aA
Žmonės nepatiria orgazmo taip dažnai, kaip rodoma Holivudo filmuose ar kalbama prie savaitgalio pusryčių stalo. Iš tiesų daugeliui žmonių sunku atsipalaiduoti sekso metu ir pajusti palaimos viršūnę. Nesate nenormalūs, jei orgazmas jums – retenybė ar apskritai neteko jo patirti. Laimė, įmanoma tai pakeisti.
© Shutterstock

„Huffpost.com“ korespondentai paprašė seksologų paaiškinti, kodėl kai kuriems žmonėms sunkiau pajusti orgazmą, ir ką daryti, jei taip yra.

Kodėl beveik niekada nepatiriate orgazmo

Bostone gyvenančios ir dirbančios psichologės, seksologės Aline Zoldbrod teigimu, žmonės nepatiria orgazmo dėl daugelio priežasčių. „Esminė priežastis, kuria žmonės nenori tikėti – seksas nėra toks paprastas dalykas“, – teigė A. Zoldbrod.

Sertifikuota seksologė, psichologė Holly Richmond pabrėžia – pirmiausia pasikonsultuokite su gydytoju, dėl kokių priežasčių sunku patirti orgazmą. Taip gali nutikti dėl psichologinių, dėl emocinių priežasčių, dėl praeities traumos, dėl seksualumo, auklėjimo ir kt.

„Su ne biseksualiais klientais mes paieškome netoli jų dirbančio seksologo, kuris galėtų jiems padėti. Dauguma vyrų ir translyčių asmenų nepatirdami orgazmo išgyvena didžiulę gėdą dėl kultūrinių standartų ir lūkesčių. Noriu patikinti – gydytojai dirba su jais tokiu būdu, kad sumažėtų gėdos pojūtis, atlėgtų įtampa ir būtų pasiekta pažanga“, – aiškino H. Richmond.

Kita priežastis – galbūt jūs dar nesuvokiate, kas patinka jūsų kūnui, taigi reikia laiko save patyrinėti. „Kartais vardan malonumo reikia imti iniciatyvą į savo rankas, užuot galvojus, kad kažkas kitas gali sukurti mums malonumą“, – sakė H. Richmond.

Abi ekspertės pabrėžė, kaip svarbu, kad žmonės suvoktų, kas jiems teikia malonumą, o paskui išmoktų pasidalinti šiais atradimais su savo partneriais.

Tyrimai rodo – nerimas nepatirti orgazmo realus, jis būdingas tiek vyrams, tiek moterims. Bendro pobūdžio žmogaus jaučiamas nerimas neretai gali sutrukdyti pajusti orgazmą. Pasak A. Zolbrod, išgyvenantiems stiprų stresą, jaudulį žmonėms vertėtų pasidomėti, kokios terapijos padėtų nusiraminti ir „pajėgti susitelkti į kūno pojūčius, kad galiausiai pasiektų orgazmą“.

A. Zolbrod pirmiausia pataria praktikuoti sąmoningą dėmesingumą (angl. mindfulness), „tikėtina, kad šis metodas padės nusiraminti ir pajusti orgazmą“. Pasak seksologės, daugybė moterų pasąmonėje bijo atsipalaiduoti, ypač tos, kurios mėgsta viską kontroliuoti.

Nesvarbu, kokia jūsų lytis, jei kasdienį gyvenimą veikia nerimas, jei trukdo išgyventi orgazmą, medikai gali skirti jums medikamentų ar pasiūlyti terapiją, kuri padėtų įveikti sunkumus.

Dar viena orgazmą pasiekti trukdanti kliūtis – vaikystėje įskiepytos nuostatos. „Trūkstama seksualinio auklėjimo grandis – malonumas, – šviečiamojoje videopamokoje apie moterų seksualinį švietimą aiškina H. Richmond. – Daugeliui iš mūsų dėl religinių priežasčių ar šeimoje vyravusių nuostatų (malonumas) sietas su gėda.“

Daugybė moterų mokomos, kad seksas – tik biologinė funkcija, skirta susilaukti vaikų. Jos negauna jokių žinių apie malonumą, nesuvokia, kad turi teisę patirti seksualinį malonumą.

„Nors dabar pasitelkus seksą (turimos omenyje reklamos) parduodami automobiliai, makiažo priemonės, maistas ir drabužiai, tebėra daug visuomenės segmentų, daug šeimų, kur tikima – moteris turi būti aseksuali, kad išsaugotų (tariamą) tyrumą, – teigė A. Zolbrod. – Kad pajustumėte orgazmą, turite pasiryžti leisti sau susitelkti į genitalijas, pajusti gyvulišką malonumą genitalijose, atsipalaiduoti. Turite duoti sau tokį leidimą, nes dažniausiai nesulauksite leidimo iš savo bažnyčios ar iš artimųjų.“

Galiausiai reikia žinoti, kad kai kurie sveikatos sutrikimai (pvz., vitaminų trūkumas, žemas testosterono lygis) gali mažinti libido. Seksualinį geismą veikia ir antidepresantai, kraujospūdį reguliuojantys ir kt. vaistai. Aptarkite šalutinį vaistų poveikį su bendrosios praktikos gydytoju ar su ginekologe, primena H. Richmond. „Būtent su šiais specialistais reikia kalbėti apie vaistus, apie jų vartojimo trūkumus, privalumus, tartis, ar juos vartoti ar visgi atsisakyti“, – sakė specialistė.

Kodėl daliai žmonių sunkiau pajusti orgazmą ir ką jiems daryti
© Shutterstock

Tad kokiais būdais padidinti šansų pajusti orgazmą?

Kaip minėjo A. Zolbrod, sąmoningo stebėjimo metodas gali padėti numalšinti nerimą ir susitelkti į kūno pojūčius. Egzistuoja daugybė sąmoningo stebėjimo būdų – pradėkite stebėti savo kvėpavimą, stenkitės pajusti visą kūną – nuo galvos iki pėdų. Tokie metodai padeda susitelkti į buvimą čia ir dabar.

Tiek A. Zolbrod, tiek H. Richmond akcentuoja, kaip svarbu pažinti savo kūną. „Jau vien norint patirti ryškesnius orgazmus, patikimiausias metodas – savęs tyrinėjimas, tiek psichologiškai, tiek fiziologiškai, – teigė H. Richmond. – Skatinu klientus galvoti apie geismą, susijaudinimą, trokšti to, kas juos jaudina, apgalvoti psichologinius malonumo, susijaudinimo aspektus, koncentruotis į tai, kaip esame susijaudinę, į fizinius malonumo aspektus.“

Galbūt iš popkultūros ar kur kitur turite suformuotų įsitikinimų, kas turėtų jaudinti, bet H. Richmond pabrėžia – prakalbus apie seksą, malonumą, „nerasite dviejų identiškų žmonių, taigi seksas su partneriu, taip pat ir su savimi, būna labai įvairus, tai absoliučiai individuali patirtis“.

A. Zolbrod įsitikinusi – labai svarbu būti patiems sau pakantiems, supratingiems. Kai išmoksite patirti orgazmą vieni, būtinai pradėkite komunikuokite su savo partneriu. „Patikimiausia strategija į seksualiai sveiką, džiuginantį gyvenimą – pažinti save, mokėti pasakyti, ko norite“, – teigė H. Richmond.

Jei jums vis dar sunku pajusti orgazmą, žinokite – tai normalu, ypač jei esate patyrę seksualinę traumą. Tokiu atveju gali prireikti daugiau laiko. Sunkiais atvejais A. Zolbrod siūlo kreiptis į profesionalų seksologą, psichologą, kurie padės pasveikti nuo traumos padarinių.

Ar nėra blogai nepatirti orgazmo?

Orgazmai naudingi sveikatai – gerėja miego kokybė, nuotaika, mažėja streso, nerimo, stiprėja imuninė sistema, aiškino H. Richmond. Tačiau įsidėmėkite – ne visi intymūs santykiai baigiasi orgazmu.

„Labai svarbu, kad tiek asmeniškai, tiek visuotinai nepatologizuotume, negėdintume ir nekaltintume žmonių, kurie negali ar nėra patyrė orgazmo. Nėra laiko, nuo kurio baigiasi šansai geram seksui“, – sakė A. Zolbrod.

Pasak jos, daugybė žmonių, dažniau moterys patiria didžiulį seksualinį malonumą ir be orgazmo. Pagrindinė taisyklė – jei tai patinka jums, turi tikti ir partneriui. Visada labai svarbu komunikuoti, kalbėjimas apie seksą su partneriu padės atsipalaiduoti ir galiausiai pasiekti orgazmą. Pradėkite nuo kantrybės, supratingumo savo atžvilgiu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.8667

Top naujienos

Pensininkės laiškas Verygai: su šunimis elgiamės kultūringai, o su žmonėmis bet kaip (272)

„Kiek gali vaistinės ir gydytojai kentėti Jūsų pakeitimus gydymo srityje“, – laiške į...

Urėdijų drama: vadovas prabilo apie buvusių valdžių iššvaistytą milijardą

Valstybinių miškų urėdijos vadovo poste vis dar likęs Marius Pulkauninkas , įvertinęs...

Reitingų piramidėje – įspūdingi šuoliai: politologai rado paaiškinimą Nausėdos sėkmei (17)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra vienas...

Dėl atimtų vaikų septynis mėnesius kovojusi šeima sulaukė dar vieno smūgio (41)

Bylą prieš Vaiko teisių apsaugos specialistus laimėjusi kretingiškių šeima džiaugėsi, kad...

Gyvai / „Sportinė forma“: plaukimo treneris Steponavičius – apie dvylikametę auklėtinę, pagerinusią Meilutytės rekordą (1)

Plaukimo arenoje sužibo naujas vardas – birželio 18-ąją „Kaunas Grand Prix“ vaikų plaukimo...

Sunkią depresiją išgyvenęs Andrius Rimiškis: tai, kaip aš elgiausi, buvo žemiau negu žema (1)

„Kai tu save ramini alkoholyje, tau nebėra skirtumo, dabar vakaras ar rytas, - gyvenimo būdo...

Nusileidusiame lėktuve palikta keleivė: buvo aklinai tamsu, košmaras

Nusileidusiame lėktuve palikta mieganti keleivė. Išgąstį moteriai sukėlęs incidentas įvyko...

Legendinio „Salūno“ Palangoje nebeliko: pigaus alaus mėgėjai čia nebebus įleidžiami (28)

Legendinis Palangos restoranas „Laukinių vakarų salūnas“ duris užvėrė amžiams....

Šiame Vilniaus rajone masiškai perka sklypus: prognozuoja NT augimą (24)

Šiuo metu Kalnėnų mikrorajone plėtojami didžiuliai visuomeninės ir komercinės paskirties...

Kokainas jau aptinkamas ir vandens gyvūnuose: Europoje tai gali tapti tendencija (1)

Kaip rašoma businessinsider.com , penkios Didžiosios Britanijos upės buvo tiriamos, o...