Statistika rodo, kad daugiausia nelaimingų atsitikimų, kuriuose nukenčia mažamečiai vaikai, įvyksta namuose, o kiekvienais metais Europos Sąjungos šalyse namuose traumas patiria apie 10 mln. vaikų. Įvairūs susižeidimai – didžiausias tėvų rūpestis, todėl labai svarbu yra užtikrinti savo vaikų saugumą jų artimiausioje aplinkoje. Bet kaip tai padaryti?
© Shutterstock

„Warranty Expert“ pirkinių draudimo ir pratęstų garantijų specialistas Robertas Undro atsiųstame pranešime spaudai teigia, kad į pagalbą tam būtina pasitelkti įvairias apsaugos priemones, kurios yra skirtos mažų vaikų apsaugai namuose ir leidžia visai šeimai jaustis ramiai ir saugiai. Pavyzdžiui, spintelių dureles ir stalčius reikėtų užrakinti, elektros lizdų angas uždengti, buitinę techniką ir elektronikos prietaisus pirkti tokius, kurie turi apsauginius užraktus nuo vaikų. Tiesa, nereikia pamiršti, kad tokios priemonės yra tik papildomos ir neturėtų sumažinti nuolatinės vaiko priežiūros.

Dviejų mažamečių vaikų mama Gintarė Batulevičienė iš Vilniaus pasakoja, kad didžiausi iššūkiai jų namuose prasidėjo tada, kai vaikai pradėjo vaikščioti. „Kentėjo ne tik augalai, bet ir visi namuose esantys prietaisai“, – dabar jau šypsosi Gintarė. – Kartą buvo numestas televizorius ir sudaužytas jo monitorius, nes iki tol jį laikėme tiesiog svetainėje ant komodos. Po šio įvykio šį prietaisą pritvirtinome aukštai prie sienos. Ne kartą į atidarytą skalbimo mašiną buvo primėtyta įvairiausių žaislų, smulkių detalių, ko pasekoje, vieną dieną skalbimo mašina sugedo. Nekalbu apie tai, kiek daugybę kartų buvo nutraukti namų kino sistemos laidai. Ir turbūt, baisiausias dalykas buvo nutikęs tada, kai mažasis man nematant buvo įlindęs į džiovyklės būgną, o vyresnėlis bandė jį ten uždaryti“.

Tiek ekspertai, tiek mažus vaikus auginantys tėvai sutaria, kad net ir nuolatinis buvimas su vaikais, nepadeda išvengti nelaimingų nutikimų, todėl viskas, kas yra namuose, turi būti apsaugota – baldai, įvairi buitinė technika, elektronika, augalai ir net gyvūnai. Ypatingai didelį dėmesį skirti toms namų erdvėms, kuriose vaikai praleidžia daugiausia savo laiko.

Siūlomos kelios apsaugos priemonės:

Langų atidarymo ribotuvai. Naudojant juos, langas atsidaro ne iki galo, tokiu būdu apsaugo vaikus nuo iškritimo.

Pretaisų užraktai. Buitinės technikos užraktai užtikrina apsaugą nuo prispaudimų ar nukritimo, susižeidimo atsidarius durelėms.

Elektros lizdų kištukai. Vaikai, būdami smalsūs, mėgsta kaišioti pirštus ar kitus daiktus į įvairias namuose esančias angas, ypatingai į elektros lizdus. Todėl šie kištukai yra itin efektyvi priemonė, apsauganti vaikus nuo elektros sukelto poveikio, kuris neretai pasibaigia net mirtimi.

Susivijęs (spiralinis) virtuvinis ar kitos namų technikos laidas. Perkant techniką su tokiu spiraliniu laidu, galima apsaugoti vaiką nuo daugelio pavojų, pavyzdžiui, nuo rizikos užsiversti karštą arbatinį ir nusiplikyti. Vaikui patempus tokį laidą jis išsitempia gan lėtai, todėl nepavyksta numesti įvairių prietaisų.

Kampų apsaugos. Mažamečiai vaikai yra judrūs, bežaisdami dažnai krenta, dėl to gali užsigauti į aštrius baldų kampus. Apsauginiai kampai yra nebrangi, bet labai efektyvi priemonė, kuri apsaugo vaiką nuo įvairių sužalojimų.

Spintelių užraktai. Smalsūs mažamečiai vaikai bando „patikrinti“ kas yra visose namų spintelėse ar stalčiuose. Todėl labai svarbu apriboti jų atidarinėjimą ir apsaugoti vaikus nuo užsigavimo.

Durų apsaugos. Tai efektyvi ir patikima priemonė, apsauganti vaikus nuo pirštų prispaudimo ar kitokio užsigavimo su durimis.

