aA
Ar galima matyti pasitelkus klausą, valgyti stiklą, geležį, dantimis patraukti traukinį arba visiškai nemiegoti? Turbūt dauguma atsakytų – galima, jeigu tai yra fantastinio filmo scenarijus. Tačiau tokie dalykai egzistuoja ir realybėje. Kai kurie žmonės geba daugiau nei kiti. Dovana tai ar prakeiksmas – atsakyti gali tik jie patys.
© Shutterstock nuotr.

Ypatingas ryšys su skaičiais

Britas Danielius Tammetas – autizmu sergantis eruditas. Nuo pat mažens jis turi mąstymo ir bendravimo sutrikimų, tačiau su skaičiais sutaria puikiai. D. Tammetas visus skaičius iki 10 000 mato kaip asmenybes. Kiekvienas jų turi skirtingą formą, spalvą ir kelia skirtingus jausmus. Pavyzdžiui, skaičius 289 vyrui atrodo itin bjaurus, o 333 vertas susižavėjimo.

Vienas gražiausių skaičių – konstanta pi (π). Pastarajai britas netgi nutapė paveikslą – taip, kaip ją mato. Toks išskirtinis skaičių regėjimas suteikia galimybę įsiminti milžiniškas jų sekas ir mintinai atlikti neįtikėtinus skaičiavimus.

D. Tammetui priklauso Europos rekordas: britas gebėjo per 5 val. įsiminti ir atkartoti 22 514 skaitmenų, einančių po π kablelio. Be to, šis eruditas neįtikėtinai greitai ir lengvai mokosi užsienio kalbų. Danielius moka anglų, prancūzų, vokiečių, ispanų, suomių, rumunų, estų, islandų, valų, esperanto ir net lietuvių kalbas. Islandiškai jis išmoko kalbėti vos per savaitę!

Ausimis matantis berniukas

Benas Underwoodas regėjimą prarado būdamas trejų metukų. Mažyliui susirgus vėžiu, teko pašalinti abi akis. Nepaisant to, šiandien jaunuolis žaidžia krepšinį, važinėja dviračiu ir gyvena normalų gyvenimą, jeigu tik regėjimą ausimis galima vadinti normaliu reiškiniu...

B. Underwoodas išmoko orientuotis aplinkoje naudodamas echolokaciją. Visiškai taip pat, kaip tai daro šikšnosparniai ir delfinai. Vaikščiodamas vaikinas nuolatos burna skleidžia tam tikrą garsą, kuris padeda pagal atsimušantį aidą matyti supančią aplinką. Benas – vienintelis pasaulyje žmogus, turintis tokį gebėjimą. Einant pasivaikščioti po miestą jam nereikia lydinčio žmogaus, neregio lazdelės ar šuns vedlio.

Lankstusis guminukas

Penkių Gineso rekordų turėtojas Danielius Browningas Smithas dažniausiai vadinamas guminiu berniuku arba bekauliu žmogumi. Matant, ką jis geba išdarinėti su savo kūnu, iš tiesų sunku patikėti, kad jo kūnas nėra guminis. D. B. Smithas laikomas lanksčiausiu pasaulio žmogumi.

Jis geba pralįsti pro teniso raketę, o rankas ir kojas susukti taip, kad atrodo, jog jos susipins į mazgą. Vaikino gebėjimai atsiskleidė dar vaikystėje. Jo tėvai prisimena, kaip sūnus stebino gebėjimu iššokti iš dviaukštės lovos viršutiniojo gulto ir grakščiai nusileisti ant grindų kaip katė.

Tačiau iki paauglystės apie ypatingą Danieliaus lankstumą žinojo tik šeimos nariai ir geriausi draugai. Vėliau jaunuolis pradėjo rengti pasirodymus gatvėse. Greitai apie bekaulį žmogų pasklido žinia, ir jis imtas kviesti į populiarias pokalbių laidas, prisijungti prie cirko trupių bei vaidinti filmuose ir reklamose.

Ponas visavalgis

1950 m. gimęs prancūzas Michelas Lotito žinomas „Monsieur Mangetout“ pravarde, kuri reiškia „Ponas, valgantis viską“. Ši pravardė puikiai atspindėjo jo talentą, kuris atsiskleidė dar vaikystėje. M. Lotito valgė vinis, dviračius ir net lėktuvus! 1959–1997 m. Michelas suvalgė net 9 tonas metalo.

