aA
Spalvų terapija gali būti taikoma kaip vienas iš alternatyvių gydymo būdų, tad spalvų pasirinkimas Jūsų namuose – svarbus žingsnis. Trumpai aptarkime, kokias emocijas gali sukelti pagrindinės spalvos.
Spalvos interjere
Spalvos interjere
© Shutterstock

Ką reikėtų apie jas žinoti? Kodėl negalima persistengti su pilka arba balta spalva? Kodėl oranžinė spalva siejama su apetitu ir energija? Apie tai ir dar daugiau skaitykite šiame straipsnyje.

Žalia

Žalia nuo seno siejama su gamta, harmonija, pusiausvyra, gyvybe, atsinaujinimu. Žalia padeda nusiraminti, atsigauti, atsipalaiduoti, pailsėti ir atsinaujinti. Žalios spalvos atspalviai malonūs akims. Žalia spalva ne tik mažina įtampą, bet ir padeda pasijusti komfortiškiau. Žalia spalva puikiai tiks poilsio kambariuose, virtuvėje, miegamajame, tačiau nereikėtų persistengti su žalios spalvos ryškumu. Jei vis dėlto norisi ryškiai žalios spalvos interjere, geriau dažyti tik vieną ar keletą sienų arba rinktis ryškiai žalios spalvos akcentus.

Mėlyna

Spalvos interjere
Spalvos interjere
© Shutterstock

Mėlynos spalvos atspalviai siejami su dangaus žydryne, o ji sukelia gaivinančius ir atpalaiduojančius pojūčius. Mėlyna ne tik ramina, bet ir padeda iš tikrųjų atsikvėpti, pailsėti. Tyrimais įrodyta, kad mėlyni atspalviai mažina įtampą, gerina miegą, skatina protinius procesus, lengvina bendravimą. Vis dėlto geriau rinktis šiltesnius mėlynus atspalvius, nes šalti atspalviai kambarį gali tarsi „atšaldyti“, ypač žiemą. Vertėtų atsiminti, kad yra tokių mėlynų atspalvių, kurie atrodo gana pigiai, tad jei norisi šios spalvos savų namų interjere, tuomet geriau visuomet pasitarti su interjero dizaineriu.

Geltona

Spalvos interjere
Spalvos interjere
© Shutterstock


Geltona laikoma saulės, svetingumo, šilumos spalva. Švelnūs geltonos spalvos atspalviai šildo, tuo tarpu intensyviai geltona spalva siejama su neapykanta, nuoskauda ir nepasitenkinimu. Vis dėlto tinkamai parinkti ir švelnūs geltoni atspalviai suteikia laimės jausmo, didina optimizmą, skatina kūrybiškumą. Puikiai tiks miegamajame, svetainėje, virtuvėje.

Violetinė

Violetinė spalva nuo seno siejama su turtais ir prabanga. Ne be reikalo karalių menėse dažnai vyraudavo violetinė spalva. Violetinė spalva gali suteikti kambariui prabangos, tačiau jos atspalvius reikia rinktis labai atsargiai, nes netinkamai parinkta spalva gali suteikti priešingą efektą – patalpos atrodys pigiai. Violetinė spalva didina budrumą ir proto aštrumą, skatina kūrybiškumą, padeda priimti sprendimus. Tai tinkama spalva darbo kabinetams, tačiau, kaip ir minėta prieš tai, su violetine reikia elgtis itin atsargiai. Galbūt ja geriau nudažyti vieną ar kelias sienas, o ne visą patalpą.

Raudona

Raudona spalva nuo seno siejama su krauju, gyvybe, kovingumu ir aistra. Ji turi stiprų stimuliuojantį ir energijos suteikiantį poveikį. Raudona spalva kursto vidinius troškimus, aistrą ir stimuliuoja gyvybinius procesus. Tyrimais įrodyta, kad raudona spalva turi gana stiprų fizinį poveikį – pasirodo, kad jos poveikis gali didinti kraujo spaudimą, padažninti pulsą, skatinti susijaudinimą ir išjudinti gyvybinius resursus. Su raudona spalva reikia elgtis atsargiai – ji tikrai netinkama miegamajam, nebent naudojama labai atsargiai, siekiant sužadinti aistrą. Raudona spalva tinkamesnė bendravimo zonoms, pramoginėms patalpoms ir kino kambariams.