Nereikėtų pamiršti ir tai, kad vaikams didelį pavojų kelia matomose vietose esantys vazoniniai augalai. Stovintys pasiekiamoje vietoje jie visada gali būti numesti ir sudaužyti, o blogiausiu atveju – vaikai juos gali užsimesti sau ant galvų. Tas galioja ir gyvūnų atžvilgiu. Derėtų imtis visų saugumo priemonių, juos laikyti atskirame kambaryje ar jų narvuose, kad vaikai netampytų, neerzintų gyvūnų, nes pavyzdžiui, skausmą patyręs katinas ar šuo – gali apdraskyti, išgąsdinti mažametį ar net jam įkasti.

Žaisdami vaikai dažnai kliudo ir įvairius prietaisus

Buitinės, vaizdo ir garso technikos remonto paslaugų specialistai tik patvirtina, kad viena dažniausių buitinės technikos ir elektronikos gedimo priežasčių – mažamečio vaiko kontaktas su prietaisu. „Judrūs vaikai neretai žaidimų metu kliudo ir šalia esančius prietaisus: televizorius, telefonus, kompiuterius, žaidimų konsoles ir net skalbimo mašinas – visa ši technika gali dūžti, lūžti ar būti kitaip pažeista“, – dažniausius gedimus įvardija „AG Service“ paslaugų skyriaus vadovas Giedrius Jonaitis.

Pašnekovas sako, kad tokia esama statistika jo visai nestebina, nes smalsumo vedami vaikai juk nori ištyrinėti visus kambario kampus, apžiūrėti visus stalčius, spinteles ar net išspaudinėti visus buitinės technikos ir elektronikos mygtukus, kuriuos paspaudus groja skambi melodija ar pasirodo ryški spalva. Tėvai turi būti tam pasiruošę ir surasti tinkamiausią būdą, kaip apsaugoti ne tik savo vaiką nuo gresiančių pavojų, bet ir visą namuose esantį turtą.

Pirkinių draudimo ir pratęstų garantijų specialistas R. Undro įsitikinęs, kad norint apsisaugoti nuo netikėtų situacijų, tinkamiausia būtų lūžtančią bei dūžtančią techniką laikyti nepasiekiamose vaikams vietose. „Pavyzdžiui, televizorių kabinti ant sienos, maždaug 1-3 metrų aukštyje, o mobiliųjų telefonų, kompiuterių ar planšečių nepalikti ant staliukų ar komodų pasiekiamų ranka. Tokiu būdu apsaugosite ir savo vaikus nuo susižalojimų, ir patys išliksite ramūs. Kitu atveju, derėtų nepamiršti, kad tik papildomai apdrausta namuose esanti buitinė technika ir elektronikos prietaisai padės išvengti papildomų finansinių išlaidų“, – savo įžvalgomis dalinasi ekspertas.

R. Undro teigia, kad turintiems pratęstos garantijos ir pirkinių draudimo paslaugas, vaiko sugadinta buitinė technika ar elektronikos prietaisas yra suremontuojamas ar pakeičiamas nauju. Pratęsta garantija yra analogiška gamintojo suteiktai garantijai, tik galioja ilgiau – nuo 1 iki 5 metų, o kainuoja vos kelias dešimtis eurų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Galimi pretendentai į D. Grybauskaitės vietą pradėjo kalbėti netikėtus dalykus (311)

Galimi kandidatai prezidento rinkimuose pradėjo kalbėti apie socialinę atskirtį ir regionų...

Nemaloni staigmena degalinėje: už daugiau nei 30 prekių negalima mokėti kortele (86)

Į degalinę „Circle K“ užsukęs būrys užsieniečių susidūrė su nemalonia problema. Visiems...

Lietuviai išnaudoja nemokamas keliones į Suvalkus: važiuoja ne tik apsipirkti (8)

Alkoholio prekybai taikomus valdžios draudimus galima lengvai apeiti. Tokią tiesą atskleidžia...

Vėl smogė meningokokinė infekcija – staiga užgeso berniuko gyvybė (41)

Sekmadienį – nauja meningokoko auka. Kauno klinikų atstovė ryšiams su visuomene Eglė...

Savo sprendimą D. Šakalienė aiškina siekiu Lietuvoje įtvirtinti tikrąją socialdemokratiją (156)

Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) pirmadienį paskelbė sukūrusi frakciją Seime –...

K. Pūkas su žmona susilaukė dešimto vaikelio: tai – gyvenimo prasmė (71)

Seimo narys ir žinomas populiarios Kauno televizijos įkūrėjas Kęstutis Pūkas sulaukė...

Energetikos pokyčiai šalyje palies kiekvieną

Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijoje numatoma, jog iki 2050 m. Lietuva elektros ir...

A. Mamontovo idėja Lietuvai - didesnė už Cheopso piramidę (3)

„Aš visuomet galvoju, kodėl žmonės iš viso pasaulio važiuoja į Egiptą? Suveža ten savo...

Kelionių naujovės: nuo neatrastų Italijos klodų iki Turkijos – ne tik paplūdimio malonumų pasisemti

Neseniai atliktas poilsiautojų iš Lietuvos elgsenos tyrimas atskleidė, jog lietuvių susidomėjimas...