Kiti jo mėgstami skanėstai: žemė, smėlis, stiklas, mediena ir t. t. Keisčiausia, kad toks maistas nesužalojo prancūzo vidaus organų, neužkimšo žarnyno ir net nesukėlė apsinuodijimo. Anot gydytojų, vyras gebėjo suvirškinti tokius daiktus dėl to, kad turėjo neįprastai storas skrandžio ir žarnų sieneles, o jo skrandžio sultys veikė kur kas stipriau nei kitų žmonių.

Tam, kad neįprastą maistą nuryti būtų lengviau, M. Lotito pietus užgerdavo dideliu kiekiu vandens arba mineralinio aliejaus. Šis vyras per dieną suvalgydavo apie kilogramą metalo. Taigi visą lėktuvą sudorojo per dvejus metus.

Keistuolis paragavo net Eifelio bokšto! Kad ir kaip būtų keista, suvalgius kelis bananus ar porą kietai virtų kiaušinių, M. Lotito kankindavo virškinimo negalavimai. 2007 m. vyras mirė. Tačiau medikai teigė, kad jo mirties priežastis visiškai nesusijusi su neįprastų daiktų valgymu.

Geležiniai dantys

2007 m. rugpjūčio 30 d. Kvala Lumpūro (Malaizija) gyventojai ir svečiai, apsilankę traukinių stotyje, neteko amo. Ant bėgių priešais 297 tonas sveriantį keleivinį traukinį sėdėjo žmogus. Į dantis jis įsikando grandinę, kurios kitas galas buvo pririštas prie traukinio ir iš visų jėgų sunkiai, bet užtikrintai patraukė transporto priemonę beveik tris metrus į priekį.

Apgaulė? Tikrai ne – užregistruotas rekordas. Indas Rathakrishnanas Velu garsėja kaip geležinių dantų savininkas, jais gebantis patraukti arba pakelti neįtikėtiną svorį. Iš tiesų jo dantys iš pažiūros niekuo nesiskiria nuo kitų. Vienas vietos valdžios atstovų, stebėjęs rekordą, juokavo, kad nežinia, kokią dantų pastą naudoja R. Velu, tačiau akivaizdu, kad ji daro stebuklus.

Iš tiesų nepaprastą galią pavaizdavęs vyras nesiima jokių specialių priemonių. Jis yra vegetaras, nuo jaunystės praktikuoja jogą ir meditaciją. Būdamas 14 m. išmoko sukoncentruoti visą kūno galią norima linkme. Kaip pats teigė, to jį išmokė vienas Indijos guru, kurio vardo neatskleidė.

Vyras magnetas

79 m. Malaizijos gyventojas Liewas Thowas Linas pamena, kaip sužinojo apie savo neįprastą talentą. „Atsitiktinai perskaičiau straipsnį apie Taivane gyvenančią šeimą, kurios visų narių kūnai traukia metalą kaip magnetas. Juokais nusprendžiau išbandyti tai su savo kūnu. Pasiėmiau kelis metalinius daiktus ir priglaudžiau prie pilvo.

Buvau sukrėstas, kai, paleidus juos, jie liko kyboti tarsi būtų priklijuoti!“ L. T. Linas taip stipriai traukia metalą, kad gali išlaikyti ne tik porą šaukštų ar didesnį kūjį, bet netgi patempti automobilį, pririštą grandine, kurios kitas galas pritvirtintas prie metalinės plokštės, tvirtai prilimpančios prie galiūno pilvo. Tokį gebėjimą turi ir trys jo sūnūs bei du vaikaičiai.

Nemiegantis žmogus

70-metį perkopęs vietnamietis Thai Ngocas teigia, kad jį jau 41 m. kankina nemiga. Vyras visiškai negeba sudėti bluosto. Viskas prasidėjo 1973 m., kai vietnamietis persirgo karštlige. Iki tol vyras neturėjo jokių miego sutrikimų. Tačiau T. Ngocas teigia nejaučiąs jokių negalavimų.

Gerą sveikatos būklę patvirtina ir tyrimai. Medikai nerado jokių negalavimų, išskyrus šiek tiek sutrikusią kepenų veiklą. Puikią sveikatą liudija ir vyro veikla. Thai iki šiol prižiūri savo 5 ha fermą, rūpinasi gyvuliais, augalais ir dar padeda sūnums.

