metų galvojome, kad po 5 ar 10 metų anglų kalbos mokymų tikriausiai nebereikės. Tačiau šiandien galima stebėti, kad tarp lietuvių populiariausia užsienio kalba kaip buvo, taip ir liko anglų.

Šiandien didžioji dauguma lankytojų mokosi anglų kalba aukštesniu lygiu. Vis daugiau žmonių ateina tobulinti savo bendrinės, profesinės ar verslo kalbos žinias. Žmonės, galintys laisvai susikalbėti angliškai, nori kalbą išmokti tobulai. Jie yra labai motyvuoti, darbštūs, keliantys aukštus reikalavimus sau ir kitiems, toliau rikiuojasi prancūzų, vokiečių, ispanų, rusų, kinų ir kt. kalbos.

– Suprantama, kad tradicinį mokymąsi vargu ar kas greit galės pakeisti, bet turbūt egzistuoja veiksmingų ir patrauklių būdų kalbai mokytis, kuriuos siūlote savo studentams?

– Kursuose paįvairiname patį mokymosi procesą, deriname po kelis specialistus tai pačiai grupei: lietuvį ir gimtakalbį, kad mokinys pats galėtų vertinti savo pažangą grupės ar dėstytojo atžvilgiu. Dar vienas puikus būdas, kuris labai pakelia mokinio motyvaciją, tai kursai užsienyje, intensyvus ar kombinuotas mokymas (iš ryto grupėje, po pietų individualios pamokos individualiai su mokytoju).

Kelionės yra labai geras būdas mokytis naujų kalbų arba palaikyti jau turimas žinias. Tai ne tik galimybė „gyvai“ pritaikyti turimas žinias, bet ir galimybė prisiliesti prie kultūros, geriau pažinti ir suprasti kalbą.

Būnant anglakalbėje aplinkoje pilnai „pasineri“ į kalbos tobulinimą: oro uoste, gatvėje, parduotuvėje, priimančioje šeimoje, viešbutyje, mokykloje, parduotuvėje, bare ir t.t.

Besimokydamas 2–3 savaitę užsienyje pradedi net sapnuoti angliškai! Ta kalba apgaubia tave ir smelkiasi gilyn, belieka rasti laiko ir būdų tai tęsti arba šią būseną kartoti. Todėl labai rekomenduojame besimokant save apdovanoti kalbos kelione, kad pajustumėte kalbos mokymosi džiaugsmą, įveiktumėte drovumo barjerą, lengviau suprastumėte pašnekovą.

Kalbų studijos užsienyje
Kalbų studijos užsienyje
© Organizatorių archyvas

Kursuose užsienyje studentai gali rinktis patinkančią šalį, sau tinkamą mokymosi trukmę, intensyvumą, laiką. Tokie kursai patrauklūs dar ir tuo, jog tai puikus būdas derinti mokslus su atostogomis. Po pamokų studentai dalyvauja ekskursijose su kitais studentais, įvairiuose renginiuose, vakaronėse.

Vienas iš įdomesnių kalbos mokymosi būdų, kuriuos siūlome savo studentams, yra mokymasis užsienyje mokytojo namuose, kurio privalumas yra didelis lankstumas. Mokytojas dirba individualiai tik su vienu studentu, jam skiriamas visas dėmesys, o temos ir mokymo metodai yra parenkami pagal studento poreikį ir interesus. Tolimesnis kalbos tobulinimas vyksta ir po pamokų – kartu su mokytoju pietaujant, vakarieniaujant, aplankant miesto, kuriame pasirinkote mokymąsi, lankytinas vietas. Mokydamiesi mokytojo namuose studentai gali tikėti malonios, draugiškos atmosferos ir tapti mokytojo šeimos dalimi.

Kitiems vis tik priimtinesnė kalbų mokyklos aplinka, kur atvykęs susitinki ir kitus „likimo draugus“. Visų tikslas – tas pats, kuo geriau per trumpą laiką įsisavinti žinias ir jas tuoj pat taikyti praktikoje. Tad mokymasis grupėje dažnai gali motyvuoti labiau, nei mokymasis individualiai su mokytoju. Bendraujant su klientais, visuomet aptariame prioritetus, pomėgius, skirtingus mokymosi stilius ir stengiamės pasiūlyti labiausiai kliento poreikius atitinkantį sprendimą.

– Į kokias šalis dažniausiai vykstama mokytis?

