Šluotelinės hortenzijos auga didelės, iki 1,5–3 m aukščio ir 1,5–2,5 m pločio. Jų lapai ovalūs, su giliomis ir aiškiomis gyslomis, 7–15 cm ilgio. Žiedynai pailgos šluotelės formos, retoki arba tankūs (nelygu veislė), sudaryti iš daugybės įvairaus dydžio žiedelių, nuo 15 iki 30 cm (atskirų veislių – iki 40) ilgio.

Tik į derlingą žemę

Šluotelinės hortenzijos (Hydrangea paniculata) nereiklios žemei bei augimo salygoms, bet, kaip ir kiekvienas kitas augalas, lepinamos auga ir žydi geriau. Jos ypač puikiai jaučiasi pasodintos drėgnose sunkesnėse dirvose, patręštose perpuvusiu mėšlu ar riebesniu kompostu. Vėliau kasmet pavasarį po krūmu pravartu išberti po saujelę lėtai tirpstančių kompleksinių trąšų, o kas 2–3 metus įterpti organikos (tinka džiovinto mėšlo granulės, kurių galima įsigyti plastikiniuose maišuose parduotuvėse). Rūgštingumui šluotelinės hortenzijos nejautrios, gerai auga įvairioje žemėje, nuo rūgščios iki neutralios (pH 4,5–6,5).

Nors nebūtina, bet pakrūmes rekomenduojama mulčiuoti žieve – ji sulaiko drėgmę, o hortenzijos pastarąją mėgsta. Per ilgai trunkančias sausras pravartu laistyti.

Jeigu žemė gėlyne lengva, nederlinga ir netinka hortenzijoms, joms galima iškasti didelę duobę (50x50 cm) ir pripildyti ją sunkaus komposto. Bet tuomet organika žemę reikėtų papildyti kasmet, nes hortenzijos labai mėgsta maisto medžiagas, o iš smėlingos žemės jos greitai išsiplauna. Dar vienas variantas – auginti jas dideliuose vazonuose.

Hortenzijos reaguoja į aplinkos sąlygas. Jeigu joms per sausa, ima vysti ir kristi lapai, jeigu vandens per daug, ant jų atsiranda tamsių dėmių. Nepaisant šluotelinių hortenzijų pomėgio gausiai pavalgyti, išgerti ir pasimėgauti saulės voniomis, jos labai ištvermingos, pakenčia sausras, užmirkimą ir maisto medžiagų trūkumą. Jeigu jūsų krūmas auga prastomis sąlygomis ir vis tiek gausiai žydi, pagalvokite, kaip jis atrodytų šiek tiek palepintas.

Šalčio nebijo, o su saule – atsargiai

Šluotelinės hortenzijos yra visiškai atsparios šalčiui, -30 °C joms – ne bėda. Tačiau žvarbus vėjas žiemą gali nušaldyti šakas iki pat žemės, o labai stiprios pavasarinės šalnos gali pažeisti jaunus ūglius. Iki žemės nušalusios hortenzijos pavasarį atauga ir rudenį žydi, bet šalnoms pažeidus jaunus ūglius žiedų paprastai nesulaukiama.

Joms geriausia saulėta vieta užuovėjoje, rytinėje namo, želdyno ar tvoros pusėje. Nors hortenzijos mėgsta saulę, nereikėtų jų sodinti pietinėje sklypo pusėje, ypač jeigu žemė sausa – žiedai nusvils, o lapai bus nuolat apvytę ir nedailūs.

Ką būtina padaryti?

Pagrindinė šluotelinių hortenzijų priežiūros taisyklė – pavasarį smarkiai išgenėti (visos pernykštės šakos iškerpamos per 5 cm nuo sumedėjusio senesnių šakų „skeleto“, nes žydi tik pirmamečiai ūgliai), gausiai patręšti, o per sausras palaistyti. Visgi nors genėti kasmet pravartu, bet nebūtina – tai labiau profilaktinė priemonė, užtikrinanti gausų žydėjimą ir kompaktišką kero formą. Negenimas arba kas antrus metus genimas krūmas bus gerokai didesnis.