T. Ngocas geba vienu metu panešti du 50 kg trąšų maišus – po vieną kiekvienoje rankoje. Nešti tenka netrumpai – kelias nuo namų iki fermos driekiasi net 4 km. Be to, vyras gebėjo iškasti du didelius tvenkinius ir užveisti juos žuvimis. Vietnamietis juokauja: „Šis darbas man kainavo tris bemiegius mėnesius, tačiau ką daugiau veikti, kai negaliu užmigti?“

Išverstakis

Brazilas Claudio Pinto nė iš tolo neprimena stebuklingų galių turintį veikėją. Aukštas, stambus pusamžis vyras taip pat nemano tokių turįs. Tačiau šis brazilas nuo devynerių metų geba akių obuolius „išversti“ į išorę taip, kad jie būtų išsikišę net 4 cm! Atrodo kraupiai, tačiau Claudio teigia nejaučiantis jokio skausmo.

Anot medikų, „išversti“ akių obuolius galima įtempus tam tikras kraujagysles ir nervus, tačiau tai gali sukelti nemalonių pojūčių. Tačiau gydytojai niekada nematė žmogaus, galinčio akių obuolius „išversti“ tiek daug kaip C. Pinto.

Nepaisant to, ištyrę brazilo akis, okulistai nerado nieko neįprasto. Pats Claudio džiaugiasi turįs tokį gebėjimą ir jį vadina Dievo dovana, kuri padeda uždirbti pinigus.

Ledo žmogus

Dauguma olandų garsėja meile tulpėms ir dviračiams, tačiau retas gali pasigirti glaudžiu santykiu su šalčiu. Tik ne Wimas Hofas... Jis ne tik nebijo šalčio, bet ir tituluojamas ledo žmogumi. Šiam olandui priklauso net devyni Gineso rekordai. Prieš porą metų Honkonge W. Hofas lediniame vandenyje išbuvo 1 val. 50 min. Taip jam pavyko pagerinti savo rekordą 6 min.

Taip pat šis žmogus basomis įveikė 21 km poliaračio teritorijoje, leidosi nuo Everesto vien su trumpakelnėmis, plaukiojo po ledu užšalusiame vandenyje be jokios specialios aprangos ir kt. Kaip W. Hofas nesušąla? Anot vyro, jam padeda stipri valia ir laki vaizduotė. Būdamas šaltyje Wimas įsivaizduoja, kad jo galvoje veikia visam kūnui šilumą teikianti krosnelė.

„Svarbu daug treniruotis ir gebėti susikoncentruoti,“ – teigia olandas. Susidraugauti su šalčiu jas pavyko sulaukus 17 m. Mokslininkai tai laiko fenomenu. Ištyrę garsųjį olandą, jie pastebėjo, kad vyro organizmas geba kontroliuoti streso hormonų kiekį, kuris išsiskiria patiriant didelį šaltį. Todėl, palyginti su įprastais žmonėmis, W. Hofo kūno temperatūra šaltyje nukrenta daug mažiau.

Įdomu

SPECIALISTO KOMENTARAS

Parapsichologas Vladimiras Azanovas

- Kodėl vieni žmonės turi ypatingų gebėjimų, kiti ne?

- Kodėl vieni geba dailiai tapyti, kiti ne? Čia lygiai tas pats. Ypatingų gebėjimų turintys asmenys yra jautresni ir pasižymi stipresne intuicija. Tačiau jautrumas gali pasireikšti dvejopai – žmogus turės ypatingų gebėjimų arba bus psichiškai nesveikas. Dažnai neįprasti gebėjimai atsiskleidžia patyrus kokią nors traumą, pavyzdžiui, po avarijos, sunkios ligos, klinikinės mirties ir pan.

- Kodėl virsmui didelės įtakos turi patirtos stiprios traumos?

- Stipri stresinė būsena priverčia žmogų naujai pažvelgti į pasaulį ir viską matyti kitomis akimis. Tarkime, jeigu žmogų priverstume kelias naktis nakvoti miške, pirmą dieną jis jaustų baimę, antrą – vis dar negalėtų užmigti, trečią – jau užmigtų, tačiau vis tiek girdėtų, kas vyksta aplinkui, nes paaštrėtų pojūčiai. Gyvenant patogiai nėra galimybių pažadinti jautriausius savo pojūčius, intuicija tarsi snaudžia. Sugriovus įprastą gyvenimo ritmą, organizmas pradeda kitaip reaguoti į supančią aplinką.

- Vadinasi, gyvendamas patogiai žmogus gali ir nesužinoti turįs ypatingų galių?

