aA
Didelės žalos vaismedžiams, ypač jauniems, pridaro pelės. Šie graužikai nenuilstamai ieško maisto, tad ne išimtis ir žiemos periodas. Jei zuikių paliktas žaizdas ant kamienų galima pastebėti žiemą, tai pelių darbo rezultatai matomi tik pavasarį.
© Shutterstock

Saugiu taku – ieškoti gardumynų

Rudenį graužikai būriuojasi ten, kur palankios žiemojimo sąlygos. Pirmiausia juos vilioja namų rūsiai, sandėliukai, į krūvas sumestos piktžolės, lapai, kitos sodo atliekos ir, žinoma, komposto dėžė.

Žiemą, kai laikinajame būste maistas baigiasi arba negailestingas šeimininkas išprašo iš pagalbinių patalpų, pelės pasklinda įvairiomis kryptimis, rausdamos tunelius sniege. Storas baltas sluoksnis slepia nuo kačių, pelėdų ir kitų grobuonių, tad jos jaučiasi saugios.

Peles vilioja mėgiamas patiekalas – stora sultinga jaunų medelių žievė apatinėje kamieno dalyje. O jei jos randa nepasodintų, tik įkastų pavasario laukiančių sodinukų, pasijunta kaip tikroje puotoje – apgraužia liaunus kamienus nuo šaknelių iki viršūnėlių. Skaniausia šiems gyvūnams yra obelų ir abrikosų žievė.

Kad žala būtų minimali, sklype neturi būti šiukšlių, lapų, augalų liekanų, piktžolių, kurių sėklos vilioja peles. Peršasi išvada: švarus sodas – mažiau graužikų!

Paprastos gynybos priemonės

*Po jaunais medeliais neturi augti piktžolės ar kitos žolės. Švarius, nuo piktžolių ir lapų išvaduotus pomedžius sumindykite.

*Medelių kamienus apriškite eglišakėmis. Tinka ir ruberoidas. Nors jis atrodo nelabai gražiai, bet 5–10 cm įkastas į žemę patikimai saugo jaunus augalus nuo smagurių. Ruberoidas – tamsi medžiaga, tad pavasario saulei pašildžius medelių žievė gali perkaisti. Kad to nenutiktų, jį nutepkite kalkėmis arba baltais dažais.

*Gerų rezultatų sulaukiama medelius apsupus pusmetrio aukščio skardos lakštais ir juos įspaudus į dirvą. Tarp kamieno ir skardinio cilindro turėtų likti 3–5 cm tarpas.

*Jokiu būdu nenaudokite polietileno plėvelės. Tokiam kategoriškam teiginiui yra dvi priežastys: smarkiai pakenksite augalui (kamienas pradės šusti), o graužikų ši medžiaga nesustabdys – sugrauš ir „ačiū“ nepasakys.

*Žiemą pristabdysite graužikų kelionę, jei sutrypsite sniegą po vaismedžiais ir palei visą sklypą. Tai geriausia daryti per atšilimą, kai jis drėgnas ir lengvai sutankinamas, taip pat gausiai pasnigus. Šį darbą patikėkite vaikams – ir jie, ir jūs patirsite daug džiaugsmingų akimirkų.

Nuodai – patikimas ginklas

Kaip išprašyti iš sodo graužikus
© Shutterstock


Kad ir kaip liūdna, pelių, pelėnų ir žiurkių kartais prisiveisia tokia galybė, kad be cheminių preparatų išsiversti sunkoka. Jei pasisodinote jaunų medelių, be jokios abejonės, norėsite juos apsaugoti kuo patikimiau, ne „dalinėmis“ priemonėmis. Prekybininkai siūlo preparatus, į kurių sudėtį įeina ne tik nuodai, bet ir graužikus viliojančios skoninės medžiagos.

Kad nenukentėtų paukščiai ir kiti gyvūnai, reikia pasidaryti specialias šertuves. Iš plonų lentelių sukalami siauri, ilgi keturkampiai „vamzdeliai“ atvirais galais. Jie išdėliojami sode netoli tų vietų, kur pelės gali pridaryti daugiausia žalos. Į vidų įdedama užnuodyto masalo. Šertuvėse „maistas“ išlieka sausas ir ilgai nepraranda patrauklaus skonio bei kvapo. Žiemą ant viršaus užberiama sniego. Pelės „skanėstą“ užuodžia ir pasirenka būtent jį, o ne liauno medelio žievę. Pasivaišinusios jos žūva.

Naudodami šertuves išvengsite sąžinės graužaties dėl paukštelių mirties. Pavasarį nepamirškite šių „namelių“ surinkti ir giliai užkasti. Visai tikėtina, kad „lavonėlių“ nerasite, jei sode gyvena kurmis. Jis nepraleis progos užkrimsti pelienos ir sulaukti savo dienų pabaigos. Taigi nušausite du zuikius – atsikratysite ir pelių, ir kurmių. Pasistenkite, kad masalas liktų neprieinamas katėms ir šunims.

Dirbdami mūvėkite pirštines ir neleiskite dalyvauti vaikams. Šis kovos būdas liūdnas, bet efektyvus. Beje, vietoj medinių šertuvių galite naudoti ir nedidelės talpos plastikinius butelius nupjautais galais.

Naudodami šertuves su nuodais išvengsite sąžinės graužaties dėl paukštelių mirties. Pavasarį nepamirškite šių „namelių“ surinkti ir giliai užkasti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nausėda ėmė piešti niūrius scenarijus: jei taip toliau – valstybė ateities neturi (467)

Galimas kandidatas prezidento rinkimuose Gitanas Nausėda šiandieną pristatė savo programines...

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (54)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Buvusių alkoholikų nėra: devintą abstinencijos mėnesį dantimis bandė atidaryti butelį (41)

„Devintą abstinencijos mėnesį laikiau butelį rankose. Buvau išsekusi fiziškai, o psichologinė...

Orai: laukia labai žvarbi ir permaininga savaitė (1)

Skaičiuojant paskutines savaites iki kalendorinės žiemos pradžios, teks susitaikyti ne tik su...

Įsimintiną sezoną su Jasaičiu prisiminęs Kalnietis mėgaujasi šansais Parkerio klube (2)

Europos taurės šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį Liono-Vilerbano „Asvel“ su Mantu...

Gavo baudą už stovėjimą, bet kai paprašė nuotraukų, išgirdo absurdišką pasiūlymą (145)

Gaunate baudą už tai, kad pažeidėte kelių eismo taisykles ( KET ), tačiau ką tiksliai padarėte...

Suomija įtaria Rusiją panaudojus slaptą ginklą: buvo kilusi grėsmė paprastų žmonių saugumui (271)

Suomijos ministras pirmininkas Juha Sipila teigia, kad per pastarąsias NATO pratybas...

Ušackas įvardijo galimus prezidentus: Šimonytė ir tas žmogus, kurį parems Karbauskis (161)

Pirmadienį oficialiai prasidėjo prezidento rinkimų kampanija. Tiesa, tai tik metas procedūroms –...

„Naktinės Personos” stabdo veiklą ir atsisveikina su gerbėjais (23)

Po keturių metų aktyvios veiklos, grupė Naktinės Personos taria “sudie” savo ištikimiausiems...

Po pergalės Šaras pasidžiaugė ir 17-mečiu „Žalgirio“ talentu: smagu už Roką (11)

Alytuje „Betsafe-LKL“ rungtynėse pirmadienį intriga gyvavo tik pirmose mačo minutėse. Pirmame...