Pesimizmas ir prasta nuotaika turi tokią savybę – jie labai greitai persiduoda kitiems žmonėms. Bet kokia emocija – tai energija, ir mes visi sugebame sugerti ją į save visai to nesuvokdami ir nejausdami.
Empatija
© Shutterstock

Tačiau yra žmonių, kurie ne taip lengvai priima svetimas energijas, o yra tokių, kurie ypač lengvai tai daro. Jie tokie jautrūs visoms aplink esančioms emocijoms, kad būna, jog nebegali to pakelti ir nusižudo, kartais net nesuvokdami, kad išgyvena ne savo, o svetimą skausmą.

Tačiau didelė dalis mūsų yra tarp šių dviejų kraštutinumų. Asmeniškai aš labiau linkusi į tą jautriųjų pusę ir kiekvieną dieną susiduriu su svetimų emocijų antplūdžiu. Todėl ilgai mokiausi ir vis dar mokausi atsiriboti ir apsisaugoti.

Čia ir pasidalinsiu savo žiniomis apie tai, kaip tai galima padaryti.

Visi žmonės – tai emocinės kempinės, tačiau vandens pralaidumas pas visus skirtingas. Kai kurie ramiai sau plaukioja negatyvo minioje ir visai nejaučia diskomforto, o kiti greitai užsikrečia masinėmis nuotaikomis ir net nežino, kad buvo tiesiog užkrėsti. Dėl to įvairūs propagandos skleidėjai mėgsta rengti masinius susibūrimus, kuriuose paleidžia tam tikras nuotaikas ir emocijas, žinodami šią žmonių savybę greitai perimti energiją vieniems iš kitų.

Tikriausiai esate patyrę tokius jausmus kiekvienas – vieni futbolo ar krepšinio varžybose, kiti laidotuvėse, treti bažnyčiose ar mitinguose. Visa tai vadinama masių energetika. Mano manymu, dėl šios žmonių savybės mases yra lengviau suvaldyti nei vieną individą, nes energija, kuri greitai dauginasi, yra didelė jėga.

O ši energija šiaip nėra nežinomas reiškinys. Jau seniai tai yra ištirtas ir išanalizuotas dalykas ir vadinamas jis – empatija.

Sakoma, kad iš visų gyvų būtybių tik žmogus turi šį jausmą, bent jau taip gerai išvystytą, todėl tik šios savybės dėka mes sugebame užjausti vieni kitus, suprasti svetimą skausmą ar džiaugtis kartu. Esu mačiusi tyrimus su šunimis, kurie lyg ir rodė, kad kai kurie šunys taip pat sugeba užjausti, todėl visgi tikiu, kad mes tikriausiai nesame vieninteliai. Na, bet čia jau kita tema.

Empatija veikia maždaug tokiu principu:

 • Jūs galite jausti svetimą skausmą taip kaip savo nuosavą.
 • „Bendros“ ar svetimos problemos staiga tampa jūsų asmeninėmis.

Tokiais atvejais empatija, draugijoje su bejėgiškumu, nemokėjimu apsisaugoti, nepasitikėjimu savimi, gali tapti rimtos depresijos priežastimi.

Taigi tam, kad nustotumėte ryti svetimas emocijas, pasiūlysiu šias instrukcijas:

Pirmiausia išsiaiškinkite, kiek stipriai jūs esate empatiškas ir kiek jus tai veikia

Štai keletas charakteringų požymių, rodančių, kad esate empatiškas:

 • Žmonės jus vadina jautriasieliu arba ypatingai jausmingu, emocingu. Jie nežino, kad tai nėra komplimentas ar jūsų pačių sprendimas.
 • Jūs jaučiate baimę, neramumą, stresą perduodamą kitų žmonių. Jūs tiesiog fiziškai tai jaučiate.

Pati savaime tokia savybė nėra blogai, tačiau jūs privalote iki minimumo sumažinti kitų žmonių įtaką savo savijautai. Ypač tokių, kurie jums nepatinka, ar kurių jūs nepažįstate. Stenkitės bendrauti su artimais, žinomais, maloniais žmonėmis.

 • Jūs greitai pavargstate minioje.

Praeina vos kelios vakarėlio valandos, o jūs jau jaučiatės išsunkti, nelaimingi ir išsisėmę.

 • Triukšmas, pašaliniai kvapai ir nuolatinis būtinumas plepėti, rimtai ištampo jums nervus.
 • Kad pasikrautumėte energijos, jūs privalote pabūti visiškoje ramybėje.
 • Jūs nuolat mąstote apie tai, ką jaučiate.

Jūs stengiatės įprasminti bet kokią patirtį, išnarplioti visas situacijas ir sudėlioti į lentynėles. Jus lengva užgauti, bet konfliktų vengiate.

 • Jūs „dosnus“ pašnekovas ir geras klausytojas.
 • Jus nuolat verčia kažką pavežti ir pervežti.
 • Intymumas gali jus gąsdinti taip stipriai, kad galite pradėti jausti dusimą ar savęs praradimo baimę.

Ieškokite nerimo šaltinio

Klauskite savęs: Ką jaučiu? Tai mano ar kažkieno svetimo šios emocijos? Iš kur atėjo ši emocija, kas ją galėjo sukelti? Atkreipkite dėmesį – baimė ir pyktis beveik niekada negimsta empatų galvose, tačiau jie yra vieni geriausių jų pernešėjų. Bandykite išsiaiškinti, kur slypi jūsų nerimo ar pykčio generatorius. O gal tam turėjo įtakos televizija?

 • Jūs ką tik pasižiūrėjote gerą komediją kino teatre ir esate puikios nuotaikos. Staiga kai ką sutinkate iš draugų ar šeimos narių ir visas gerumas išgaruoja. Jums taip nutinka? Ar galėtų jums taip nutikti?
 • Tą patį jaučiate, kai einate į prekybos centrą ar koncertą. Žmonių susibūrimo vietos jus slegia? Greičiausiai dėl to, kad susiurbiate neigiamas kitų žmonių emocijas iš minios į save.

Venkite nerimo šaltinio. Bet kokia kaina

Iš pradžių pabandykite su jums nemaloniais žmonėmis kalbėtis stovėdami kuo toliau nuo jų. Atsiribokite kokiu nors daiktu ar barjeru, pavyzdžiui, kėde ar stalu, aišku, tai silpnai stabdo energiją, tačiau dažnai net tokie triukai padeda susilpninti perėmimą.

Nebijokite ką nors įžeisti. Nebijokite persėsti į kitą vietą autobuse, jei šalia atsisėdo smirdalius. Jei šalia sėdi liūdni žmonės – taip pat persėskite. Atsistokite ir nueikite tolyn. Tai dėl jūsų pačių, nes tuoj pat jūs pats tapsite liūdnas.

Bet kurioje neaiškioje situacijoje koncentruokitės į kvėpavimą.

Kvėpavimas – tai tas, kas jungia jūsų protą su jūsų esybe. Keletą minučių tiesiog susikoncentruokite į kvėpavimą: įkvėpkite ramybę, iškvėpkite negatyvą. Tai padės jums suvokti save laike ir erdvėje, išvalyti galvą nuo baimių ir kitų sunkių emocijų.

Įsivaizduokite negatyvą lyg pilką rūką, kylantį iš jūsų kūno, o įkvepiant įsivaizduokite lyg į jus prasiskverbtų auksinės šviesos srautas. Tai labai paprasta technika, kuri duoda greitus rezultatus.

Naudokitės skydu

Kiekvieną kartą, kai būsite nemalonių žmonių draugijoje, galite įsivaizduoti ore kabantį baltą voką. Na, objektas ir spalva gali būti bet kokie, kad tik tas objektas jums teiktų jėgų ir atspindėtų nuo jūsų visą negatyvą. Galite įsivaizduoti veidrodį, kuris negatyvias emocijas grąžina atgal tiems žmonėms, o jus lyg skydas saugo nuo tų strėlių. Leiskite sau iš aplinkos imti tik pozityvias emocijas.

Valdykite emocines perkrovas

Išmokite atpažinti žmones, kurie siurbia energiją iš kitų. Tokių reikėtų vengti. Nepažįstamų žmonių minioje rinkitės kraštines vietas. Venkite bendrauti su emociniais vampyrais.

O dar, aišku, labai keistai dabar nuskambės, bet, jei yra galimybė, ką nors valgykite.

Įsitikinkite, kad bet kokioje kompanijoje būdami, jūs nesate priklausomi nuo kitų žmonių. Pasilikite pinigų taksi, kad netektų prisirišti prie to, kuris jų turi. Įsitikinkite, kad bet kuriuo metu galėsite pats lengvai nusigauti iki namų. Tai suteiks pasitikėjimo savimi.