- Taip, ir tokių žmonių yra daug.

- Ypatingi gebėjimai – dovana ar įpareigojimas svarbiai užduočiai?

- Nepasakyčiau, kad tai – dovana. Manau, kad ypatingi gebėjimai yra didžiulė našta. Gebėdamas tai, ko negali kiti, žmogus jaučiasi tarsi balta varna.

- Kaip sužinojote apie savo ypatingus gebėjimus?

- Pokyčiai prasidėjo po sunkios ligos. Iš pradžių suvokiau, kad tik pats galiu nuspręsti – gyventi ar mirti. Pasidavęs būčiau tapęs invalidu, o kovodamas pasirinkau sveiko žmogaus gyvenimą.

- Ar suvokimas, kad turite neįprastų galių, neišgąsdino?

- Vargu ar muzikai gabus žmogus išsigąstų sužinojęs apie savo talentą... Kodėl reikėtų bijoti sužinojus, kad turiu neįprastų gebėjimų? Svarbu suprasti, kad jie gali atnešti naudą pačiam, artimiesiems ir kitiems žmonėms. Žinoma, labai sunku užsikrauti ant savo pečių aplinkinių problemas. Tai puikiai supranta dirbantys medicinos arba psichologijos srityje.

- Jeigu turėtumėte galimybę, atsisakytumėte ypatingų gebėjimų?

ž Apie tai neverta svarstyti. Paprasčiausiai tai neįmanoma. Kelio atgal nėra. Tai būtų tas pats, kas išsižadėti savęs. Jeigu leista skraidyti, reikia skraidyti, jeigu duota tik taisyti lėktuvus, būtina taisyti... Kiekvienam savo ir niekas nuo to nepabėgs.

Ypatingus gebėjimus galima tik prarasti, o ne jų atsisakyti. Taip nutikti gali tada, kai žmogus per daug sau leidžia arba reikalauja iš kitų. Tuomet galima sulaukti Dievo bausmės.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sudėtingas Nausėdos sprendimas – ar bus nueita Grybauskaitės pėdomis (12)

Susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus likimas tik gilina konfliktą tarp prezidento Gitano...

Prieš karines pratybas – gėdingos Rusijos laivo nesėkmės (472)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apsilankė aneksuotame Sevastopolyje, kur sausio 9-ąją vyko...

Vėžį įveikęs Šarūnas turi gerą žinią kitiems onkologiniams pacientams: čia galite sulaukti pagalbos (8)

„Tai man nutiko jauname amžiuje. Vadinasi, studentiškų metų nepraleidau klubuose su cigarete...

Kijeve atsisveikinama su Irane įvykusios aviakatastrofos aukomis (21)

Kijevo Borispolio oro uoste vyksta atsisveikinimo su žuvusiais Irane numušto Ukrainos aviakompanijos...

Artėjant rinkimams prastos žinios „valstiečiams“: apklausa parodė, ką žmonės mano apie Vyriausybę (270)

Kaip rodo naujausios atliktos gyventojų apklausos, pastarąjį mėnesį labiausiai traukėsi Lietuvos...

Vestuvėse užduotas svečio klausimas apie jaunąją suglumino – salėje kelias sekundes įsivyravo tyla

Šiais laikais susituokus išsiskiria kas antra pora ir šis skaičius nuolat kyla. Santuoka XXI...

Atliekų tvarkymas brangsta: mano, kad kainų augimą pažabotų rūšiavimas (35)

Kėdainių rajono politikams artimiausiu metu neišvengiamai reikės priimti ypač sudėtingą...

Ši baisi liga prasideda staigiu ir nepakeliamu skausmu viršutinėje pilvo dalyje: susirgusiųjų mirtingumas daugiau nei didelis (10)

Ne veltui nuolat girdime perspėjimus apie saikingą alkoholio vartojimą: mėgstantys pakelti...

Užkalnis: tokie restoranai gyvuos ilgai ir laimingai pasakė gavęs 250 Eur sąskaitą (226)

Čia sėkmės istorija, ir jeigu norite sėkmės restoranų versle, tiesiog perskaitykite šį...

Alvydas Šlepikas apie tarptautinį pripažinimą atnešusią knygą: ji buvo parašyta tiesiog iš būtinybės (1)

Vienu iš pernai Lietuvą garsinančių kultūros įvykių tapo tarptautinis dėmesys Alvydo...