aA
Kadaise buvo tikima, kad plukės žiedai prasiskleidžia ir užsiveria nuo vėjo. Iš čia kilo ir augalo vardas kitomis kalbomis: vokiškai Windröschen, angliškai Wind Flower, rusiškai ветреница. Net ir botaninis genties pavadinimas Anemone kilęs iš graikiško žodžio anemos, turinčio tokią pat reikšmę. O gal ši gėlė taip pavadinta tik dėl to, kad vėjas išnešioja nubyrėjusius žiedlapius?
Plukės
Plukės
© Shutterstock nuotr.

Mūsų gražuolės

Lietuvoje iš apytiksliai 120 rūšių savaime paplitusios tik 3. Bet visos plukės gražios, vertos dėmesio – tiek augančios natūraliose augimvietėse, tiek soduose.

Geltonžiedė plukė (A. ranunculoides) randama lapuočių ir mišriuose miškuose, parkuose. Paplitusi visoje Lietuvoje. Užauga 7–15 cm aukščio (kartais ir iki 30 cm). Balandžio pabaigoje ir gegužės mėnesį ploteliai geltonuoja po lapus skleidžiančiais medžiais. Soduose galima auginti tik tipinius rūšinius individus arba pilnavidurę veislę ‘Semiplena’.

Kita dažna rūšis – baltažiedė plukė (A. nemorosa). Ji mėgsta drėgnesnes vietas, miškus, krūmynus ir parkus. Užauga 7–15 cm aukščio (kartais ir iki 30 cm). Kartais negausiai pražysta ir rudenį.

Šios plukės veislių išvesta nemažai. ‘Green Fingers’ žiedai atrodo tarsi su žaliais sparneliais, nes pasipuošę virš baltų vainiklapių išaugusiais papildomais smulkučiais lapeliais (tai pakitę kuokeliai). Į ją panaši yra ‘Phyllodic Form’. Šviesiai rožiniais, alyviniais ar violetiniais žiedeliais žydi ‘Alenii’, ‘Robinsoniana’, ‘Mart’s Blue’ ir ‘Lismore Blue’. ‘Alba Plena’ ir ‘Vestal’ virš vainiklapių turi vidurėlius, sudarytus iš tankių smulkių baltų lapelių.

Veislė ‘Blue Eyes’ – pusiau pilnavidurė, su keliomis eilėmis siaurų, į centrą melsvėjančių vainiklapių. ‘Majbrud’ virš alyvinių vainiklapių eilės turi tankų vidurėlį iš smulkesnių žalių ir alyvinių lapelių. ‘Mostruosa’ žiedai labai pakitę: dalis taurėlapių virtę lapais, o dalis vainiklapių balti. ‘Green Dream’ ir ‘Viridiflora’ žiedai sudaryti vien iš susitelkusių žalių skiautėtų lapų, todėl atrodo labai neįprastai.

Stambesnė ir išvaizdesnė yra lieknoji plukė (A. sylvestris). Užauga 15–50 cm aukščio. Pražysta kiek vėliau, gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje. Ši rūšis reta, labiau išplitusi tik Rytų ir Pietryčių Lietuvoje. Priešingai nei geltonžiedė ir baltažiedė plukės, įsitvirtina gan sausose vietose, šlaituose, retuose pušynuose, kur tik žemė kalkinga. Tai saugomas augalas, kurio negalima rauti ar kasti su šaknimis.

Sodus puošia lieknosios plukės pilnavidurė forma ‘Plena’ ir ‘Elise Fellmann’ labai tankiais pilnaviduriais žiedais. Jos truputį žemesnės už rūšinius augalus, lėčiau plinta šakniastiebiais. Stambiažiedė ‘Grandiflora’ yra populiariausia.

Geltonžiedė ir baltažiedė plukės plinta šakniastiebiais, o vaisiukus (mažyčius riešutėlius) išnešioja skruzdėlės.

Visos mūsų gamtoje paplitusios plukės – trumpos vegetacijos augalai: pražysta pavasarį, o vasaros pradžioje nudžiūsta. Bet ankstyvam grožiui sunku atsispirti. Tik nereikia naikinti laukinių augalų. Nusipirkę ir pasisodinę kelis krūmelius greitai turėsite nemažą plotelį.

Kur sodinti?

*Geltonžiedę, baltažiedę ir lieknąją plukes galima sodinti po vaismedžiais, aukštesniais krūmais ir saulės neišdžiovinamose pievutėse.

*Šios rūšys mėgsta apydrėgnę puveningą dirvą, kurioje vanduo neužsistovi, o vasarą neperdžiūsta.

*Tinkamiausias laikas persodinti – vasarą. Nuvytus stiebams, šakniastiebiuose jau būna susiformavę kitų metų pumpurai. Jei atskirsite vieną dalį ir pasodinsite į norimą vietą, prigis gerai. Sodinami 2–5 cm gylyje ir tuoj pat palaistomi.

Iškasti šakniastiebiai turi neperdžiūti. Patartina nepraleisti akimirkos, kai lapai jau nuvytę, bet dar galima atpažinti vietą, kur plukės augo. Vėliau, kai visiškai sunyksta antžeminė dalis, rasti jas sunku. Persodintos plukės pražysta kitą pavasarį.

*Persodinamos plukės ir labai anksti pavasarį, vos pradėjusios dygsti. Bet elgtis reikia labai atsargiai, per daug nedalyti kerų, nes pažeidus šaknis ir šakniastiebius jos gali tais metais ir nežydėti.

*Vazonėliuose išaugintus augalus į nuolatinę vietą sode galima perkelti bet kada.

Visos plukės – ne tik dekoratyvūs, bet ir nuodingi augalai. Dirbant sode patartina mūvėti pirštines, kad jos nesudirgintų odos.

Pastebėta, kad lieknosios plukės lapuose yra daug askorbininės rūgšties, bet vaistams ji neskinama.

Žurnalas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (127)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (95)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (14)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (670)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (43)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (2)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (619)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina