Gyventojai vis dažniau skundžiasi rasojančiais langais. Šios problemos neišvengiama įstačius net kokybiškiausius plastikinius ar medinius langus. Gamintojai kaltę dėl to linkę suversti gyventojams, neva jie nevėdinantys patalpų. Specialistai sako, jog ant langų drėgmė gali kauptis ir dėl montuotojų klaidų.
Langas
© Corbis/Scanpix
Kodėl rasoja langai?

Statybos produkcijos sertifikavimo centro vyriausiasis specialistas Vladimiras Ravnialičevas „Namų pasauliui" aiškino, kad langai rasoja dėl fizikinių reiškinių.

„Esant tam tikram patalpos oro temperatūros, santykinės oro drėgmės ir paviršiaus temperatūros santykiui susidaro vadinamasis rasos taškas ir ore esantys vandens garai ant to paviršiaus kondensuojasi", - dėsto Ravnialičevas.

Langais prekiaujančios bendrovės „Plasmeta" komercijos direktorius Gžegožas Denkovskis sako, jog žmonės, pakeitę senus langus į naujus, dažnai pamiršta, kad naujieji yra sandarūs ir nepraleidžia oro, todėl ant jų kaupiasi drėgmė.

„Per senus nesandarius langus vyksta oro cirkuliacija, butas vėdinasi. Nauji langai yra sandarūs, šilti, su selektyviu stiklu. Be to, daugiabučiuose ventiliacijos kanalai dažnai blogai veikia arba būna užsikimšę, todėl savaime butai nesivėdina", - aiškina Denkovskis.

Pasak specialisto, dabar pagal Statybos techninio reglamento reikalavimus galima dėti selektyvinį stiklo paketą, kurio šilumos laidumo koeficientas yra 1,1 W/m2K.

Bendrovės „Plasmeta" komercijos direktorius tvirtina, kad langai gali rasoti, jei jie pernelyg izoliuoti nuo radiatorių. „Individualiuose namuose statant naujus langus būtina palikti 10 centimetrų atstumą tarp radiatoriaus ir palangės, kad žiemą šiltas oras galėtų laisvai judėti. Senuose daugiabučiuose šio atstumo neįmanoma reguliuoti, jei jis buvo per mažas, nieko nepakeisi", - teigia Denkovskis.

Jis sako, kad virš radiatorių išvis nereikia dėti palangės. Tačiau jei žmonės vis dėlto nusprendžia tai daryti, turėtų žinoti, jog palangės plotis turi būti toks, kad ji neuždengtų daugiau kaip pusės radiatoriaus storio.

Plastikiniai rasoja dažniau

Specialistų teigimu, rasoja tiek mediniai, tiek plastikiniai langai. Tačiau, kaip sako Ravnialičevas, esant toms pačioms sąlygoms anksčiau pradės rasoti plastikiniai, nes jų rėmų paviršiaus temperatūra mažesnė nei medinių. Todėl ir drėgmė greičiau teiksis ties plastikiniu.

Bendrovės „Plasmeta" atstovo teigimu, langų rasojimo pasekmės mediniams rėmams gali būti liūdnesnės nei plastikiniams. „Kai rasoja mediniai langai, genda medinės stiklajuostės, jas pakeisti yra nelengva ir brangu. O plastikas nuo drėgmės nesikeičia", - aiškina Denkovskis.

Gyventojai kaltinami aplaidumu

Gamintojai kaltę dėl langų rasojimo dažnai linkę suversti patiems gyventojams. Pasak Ravnialičevo, gamintojai teisūs. Problemos išvengti pavyktų, jei bent keletą kartų per dieną būtų vėdinamos patalpos ir išlaikoma normali vidaus temperatūra.

Pasak Denkovskio, įsistatę naujus langus žmonės nevėdina patalpų, nes to anksčiau nereikėjo. Seni langai buvo nesandarūs ir patalpa išsivėdindavo savaime. Statybos produkcijos sertifikavimo centro vyriausiasis specialistas neatmeta galimybės, jog dėl langų rasojimo kalti ir montuotojai.

„Dėl langų rasojimo ir vis neišsprendžiamos šios problemos gali būti kalti langų montuotojai. Jei langas suprojektuotas tinkamai ir gerai sumontuotas, jis neturėtų rasoti, o jei ne - ima rasoti", - sako Ravnialičevas.

Gamintojai nelinkę įsipareigoti

Ravnialičevas įspėja, jog prieš perkant langus pirmiausia reikia atidžiai perskaityti pirkimo ir pardavimo sutartį, jos nepasirašyti neįsigilinus bei reikalauti garantijų ir didesnės atsakomybės iš gamintojų. „Šiuo metu kai kurių gamintojų parengtos ir vartotojui brukamos sutartys niekam tikusios. Jose nenurodomos lango charakteristikos, neišvardijamos lango eksploatacinės savybės", - aiškina pašnekovas.

