aA
Didelės žalos vaismedžiams, ypač jauniems, pridaro pelės. Šie graužikai nenuilstamai ieško maisto, tad ne išimtis ir žiemos periodas. Jei zuikių paliktas žaizdas ant kamienų galima pastebėti žiemą, tai pelių darbo rezultatai matomi tik pavasarį.
© Shutterstock

Saugiu taku – ieškoti gardumynų

Rudenį graužikai būriuojasi ten, kur palankios žiemojimo sąlygos. Pirmiausia juos vilioja namų rūsiai, sandėliukai, į krūvas sumestos piktžolės, lapai, kitos sodo atliekos ir, žinoma, komposto dėžė.

Žiemą, kai laikinajame būste maistas baigiasi arba negailestingas šeimininkas išprašo iš pagalbinių patalpų, pelės pasklinda įvairiomis kryptimis, rausdamos tunelius sniege. Storas baltas sluoksnis slepia nuo kačių, pelėdų ir kitų grobuonių, tad jos jaučiasi saugios.

Peles vilioja mėgiamas patiekalas – stora sultinga jaunų medelių žievė apatinėje kamieno dalyje. O jei jos randa nepasodintų, tik įkastų pavasario laukiančių sodinukų, pasijunta kaip tikroje puotoje – apgraužia liaunus kamienus nuo šaknelių iki viršūnėlių. Skaniausia šiems gyvūnams yra obelų ir abrikosų žievė.

Kad žala būtų minimali, sklype neturi būti šiukšlių, lapų, augalų liekanų, piktžolių, kurių sėklos vilioja peles. Peršasi išvada: švarus sodas – mažiau graužikų!

Paprastos gynybos priemonės

*Po jaunais medeliais neturi augti piktžolės ar kitos žolės. Švarius, nuo piktžolių ir lapų išvaduotus pomedžius sumindykite.

*Medelių kamienus apriškite eglišakėmis. Tinka ir ruberoidas. Nors jis atrodo nelabai gražiai, bet 5–10 cm įkastas į žemę patikimai saugo jaunus augalus nuo smagurių. Ruberoidas – tamsi medžiaga, tad pavasario saulei pašildžius medelių žievė gali perkaisti. Kad to nenutiktų, jį nutepkite kalkėmis arba baltais dažais.

*Gerų rezultatų sulaukiama medelius apsupus pusmetrio aukščio skardos lakštais ir juos įspaudus į dirvą. Tarp kamieno ir skardinio cilindro turėtų likti 3–5 cm tarpas.

*Jokiu būdu nenaudokite polietileno plėvelės. Tokiam kategoriškam teiginiui yra dvi priežastys: smarkiai pakenksite augalui (kamienas pradės šusti), o graužikų ši medžiaga nesustabdys – sugrauš ir „ačiū“ nepasakys.

*Žiemą pristabdysite graužikų kelionę, jei sutrypsite sniegą po vaismedžiais ir palei visą sklypą. Tai geriausia daryti per atšilimą, kai jis drėgnas ir lengvai sutankinamas, taip pat gausiai pasnigus. Šį darbą patikėkite vaikams – ir jie, ir jūs patirsite daug džiaugsmingų akimirkų.

Nuodai – patikimas ginklas

Kaip išprašyti iš sodo graužikus
© Shutterstock


Kad ir kaip liūdna, pelių, pelėnų ir žiurkių kartais prisiveisia tokia galybė, kad be cheminių preparatų išsiversti sunkoka. Jei pasisodinote jaunų medelių, be jokios abejonės, norėsite juos apsaugoti kuo patikimiau, ne „dalinėmis“ priemonėmis. Prekybininkai siūlo preparatus, į kurių sudėtį įeina ne tik nuodai, bet ir graužikus viliojančios skoninės medžiagos.

Kad nenukentėtų paukščiai ir kiti gyvūnai, reikia pasidaryti specialias šertuves. Iš plonų lentelių sukalami siauri, ilgi keturkampiai „vamzdeliai“ atvirais galais. Jie išdėliojami sode netoli tų vietų, kur pelės gali pridaryti daugiausia žalos. Į vidų įdedama užnuodyto masalo. Šertuvėse „maistas“ išlieka sausas ir ilgai nepraranda patrauklaus skonio bei kvapo. Žiemą ant viršaus užberiama sniego. Pelės „skanėstą“ užuodžia ir pasirenka būtent jį, o ne liauno medelio žievę. Pasivaišinusios jos žūva.

Naudodami šertuves išvengsite sąžinės graužaties dėl paukštelių mirties. Pavasarį nepamirškite šių „namelių“ surinkti ir giliai užkasti. Visai tikėtina, kad „lavonėlių“ nerasite, jei sode gyvena kurmis. Jis nepraleis progos užkrimsti pelienos ir sulaukti savo dienų pabaigos. Taigi nušausite du zuikius – atsikratysite ir pelių, ir kurmių. Pasistenkite, kad masalas liktų neprieinamas katėms ir šunims.

Dirbdami mūvėkite pirštines ir neleiskite dalyvauti vaikams. Šis kovos būdas liūdnas, bet efektyvus. Beje, vietoj medinių šertuvių galite naudoti ir nedidelės talpos plastikinius butelius nupjautais galais.

Naudodami šertuves su nuodais išvengsite sąžinės graužaties dėl paukštelių mirties. Pavasarį nepamirškite šių „namelių“ surinkti ir giliai užkasti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sociologas išskyrė Skvernelio bruožą, kuris jį išskiria iš kitų kandidatų (65)

Sociologas, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys...

Gyvai / Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 16.38 val. (178)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Vilniuje trūko vamzdis: dėl smegduobės pavojaus uždaromas eismas judrioje gatvėje sutriko viešojo transporto eismas (28)

Sausio 17 d. apie 16 val. 23 min. Vilniuje, Žemaitės g. trūko vamzdis.

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (324)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Nausėda: būčiau geresnis prezidentas nei Skvernelis atnaujinta 17.13 (154)

Ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui ketvirtadienį Rusnėje paskelbus, kad jis dalyvaus...

„Ryto“ žaidimą įvertinęs Kleiza: privalome taikytis į titulus (5)

Vilniaus „Ryto“ ekipa pasiryžusi nutraukti trejus metus trunkantį titulų badą. Sostinės...

Šalčiai gyvūnams gali skaudžiai įkąsti: kokias klaidas šeimininkai daro žiemą? (1)

„Koks oras, toks ir pasivaikščiojimas“, – juokauja šunų ir kačių šeimininkai, kai šaltą...

„Sodra“ žada visas pensijas išmokėti iki sausio 26 dienos (56)

Kilus senjorų nepasitenkinimui dėl vėluojančių pensijų, Valstybinio socialinio draudimo fondas (...

Saugokitės siaučiančio skrandžio gripo: ypač pavojinga vaikams (11)

Visi, ne tik gripo, virusai aktyviausi tampa šaltuoju metų laiku. Medikai įspėja ir apie dažnai...

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų: dabar matome vieną monetą (1769)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...