Dauginkite patys

Dauginti nesunku pusiau sumedėjusiais auginiais birželio pabaigoje ar liepos pradžioje, arba atlankomis. Dauginti atlankomis tinka pernykštės šakutės. Jos turi būti puikiai išsivysčiusios, neligotos ir gana lanksčios, kad galėtumėte paguldyti ant žemės nesulaužę. Pavasarį prieš pat genėjimą išsirinkite 1–2 gražiausias šakas.

Ten, kur planuojate paguldyti šaką, žemę sukaskite 20–25 cm gyliu. Šaką paguldykite taip, kad 1–2 pumpurai ar pumpurų poros būtų po žeme, o šakelės viršūnė kyšotų. Šakelę prismeikite vielinėmis ar plastikinėmis kilpelėmis ir užberkite žeme arba pirmiausia užberkite žeme ir tuomet ant viršaus uždėkite plytą, kad šaka neatsitiestų.

Pavasarį drėgmės dažniausiai užtenka, o vasarą stenkitės bent per karščius palaistyti.

Dauguma augalų įsišaknija per vieną sezoną. Rudenį atsargiai patraukite atlanką už viršūnės – jeigu ji tvirtai prilipusi prie žemės, vadinasi, šaknys jau yra. Nukirpkite „bambagyslę“ ir nejudinkite augalo iki pavasario. Tuomet persodinkite į iš anksto paruoštą vietą.

Jeigu nusprendėte dauginti pusiau sumedėjusiais auginiais birželio pabaigoje ar liepos pradžioje (šakelės pagrindas turi būti sumedėjęs, bet ji pati lanksti), apsiniaukusią dieną nuo krūmo prikarpykite šoninių šakelių ir pamerkite į vandenį.

Tuomet sekatoriumi iš šakelės vidurinės dalies paruoškite 10–15 cm ilgio auginius. Apatinį pjūvį darykite įstrižai, per 0,5 cm nuo pumpuro, viršutinį – horizontaliai, 1 cm virš pumpuro. Auginys privalo turėti ne mažiau kaip du pumpurus arba jų poras. Apatinį lapą arba jų porą pašalinkite, kitus, jeigu dideli, nukirpkite pusiau.

Paruoštus auginius per pusę susmaigstykite į paruoštą substratą vazonėliuose (tinka vienkartiniai puodeliai). Pirmiausia pieštuku subadykite skyles, tada sukaišykite auginius ir apspauskite žemėmis. Paskui vazonėlius apvožkite skaidriu „stogeliu“ – tinka nukirptas mineralinio vandens butelis. Laikykite šiltai, pavėsyje. Kasdien nupurkškite vandeniu. Šaknis išleis per 2–4 savaites, dar po mėnesio persodinkite į didesnį vazonėlį.

Jei norite medelio

Iš šluotelinės hortenzijos galima suformuoti dailų medelį. Imkite jauną augalą, išrinkite vieną stiprų ūglį ir pririškite prie pagaliuko, geriau keliose vietose, kad augtų į viršų. Kitus ūglius iškirpkite, taip pat šalinkite visas naujas iš žemės arba ant pagrindinio ūglio augančias šakas. Stiebui užaugus iki norimo aukščio, viršūnę nugnybkite, kad pradėtų šakotis ir susiformuotų tvirtas vainikas. Pažeidus kamieną arba augalui nušalus iki žemės vėl viską reikia pradėti iš naujo – atauga krūmas.