Be to, specialistas pataria prašyti darbo brėžinių ir naudojamų medžiagų specifikacijos. Žodžiu, būtinai reikalauti, kad būtų nurodyta, kaip bus montuojami langai. Bendrų reikalavimų langų montavimui nėra, todėl vėliau labai sunku įrodyti, kad langai sumontuoti netinkamai.

„Plasmetos" atstovas Denkovskis pataria išsiaiškinti, kokie bus dedami stiklo paketai, išsakyti pageidavimus gamintojui dėl šilumos, garso izoliacijos, rėmų spalvos. „Dažnai žmonės prašo kuo pigiau. Kai kurios įmonės sudeda pigiausias, prastesnės kokybės medžiagas. Kaina būna mažesnė, bet langai turi daugybę trūkumų: blogai veikia apkaustai, netvirtas profilis ir kt. Armuotės storis turi būti 1,5-2 milimetrai, o kai kurios bendrovės sudeda netgi l milimetro storio armuotę", - aiškina Denkovskis.

Nemokėkite iš anksto

Pasirašant langų pardavimo ir pirkimo sutartį Denkovskis pataria atkreipti dėmesį į langų gamybos, darbų atlikimo ir montavimo terminus ir niekada nemokėti visos sutartyje nurodytos sumos iš anksto, nes kilus problemų montuojant langus ar užbaigiant darbus klientas bus „užmirštas". Finansiniu požiūriu jis gali likti nuskriaustas, nuostoliai neatlyginti, o darbų kokybė būti prasta", - sako Denkovskis.

Skundai dėl rasojimo

Valstybinė ne maisto produktų inspekcija (toliau Inspekcija) kasmet sulaukia vis daugiau vartotojų skundų dėl langų ir durų kokybės. Jų skaičius kasmet didėja: 2001 metais Inspekcija gavo 12 skundų, 2002 - 45, 2003 - 59, 2004 - 36, o 2005 metais - net 109. Žinoma, galima teigti, kad langai masiškai keičiami, padaugėjo statybų, dėl to ir skundų daugiau. Neatmestina prielaida, kad vartotojai tampa vis reiklesni ir atkakliau gina savo teises.

Tačiau tai, kad dažniausiai skundžiamasi dėl plastikinių langų ar balkonų durų rasojimo, verčia manyti, kad problema išties egzistuoja. Kur kas mažiau skundų gaunama dėl medinių langų kokybės.

Tad dar sykį primename, kad langų gamintojai pirkėjams turi pateikti gaminio atitikties deklaraciją, kuri patvirtina gaminį esant kokybišką ir tinkamą naudoti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žudikų ir prievartautojų gauja, kuriai pakluso ne tik kaliniai, bet ir kalėjimo prižiūrėtojai (92)

Lietuvos kalėjimų sistemoje – precedento neturintis skandalas: į nusikalstamą susivienijimą...

Henry Kissingeris apie blogiausią scenarijų dėl Trumpo: alternatyva – labai nepatraukli (56)

Praėjus dienai po Helsinkyje įvykusio JAV ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo bei Vladimiro...

Apsilankymą kai kuriuose „Swedbank“ padaliniuose reikės suderinti telefonu – kitaip nepriims (15)

Komercinis bankas „Swedbank“ nuo rugpjūčio imasi naujovių – Pakruojyje ir Zarasuose...

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout`as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai (232)

Birželio pabaigoje Briuselyje pasirašytas politinis susitarimas dėl Baltijos šalių elektros...

Teisėsauga pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos tarybos nario Viačeslavo Titovo žodžių apie partizanų vadą (137)

Teisėsauga pirmadienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos...

Sostinės pareigūnai demaskavo nusikalstamą grupuotę ir paėmė kokaino už 240 tūkst. eurų (11)

Vilniaus policijos komisariato pareigūnai sėkmingai pasinaudojo turima kriminalinės žvalgybos...

Kaip tinkamai pasirinkti stiliaus detales: viskam yra ribos pataria „StiliuSOS“

Dažnai moterys bijo eksperimentuoti derinant avalynę, rankines bei aksesuarus prie pasirinkto...

Paplūdimio smėlyje tyko pavojingi mikrobai (23)

Apsilankymas paplūdimyje gali būti puikus būdas praleisti vasaros dieną. Tačiau beieškodami...

JAV didina spaudimą – po naujų sankcijų Irano vadovybei Pompeo pažadėjo daugiau veiksmų (36)

Jungtinės Valstijos nebijo imtis sankcijų prieš Irano vyriausybės aukščiausio rango...

Įveikite karščius atsigaivindami sveikuolišku šefo kokteiliu (4)

Nacionalinės šefų rinktinės narys, viešbučio „ Marriott “ gamybos vadovas Jevgenijus...