– Kalbų mokyklų yra visose pasaulio šalyse, mes kruopščiai atrenkame tinkamas ir priimtinas Lietuvos gyventojams, aplankome, įvertiname mokymo ir gyvenimo sąlygas. Populiariausios šalys – Jungtinė Karalystė, Malta, JAV. Anglų kalbos tobulinimas tarptautinėje aplinkoje anglakalbėje šalyje tikrai labai naudingas, rezultatas 3 kartus greitesnis laike, nes kalbai išmokti reikia skirti laiko, kurio natūraliai daug daugiau skiri gyvendamas anglakalbėje aplinkoje, nes esi priverstas ją vartoti net ir nesimokydamas, nuolat dėlioji, girdi, matai ir naudoji sakinius, frazes ir išsireiškimus.

Užsienio programas renkasi ir tie, kurie jau ilgą laiką mokosi kalbos Lietuvoje ir nemato žymaus progreso. Tuo atveju išvykimas net ir porai savaičių į užsienio mokyklą, priverčia besimokantįjį pažvelgti į mokymąsi visai kitomis akimis.

Kalbų studijos užsienyje
Kalbų studijos užsienyje
© Organizatorių archyvas

– Ar tiesa, kad po tokių išvykų pastebimas didžiulis progresas?

– Taip, nes labai dažnai pavyksta pilnai atsikratyti kalbėjimo baimės, patobulėja tarimas, daugiau pasitikime savimi, tiesiog jaučiame, kad įvyko pokytis.

Kiekvienam jis jaučiamas kaip didžiulis pakylėjimas, smarkiai šoktelėjusi motyvacija, didžiulis noras kalbėti, jaučiama pažanga, tik jis blėsta, atsiranda regresas, jei toliau negilini žinių, nenaudoji, neskaitai knygų, nekalbi, nerašai, negirdi. Todėl pats optimaliausias variantas pasiryžus mokytis kalbos, derinti mokymus gimtojoje šalyje su mokymu toje šalyje, kur ja kalbama.

– Per kiek laiko įmanoma išmokti kalbą nuo nulio ir ką reikėtų daryti?

– Svarbiausia mokytis nuosekliai. Viskas priklauso nuo to, kiek galime skirti tam laiko: ar galime mokytis kasdien po valandą ar tik kartą per savaitę po valandą? Ar laisvalaikiu ir darbe ją naudosime? Skaičiais kalbant, preliminariai galima teigti, kad pasiekti B2 lygį, reikia 2–3 metų nuoseklaus mokymosi, pradėjus nuo nulio.

Kalbą reikėtų pradėti mokytis namuose, vėliau važiuoti ją tobulinti, pajusti gyvai ir įsisavinti gimtakalbėje aplinkoje.

Kas namuose užims 2–3 metus, anglakalbėje aplinkoje – 1 metus, kad jaustumeisi laisvai kalbėdamas anglų kalba, t.y. kalbėtum sklandžiai ir su džiaugsmu. Kadangi mažai kas galime sau leisti metus mokytis užsienyje, tai stengiamės ištrūkti 2–3 savaitėmis. Norint greitesnio rezultato vertėtų stengtis integruoti visas prieinamas priemones: lankyti kursus, kartą į metus nuvykti į kursus užsienyje, stengtis naudoti kalbą darbe ir laisvalaikio metu, susirasti draugų, skaityti knygas, žiūrėti filmus, naudoti kalbų aplikacijas telefone ir pan. Jungiant visus tuos dalykus kartu tikrai pavyks greičiau pasinerti, tiesiogine to žodžio prasme, į tos kalbos pasaulį.

Kalbų studijos užsienyje
Kalbų studijos užsienyje
© Organizatorių archyvas

Patirtys iš pirmų lūpų

Verslo klientų vadovė Zita Treimakienė: „Mokiausi rusų ir prancūzų kalbas. Laikui bėgant darbe atsirado vis didesnis poreikis naudoti anglų kalbą. Tenka raštu ir žodžiu bendrauti su kolegomis ir partneriais, kuriems anglų kalba gimtoji. Tai ir paskatino tobulinti kalbos žinias. Dvi savaites tobulinau dalykinę anglų kalbą, skirtą profesionalams, specialistams, prestižinėje kalbų mokykloje Kingsway English Centre Ltd, Vusteryje, Jungtinėje Karalystėje (Worcester). Prieš tai mokiausi Lietuvoje, čia mokymų kokybė taip pat gera, galima lankyti pamokas pas dėstytojus, kuriems anglų kalba gimtoji.

