aA
Visuomet būdavo įdomu, kaip personalo atrankų specialistai renka tinkamus kandidatus iš krūvos gautų CV, kokia informacija yra svarbiausia ir į ką jie labiausiai atkreipia dėmesį?
© Shutterstock nuotr.

Atsakymą pateikė Ambra Benjamin, atrankų specialistė Facebook‘e, anksčiau patirties įgavusi LivingSocial, Google ir Expedia. Ir nors jos patirtis sukaupta Amerikoje, turime pritarti – taisyklės galioja ir Lietuvoje. Tad pasiremdami jos ir savo patirtimi, dalinamės naudingais patarimais jūsų ateičiai.

Svarbu paminėti, kad atrankų procesas priklauso nuo atrankų specialisto ir taip pat nuo pozicijos, į kurią kandidatuojate. Šiuo metu maža dalis spausdina gyvenimo aprašymus ir tokiu būdu juos rūšiuoja. Viskas vyksta online, todėl yra svarbu gerai atrodyti būtent ten. Svarbu ir tai, kad Ambros patirtis yra aktualesnė rimtesnėms pozicijoms, tačiau iki tokių vis vien planuojame visi užaugti, o dalį komentarų pritaikėme ir jaunesnėms pozicijoms.

Taigi, kas svarbu?

1. Paskutinė darbovietė. Visuomet yra aktualu sužinoti, kokia kandidatuojančio žmogaus situacija profesinėje veikloje ir kodėl jis susidomėjo siūloma pozicija. Ar jį atleido? O gal mažino darbuotojų skaičių? Galbūt darbas buvo terminuotas? Taip pat svarbu, ar jo sukaupta patirtis yra tinkama dabar siūlomai pozicijai.

2. Įmonės atpažįstamumas. Priklausomai nuo įmonės, į kurią yra atrenkamas žmogus, yra nemaža tikimybė, kad didesnius šansus atvykti į darbo pokalbį turės žmogus, kuris dirbo žinomoje įmonėje (ypač aktualu, kuomet įmonė, į kurią yra renkamas žmogus yra didelė žaidėja rinkoje ir ieško tik top darbininkų). Tai neblogai veikia ir laiko taupymo atveju. Personalo atrankų specialistai žino kurioje srityje veikia įmonė, kiek darbuotojų turi ir kokia darbinė kultūra toje kompanijoje yra.

3. Bendra patirtis. Svarbu matyti, ar žmoguje yra potencialo tobulėti. Ar jo užimtos pozicijos yra logiškos ir atitinkančios darbus, kuriuos jis atliko. Ar jo patirtis tinkama ieškomai pozicijai? Jei patirties įgyta nemažai, didelis pliusas, jei teikiama tik su pozicija susijusi informacija.

4. Raktinių žodžių paieška. Nors šis paieškos būdas labai specifinis, individualus ir Lietuvoje turbūt retai naudojamas, tačiau visgi galimas. Jei yra ieškomos konkrečios savybės, nesunkiai galima įdarbinti Ctrl+F funkciją ir ieškoti pozicijai pageidaujamų raktinių žodžių.

5. Tarpai. Tarpai ne tarp eilučių, o laiko prasme tarp darbų, mokslų ar kitų veiklų. Nieko prieš tai neturime, tačiau visuomet įdomu, ką naudingo veikėte ir kodėl toks atsirado. Bandėte įkurti savo verslą ir baisiai nepasisekė? Šaunu! Juk tuomet žinosiu, kad esate sukaupęs skaudžios, tačiau pamokančios patirties ir tų klaidų tikrai nebekartosite. Nesvarbu, kodėl tie tarpai buvo, svarbiausia sugebėkite atsakyti.

6. Jūsų internetinė asmenybė. Tai įtraukia asmeniniai puslapiai, socialių tinklų paskyros, pasisakymai internetinėse erdvėse (blog‘uose, tinklaraščiuose, naujienų portaluose). Visuomet yra įdomu įvertinti apie ką kalbate, kuo domitės, ką sekate ir kas seka jus. Svarbu ir kaip sugebate reikšti nuomonę ir ar toks bendravimo būdas yra tinkamas kompanijos pažiūroms ir ieškomai pozicijai.

7. Logistika. Svarbu kur gyvenate, ar turite galimybių kraustytis (jei pozicija yra kitame mieste). Ar turite automobilį, jei to labai reikia.

8. Bendras vaizdas. Gyvenimo aprašymo gramatika, stilistika, struktūra ir galimybė nežiūrėti į 3 skirtingus puslapius CV, kuomet iš tiesų naudinga ir aktuali informacija sutilptų į 1.

Laikas, kurį atrankų specialistas skiria CV peržiūrai priklauso nuo jo patirties ir pozicijos, tačiau Ambrai tai trunka apie 30 sekundžių. Dažniausiai po pirminio peržiūrėjimo atkrenta didžioji dalis CV, o vėliau, jau atrinktiems, yra skiriamas antrasis ir šiek tiek rimtesnis CV peržiūrėjimas arba trumpas pokalbis telefonu. Galiausiai lieka vienetai.