Oranžinė

Spalvos interjere
Spalvos interjere
© Shutterstock


Oranžinė spalva išgaunama raudoną spalvą sumaišius su geltona spalva, tad tai yra tarsi tarpinis šių dviejų spalvų variantas. Oranžinė spalva suteikia patalpai svetingumo, stimuliuoja uoslę ir apetitą, skatina draugauti ir bendrauti. Oranžinė spalva primena apelsinus, todėl siejama su maloniu kvapu ir skoniu. Ji taip pat suteikia jaukumo ir šilumos, didina energijos lygį bei skatina jaustis saugesniems. Ryškesni oranžinės spalvos atspalviai siejami su aistra, jausmingumu, geiduliu. Oranžine spalva dažnai rekomenduojama dekoruoti virtuvę ar valgymui skirtą patalpą. Ji puikiai tiks susirinkimų kambariams, nes skatina bendravimą ir didina atvirumą.

Rožinė

Rožinė spalva turi daug įvairių atspalvių, todėl jos poveikis gali skirtis. Pavyzdžiui, švelniai rožinė spalva turi raminantį, o ne stimuliuojantį poveikį, tuo tarpu ryškiai rožinė spalva gali suteikti energijos ir kūrybingumo. Rožinė spalva siejama su ramybe, globa, meile, atsidavimu, rūpesčiu, moteriškuoju pradu. Rožinės spalvos interjere neturėtų būti per daug, nes neatsakingai panaudota ryški rožinė spalva gali skatinti pyktį, susierzinimą, ažitaciją ir t.t. Geriausia rinktis švelnius rožinius atspalvius – puikiai tiks vaikų ir suaugusiųjų miegamiesiems, voniai ir pan.

Balta

Balta spalva – viena populiariausių spalvų interjere, nors nesuklysime teigdami, kad balta spalva reiškia jokios spalvos nebuvimą. Balta spalva nuo seno siejama su švara, sterilumu, sveikata, oru, debesimis, sniegu ir didele erdve. Balta taip pat siejasi su nekaltybe, tyrimu, aiškumu, atvirumu, paprastumu. Balta spalva optiškai didina erdves, todėl ja galima išdažyti nedideles patalpas. Vis dėlto per didelis kiekis baltos spalvos interjere gali akinti ir suteikti per daug „sterilumo“. Jei baltos spalvos labai norisi, ją rekomenduojama derinti su ryškesniais akcentais, kad interjeras būtų „gyvesnis“. Baltoje spalvoje puikiai išsiskirs ryškesnis paveikslas ar baldas.

Ruda

Ruda spalva – žemės spalva, todėl interjere, kuriame vyraus rudi atspalviai, jausitės gana jaukiai, saugiai ir maloniai. Ruda turi daugybę atspalvių. Tam tikri rudi atspalviai gali priminti žemę, kai kurie – juodą ir balintą kavą arba šokoladą, o kai kurie – medieną. Ruda spalva suteikia pasitikėjimo savimi, rimties, saugumo ir jaukumo pojūčius. Kadangi ruda spalva tamsina patalpą, ji gali atrodyti optiškai mažesnė, todėl su ruda spalva interjere nereikėtų persistengti. Ruda spalva tikrai netiks mažoms ir tamsioms patalpoms, nes tokia spalva išdažytos jos atrodys dar mažesnės, uždaresnės ir nykesnės. Vis dėlto ruda spalva – viena mėgstamiausių spalvų šiandien ir ją galima panaudoti itin stilingo interjero sukūrimui.

