Nemaistinė alternatyva

Šiais laikais parduotuvėse gausu įvairiausių kiaušinių dažų. Tik ar jais dažyti saugu? Ar pamenate, kaip nesmagu nulupti kiaušinį ir pamatyti, kad jo baltymas – paraudęs, pamėlęs ar kitaip pakeitęs spalvą?

„Tokių margučių, jeigu jie dažyti nemaistiniais ar neaiškios sudėties dažais, valgyti nepatariama, – sako VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė. – Visų pirma todėl, kad yra galimybė apsinuodyti. Taip pat patarčiau nevalgyti tokių kiaušinių, nes galima alerginė reakcija. Dar viena priežastis – jeigu dažų pigmento sudėtyje yra sunkiųjų metalų, patekę į organizmą, jie kaupiasi, tad taip papildomai teršiame savo organizmą.“

Pašnekovė atkreipia dėmesį, jog kai kurie žmonės kiaušiniams dažyti sąmoningai renkasi nemaistinius dažus, o tai gali būti ypač pavojinga. „Kiaušiniams marginti skirti dažai susideda iš maistinių dažiklių, kuriuos dedame į rūgštinę terpę, dažniausiai – actą, – pasakoja L. Stančė. – Kaip maistinių dažų alternatyvą kai kurie žmonės renkasi anilininius dažus, skirtus medvilnei ar vilnai. Norėčiau įspėti, kad jeigu dažuose yra anilino (taip vis dar gali nutikti, jei dažai pagaminti ne Europos Sąjungoje), jie gali skatinti egzemą, aknę, karcinomą, taip pat gali kilti sveikatos problemų, jei kvėpuosite tokių dažų garais.“

Specialistė pabrėžia, kad šiuo metu anilinas dažniausiai keičiamas saugesne alternatyva, tačiau dažų pavadinimas išliko. „Pavadinimas „anilininiai dažai“ dar nereiškia, kad juose yra anilino, – teigia L. Stančė. – Tačiau šiuose dažuose gali slypėti pavojus, susijęs su spalvai išgauti dažniausiai naudojamais pigmentais. Šie pigmentai gali būti natūralūs arba su sunkiųjų metalų priemaišomis. Be to, į dažus dedama papildomų sintetinių priedų, skirtų spalvos intensyvumui palaikyti, blizgesiui išgauti ir pan.“

Ekspertė įspėja, kad verdant nemaistinius dažus išsiskiria garų, kurie gali dirginti bei alergizuoti. „Šis poveikis gali būti labai nemalonus, ypač vaikams. Taigi jeigu virtuvėje sukiojasi mažieji pagalbininkai, kiaušiniams dažyti geriau rinkitės maistinius dažus arba gamtinius produktus“, – pataria L. Stančė.

Leidžiami dirbtiniai dažikliai

Mūsų ekspertės nuomone, jeigu kiaušiniams marginti renkatės cheminius dažus, jie turėtų būti maistiniai.

„Pirmiausia būtina pabrėžti, jog dirbtiniai dažikliai, kurių dedama ir į spalvinguosius šventinius tortus, ir į gaiviuosius gėrimus, reikalingi tik tam, kad būtų išgauta norima spalva. Jokios kitos vertės produktui jie nesuteikia, – tvirtina L. Stančė. – Todėl prieš naudodami spalvotuosius maisto produktus turite žinoti, kad daugelis leidžiamų dažiklių nėra pakankamai ištirti, tačiau yra įrodymų, jog dažniausiai jie gali būti susiję su alergijomis, apsinuodijimais, vėžinėmis ligomis. Tiesa, nebūtinai kaip vienintelė priežastis – kartais kaip papildomas veiksnys. Sintetinių maisto dažiklių alternatyva – natūralios įvairių vaisių, uogų, daržovių sultys ir prieskoniai.“

Pirmajai leidžiamų dažiklių kategorijai L. Stančė priskyrė priedus, išsamiai ištirtus ir laikomus nekenksmingais. Jų yra ganėtinai daug. Antrajai kategorijai priklauso pas mus leidžiami, tačiau kai kuriose valstybėse uždrausti priedai – dėl vis daugėjančių tyrimų ir įrodymų, kad šie priedai ypač veikia vaikus ir yra susiję su hiperaktyvumo sindromu: E 102 (tartrazinas), E 104 (chinolino geltonasis), E 110 (saulėlydžio geltonasis FCF), E 122 (azorubinas, karmosinas), E 124 (ponso 4R, košenilis raudonasis A), E 129 (alura raudonasis AC).

Trečiajai kategorijai priskirti priedai arba nėra pakankamai ištirti dėl retesnio naudojimo, arba neįvertintas jų kaupiamasis poveikis mišiniuose. „Iki šiol buvo manoma, kad kiekviena tam tikros koncentracijos cheminė medžiaga yra nepavojinga, taigi leidžiama naudoti tik tam tikrą jos kiekį, – sako L. Stančė. – Tačiau šiuo metu atliekama vis daugiau tyrimų, susijusių su pavojingomis medžiagomis ir jų naudojimu kasdieniuose produktuose, ir mokslininkai teigia, kad kai kurių medžiagų – dėl ypatingų pavojingumo savybių – saugių dozių negali būti.

Vis dėlto kol ši hipotezė ir pateikti įrodymai tebėra svarstomi teisės aktų kūrėjų, šios medžiagos yra leidžiamų naudoti cheminių medžiagų sąraše.“

Tai tikrai nereiškia, kad visi šie priedai yra kenksmingi: dalis jų – natūralūs. Tačiau, kaip jau minėta, visi jie ištirti menkiau už tuos, kurie priskirti pirmajai ir antrajai kategorijoms. Tai E 106 (riboflavin-5-natrio fosfatas), E 107 (geltonasis 2G), E 120 (košenilis, karmino rūgštis, karminas), E 123 (amarantas), E 127 (eritrozinas), E 128 (raudonasis 2G), E 131 (patentuotas mėlynasis V), E 132 (indigotinas, indigokarminas), E 133 (briliantinis mėlynasis FCF), E 140 (chlorofilai), E 141 (chlorofilų vario kompleksai), E 142 (žaliasis S), E 150a–d (karamelė), E 151 (juodasis PN), E 153 (augalinės anglys), E 154 (rudasis FK), E 155 (rudasis HT), E 162 (burokėlių raudonasis, betaninas), E 163 (antocianinai), E 171 (titano dioksidas), E 172 (geležies oksidai), E 173 (aliuminis), E 180 (litolrubinas BK), E 181 (taninai).

Saugiau

L. Stančės nuomone, saugiausia kiaušinius marginti tuo, ką siūlo pati gamta: daržovėmis ir vaisiais, smulkintu šienu, dilgėlėmis, arbatžolių nuoviru, ąžuolo žieve. Taip margintų kiaušinių gali drąsiai ragauti maži vaikai ir besilaukiančios moterys.

„Geriausia, jeigu eksperimentuodami atrasite savo „metodą“, – sako specialistė. – Taip, žaidimo daugiau, nei paprasčiausiai suberti dažus iš pakelio, tačiau pigiau, jei dažymui naudosite tai, kas lieka nesuvalgyta: morkų, obuolių lupenas, svogūnų lukštus, kavos tirščius.“

Spalvas ir atspalvius galite išgauti įvairiomis proporcijomis sumaišę ar atskirai naudodami šiuos komponentus.

Violetinė: nedidelis kiekis raudonųjų vynuogių sulčių, raudongūžio kopūsto lapas, šiek tiek raudonosios arbatos.

Melsvai violetinė: šiek tiek virtų mėlynųjų svogūnų lukštų, po šlakelį stiprios ybiškių arbatos ir raudonojo vyno.

Mėlyna: sauja šaldytų mėlynių, keli raudongūžių kopūstų lapai, raudonųjų vynuogių sulčių.

Žalia: ryšelis špinatų, petražolių.

Žalsvai geltona: daug geltonų obuolių žievelių, geltonoji citrinos žievelės dalis.

Geltona: apelsinų arba citrinų žievelių, morkų, ciberžolių, stiprios ramunėlių arbatos, žaliosios arbatos.

Auksinė: sauja krapų sėklų.

Ruda: stiprios plikytos kavos, juodosios arbatos.

Oranžinė: svogūnų lukštų, virtų morkų, aitriųjų paprikų miltelių, paprikų miltelių.

Ryškiai rožinė: burokėlių, spanguolių tyrės, aviečių sulčių, raudonųjų vynuogių sulčių, marinuotų burokėlių skysčio.

Raudona: daug virtų svogūnų lukštų, konservuotų vyšnių su sultimis, aviečių sulčių.

„Jau išvirtus kiaušinius sudėkite į sumaišytas gamtos gėrybes, užpiltas verdančiu vandeniu, įpilkite acto ir keliolika minučių palaikykite. Jei norite labai intensyvios spalvos, kiaušinius mirkykite tokiame tirpale per naktį, – pataria L. Stančė. – Kiekiai ir proporcijos gali būti skirtingi. Norėčiau įspėti, kad rezultatas bus visąlaik kitoks ir tikrai neišgausite itin ryškių spalvų bei atspalvių. Tiesiog bandykite ir atraskite savo „receptą“. Jeigu norite, kad margutis blizgėtų, patrinkite jį medvilnine skepetaite, suvilgyta aliejumi.“