Padažnėjęs pulsas, lengvas prakaitas, drebulys – aiškūs streso simptomai. Arba džiaugsmo. Mūsų organizmas šiuo atveju nelabai atskiria. Yra keletas psichologinių triukų, kaip jį galima pergudrauti. Tai padės palengvinti jūsų gyvenimą kontoroje, rašo portalas spiegel.de.
© Shutterstock nuotr.

Problemos biure niekada nesibaigia! Jei būtų kokia stebuklinga priemonė, padedanti pyktį paversti džiaugsmu, žmonėms gyvenimas kaip reikiant palengvėtų.

Geroji žinia: tokia priemonė yra. Ir ji – jūsų galvoje.

Pyktis ir džiaugsmas iš tiesų daug panašesni, nei mums atrodo. Grynai fizine prasme pyktis ir džiaugsmas pasireiškia tokiu pačių būdu, kaip ir pasibjaurėjimas, įsimylėjimas bei kiti jausmai. Jie visi iš pradžių sukelia fizinį susijaudinimą: padidėja pulsas, dažnai pradedama šiek tiek prakaituoti ar drebėti. Su tuo susijęs jausmas susiformuoja smegenyse, kurios ieško išorinio fizinio susijaudinimo paaiškinimo.

Tačiau mes galime savo jausmus laisvai supainioti. Gali būti, kad jūsų pulsas padažnėjo dėl to, jog sulaukėte malonaus kvietimo į vakarėlį po darbo, nors tuo pačiu tai gali išreikšti ir pyktį, kurį sukėlė jūsų vadovo jums pavesta sunki užduotis. Arba atvirkščiai: jūsų kūnas prakaituoja, nes kolegė ir vėl buvo itin nemaloni, bet tai taip pat gali reikšti ir džiaugsmą, kurį sukėlė žvilgtelėjimas į mielą ant jūsų darbo stalo stovinčią šeimos nuotrauką.


Tinkamas fizinės būklės interpretavimas

Nors tai skamba labai neįtikėtinai, tačiau moksle šis reiškinys žinomas kaip „dviejų veiksnių teorija“. Buvo atliktas eksperimentas, kurio dalyviams buvo duotas tariamas vitaminas ir pasakyta, kad norima išsiaiškinti, kaip jis veikia jų regėjimo aštrumą. Iš tikrųjų jiems buvo suleistas adrenalinas. Taigi, laukdami tariamo regėjimo testo, tyrimo dalyviai patiria fizinį susijaudinimą.
Vienai tiriamųjų grupei pateikiama anketa su itin nemaloniais klausimais, pavyzdžiui, „Su keliais vyrais (neskaitant jūsų tėvo) jūsų motina turėjo nesantuokinius ryšius?“ Tuo metu laukiamajame sėdi žmogus, kuris piktinasi visa šia situacija.
Kitai tiriamųjų grupei anketa nepateikiama, o laukiamajame sėdintis žmogus demonstruoja ne pyktį, o euforiją.


Viskas priklauso nuo jūsų

Pirmosios grupės tiriamieji eksperimento pabaigoje buvo labai pikti, o antrosios grupės, priešingai, jautė džiaugsmą. Taigi, tyrimo dalyviai visiškai tokią pačią fizinę būklę – adrenalino sukeltą susijaudinimą – interpretavo skirtingai, priklausomai nuo to, kuri interpretacija jiems atrodė prasminga pagal aplinkybes.

Kontrolinės grupės tyrimo dalyviams atvirai pasakoma, kad jiems suleistas adrenalinas, kuris gali padažninti širdies plakimą. Šie tiriamieji nejaučia nei pykčio, nei džiaugsmo, nors žmogus koridoriuje elgiasi lygiai taip pat, kaip anose dviejose grupėse. Kontrolinė grupė turi fizinį paaiškinimą dėl savo būklės – adrenalinas – ir jiems visiškai nereikia ieškoti savo tokios savijautos priežasties.

Taigi, priklauso tik nuo jūsų, kam priskirsite savo fizinį susijaudinimą – nervingai kolegei, per biuro langą atsiveriančiam gražiam vaizdui ar tiesiog per dideliam išgertos kavos kiekiui. Keisdami savo dėmesio centrą, galite pakeisti ir jausmus. Lygiai taip pat galite neleisti kolegoms pasiduoti savo neigiamiems jausmams – tiesiog pasiūlykite jiems alternatyvų jų fizinio susijaudinimo paaiškinimą.
O jeigu norite, kad jūsų bendradarbiai su susižavėjimu priimtų jūsų naują idėją, pasirūpinkite, kad prieš tai jie būtų išgėrę pakankamai stiprios kavos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pirmasis pasimatymas: kas turi mokėti ir kiek pinigų reikėtų išleisti (132)

Tik 26 proc. moterų mano, kad per pirmąjį pasimatymą derėtų mokėti perpus arba už abu...

Trenerė Pajaujienė: pilnesni žmonės gali būti sveikesni už lieknas manekenes (2)

Atšilus orams daugelis pradeda ieškoti būdų, kaip nusimesti žieminį „kailį“. „Pirma...

Siaubo filmas Lietuvos kaime: pareigūnams liko tik spėlioti, ką kanibalas Ignacas jau spėjo suvalgyti (166)

2001 m. Ridley Scotto režisuotame filme „Hanibalas“ budresni žiūrovai nepraleido įdomios...

Tauragės rajone tragedijos sukrėsti kaimynai: nužudęs du žmones puolė šaudyti į mus (81)

Po tragedijos Tauragės rajone, Eidintų kaime, vietos gyventojai vis dar neatsigauna po patirto šoko...

Jazzu sužadėtinis Donatas Ivanauskas apie jųdviejų santykius: kartais kuo sudėtingiau – tuo lengviau (58)

Sunku tylėti, kai širdis šaukte šaukia: „Myliu!“ Meilė, į kurią sudėti gražiausi...

Rūta Mikelkevičiūtė: man nėra nepatogių klausimų

„Manau, kad nėra per jauno amžiaus „žinoti“ . Jei vaikui kyla klausimas, vadinasi „pats tas...

Žmogžudystė Tauragės rajone: šaudė ir į policininkus (90)

Policija tiria šeštadienį Tauragės rajone įvykusios tragedijos, kai vyras nušovė du žmones ir...

Viename Londono oro uostų - sutrikdyti skrydžiai (3)

Didžiojoje Britanijoje naktį iš šeštadienio į sekmadienį siautėję žaibai sutrikdė...

Karjeros įvartį įmušęs Bale'as pasiuntė žinutę istoriją kuriančiam Zidane'ui (4)

Garethas Bale'as didžiąją šio sezono dalį praleido ant atsarginių suolelio. Ant atsarginių...

Paskutinė akimirka prieš žengiant į dujų kamerą: laiško tonas tiesiog pribloškė (32)

Tėvas savo sūnui apie šio laiško egzistavimą pasakė 1946 metais, iš karto po karo, bet sūnus,...