Būdamas vos pusantrų metų jis jau mokėjo skaityti, penkerių – kalbėjo keliomis kalbomis, o sulaukęs 11-os tapo pačiu jauniausiu Harvardo universiteto studentu.
Williamas Jamesas Sidis
© Wikimedia Commons

Garsiausiam XX a. pradžios vunderkindui Williamui Jamesui Sidisui buvo prognozuojama puiki ateitis, dešimtys atradimų, bet jam teko pusę gyvenimo slapstytis nuo įkyrių reporterių.

Papasakosime, kaip žiniasklaida sugriovė mažojo vunderkindo gyvenimą.

1898 m. balandžio 1 d. Ukrainos žydų emigrantų Boriso ir Saros Sidisų šeimoje gimė sūnus Williamas. Berniuko tėvas dėstė Harvardo universitete psichopatologiją, todėl Williamas jam tapo savotišku tyrinėjimų objektu. Williamo motina metė savo mokslinę veiklą ir paskyrė savo gyvenimą sūnaus auklėjimui ir mokymui.

Borisas Sidis
Borisas Sidis
© Wikipedia.org

Naudodamas inovatyvius psichologijos metodus, Borisas Sidisas nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių mokė berniuką raidžių. Sulaukęs pusantrų metų Williamas jau galėjo perskaityti „New York Times“ laikraštį ir spausdinti tekstą spausdinimo mašinėle anglų ir prancūzų kalbomis.

Tėvai didžiavosi sūnumi, o Borisas Sidisas nepraleido galimybių rašyti mokslinius pranešimus apie savo eksperimentų veiksmingumą, rašoma kulturologia.ru.

Williamo Sidiso IQ buvo 100 balų aukštesnis nei Alberto Einsteino. Kai sulaukusį 6-erių berniuką išsiuntė į mokyklą, per pusantrų metų jis perėjo septynių klasių programą. Berniuko tėvas norėjo, kad Williamą priimtų į Harvardo universitetą, bet tuometinė jo vadovybė nepatenkino prašymo, motyvuodami tuo, kad vaikas dar emociškai nesubrendęs universitetui. Williamą į universitetą priėmė, kai šis sulaukė 11-os.

Williamas Jamesas Sidis
Williamas Jamesas Sidis
© Wikimedia Commons

Įstojęs į universitetą Williamas sulaukė šlovės, kuriai nebuvo pasiruošęs. Reporteriai sekiojo paskui jį po visą studentų miestelį. 1910 m. berniukui buvo konstatuotas nervinis išsekimas ir jis buvo išsiųstas į sanatoriją. Iš jos jis grįžo visiškai prislėgtas.

Metų, kuriuos Williamas praleido Harvarde, negalima pavadinti laimingais. Kartą jis neatsargiai prisipažino vienam iš bendramokslių, kad dar niekada nesibučiavo. Po šio prisipažinimo iš jo ėmė šaipytis ne tik bendramoksliai, bet ir reporteriai, kurie narstė jo asmeninį gyvenimą po kaulelį.

Kartą, kai jau buvo baigęs Harvardą, Williamas Sidisas pasakė susirinkusiems žurnalistams, kad visada nekentė minios ir norėjo gyventi atsiskyręs. Bet reporteriai nesiruošė palikti jaunuolio vieno. Laikraščiuose pasirodė straipsniai apie mokslines W. Sidiso nesėkmes, apie jo negebėjimą tinkamai elgtis viešumoje, apie niūrų būdą ir nerangumą. Jausdamas tokį spaudimą W. Sidisas važinėjo iš vieno miesto į kitą, keitė pavardes, visiškai nutraukė ryšį su savo tėvais.

Jaunuolis dirbo paprastu skaičiavimo mašinos operatoriumi, rašė romanus, gyveno ramiai. Į reporterių akiratį W. Sidisas pakliuvo 1937 m. Žurnalistai nusiuntė pas jį moterį, kad ši susidraugautų su Williamu ir jį stebėtų. Labai greit „New York Times“ paskelbė straipsnį, pavadintą „April Fool!“, kuriame genijus buvo išjuokiamas. Ironiška, bet Williamas buvo gimęs balandžio 1 dieną.

Williamas Sidisas pateikė ieškinį prieš leidinį dėl šmeižto. Procesas truko septynerius metus, ir galiausiai teismas priėmė sprendimą W. Sidiso naudai. Po kelių mėnesių Williamas buvo rastas savo mažame butuke be sąmonės. Genijus, užguitas reporterių, mirė eidamas 47-uosius metus nuo kraujo išsiliejimo į smegenis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tėvų pasirinkimas lemia visos žmonijos ateitį: kuo tikėti – žmonių pasakojimais ar moksliniais tyrimais (70)

Vilnietis Algirdas savo antrojo sūnaus nusprendė visai neskiepyti , nes pirmajam po vakcinos neva...

Iš LFF stadiono išsišaipęs ispanas: yra ir kitas, garsesnis „Žalgiris“ (82)

Ispanijos futbolo grandų gretoms priskiriama „Sevilla“ komanda santykius su Vilniaus...

Neįvertinta Balkanų šalis, kurioje nėra turistų: paplūdimiai nuostabūs, o kainos juokingos (86)

Atsidūręs Albanijoje pasijunti tarsi patekęs ne į kitą šalį, o į kitą žemyną. Didingi...

Policija tiria Eugenijaus Ostapenko veiksmus feisbuke: tiesioginėje transliacijoje – nuoga moteris (47)

Skandalingai pagarsėjęs dainininkas Eugenijus Ostapenko (41) pastaruoju metu garsėja ne savo...

Skandalingo tyrimo duomenys: ką perkame brangiau nei vidutiniai europiečiai (421)

Daugelio ne maisto prekių kainos Lietuvoje yra didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Vienintelis suknelės siluetas, kuris padailins bet kokią figūrą

Rasti tobulą suknelės formą, kuri papildytų ir padailintų jūsų figūros tipą, atrodo sunki...

Karbauskis įtaria, kad Grybauskaitė turėjo planą jį pakeisti: žinau, kas buvo daroma (656)

Valstiečių – žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis įtaria, kad rinkimus laimėjus jo partijai...

JAV: Kinija apmoko karo pilotus pavojingoms misijoms (50)

Kinija aktyviai stiprina savo karines oro pajėgas, kurias siekia papildyti naujais ilgo nuotolio...

Vasara baigtis neketina: po trumpos pertraukos vėl grįš +28 (20)

Šeštadienį sulauksime labai šiltų orų, bet popiet aplankysiančios liūtys atneš atvėsimą,...

Jankevičius VRK nariu siūlo skirti teisininką Taurą Rutkūną

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pasiūlė skirti teisininką Taurą Rutkūną...