Yra iš ko rinktis

„Pinky Winky“

Vienos gražiausių ir naujausių šluotelinių hortenzijų – „Pinky Winky“ (PW) – pražysta rugpjūčio mėnesį baltomis dailiomis kekėmis ir žydi labai ilgai. Įdomu tai, kad iš pradžių žiedynai nebūna dideli. Nauji žiedeliai formuojasi kekės viršūnėje ir ji pamažu ilgėja. Be to, apatiniai žiedeliai labai greitai pakeičia spalvą iš baltų į rausvus, o vėliau patamsėja iki raudonų. Taigi žiedynai vienu metu būna trijų spalvų ir per žydėjimo laikotarpį jie padvigubėja. Seni stiprūs krūmai užaugina iki 40 cm ilgio kekes ir atrodo pritrenkiamai!

Pirmąją žiedų bangą vėliau keičia pavieniai žiedynai, kurie žydi iki stipresnių šalnų. Nors veislės aprašyme rašoma, kad PW pražysta liepos mėnesį, mano sode per 4 metus šis krūmas anksčiausiai buvo pražydęs pernai – rugpjūčio pirmosiomis dienomis. Šiemet – dviem savaitėmis vėliau. Žydi iki šalnų, bet žiedynai labai dekoratyvūs ir žiemą, todėl geriau jų neliesti iki pavasario.

Kaip ir kitos šluotelinės hortenzijos, PW formuoja žiedynus ant pirmamečių šakelių, todėl genimos anksti pavasarį prieš pradedant augti naujiems ūgliams. Jeigu krūmas labai vešlus ir netvarkingas, iki gegužės pabaigos jį galima šiek tiek paformuoti nugnybiant ūglių viršūnes. Jeigu persistengsite ir išgenėsite per smarkiai arba per vėlai, krūmas suformuos žiedus tik rugsėjo pabaigoje ar net spalį, arba nežydės visai.

Vėlyvi žiedai ypač laukiami, bet jie pražysta tik tuomet, jeigu ruduo šiltas, ilgas ir be šalnų, kas Lietuvoje retai pasitaiko. Šiltesniuose kraštuose, iškirpus pirmuosius peržydėjusius žiedynus, krūmas spėja suformuoti antrąją gausią žiedų bangą, bet pas mus tokiems eksperimentams šiek tiek per šalta. Visgi jeigu jūsų hortenzija pražydo labai anksti, liepos mėnesį, peržydėjusius žiedynus galite drąsiai nukirpti ir rugsėjo pradžioje ar viduryje laukti antrosios žiedų bangos.

PW labai lengva auginti, šis augalas nereiklus nei žemei, nei vietai. Visgi saulėje ir derlingame priemolyje augs vešliau, pražys anksčiau, o žiedynai bus stambesni ir ryškesni. Auga palyginti lėtai, kol neįsitvirtina. Iki to laiko nežydi arba žydi negausiai.

Dirvos pH augalas nejautrus. Labai šaltą žiemą gali nušalti iki sniego dangos arba žemės, bet pavasarį atželia. Galima suformuoti nedidelį kompaktišką krūmelį arba auginti kaip medį.

Tręšiama lėtai tirpstančiomis kompleksinėmis, sumedėjusiems augalams skirtomis trąšomis anksti pavasarį. Užtenka vienos saulelės po vainiku. Žydi kasmet.

Veislės aprašyme nurodoma, kad PW užauga iki 1,5–2 m aukščio ir 2–3 m pločio, bet mano augalas dvigubai mažesnis ir per 4 metus neparodė jokio noro plėstis. Žiedai tinka skinti.

„Little Lamb“

„Little Lamb“ hortenzija palyginti maža, kompaktiška, bet jos šakos labai liaunos, o žiedai stambūs, todėl negenimas keras išgula. Šakos išlinksta lanku, o žiedynai atsiduria ant žemės. Kad krūmas būtų dekoratyvus, labai svarbu suformuoti „skeletą“ – tvirtas apatines šakas, kurios vėliau prilaikys jaunus ūglius su žiedais.

Augalas pradedamas formuoti nuo mažumės. Stipriai genima anksti pavasarį, o paskui augalo aukštis tik reguliuojamas nugnybiant ūglių viršūnes (ne vėliau kaip gegužės pabaigoje).