Pilka

Pilka spalva interjere šiandien – vienas populiariausių pasirinkimų. Ji laikoma neutralia, ramia, rimta, patikima, saugia spalva. Vis dėlto per daug pilkos spalvos gali sudaryti nuobodumo pojūtį. Pilką spalvą reikėtų derinti su ryškesnėmis ir emocingesnėmis spalvomis. Pilka spalva labai tinkama, kai norisi iš aplinkos išskirti kokį nors prabangų interjero akcentą, pavyzdžiui, ryškių potėpių paveikslą ar kokybiškos apdailos židinį. Pilka spalva laikoma gana oficialia spalva, todėl ji puikiai tiks darbo kambariuose ir biuruose. Teigiama, kad pilka mažina apetitą, todėl ji tikrai netiks valgomajame.

Juoda

Juoda spalva – viena stipriausių, dramatiškiausių ir interjere gana saikingai naudojamų spalvų. Juoda spalva siejama su naktimi, elegancija, aiškumu, rafinuotumu, rimtimi. Vis dėlto per daug juodos spalvos interjere gali daryti neigiamą įtaką dėl jos sąsajų su gedulu, mirtimi, melancholija. Geriausia, kai interjere pasirenkamos tik juodos spalvos detalės ir vengiama juoda spalva dažyti ištisas sienas.

medguru.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.1250

Top naujienos

Policiją sudomino tiesioginės transliacijos feisbuke: įkliuvo drabužius „gyvai“ demonstravusi pardavėja (79)

Socialiniame tinkle „ Facebook “ tiesiogines transliacijas rengusi ir jų metu įvairius...

D+ Tomas Janonis

Didžiulius pinigus už sklypus soduose sumokėję pirkėjai pašiurpę: nuo šiol nieko neleidžia statyti (1)

Vilniuje esančiuose soduose sklypus nusipirkę gyventojai susidūrė su netikėta kliūtimi. Iki tol...

D+Dailius Dargis

Rusijos „įteisintieji vagys“ patikimu laikė tik vieną Lietuvos nusikaltėlį: nors Daktaras buvo pakviestas į susitikimą, rusai jį paliko už durų (1)

Nuo pat pirmųjų nepriklausomybės dienų Lietuvoje telkėsi ne tik pilietinė visuomenė, bet ir...

PSO atstovė atsakė, kas padėtų užbaigti pandemiją: antraip negalėsime sakyti, kad virusą įveikėme

Ar gali būti, jog šiais metais gali baigtis pandemija? Kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)...

Po žiemiško savaitgalio – vyraus labai nepastovūs orai

Po žiemiškai šaltos nakties, šiandien sulauksime artėjančio ciklono genamų pokyčių....

Perspėja į Tailandą plūstančius lietuvius: nemokamos pramogos čia gali kainuoti labai brangiai (22)

Jeigu reklamoje sakoma, kad paslauga nemokama – dešimt kartų patikrinkite pasiūlymą, nes...

D+Julija Leimonė

Legendinės Vilniaus aludės lankytojas Ugnius – apie ypatingą aludės aurą, skaniausius patiekalus ir lankytojus, tarp kurių nebuvo padugnių (6)

Sovietmečiu Vilniuje gyvenusieji galėtų suskaičiuoti ne vieną šaunią vietelę, į kurią...

D+Modesta Meškė

Grožio ekspertė atkreipė dėmesį, ką savo veidui sendamos ėmė daryti Jennifer Lopez ir Madonna, kad išliktų jaunatviškos: dabar tai – mados viršūnė

Norėdamos atrodyti jauniau, brandos sulaukusios moterys, o ypač pasaulyje žinomos žvaigždės...

„Barcelonos“ triumfas Madride: nutraukė ilgą „Real“ pergalių seriją po rungtynių – Šaro ir Laso konfliktas (1)

Ispanijos krepšinio ACB pirmenybėse užtikrintai pirmaujančios Madrido „Real“ (16-2) ekipos...

Sužinojusi, kokius bernvakarį ir mergvakarį jai su sužadėtiniu ruošia draugai, pakraupo: po to ir vestuvės neįvyksta (19)

Su sužadėtiniu planuojame vestuves ir, kaip dabar madinga, sprendžiame klausimą dėl...