Mokantis Jungtinėje Karalystėje įsijungia papildomi veiksniai, kurių nėra Lietuvoje, bet jie labai svarbūs mokantis kalbos. Mokymai vyksta aplinkoje, kurioje visi kalba tik anglų kalba, studentai atvykę iš įvairių pasaulio šalių. Bendraujant tokioje terpėje dingsta visi iki tol buvę barjerai, nors anglų kalba ir nėra tobula, bet profesionalių dėstytojų pagalba visi siekia tų pačių tikslų – geriau išmokti kalbą ir laisviau ją naudoti dalykinėje aplinkoje bei kasdieniniame gyvenime. Gaunamas individualus asmeninis dėmesys ir rekomendacijos kurso eigoje dar labiau skatina pažangą ir motyvuoja mokytis.

Išvykęs tu mokaisi kiekviename žingsnyje, net kai pamokos pasibaigia. Bendravimas anglų kalba toliau vyksta vakarojant su kolegomis studentais, su šeima, kurioje gyveni, su mokyklos administracija, kuri reguliariai organizuoja pažintines išvykas ir kultūrinius renginius.

Ši išvyka buvo labai gera patirtis mokytis anglų kalbą su labai aiškiai išreikštu kultūriniu kontekstu. Tai leido suprasti, kad anglų kalba realiame gyvenime gali būti labai skirtinga ir kartais kitokia negu mes įpratę matyti per BBC kanalą. Kiekvienas regionas turi savitą dialektą, kurio neįmanoma išmokti iš vadovėlio per pamokas, bet galima prie to prisiliesti nuvykstant į skirtingus miestus tobulinti anglų kalbos. Tikrai buvo verta, tik kitą kartą vykčiau ne trumpiau kaip 3 savaitėms“.

Zita Treimakienė
Zita Treimakienė
© Zinos Auželytės nuotr.


Statybinės įmonės savininkas Gintautas Gaivenis: „Praktiškai visa mane dominanti informacija yra anglų kalba, todėl kai tik randu laiko stengiuosi ją tobulinti. Dažniausiai tą pavyksta padaryti sausio-vasario mėnesiais. Dirbu statybų srityje, todėl šie mėnesiai darbine prasme laisvesni, o ir studijų kainos ne sezonu pigesnės, tad stengiuosi tuo metu kur nors išvykti. Gyvenu Utenoje, esu išbandęs ir vietoje organizuojamus mokymus, tik čia nepatiko mokytojų geranoriškumas. Vos tik ko nesupranti, jie tuoj puola aiškinti lietuviškai. Kai pirmą kartą išvažiavau mokytis į Maltą, praktiškai visai nemokėjau kalbos, bet nepaisant to mokytojai britai viską aiškino tik angliškai, leisdavo naudotis tik anglų-anglų žodynus. Taip įgaunama visiškai kita motyvacija! Jų pedagogika aukščiausio lygio. Deja, pas mus Utenoje anglakalbių dėstytojų neteko sutikti. Bet labiausiai išvykus mokytis kalbos žavi ta koncentracija, kai 24 valandas per parą esi toje kalbinėje aplinkoje. To neatstos jokie geriausi kursai savo šalyje.

Kalbos teko du kartus mokytis Maltoje, po kelias savaites Londone, Braitone, Vusteryje ir Torquay. Paskutinį kartą buvau Jungtinėje Karalystėje, Vusteryje, Kingsway English Centre. Kartu grupėje buvo panašaus amžiaus italas, prancūzė, šveicaras, ispanas. Nuostabu, kai nekeliaudamas gali sužinoti apie kitas šalis, pabendrauti. Britai labai skatina socialinį bendravimą, organizuoja teminius vakarus, išvykas, ekskursijas, vakarienes.

Esu išbandęs praktiškai visus gyvenimo variantus, išskyrus studentišką bendrabutį. Pirmąkart buvau apsistojęs šeimoje, tačiau nelikau patenkintas, tačiau paskutinį kartą patekau į nuostabią išsilavinusią šeimą, su jais radome daug bendrų temų ir pomėgių. Gyventi viešbutyje irgi nepatiko, nes trūko bendravimo.

Per šias išvykas mano anglų kalba nuo nulio pasiekė iki pažengusiųjų lygį. Galėtų būti ir dar aukščiau, bet mano bėda ta, kad kasdien kalbos nenaudoju ir ji vėl pasimiršta.

