aA
Indinė žemuogenė tai prisimenama, tai vėl pamirštama. Kaip naujiena kažkada, gal prieš gerus keturis dešimtmečius, ji pardavinėta turguje brangiau nei remontantinių veislių žemuogės. Gal ir gražus augaliukas, bet labai greitai plinta, netinka gėlynams. O štai pievelėje jam – kaip tik vieta. Tegul sau plinta, auga, žydi.
Indinė žemuogenė
© R.Beltienės nuotr.

Išduoda kitokios uogos

Indinės žemuogenės lapai labai panašūs į tikros žemuogės, bet žiedai ir uogos skiriasi. Pirmiausia žiedai: jie turi geltonus vainiklapius. Atrodo neįprastai, lyg sidabražolė. Ir uogos visai kitokios: apvalios, maždaug 1 cm skersmens, laikosi stačios ant kotelių.

Nebijokite šių uogų paragauti. Įsitikinsite – jos beskonės. Tikriausiai nėra kitų uogų, apie kurių skonį visai nieko negalima pasakyti. Pagal skirtingus informacijos šaltinius jose yra vos 3,4 proc. cukraus. Taigi uogos labiau gražios nei naudingos.

Žydėti žemuogenės pradeda anksti, gegužės mėnesį. Birželį jos jau puošiasi uogomis. Visą vasarą rasite po kelis naujus žiedelius ir uogeles. Jei nenuskinsite, uogos išsilaikys beveik mėnesį. Per tą laiką noksta kitos, ir taip iki rudens. Net rugsėjo mėnesį dar švyti viena kita uogelė.

Indinė žemuogenė (Duchesnea indica) – erškėtinių šeimos augalas, natūraliai paplitęs Pietryčių Azijoje. Ji auga kalnų šlaituose, miškuose. Dauginasi dukterinėmis skrotelėmis ir sėklomis (platina paukščiai).

Kilimas po medžiais

Po žiemos pernykščiai lapai turi šiek tiek rausvą atspalvį. Po pirmojo pavasarinio lietaus labai greitai pradeda augti nauji, šviesiai žali. Nebijančios šalnų žemuogenės skuba sužaliuoti.
Pirmieji geltoni žiedeliai pasirodo vaismedžiams sužydus. Ateina vasara, ir pievelė pasipuošia raudonų uogų karoliukais.

Po medžiais ir krūmais žemuogenės sudaro apie 10 cm aukščio visžalius kilimėlius. Jos plinta sparčiai: kiekviena išaugina kelis ilgus ūsus su dukterinėmis skrotelėmis. Bandžiau skaičiuoti – kiekviena motininė skrotelė kasmet išaugina po 3–5 atlankas, kurių kiekviena turi 5–7 naujas skroteles. Vos palietusios žemę, dukterinės skrotelės įsišaknija. Taigi ne vietoje pasodintos žemuogenės greitai gali virsti piktžolėmis.

Išskirtinė žemuogenių savybė – nereiklumas ir greitas augimas. Jei reikės apželdinti šlaitą ar šiaip dyką plotą, naudokite šiuos augalus. Įsitvirtinusių kerelių laistyti nereikia. Net ir apdžiūvus lapams, žemuogenės greitai atželia. Ir žiemos šalčiai nebaisūs. Jos gerai auga ir saulės atokaitoje, ir nelabai tamsiame šešėlyje.

Nereikėtų nupjauti dažniau kaip kartą per metus ir maišyti su aukštomis žolėmis. Kitos neaukštos žolės netrukdys. Sodybos pakraštyje žemuogenių uogomis pasmaguriauti atskrenda strazdai.

Draugystė su gėlėmis

Jeigu neturite vietos ar nenorite įsileisti greitai plintančių augalų, žemuogenes sodinkite kaip svyrančius augalus lauko vazonuose. Gražūs lapai dera su beveik visomis vienmetėmis gėlėmis. Birželio mėnesį pradėję augti ūsai su naujomis skrotelėmis dailiai linksta per vazonų kraštus. Uogytės pagyvins bet kurį derinį.

Galima pasikabinti ir vienų žemuogenių vazoną. Jis atrodo ne prasčiau už svyrančius šlamučius ar šilinges. Ieškant dar dekoratyvesnių augalų, galima internetu užsisakyti žemuogenės ‘Harlequin’ sėklų. Tai augalas nevienodo pločio baltais lapų krašteliais.

Kabamajame vazone per žiemą paliktos žemuogenės sušals. Jei norite išsaugoti kitiems metams, keletą dukterinių skrotelių su vazonėliais iki kraštų įkaskite į lysvę sode. Uždengti nereikia, jos puikiai peržiemos ir vos atšilus žemei galėsite perkelti į naujus indus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trys naujos rizikos grupės: nuo skurdo spąstų neapsaugoti net ir dirbantieji (49)

Socialinės apsaugos išmokos neužtikrina „naujų“ socialinės rizikos grupių apsaugos nuo...

Sąmyšis mokyklose nesibaigia: šįkart į kampą spaudžiami ne mokytojai, o abiturientai (40)

Mokslo metai mokyklose prasidėjo sumaišties kupinomis emocijomis. Ir nors garsiausiai buvo kalbama...

Už uždarų durų Širinskienės komisijoje bus nagrinėjama įslaptinta medžiaga: nustatyti pirmieji taikiniai (113)

Seime trečiadienį į antrąjį posėdį rinkosi nauja parlamentinio tyrimo komisija, kuri pradėjo...

Kolegijos Kryme direktorė apie kruviną išpuolį: žudė visus iš eilės išpuolis perkvalifikuotas: tai – ne teroro aktas (593)

Rusijos okupuotame Kryme , Kerčės politechnikos kolegijoje nugriaudėjo sprogimas, žuvo...

Teisybės teisme ieškojęs kriptomilijonierius Paulius Aršauskas išgirdo nepalankų nuosprendį (5)

Į teisėsaugos akiratį pakliūvantis kriptovaliutų verslininkas Paulius Aršauskas trečiadienį...

„Ryanair“: kietasis „Brexit“ galėtų sustabdyti skrydžius JK trims savaitėms (5)

„ Brexit “ be prekybos susitarimo pasirašymo galėtų sustabdyti „ Ryanair “ skrydžius...

Metų seklys: kuo mažesnis miestelis, tuo sunkiau sekti – nusikaltėliai itin atsargūs nepaisant atsargumo neteko milijonų (7)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Vienur – aukso amžius, kitur – padėtis be išeities (36)

Augant Lietuvos ekonomikai, didėjant darbo užmokesčiui ir paslaugų kainoms, regionai – vis dar...

Į jaunių elitą įsiveržusios tenisininkės treneris sunerimęs: tuoj neliks, kas dirba su vaikais (1)

Žinomo šalyje teniso trenerio Šarūno Kulnio auklėtinė Klaudija Bubelytė metus užbaigė...

Negailestingą diagnozę išgirdęs devynmetis nepasidavė: aš per jaunas mirti

Vaikų paramos fondo „ Mamų unija “ vadovė Eglė Mėlinauskienė specialiai DELFI iš...