Dalykai, į kuriuos retai kreipiamas dėmesys:

Išsilavinimas. Šis punktas mažiau svarbus tik aukštesnėms pozicijoms, kur žmogus jau yra sukaupęs daugiau patirties, nei bet koks išsilavinimas galėtų duoti, todėl į šią dalį nėra kreipiamas dėmesys.

Visiškai kitokia situacija yra tuo atveju, jei patirties neturite, o būtent ant mokslo sukurtų pamatų darbdavys kurs jūsų karjeros žinias. Kartais, jei pozicijos nebūna labai specifinės ir darbdaviai sutinka apmokyti darbuotojus, išsilavinimas gali būti svarbus tik informacijai, ar šiuo metu dar studijuojate ar jau esate baigęs ir galėsi darbui skirti pilną dieną.

Labai išvaizdus CV dizainas. Tai svarbu ir įtakos gali turėti pozicijoms, kurios susijusios su kūryba, dizainu. Tačiau kitu atveju tikrai nebūtina. Nors tai malonu akiai ir priverčia atkreipti dėmesį, jei jau sugalvosite būti išskirtiniais, pasistenkite, kad informacija vis vien būtų pateikta patogiai ir įskaitomai. Juk svarbiausia būtent ji!

Asmeninė informacija. Vis dar išlikusi tendencija pateikti informaciją apie santuoką, vaikus, žalingus įpročius. Tačiau to visai nereikia. Jei tokia informacija būtų ypatingai aktuali darbdaviui (tarkim galimos ilgos komandiruotės), jei jūsų kompetencijos bus tinkamos, apie tai tikrai pakalbėsite susitikimo metu.

Motyvaciniai laiškai. Tikriausiai nuliūdinsim, bet nemaža dalis atrankų specialistų motyvacinių laiškų neskaito. Taip yra dėl poros priežasčių: pirmiausia įdomiau Jūsų kompetencijos, o su asmeninėmis savybėmis ir motyvacija susipažinsime pokalbio metu; didžioji dalis šių laiškų yra vienodi ir kalba apie komunikabilumą, norą mokytis ir pan. Na, jei visgi sugalvosite juos siųsti, tai pasiskinkite, kad jie būtų velniškai geri!

Būtų gerai, jei liautumėtės:

Siuntę savo CV word‘o formatu.

Savo CV talpinti į n puslapių. Na, nebent jau esate universiteto profesorius, esate paskelbęs daug publikacijų ir jos visos svarbios. Ir jei netyčia kažkada dirbote kebabinėje ir tai neturi nieko bendro su pozicija – galite drąsiai trinti lauk. Tokia informacija neaktuali.

Imti nuotraukas iš atostogų ar vakarėlio.

Gyvenimo aprašymo pavadinimą padarysite CV ar Mano CV, o laiško temą palikti, „Dėl darbo“ (CV pavadinimas „Vardas Pavardė CV“, o laiško tema „pozicijos pavadinimas“)

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

http://psichika.eu
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nuodų katilu virtusi Alytaus įmonė tikrinta ne kartą ir ne du: leidimą veikti gavo net po krūvos pažeidimų (38)

Alytaus padangų perdirbimo įmonėje UAB „ Ekologistika “ kilęs gaisras primena tikrą...

Astrave gyventojų padvigubės: nauji daugiabučiai laukia branduolinės energetikos specialistų iš Rusijos specialiai DELFI iš Astravo (28)

Astravas nuo panašaus dydžio miestelio Lietuvoje skiriasi tik tuo, kad jo viduryje stovi Lenino...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (12)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (91)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (52)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Socialiniai tinklai ūžia: ar tikrai mokslininkai neklydo paskelbdami Bellą Hadid gražiausia pasaulio moterimi? apklausa (9)

Spalio 17 dieną Bella Hadid ir Beyonce tiesiog ramiai gyveno savo gyvenimus, kol mokslininkai...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (378)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Po rekordiškos rudens šilumos – pokyčiai savaitės viduryje (5)

Šiandien Lietuvą užkliudys virš Norvegijos besisukančio ciklono pakraštys. Per mūsų kraštą...

Lietuvoje daugėja nuo sekso priklausomų žmonių: kada malonumas jau virsta liga požymiai, išduodantys priklausomybę (64)

Priklausomybė nuo sekso – Lietuvoje vis dar apipinta mitais ir dažnai net nelaikoma rimta liga....

Kai pečiais gūžčioja net Šaras: klasiškai pataikantis „Žalgiris“ – nokautuojanti jėga laida „Krepšinio zona“ (8)

Nepaisant to, kad jo marškinėliai nebekaba sostinės arenų palubėse, Šarūnas Jasikevičius...