Visiems, norintiems greito rezultato siūlau ryžtingai apsispręsti ir važiuoti. Žinoma, reikia įdėti ir nemažai pastangų. Visada nuvažiavęs pasiimu didžiausią krūvį: iki pietų 4 val. dirbu nedidelėje grupelėje (3–4 studentai), po pietų mokausi individualiai su dėstytoju. Mėgstu pajuokauti, kad tai duoda tokį spyrį į užpakalį, kad atrodo tuoj sprogs galva, bet greitai pripranti. Visiems siūlau važiuoti ne trumpesniam laikui nei 3 savaitės, jei tik leidžia galimybės. Pavyzdžiui, japonai atvyksta net 6 mėnesiams. O dėl savaitės gal net ir neverta visai važiuoti.“

Kas iš tiesų pagreitina kalbos mokymąsi 2–3 kartus? Vienas iš būdų – galimybė pagyventi... mokytojo namuose
© Shutterstock


Švietimo įstaigos direktoriaus pavaduotoja Elona Kerpienė: „ Mano sūnus 3 vasaras vyko į kalbų stovyklas Kembridže ir Liverpulyje. Liko labai patenkintas, išmoko puikiai dalyvauti debatuose, reikšti savo nuomonę. Kai per valstybinį egzaminą gavo šimtuką, pasakė, kad kalbą išmoko būtent ten.

Pati darbe vis daugiau susiduriu su anglų kalba, tad tiesiog irgi privalau ją tobulinti. Manau, kad visi būdai mokytis kalbos yra geri, tik reikia pačiam įdėti daug darbo.

Teko 2 savaites mokytis Vusteryje, Jungtinėje Karalystėje. Tai tikrai nebuvo poilsis – turi smarkiai dirbti, kursai intensyvūs, daug bendravimo, pažinčių, patirčių, kultūrinė programa. Jei galite investuoti į tokį kalbos mokymosi būdą, tikrai vertėtų, nes kalbos progresas tikrai didžiulis.

Supratau, kad esant galimybei organizatoriai visada stengiasi parinkti interesus atitinkančias šeimas. Man tikrai labai pasisekė, kad patekau gyventi į mokyklos direktorės šeimą. Kadangi ir pati dirbu mokykloje, tai mes greit susidraugavome, radome begalę bendrų temų, jie pavežiojo mane po įvairias mokyklas, man tai buvo be galo įdomi patirtis. Net ir dabar, prabėgus 2 metams po mokslų, mes su jais bendraujame ir šį pavasarį laukiame atvykstant pasisvečiuoti pas mus į Klaipėdą.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Atsargos pulkininkas apie sprogimus Rusijoje: tai yra tam tikras lūžis kare

Rusijoje jau kelinta diena sproginėjant kariniams aerodromams ir spėliojant, kad tai ukrainiečių...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Po kelių metų pertraukos – iškart du rimti streikai Lietuvoje: kodėl jų nebuvo anksčiau ir kas pasikeitė (4)

Iš esmės Lietuvoje streikuoja tik švietimo darbuotojai. Visus kitus streikus nuo pat...

Karo ekspertai: sprogimų oro uostuose pažeminti rusai jau ėmėsi veiksmų (3)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Vengrija užblokavo didžiulį ES pagalbos Ukrainai paketą (46)

Vengrija antradienį užblokavo didžiulį Europos Sąjungos pagalbos Ukrainai paketą, ministrui...

Vilniuje neregėtas „Bolt“ vairuotojo išpuolis – sužaloti 3 pareigūnai (3)

Pavežėjas smogė policininkei į veidą ir nuvažiavo. Po gaudynių, važiuodamas atbulas, taranavo...

Planuodami Kūčių vakarienę sutaupysite laiko ir pinigų: šiomis taisyklėmis vadovaujasi dietistė Kurpienė

Pagalvojus apie artėjančias žiemos šventes gali užplūsti ne tik malonūs ir sentimentalūs...

Alano ir Valdos Chošnau šeimoje – skaudi netektis: pora skyrė už širdies griebiančius žodžius (3)

Antradienį Lietuvą apskriejo liūdna žinia – mirė buvęs premjeras Adolfas Šleževičius ....

Pasaulio futbolo čempionato aštuntfinalis: Marokas – Ispanija gyvai

Antradienį paaiškės paskutinė Katare vykstančio FIFA pasaulio čempionato ketvirtfinalio pora....

Slav Okov, Jasmina Kuzmanovic

ES skubiai gręžiasi į Balkanus: gavo nerimą keliančių signalų (1)

Ne vieną dešimtmetį prisijungimas prie Europos Sąjungos Balkanų šalyse buvo traktuojamas kone...

Šių būstų populiarumas per pastaruosius metus tiesiog sprogo: bankai jų įsigijimui siūlo geresnes sąlygas (1)

Šiandien, kai jaučiamas naujos statybos būsto ir naujų verslo centro trūkumas, svarbu kalbėti ne...