aA
Didelės žalos vaismedžiams, ypač jauniems, pridaro pelės. Šie graužikai nenuilstamai ieško maisto, tad ne išimtis ir žiemos periodas. Jei zuikių paliktas žaizdas ant kamienų galima pastebėti žiemą, tai pelių darbo rezultatai matomi tik pavasarį.
© Shutterstock

Saugiu taku – ieškoti gardumynų

Rudenį graužikai būriuojasi ten, kur palankios žiemojimo sąlygos. Pirmiausia juos vilioja namų rūsiai, sandėliukai, į krūvas sumestos piktžolės, lapai, kitos sodo atliekos ir, žinoma, komposto dėžė.

Žiemą, kai laikinajame būste maistas baigiasi arba negailestingas šeimininkas išprašo iš pagalbinių patalpų, pelės pasklinda įvairiomis kryptimis, rausdamos tunelius sniege. Storas baltas sluoksnis slepia nuo kačių, pelėdų ir kitų grobuonių, tad jos jaučiasi saugios.

Peles vilioja mėgiamas patiekalas – stora sultinga jaunų medelių žievė apatinėje kamieno dalyje. O jei jos randa nepasodintų, tik įkastų pavasario laukiančių sodinukų, pasijunta kaip tikroje puotoje – apgraužia liaunus kamienus nuo šaknelių iki viršūnėlių. Skaniausia šiems gyvūnams yra obelų ir abrikosų žievė.

Kad žala būtų minimali, sklype neturi būti šiukšlių, lapų, augalų liekanų, piktžolių, kurių sėklos vilioja peles. Peršasi išvada: švarus sodas – mažiau graužikų!

Paprastos gynybos priemonės

*Po jaunais medeliais neturi augti piktžolės ar kitos žolės. Švarius, nuo piktžolių ir lapų išvaduotus pomedžius sumindykite.

*Medelių kamienus apriškite eglišakėmis. Tinka ir ruberoidas. Nors jis atrodo nelabai gražiai, bet 5–10 cm įkastas į žemę patikimai saugo jaunus augalus nuo smagurių. Ruberoidas – tamsi medžiaga, tad pavasario saulei pašildžius medelių žievė gali perkaisti. Kad to nenutiktų, jį nutepkite kalkėmis arba baltais dažais.

*Gerų rezultatų sulaukiama medelius apsupus pusmetrio aukščio skardos lakštais ir juos įspaudus į dirvą. Tarp kamieno ir skardinio cilindro turėtų likti 3–5 cm tarpas.

*Jokiu būdu nenaudokite polietileno plėvelės. Tokiam kategoriškam teiginiui yra dvi priežastys: smarkiai pakenksite augalui (kamienas pradės šusti), o graužikų ši medžiaga nesustabdys – sugrauš ir „ačiū“ nepasakys.

*Žiemą pristabdysite graužikų kelionę, jei sutrypsite sniegą po vaismedžiais ir palei visą sklypą. Tai geriausia daryti per atšilimą, kai jis drėgnas ir lengvai sutankinamas, taip pat gausiai pasnigus. Šį darbą patikėkite vaikams – ir jie, ir jūs patirsite daug džiaugsmingų akimirkų.

Nuodai – patikimas ginklas

Kaip išprašyti iš sodo graužikus
© Shutterstock


Kad ir kaip liūdna, pelių, pelėnų ir žiurkių kartais prisiveisia tokia galybė, kad be cheminių preparatų išsiversti sunkoka. Jei pasisodinote jaunų medelių, be jokios abejonės, norėsite juos apsaugoti kuo patikimiau, ne „dalinėmis“ priemonėmis. Prekybininkai siūlo preparatus, į kurių sudėtį įeina ne tik nuodai, bet ir graužikus viliojančios skoninės medžiagos.

Kad nenukentėtų paukščiai ir kiti gyvūnai, reikia pasidaryti specialias šertuves. Iš plonų lentelių sukalami siauri, ilgi keturkampiai „vamzdeliai“ atvirais galais. Jie išdėliojami sode netoli tų vietų, kur pelės gali pridaryti daugiausia žalos. Į vidų įdedama užnuodyto masalo. Šertuvėse „maistas“ išlieka sausas ir ilgai nepraranda patrauklaus skonio bei kvapo. Žiemą ant viršaus užberiama sniego. Pelės „skanėstą“ užuodžia ir pasirenka būtent jį, o ne liauno medelio žievę. Pasivaišinusios jos žūva.

Naudodami šertuves išvengsite sąžinės graužaties dėl paukštelių mirties. Pavasarį nepamirškite šių „namelių“ surinkti ir giliai užkasti. Visai tikėtina, kad „lavonėlių“ nerasite, jei sode gyvena kurmis. Jis nepraleis progos užkrimsti pelienos ir sulaukti savo dienų pabaigos. Taigi nušausite du zuikius – atsikratysite ir pelių, ir kurmių. Pasistenkite, kad masalas liktų neprieinamas katėms ir šunims.

Dirbdami mūvėkite pirštines ir neleiskite dalyvauti vaikams. Šis kovos būdas liūdnas, bet efektyvus. Beje, vietoj medinių šertuvių galite naudoti ir nedidelės talpos plastikinius butelius nupjautais galais.

Naudodami šertuves su nuodais išvengsite sąžinės graužaties dėl paukštelių mirties. Pavasarį nepamirškite šių „namelių“ surinkti ir giliai užkasti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apmaudus vakaras Kaune: pratęsimą išplėšęs „Žalgiris“ jame nesulaikė Pangoso ir krito prieš „Barcą“ (374)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje susigrūmė dvi šlovingą istoriją turinčios...

Sunkiai suvokiamas atvejis: penkiametė tapo mama (41)

1939 metais Liną Mediną motina nuvežė į Peru esančio Pisko miesto ligoninę. Iš atokiame...

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (426)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Po žvėriško „bachūrų“ išpuolio Alytuje – dar daugiau detalių: kas iš tiesų įvyko kalėjime (14)

Laikinasis Alytaus pataisos namų direktorius neigia, kad kaliniai žiauriai sumušė ir perpjovė...

Hitlerio fotografas: gautas nurodymas jį kaip reikiant suerzino (33)

Iš pirmo žvilgsnio tai fotografija, vaizduojanti didelę laimę: besišypsantis vyras apsikabinęs...

Demaskavo purvinas prabangių viešbučių paslaptis: tomis pačiomis kempinėmis šveičia ir puodelius, ir tualetus vaizdo įrašas (60)

„Hilton“, „ Marriott “ ir keletas kitų prabangių Kinijos viešbučių tinklų atsiprašė...

Geriausio baro paieškos Šiauliuose: meniu pasirinkimas iš kojų neišvertė, tačiau surado svarbesnių dalykų (7)

Tiems, kurių penktadienis prasideda nuo galvos laužymo, kokią vietą pasirinkti vakarui praleisti:...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (89)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...

Vilniuje moters vairuojamas „VW Passat“ lėkė kaip tankas: sutraiškė atitvarus ir nuvertė stulpą (87)

Penktadienio vakarą, apie 19.50 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., prie Vingio parko, moters...

Keisti faktai apie protingus žmones (9)

Daug kas mėgsta sakyti, kad pasaulyje per daug kvailių. Tačiau iš tiesų apsižvalgę aplink...