aA
Šios dienos istorija apie Miai atsiustą grasinančią žinutę labai gerai iliustruoja mastymo modelį pavadinimu: „Visi aplinkiniai turi gyventi taip, kad aš gyvenčiau ramus ir laimingas“. Taip mąstantis žmogus nenori prisiimti atsakomybės už savo emocijas, psichologines būsenas, depresijas, nerimo jausmus ir pan., nes mano, kad aplinkybės kaltos dėl jo nelaimės, o ne jo mąstymo modelis.
Vilija Pilibaitytė-Mia
© DELFI / Karolina Pansevič

Kiekvieną dieną savo darbe, kuriame narpliojamos žmonių santykių peripetijos, aš susiduriu su pavyduliavimo, žmogaus savinimosi ir nepasitikėjimo savimi problemomis. Jos ir išvysto tokias stereotipines situacijas, kuriose dėl SAVO pavyduliavimo savybės žmonės kaltina kitus: partnerius, kurie gyvena socialinėje visuomenėje ir kažkaip kontaktuoja su kitais priešingos lyties atstovais. Arba Mios variantas, kai pavydus žmogus grasina susidoroti su trečiu asmeniu, kuris apskritai nėra įpareigotas saugoti kažkieno santykių gerovės.

Žmonės manydami, kad kiti kalti dėl jų blogos savijautos, skiriasi su partneriais, keičia aplinką, darbą, bet vis tiek nuo šių problemų nepabėga. