aA
Per pastaruosius metus nedarbo rodikliai mūsų šalyje sumažėjo perpus, tačiau didžioji dalis bedarbių – ilgalaikiai. Šiuos žmones į darbo rinką sugrąžinti nėra paprasta, valstybės pagalbos jiems neužtenka, o ir patys nėra pajėgūs išeiti iš užburto rato.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Įdarbinimo paslaugas socialiai pažeidžiamiems asmenims teikiančios organizacijos VšĮ „SOPA“ patirtis rodo, norint, kad padėtis keistųsi, reikia daugiau investuoti į bedarbių gebėjimų ugdymą, rašoma pranešime spaudai.

Nusivylimas ir pasyvumas – ilgalaikio nedarbo pasekmė

Ilgalaikiai bedarbiai vertinami kaip nemotyvuoti, nors dažniausiai tai pasitikėjimą savimi ir įgūdžius praradę žmonės. Po keliolikos nesėkmingų bandymų įsitvirtinti darbo rinkoje jie apskritai nebetiki, kad kam nors yra reikalingi, nusivilia ir nebesiima jokių veiksmų.

Netekęs darbo žmogus praranda ne tik nuolatines pajamas, bet ir atsiranda nerimas dėl ateities bei sumažėja pasitikėjimas savimi. Ilgą laiką nedirbant susirasti naują darbą darosi vis sunkiau ir ne kiekvienas žino, kaip ir kur jo ieškoti.

„Sunkiu gyvenimo laikotarpiu reikalinga, kad žmogus jaustų palaikymą, nenuleistų rankų ir dėtų pastangas keisti susidariusią situaciją. Taip pat svarbu, kad jis jaustųsi atsakingas už savo gyvenimą ir būtų aktyvus jo kūrėjas, o ne tik paramos prašytojas“, – įsitikinusi VšĮ „SOPA“ direktorė J. Kuprytė.

Išeitis – individuali pagalba ir įgūdžių ugdymas

VšĮ „SOPA“, teikianti paslaugas bedarbiams nuo 2006 m., pastebi, kad norint pasiekti rezultatų būtinas individualus darbas su kiekvienu darbo ieškančiu žmogumi.

„Atvykę pas mus bedarbiai gauna ne tik konsultacijas, kaip ieškoti darbo ar elgtis darbo pokalbio metu, bet ir emocinę pagalbą. Vos po kelių susitikimų šie žmonės pradeda savimi labiau pasitikėti. Iš patirties galiu pasakyti, kad kuo ilgesnis nedarbas, tuo daugiau laiko reikia skirti žmogui, kad jis vėl taptų aktyvus darbo rinkos dalyvis“, – sako J. Kuprytė.

Siekdama spręsti ilgalaikio nedarbo problemą, VšĮ „SOPA“ įgyvendino „Euroguidance“ programos projektą „Darbo paieškos laboratorija“. Jo metu daugiau nei 100 bedarbių iš įvairių socialiai pažeidžiamų grupių ugdė darbo paieškai reikalingus gebėjimus.

Viena tokių užsiėmimų dalyvių – Aida. Moteris iš darbo rinkos iškrito prieš šešerius metus pagimdžiusi vaiką. Nuo to laiko jai vis nepavyksta rasti darbo arba jame išsilaiko labai trumpai. Apie VšĮ „SOPA“ rengiamus mokymus ji sužinojo perskaičius skelbimą Socialinių išmokų skyriuje ir iškart užsiregistravo.

„Į šiuos seminarus atėjau, nes norėjau daugiau sužinoti apie dabartinę darbo rinką, ką turėčiau siūlyti, kad rasčiau darbą. Per kelis užsiėmimus sužinojau apie galimus darbo paieškos būdus ir supratau, kad šiai dienai neišnaudoju visų galimybių. Be to, čia dirbančios konsultantės nuteikia pozityviai ir pakelia motyvaciją“, – savo įspūdžius dėstė Aida.

Interaktyvi svetainė padės lavinti įgūdžius nuotoliniu būdu

Pagal užsiėmimų metu surinktą medžiagą VšĮ „SOPA“ sukūrė nuotolinius darbo paieškos kursus, skirtus žmonėms, kurie nori susirasti darbą, bet neturi tam reikiamų žinių ir gebėjimų. E-mokymai visiems prieinami svetainėje www.misija-darbas.lt.

Jie padės sistemingai atsakyti į svarbiausius klausimus, su kuriais susiduria kiekvienas bedarbis: kur ir kaip ieškoti darbo, kaip išsiskirti iš kitų kandidatų, kaip atkreipti į save dėmesį, kokių klaidų vengti. Svetainėje galima rasti pasirengimo darbo pokalbiui formas, naudingus užduočių lapus bei interaktyvias praktines užduotis. O pateiktą informaciją iliustruoja mokomieji vaizdo siužetai.

Kaip rodo VšĮ „SOPA“ patirtis, suteikus tinkamą individualią pagalbą net tris iš keturių bedarbių įmanoma sugrąžinti į darbo rinką.

Svarbu užtikrinti, kad ilgą laiką nedirbantis žmogus vėl imtų pasitikėti savimi ir nenuleistų rankų. Ilgalaikio nedarbo iššūkį galima spręsti daugiau investuojant į bedarbių motyvacijos kėlimą ir įgūdžių lavinimą. O tokia investicija neabejotinai atsipirktų – būtų efektyviau panaudojami turimi darbo jėgos ištekliai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti (135)

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (203)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Skvernelis: skandalingame pasitarime buvo daug emocionalių pasisakymų, bet ne apie žiniasklaidos laisvę (77)

Emocingų pasisakymų apie žiniasklaidos laisvę posėdyje, kurio įrašą žurnalistai reikalavo...

Po netikėto sukrėtimo prie laisvo krepšinio sosto buriasi galingų užtarėjų stumiami asmenys (7)

Patrickas Baumannas ruošėsi vadovauti Tarptautinei krepšinio federacijai ( FIBA ) bent iki 2031...

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio? (8)

Biuruose dirbantys darbuotojai nuolat skatinami atkreipti dėmesį į tai, kiek jie praleidžia laiko...

Gentvilas ragina Šimašių trauktis iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkų (26)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas paragino Vilniaus merą Remigijų Šimašių...

Incidentas viešbutyje virto konfliktu, kokio nesitikėjo niekas: reikalai dar pablogėjo po juokelių apie kinus (4)

Šio diplomatinio konflikto nesitikėjo niekas, tačiau per pastarąsias savaites įtampa tarp Kinijos...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (448)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

3 klaidos, kurias dauguma daro ruošdami pusryčius (12)

Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, o vakarienę atiduok priešui, sako kinų...

Kineziterapeutas siūlo atlikti paprastą testą: ar galite bėgioti ir eiti į žygius (18)

Bėgiojate , einate į ilgus žygius, mėgstate veiklas, kur atliekami šuoliukai? Kineziterapeutas...