Vyriškumo, kaip ir moteriškumo, supratimas bėgant amžiams smarkiai keitėsi: nuo „apoloniško“ graikų vyro iki romantiškas eiles rašančio viduramžių riterio ar perukus ir makiažą savo vyriškumui pabrėžti naudojančio XVII a. stipriosios lyties atstovo.
Giedrius Drukteinis
© Algimanto Barzdžiaus nuotrauka

Tačiau šiandien vyriškumas vienu metu įgauna labai skirtingas formas. XXI a. iš kitų laikotarpių išsiskiria tuo, jog tikriausiai pirmą kartą pasaulio istorijoje neturime vieno vyriško vyro etalono.

Šiandien vyrišku galime laikyti jausmų nerodantį kostiumu vilkintį verslininką, liauno sudėjimo informatiką su akinukais, prieš kameras verkiantį aktorių ar net barzdotą hipsterį. Būtent apie tai jau 1984 m. kalbėjo žinoma rašytoja Jean Shinoda Bolen, savo teoriją apie skirtingus vyro archetipus išdėsčiusi knygoje „Kiekvienas vyras – dievas“.

Prieš daugiau nei dvidešimt metų, remiantis mitinių graikų dievų įvaizdžiais, knygoje aprašyti pavyzdžiai, visuomenės stereotipai ir kiekvieno vyro asmeninis santykis su vyriškumo sąvoka aktualūs ir šiandien. Leidyklai „Alma littera“ išleidus šią knygą, vyriškumo tema kalbamės su žurnalistu, rašytoju bei etiketo žinovu Giedriumi Drukteiniu, rašoma pranešime spaudai.

XXI a. vyras tampa „žmogumi“?

Tikriausiai kiekvienas vyras bent kartą savo vaikystėje yra girdėjęs frazę „tikri vyrai neverkia“ arba „skundžiasi tik bailiai“, o visų galimų konfliktų sprendimu jiems akivaizdžiai būdavo peršamas smurtas – emocinis arba fizinis. Mūsų visuomenėje, ypač sovietiniu laikotarpiu, vyrai ne tik negalėdavo skųstis, bet ir jausdavo gėdą rodydami jausmus, emocijas ar kitą bent menkiausią jautrumo požymį. Dar daugiau – valgio gaminimas, vaikų priežiūra, sodininkystė buvo laikomi išskirtinai moteriškais darbais. Tiesa, nedaug nuo šių stereotipų skyrėsi ir vyriškumo samprata už Atlanto, o tai privedė ne tik prie nelaimingų santuokų, bet ir šaltų tėvo ir vaikų santykių dažnoje šeimoje.

Tuo metu, pasak G. Drukteinio, jam vyriškumas asocijuojasi su laikysena, savitvarda, o manieros yra vienas iš svarbiausių veiksnių, kuriančių vyriško vyro paveikslą. Tačiau, jo teigimu, vyriškumo samprata pastaruoju metu tikrai keičiasi ir neaišku, ar kada bus sugrįžta prie senojo suvokimo.

„Vyras tampa „žmogumi“. Kitaip tariant, vyras tampa būtybe, kuriai galima bijoti, verkti, pabėgti, neiti tarnauti į kariuomenę ar išvis nebedirbti. Tikru vyru yra laikomas tas, kuris nebelaiko savęs vyru, o tiesiog dariniu, kuris turi teisę nebesirūpinti, ta
iau, kuriuo irgi reikia rūpintis. Pavyzdžiui, vyrai Afrikoje patys prasimaitinti kažkodėl nebegali, todėl juos reikia maitinti kitiems“, – teigia G. Drukteinis.

Vyrams keliami lūkesčiai – neįgyvendinami

Paklaustas, kas, jo nuomone, nulemia vyriškumą, G. Drukteinis sako, jog tai priklauso nuo to, ką būtent laikysime vyriškumu – vyro požiūrį į pasaulį, jo elgesį ar gebėjimą ir norą atlikti vadinamus vyriškus darbus.

„Jei vyriškumą laikysime pasaulėžiūra, tai jį labiausiai nulemia mokykla ir gatvė. Jei vyriškumą laikysime manieromis, tai jas nulemia šeima. Jei vyriškumą suprasime kaip prievoles atlikti vyriškus darbus, tai labiausiai nulemia santykiai su tėvu. Jei tokių nebuvo ir nėra, o greičiausiai pas daugelį nėra, tuomet – kitų aplinkos vyrų elgesys“, – savo nuomonę dėsto rašytojas ir žurnalistas.

Pasak jo, nors šiandien vyro įvaizdis šiek tiek ir keičiasi, jam keliami visuomenės lūkesčiai išlieka tokie pat aukšti. Vyras turi būti gražus, jaunas, protingas ir būtinai – turtingas. Kitaip tariant, turi pasiekti tai, kas yra neįmanoma.