Jums taip pat prireiks savo vietos namuose, tokios, kurioje galėtumėte pabūti vienas. Tai gali būti skaitymo kampelis ar stalas su kompiuteriu.

Ieškokite pozityvių žmonių ir pozityvių situacijų

Paskambinkite draugui, su kuriuo jums labai patinka leisti laiką. Nueikite kur nors su kolega, su tuo, su kuriuo smagu pabendrauti. Siurbkite į save jų pozityvią energiją ir pasitikėjimą savimi.

Viltis taip pat būna užkrečiama. Ir ji pati savaime pakelia nuotaiką. Būkite užjaučiantys ne tik kitus, bet ir save. Likite jautrūs, tačiau venkite stresinių situacijų.

Išsikrapštykite į gamtą

Jūs privalote turėti mėgstamas vietas, kuriose gaunate pozityvios energijos. Geriausia, jei tos vietos bus gamtoje. Žinokite, kur jums reikia nuvažiuoti valandai ar dviems, tam, kad pailsėtumėte ir pasikrautumėte baterijas. Tegu tai būna parkas, paupys, miškas ar ežeras.

Namuose ir kompiuterio darbalaukyje laikykite miško, laukinių paplūdimių, krioklių ar kitokių gamtos vietų peizažus.

Kaip nors ryte išsiruoškite nuvažiuoti į užmiesčio mišką, pajuskite tą rūką, kvapus, rasą.

Praktikuokite jogą ar kitas kvėpavimo technikas. Turite turėti savo emocinį centrą, pamatą, į kurį galėtumėte pabėgti per audrą lyg į tylų užutėkį.

Ir, žinoma, tie, kuriems tai nėra didelė problema , nesupras, tačiau tokie žmonės kaip aš, kurie negali pasižiūrėti filmo, neiškęsdami kiekvieno svetimo įbrėžimo kaip savojo, mane turi gerai suprasti. Saugokite save, jei esate kaip sugertukas, nes dažnas kitas nė suprasti negali, kaip lengvai savo negatyvą užkrauna jums ir kaip jums paskui sunku jo nusikratyti. Čia tas pats, kas vaikščioti tarp gripu sergančių žmonių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vieta, kuri privers pakeisti nuomonę apie Palangą ir pasijusti visiškai kitaip (21)

Palangoje , J. Basanavičiaus gatvėje, vietoj gyventojams galvos skausmą kėlusių karuselių tuos...

Užkalnis liko alkanas (176)

Vienas dalykas, kurio Lietuvai (ir Europai) reikia mokytis iš Amerikos, tai didelės porcijos...

Kauno r. nukrito dvimotoris lėktuvas, nukentėjjo lietuvis instruktorius ir užsienietis papildyta 15.50 (25)

Sekmadienį 15 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Duris į NBA užkulisius pravėręs Motiejūnas: „Rockets“ šiemet žengė didelį žingsnį atgal (29)

Penki sezonai, 248 rungtynės ir 1826 pelnyti taškai. Tokiais pasiekimais per savo NBA karjerą...

Darbo pokalbis: kokio atlyginimo prašyti? (17)

Eidami į darbo pokalbį kandidatai dažniausiai bijo vieno klausimo – kokio atlyginimo tikisi,...

Ligoninės maistas užsienyje nustebino tik dėl vieno ingrediento (7)

Labai neplanuotai teko pabuvoti kelias dienas (š. m. 12-15/7) švediškoje ligoninėje Lidšiopingo...

Pergalingame jaunimo čempionato finiše netrūko emocijų: iš aikštės išvytas Masiulis (3)

Europos jaunimo iki 20 metų čempionato paskutinę dieną Lietuvos rinktinė sekmadienį 76:62...

Neseniai išsiskyrusi Karolina Meschino užfiksuota naujo vaikino glėbyje Palangoje (36)

Praėjusią savaitę socialinių tinklų žvaigždė Karolina Meschino oficialiai patvirtino, kad ji...

Rusų žurnalistas: dideliame regione Europoje – Putino pralaimėjimas (249)

Rusija pralaimėjo kovą dėl įtakingumo Balkanuose – devynios iš 12 valstybių (ir Kosovas ,...

21 keistas, bet patikrintas faktas apie JAV (16)

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) – didžiausia šalis Vakarų pusrutulyje pagal sausumos plotą,...