aA
Aiškinantis, kokios priežastys gali lemti asmens troškimą patirti į save nukreiptą seksualinį interesą, mokslininkams pavyko įžvelgti tam tikrų koreliacijų.
Seksualus selfis
© Shutterstock

Remiantis neseniai atlikto tyrimo išvadomis, seksualiai provokuojančios asmenukės laisvai gali būti santykių su tėvais pasekmė arba tamsiosios triados išraiška, rašoma portale psychologytoday.com.

Suintriguoti nūnai akivaizdaus seksualiai provokuojančių asmenukių ir plastinės chirurgijos populiarumo, specialistai Peteris J. O. Connoras, Andrew Sparkas ir Maria Kaya iš Australijos Kvynslando technologijų universiteto ryžosi išsiaiškinti, ar egzistuoja koks nors ryšys tarp asmens noro pajusti į save nukreiptą seksualinį interesą ir jo santykių su tėvais bei trijų savybių, besislepiančių po tamsiosios triados pavadinimu, būtent – makiavelizmo (noro manipuliuoti), narcisizmo (padidėjusios savimeilės) ir psichopatiškumo (antisocialinio elgesio, besireiškiančio atviru kitų žmonių poreikių nepaisymu).

Specialistai išsikėlė užduotį nustatyti penkių toliau pateiktų prielaidų patikimumą.

1. Noras jausti į save nukreiptą seksualinį dėmesį gali rastis dėl perdėm glaudaus ryšio su tėvais vaikystėje. Esą, žmonės, sulaukę brandaus amžiaus, gali mėginti išsireikalauti dėmesio, kurį vaikystėje gaudavo iš tėvų.

2. Remiantis ankstesniais tyrimais, siekis išprovokuoti seksualinį interesą gali užvaldyti moteris, patyrusias nesutarimų su tėvu arba stokojusias jo dėmesio. Joms tai – savotiškas būdas kompensuoti augant patirtą dėmesio deficitą.

3. Į save nukreipto seksualinio intereso poreikį gali jausti žmonės, linkę į makiavelizmą, mat gaunamu seksualiniu dėmesiu galima naudotis kaip manipuliavimo įrankiu.

4. Tikslas seksualiai žavėti gali būti narciziškų asmenybių siekiamybė, nes tokio tipo dėmesys didina jų savivertę.

5. Seksualinio dėmesio poreikis gali būti vienas iš psichopatijos simptomų, nes seksualinis dėmesys savaime jaudina.

Mėgstate provokuoti seksualiomis asmenukėmis? Mokslininkai įvardijo, kas už to slypi
© Shutterstock

Norėdami ištirti, kiek pagrįstos šios penkios hipotezės, specialistai sudarė aštuonių pakopų skalę seksualinio dėmesio poreikiui nustatyti.

Vertindami konkrečius teiginius, ją sužymėti turėjo ir moterys, ir vyrai. Tarp moterims pateiktų teiginių buvo tokių kaip „Smagu, kai vyrai dosniai dovanoja dėmesį“, „Be galo trokštu, kad vyrai manytų, jog esu patraukli“, „Viena iš priežasčių, kodėl rūpinuosi savo išvaizda, – troškimas sukelti vyrams geismą“.

Naudojant panašias skales buvo bandyta išsiaiškinti ir santykių su tėvais specifiką bei tamsiosios triados savybes. Tyrime dalyvavo 200 suaugusiųjų grupei priskiriamų Australijos piliečių.

Apibendrinę gautus rezultatus, specialistai patikrino, ar pirminės jų hipotezės buvo teisingos. Netruko paaiškėti, kad moterų atveju glaudus ryšys su tėvu (identifikuotas per aukštu balu įvertintą teiginį „Tėvas nenorėjo, kad aš užaugčiau“) iš tiesų yra susijęs su vėlesniais metais pasireiškiančiu noru seksualiai provokuoti. Taigi, pirmoji hipotezė, galima sakyti, pasitvirtino.

Deja, su antrąja nutiko priešingai: norą seksualiai žavėti vargu ar verta kildinti iš prastų santykių su tėvais (tai rodo žemu balu (vėlgi – moterų) įvertintas teiginys „Tėvas kalbėdavosi su manimi nutaisęs šiltą ir draugišką balsą“).

Visas tamsiajai triadai priklausančias moterų savybes teko priskirti norą seksualiai provokuoti didinantiems veiksniams. Visgi labiausiai jis būdingas makiavelistiškoms, t. y. manipuliuoti linkusioms, moterims.

Apibendrinus vyrų sužymėtus teiginius, teko pripažinti, kad teisingos buvo vos dvi hipotezės. Vyrų atveju tik narcisizmas ir psichopatija pasitvirtino kaip norą sužadinti seksualinį interesą lemiantys veiksniai. Nei santykiai su tėvais, nei makiavelizmas tokiam troškimui įtakos neturi.

Žvelgiant į tyrimo rezultatus peršasi išvada, kad seksualiniu dėmesiu strategiškai labiau linkusios naudotis moterys nei vyrai. Tyrimo autoriai taip pat daro prielaidą, kad vyrai, kitaip nei moterys, seksualiai patraukti gali siekti tik dėl akivaizdaus galutinio tikslo – sekso, o ne vedini kokių nors hipotetinių ar užslėptų priežasčių.

Tyrimo iniciatoriai perspėja, kad, apibendrindami rezultatus, jie neatsižvelgė į kitus svarbius veiksnius, galinčius turėti įtakos asmens poreikiui sukelti geismą. Vienas iš tokių veiksnių pavyzdžių – individualus žmogaus libido.

Akivaizdu, kad atlikto tyrimo rezultatai papildys tolydžio besikaupiančius duomenis, leidžiančius daryti konkrečias išvadas apie santykių su tėvais ir tamsiosios triados įtaką intymiems žmonių santykiams ir seksualiniam elgesiui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
2.6667

Top naujienos

Bendroje spaudos konferencijoje Zelenskis įvardijo sąlygas, kurioms niekada nepritars sutarta dėl absoliutaus ugnies nutraukimo iki 2019 m. pabaigos (62)

„Liko daug neišspręstų klausimų. Tai, kad mums iš viso pavyko atblokuoti šį dialogą, vertinu...

Tragiška lemtis ar žmonių abejingumas: vyras be gyvybės ženklų sostinėje autobusu važinėjo valandą (241)

Vilnietė jau antrą savaitę kasdien keliauja į Respublikinę Vilniaus universiteto ligoninę, čia...

Ar atgims Lietuvos rinktinėje Sabonio ir Marčiulionio duetas? laida „Krepšinio zona“ (32)

Arvydas Sabonis ir Šarūnas Marčiulionis – tai žaidėjai, be kurių Lietuvos krepšinio...

Lietuviai Vokietijos greitkelyje pateko į policijos akiratį – gavo baudą ne tik už greitį (280)

Vokietija garsėja savo greitkeliais, kuriuose greitis – neribojamas. Tačiau drauge šalis garsi ir...

Orų situacija Lietuvoje netrukus keisis: rytais teks saugotis pavojingo reiškinio (1)

Antradienio naktį Lietuvos padangėje debesų bus daug, tik retkarčiais pasirodys nedideli...

Siaubingą incidentą Kėdainiuose norėjo nuslėpti: sprogus fejerverkui kilo panika, apdegė žmonės (29)

Nešventinis incidentas per eglutės įžiebimo šventę Kėdainiuose. Šou atlikėjo rankose sprogus...

Sandra Vilimaitė

Ar nori likusį gyvenimą nedirbti?

Tokį klausimą užduoda finansinės sėkmės patarėjai, pinigų užkalbėtojai ir gerovės...

Šaltinis: Zelenskis su Putino pasiūlymu nesutiko Putinas apie derybų rezultatus: esu patenkintas (459)

Paryžiuje po trejų metų pertraukos įvyko Normandijos formato susitikimas ir Volodymyro...

Vaikų pramogos vandens parke vos nesibaigė skaudžia tragedija: teismas nurodė atlyginti žalą (99)

„Sužinok, kodėl net bebaimiai maorių kariai čia spiegia iš baimės! Išlaikęs ekstremaliausią...