Ši veislė unikali savo labai mažais žiedlapiais (mažiausiais tarp hortenzijų), kurie sutelkti į purius apvalius žiedynus. Iš toliau jie atrodo lyg pulkas mažų avyčių, šokinėjančių virš krūmo.

Pražysta rugpjūčio pradžioje ir žydi iki rudens. Pavieniai žiedeliai rudenį gali parausti.

Augalas atsparus šalčiui, nereiklus nei žemei, nei vietai, bet geriau jaučiasi ir gausiau žydi saulėje, priemolyje. Genima anksti pavasarį. Labai gerai jaučiasi mieste, išlaužytas ar nuėstas ožkų greitai atauga.
Užauga 1,2 m aukščio ir 1,5 m pločio. Šalčiui visai atspari. Gražiai atrodo pasodinta didelėmis grupėmis kaip neaukšta laisvos formos gyvatvorė. Galima auginti dideliuose vazonuose, o žiedai tinka skinti.

„Quick Fire“

„Quick Fire“ pražysta rekordiškai anksti – visu mėnesiu anksčiau už kitas šluotelines hortenzijas. Veislės aprašyme nurodoma birželio pabaiga arba liepos pradžia, bet pas mus anksčiausias stebėtas laikas buvo liepos antroji pusė. Šiaip ar taip, labai anksti.

Žiedynai dailios formos, palyginti reti. Rudenį balti žiedeliai pasidaro ryškiai rožiniai.

Augalas visai atsparus šalčiui, nereiklus vietai ir žemei. Kaip ir kitos šluotelinės hortenzijos, QF žydi ant šiųmečių ūglių. Genima anksti pavasarį, vėliau rizikinga, nes augalas anksti žydi.

Labai tinka sodinti grupėmis, žiedus galima skinti. Užauga iki 2 m aukščio ir 2–2,5 m pločio. Pasodinus kartu QF, „Little Lamb“, ir „Limelight“, hortenzijų žydėjimas nusitęsia porą mėnesių. Pirmiausiai pražysta „Quick Fire“, paskui „Little Lamb“ ir pagaliau vėlyva „Limelight“.

Ir dar...

„Limelight“ išsiskiria savo balsvai žaliais žiedynais. Pražysta kartu arba šiek tiek vėliau negu kitos veislės. Šakos tvirtos, auga stačiai, žiedynai stambūs (15–30 cm). Žydi labai ilgai, sendami žiedai parausta. Labai gražiai atrodo pasodintos kartu su ryškiomis hortenzijomis, pavyzdžiui, „Pinky Winky“.

„Phantom“ šluotelinės hortenzijos užauga iki 2 metrų aukščio ir pločio per 10 metų. Žydi rugpjūčio–rugsėjo mėn. Tai stambus krūmas ilgomis šakomis. Žiedynai kekės formos, stambūs. Žiedeliai balti, sendami pavieniai parausta. „Phantom“ patinka derlinga drėgna žemė ir atviros saulėtos vietos. Genima ir tręšiama anksti pavasarį.

„Pink Diamond“ užauga iki 1,2–1,4 m per 10 metų. Žydi rugpjūčio ar rugsėjo mėn. Išsiskiria stambiais, tamsiai žaliais lapais. Žydi labai gausiai kreminėmis plačiomis šluotomis, žiedai sendami parausta.

„Praecox“ užauga iki 2 m per 10 metų. Pražysta anksti, liepos mėnesį. Žiedai stambūs, sutelkti į šluotelės formos žiedynus.

„Unique“ užauga iki 1,2–1,4 m aukščio per 10 metų. Žydi gausiai baltomis šluotomis, žiedai sendami nusidažo ryškiai rausvai. Žydi rugpjūčio–rugsėjo mėn.

„Vanille Fraise“ žiedai sendami nusidažo avietine spalva. Žydi rugpjūčio–rugsėjo mėn. Užauga iki 1,5 m aukščio per 10 metų.

G.Sučilienės ir D.Valevičienės nuotraukos