„Todėl vyrai ir sportuoja, bando atsisodinti ar dažo plaukus, meta savo žmonas, su kuriomis
pragyveno trisdešimt metų, veda jaunikles, pradeda nešioti ryškius drabužius, darosi tatuiruotes, veriasi auskarus, vartoja jaunatvišką žargoną. Kažkodėl jiems atrodo, kad visa tai padės įveikti tą iššūkį – senstantį kūną ir jaunatviškumo dvasią. Visiems atrodo, kad gyvensime amžinai ir visiems norisi išlikti jaunais“, – teigia G. Drukteinis.

Vyriškumo paslaptys – ne kalbose, o senovinėse knygose

Apie moterų savęs pažinimą, tobulėjimą yra kalbama labai daug. Tai iš dalies lemia moterų prigimtis. Moterys nuo seno kartu augindavo vaikus, rinkdavo grybus, uogas, dalindavosi patirtimi, o vyrai daugiau laiko praleisdavo atsiskyrę medžioklėje. G. Drukteinio nuomone, atsakymas, kaip atrasti savyje dalelę vyriškumo, tikrai neslypi kalbose ar seminaruose. Jo teigimu, vyriškumo temos vengiama ne be reikalo.

„Apie vyriškumą kalbėti ir nereikia. O kam? Kalbos tik įvaro kompleksus, jei neatitinki standartų, nuobodulį, kai suvoki, kad nieko nereikia keisti, nes ir taip esi šaunuolis. O kartais net depresiją, nes nebeaišku, vardan ko gyventi“, – kalba jis.

Pasak G. Drukteinio, paslaptys, kaip save atrasti ir pažinti, tiek moterims, tiek vyrams jau seniai yra atskleistos. Tiesiog reikia žinoti, kur jų ieškoti. O tiems, kurie jaučiasi per daug vyriški skaityti knygas ar ieškoti atsakymų į šiuos klausimus, pasak žurnalisto, padėti ir nereikia.

„Viskas jau seniai išsakyta ir nusakyta. Tereikia senovines knygas paskaityti ir pasidarys aišku, kas esi ir kas tas vyriškumas. Niekas šiais laikais tų knygų nebeskaito? Jei esi niekas, tai ir neskaityk“, – pokalbį pabaigia žurnalistas ir rašytojas G. Drukteinis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Siaubo filmas Lietuvos kaime: pareigūnams liko tik spėlioti, ką kanibalas Ignacas jau spėjo suvalgyti

2001 m. Ridley Scotto režisuotame filme „Hanibalas“ budresni žiūrovai nepraleido įdomios...

Iš Venesuelos pabėgęs lietuvis – apie „maisto mafiją“, „Maduro dietą“ ir tikrą baimę (123)

Prieš daugiau nei 70 metų 41-erių Juano Kvedaro seneliai pabėgo iš Lietuvos ir saugesnio bei...

Palangos močiučių fenomenas nyksta: laikai, kai masiškai pasitiko su plakatais, baigėsi (114)

Visą Europą stebinęs Palangos močiučių fenomenas nyksta. Anksčiau vos įvažiavusius į...

Leipsite iš juoko: iš kojų verčiantys pirkiniai internetu

Nors istorijų apie klaikius pirkinius internetu iš Kinijos yra daug, pasirodo, vis tiek atsiranda...

Tragedija, parodžiusi visą Šaltojo karo baisumą: kaip sovietai numušė keleivinį lainerį (382)

Mintis, kad sovietų naikintuvai galėjo numušti lainerį „Boeing 747“, atrodo šokiruojančiai...

37 mln. per 18 min. surinkęs „Monetha“ įkūrėjas: juokuose apie „Lamborghini“ yra tiesos (172)

Godumo ir tuštybės varomi žmonės yra didžiausias kriptovaliutų rinkos vėžys, sako vienas iš...

„NIKE We run Vilnius“ bėgimo tiesioginė transliacija

„NIKE We run Vilnius“ bėgimo tiesioginė transliacija. Tiesiogiai iš Vilniaus.

Vienas iš nušautųjų Tauragės rajone – Latvijos pilietis

Policija tiria šeštadienį Tauragės rajone įvykusios tragedijos, kai vyras nušovė du žmones ir...

Lietuvis JAV apsimetė pasiuntinuku ir savo CV pristatė dėžutėje su spurgomis: apie jį sužinojo visas pasaulis (9)

Ambicingas, ryžtingas, nors, remiantis paties žodžiais, gana nuobodus žmogus. Dar būtų galima...

„Liverpool“ vartininkas itin jautriai išgyvena nesėkmę ir maldauja atleidimo (17)

„ Liverpool “ komandos vartininkas Lorisas Kariusas šeštadienį žaidė svarbiausias savo...