aA
Leonardo da Vinci žino visi, tačiau ne visi girdėjo, koks nepaprastas buvo šio genijaus likimas ir kiek daug galime iš jo pasimokyti.
Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci
© Shutterstock

Jis buvo nesantuokinis sūnus, ankstyvoje vaikystėje paimtas iš motinos ir auklėtas pamotės. Jis neturėjo asmeninio gyvenimo, bent jau nėra jokios tai bylojančios informacijos. Jam gyvam esant padaryti moksliniai atradimai liko nesuprasti ir nepanaudoti. Amžininkai nesuprato ir nepriėmė Leonardo. Nepaisant to, jis buvo nuostabus ir įvairiapusiškas žmogus, kuris, be kita ko, grojo lyra, mokėjo rašyti abiem rankomis, domėjosi kulinarija, buvo genialus menininkas, skulptorius, inžinierius, architektas, išradėjas, mokslininkas, rašytojas ir mąstytojas. Žinoma, kad iš tokio žmogaus yra ką pasimokyti.

Štai dešimt Leonardo da Vinci pamokų:

1. Neverta būti kažkuo vienu. Galima sau leisti ieškoti savęs visą gyvenimą ir išbandyti viską vis naujuose vaidmenyse. Juk jeigu po to, kai Leonardo pasiūlė savo idėjas ir jam buvo atsakyta, jis būtų puolęs į depresiją, galbūt mes niekada nebūtume pažinę genialaus dailininko.

2. Bet kokia kliūtis – tai ne aklavietė, tai yra galimybė pabandyti save kažkur kitur. Tuo Leonardo užsiėmė, iš esmės, visą gyvenimą. Jis tvirtino, kad bet kokią kliūtį galima įveikti atkaklumu.

3. Svarbu eiti savo keliu, nesižvalgant į kitus ir negalvojant, ką jie pagalvos. Leonardo tėvas, būdamas notaru, ilgą laiką bandė sudominti jį šeimos profesija, ir gerai, kad jam nepavyko. Leonardo sakydavo, kad gamtoje viskas protingai apgalvota ir sudėliota, visi turi dirbti savo darbą, o šioje išmintyje – aukščiausias gyvenimo teisingumas.

4. Jeigu kažkas nesigauna ir įsigali prokrastinacija, tai yra geras pretekstas užsiimti kažkuo kitu. Bėgant metams Leonardo interesai nuo meno krypo prie mokslo. Užuot uolaus užsakymų tapymo ir turtėjimo (dėl ko jam priekaištavo amžininkai), jis studijavo ir analizavo arklių ir žmonių kūnus, statė skraidančius aparatus, aiškinosi augalų mitybą, jų reakciją į nuodus ir daug kitų dalykų.

5. Lėtai – ne visada blogai. Taip, šiandien mes gyvename labai intensyvaus gyvenimo laikais, mums norisi visko ir iškart, po šio „visko ir iškart“ ateina naujo „visko ir iškart“ troškimas, mes nespėjame pasimėgauti pasiekimo akimirka. Kai mes kažko trokštamo siekiame ilgai, kartais gaunasi netikėtas ir stebinantis efektas.

Mona Liza
Mona Liza
© Vida Press

Garsųjį Monos Lizos portretą autorius tapė ketverius metus, jis taip ir „negalėjo jo užbaigti užsakovui“, todėl portretas liko pas Leonardo ir dabar mes galime juo grožėtis Luvre. Jeigu būtų jį padaręs laiku, mes apie jį galimai niekada ir nebūtume sužinoję.

6. Smalsumas – vienas geriausių motyvų. Tik noras sužinoti kažką naujo, nepasotintas smalsumas padėjo mokslininkui padaryti tiek daug atradimų.

7. Neprašyk, bet daryk. Leonardo, būdamas skirtingų sričių genijus, galėjo išaukštinti savo genialumą ir sumaniai tuo naudotis. Tačiau jis buvo linkęs gyventi pagal patarlę „Kiekvienam savo, kiekvienam – pagal nuopelnus“.

8. Ne visada rezultatas svarbus būtent dabar. Daugelis išradimų, pasiūlyti statiniai buvo pastatyti praėjus keliems amžiams po Leonardo mirties. Pavyzdžiui, Anglijoje ir Norvegijoje yra pagal jo projektą pastatyti tiltai.

9. Niekada nenustokite tobulėti. Juk net geležis rūdija, jeigu ji nenaudojama, ir stovintis vanduo pūva, taip žmogaus protas nenaudojamas nunyksta.

10. Kelias į tobulumą – vegetarizmas. Pasirodo, Leonardo buvo vegetaras. Jis pranašavo, kad ateis laikas, kai žmonės į gyvūno žudiką žiūrės taip pat, kaip jie dabar žiūri į žmogaus žudiką.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.8750

Top naujienos

Po pranešimų apie „Vagner“ samdinių atitraukimą – slapti Rusijos manevrai JAV generolas: teks kalbėti apie labai rimtą grėsmę Europos saugumui (440)

Rusija pasiuntė į Libiją karo lėktuvų, turinčių teikti paramą iš oro rusų samdiniams,...

Valatka: Narkevičiaus pasiteisinimai yra baisesni už pradinius kaltinimus (197)

Visa susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus kadencija yra paženklinta vienas kitą...

Po Vyriausybės pasiūlymo liko sutrikę – o yra ką švęsti? (111)

Vyriausybė pirmadienį paskelbė, kad inicijuoja padėkos akciją „Ačiū, Lietuva“, o birželio...

Maldeikienė: normaliose šalyse orientuojamasi, kad žmonės turi proto (231)

Europarlamentarė Aušra Maldeikienė sukritikavo Lietuvoje dominuojantį suvokimą, kaip turi būti...

Dėstytojo brolis suviliojo mane tiesiog ant fortepijono – atkirtis vėl jį sutikus buvo saldus (192)

Gyvenime dažnai būna, kad iškilmingus, žymius, didelius įvykius pamirštame greitai, o...

Skelbia apie neva slaptą planą: įtikėjo, kad vyksta globalus žmonijos naikinimas (110)

„Nuo 1970 iki 2070 metų Žemėje turi likti ne daugiau kaip vienas milijardas žmonių. Likusieji...

Orai: mažiau šilumos, daugiau lietaus (1)

Trečiadienio dieną šalies orus lems aukštesnio slėgio laukas, kuris vakarop pamažu trauksis....

Eurųlyga: kur išgaravo visų noras žaisti ir už ką pagarbos vertas „Žalgiris“? laida „Krepšinio zona“ (16)

Sakoma, kad pinigai yra tai, kas verčia mūsų pasaulį suktis. Jie yra ir pagrindinis Eurolygos...

Skandalą Vilniaus savivaldybėje ir garsųjį apiplėšimą autostradoje sieja žinomos dainininkės draugas   (357)

Antradienį Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos ( FNTT ) pareigūnai Vilniaus savivaldybėje...

Lavija Šurnaitė. Ribotumas – ne jūsų silpnumas, o stiprybė (11)

Gyventi taptų gerokai paprasčiau, jei pripažintume savo ribotumą. Ribotumą, nustebsite? Juk...

|Maža didelių žinių kaina