aA
Žodį „döstädning“, kurio reikšmę geriausiai atitinka frazė „priešmirtinis tvarkymasis“, sumąstė dailininkė Margareta Magnusson. Tvarkymasis pagal švedus – tarsi paskutinį kartą – netrukus taip išpopuliarėjo, kad tapo kone pasaulinio masto tendencija. Taip įvyko todėl, kad tokio tipo tvarkymasis – užtikrintas grožio ir darnos kūrimo būdas, kurio rezultatas teikia palaimą ne tik akims, bet ir širdžiai.
Tvarkymasis
© Shutterstock

Kuo ypatingas tvarkymasis pagal švedus, netrukus sužinosite. Toliau pateikta keletas pagrindinių taisyklių iš portalo AdMe.ru, kuriomis būtina vadovautis, norint susikurti jaukią aplinką ir rasti dvasinę ramybę.

Neprireiks nei dulkių siurblio, nei poliruoklių

Nusprendę įvesti namuose generalinę tvarką, be paliovos kilojame iš vietos į vietą įvairius daiktus, kurių kada nors galbūt gali prireikti. Bet kaip tada atrodo mūsų namai? Ogi užgrūsti drabužiais, interjero dekoracijomis ir įvairiais niekniekiais – kitaip sakant, visišku šlamštu. Švedai visus beviltiškai užsigulėjusius daiktus vadina relikvijomis ir be jokių skrupulų skelbia jiems mirties nuosprendį. Taigi, apsižvalgykite po kambarį ir įsitikinkite, ar jame nėra daiktų, keliančių abejonių dėl savo pritaikymo. Tikriausiai, pamatysite ne vieną, ir pirmas darbas, kurį privalote padaryti, – sudaryti nereikalingų daiktų sąrašą.

Šlamštu atsikratykite pagal grafiką

Turite daiktų, kuriais nesinaudojate, tačiau nesiryžtate ir išmesti? Pirmiausia, suskirstykite juos į atskiras kategorijas – drabužiai, indai, statybinės medžiagos, knygos, žaislai ir t. t. Kiekvienai daiktų grupei skirkite po dėžę.

Atsikratyti jų mėginkite palaipsniui. Atminkite, kad pagrindinis tvarkymosi, apie kurį čia kalbama, tikslas – ne tik fizinės erdvės, bet ir gyvenimo pravalymas, o tai – ne tik laiko, bet ir sąmoningumo reikalaujantis darbas.

Pasirinkite konkrečią savaitės dieną ir jai atėjus išgyvendinkite iš namų po vieną daiktų prikrautą dėžę. Taip darykite 6–8 savaites. (Strategiją, žinoma, lemia jūsų nusiteikimas ir namų, kuriuose gyvenate, dydis.) Galbūt atrodo, kad šitaip besitvarkydami labai ilgai užtruksite? Bet pagalvokite ir apie tai, kad neteks skirti tvarkymuisi ištisos dienos.

Daiktus, dėl kurių sudėtingiausia apsispręsti, palikite pačiai pabaigai

Kurie daiktai patys pirmieji turi dingti iš namų? M. Magnusson įsitikinusi, kad šią garbę dera suteikti, tarkim, per akciją įsigytai ir tik kartą (matavimosi kabinoje) apsivilktai suknelei, iš didelės bėdos dar tiksiančioms kelnėms ir kitiems drabužiams, kurių buvimą spintoje itin sunku paaiškinti. Vėlesnėmis savaitėmis pereikite prie daiktų, dėl kurių apsispręsti ne taip lengva, – indų, suvenyrų, žaislų ir t. t.

Sunkiausia bus išsiskirti su nuotraukomis, albumais, dienoraščiais ir popieriniais laiškais. Tačiau jei abejojate, ar jie reikalingi, be jokio gailesčio sudėkite į dėžę. Kai tai darysite, jau būsite ganėtinai įgudę atsikratyti to, kas nereikalinga.

Aptarkite procesą su draugais ir artimaisiais – tai didina motyvaciją

Tvarkymasis pagal švedus – išties neįprastas. Kad taip yra, įrodo kaip tik šitas punktas. Jis, beje, laikomas vienu iš svarbiausių, nes padeda įvesti tvarką ne tik namuose, bet ir mintyse. Užvesti kalbą apie tokius dalykus, kaip tvarkymasis, ne visada paprasta. Bet jei kam nors papasakosite, kuo užsiimate ir kokį turite tikslą, į lėtąjį tvarkymąsi žiūrėsite atsakingiau ir tikrai nemesite įpusėtų darbų.

Toks tvarkymosi būdas pagal švedus – ryškiausia 2019-ųjų tendencija. Kuo jis ypatingas?
© Shutterstock nuotr.

Nereikalingus daiktus nebūtina gabenti į šiukšlyną

Tarkim, drabužius ir batus galima pristatyti į padėvėtų daiktų surinkimo punktą arba perleisti kokiai nors labdaros organizacijai, knygas – padovanoti bibliotekai, žaislus – vaikų globos namams. Galbūt ko nors prireiks jūsų draugams? Prasmingai realizuojant daiktus, kurių nebereikia, bus daug lengviau su jais atsisveikinti. O visa tai, kam sunku sugalvoti kokį nors pritaikymą, tiesiog išmeskite.

Padėkokite sau už tai, kad susitvarkėte

Kai išgabensite iš namų eilinę dėžę, leiskite sau atsipūsti ir būtinai kuo nors save apdovanokite, pvz., suvalgykite skanėstą, apie kurį ilgai svajojote, surenkite iškylą gamtoje, pasižiūrėkite mėgstamą filmą ar pan. Taip elgiantis neišblės nusiteikimas, o harmonija įsivyraus ne tik buityje, bet ir sieloje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
3.7963

Top naujienos

Ušackas gina Rusijoje pralobusį Žiemelį: žmonės padarė biznį ir išėjo, kas čia tokio? (288)

„Buvo padarytas biznis, greičiausiai iki Krymo, Ukrainos krizės ir karo. Aš tų detalių...

Neseniai karo niokotas Europos miestas šiandien laikomas vienu saugiausiu: į čia patekti galima buvo tik vienu tuneliu (32)

Ar esate matę muzikinį klipą kuriame dainą „Miss Sarajevo“ atlieka U2 ir Lučianas Pavarotis?...

Turistų įžūlumas Venecijoje peržengia sveiko proto ribas (42)

Venecijoje viešintis turistas šiurkščiai užsipuolė miesto gondolininką, neleidusį...

Ruduo vadžių nepaleis: kai kur lis gausiai (1)

Šiandien Lietuvos orus lems tolstančio vakarykščio ciklono vakarinis pakraštys. Bus debesuota...

Lietuvos krepšinio sirgalius Pekine po ištikusio insulto paniro į komą: prašoma pagalbos (191)

Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje vienam iš Lietuvos krepšinio gerbėjų baigėsi nelaime....

Lietuvos krepšinio rinktinės vairas siūlomas Maksvyčiui (88)

Lietuvos krepšinio federacija (LKF) laisvą likusią vyriausiojo vyrų rinktinės trenerio kėdę...

Čempionų lygos čempionas „Liverpool“ pralaimėjo jau pirmą grupių varžybų vakarą (3)

Jau pirmąją UEFA Čempionų lygos grupių varžybų dieną nesėkmę praėjusio sezono laimėtojai...

Po nepalankaus sprendimo Norvegijos „Barnevernet“ Lietuvos motinoms sužibo viltis atgauti vaikus (101)

Tris kartus per metus po dvi valandas – tiek Gražinai Leščinskienei leidžiama pamatyti savo...

Spjūvis sovietų aukoms: neigia Baltijos šalių okupaciją, nes „gyventojams buvo suteikta pilietybė“ (566)

Rusijos karinės ir istorinės bendruomenės patariamosios tarybos pirmininkas Sergejus Ivanovas...

Kuzminskas „Olympiakos“ gretose debiutavo pralaimėjimu (4)

Mindaugas Kuzminskas Pirėjo „Olympiakos“ komandos gretose sužaidė pirmas kontrolines rungtynes.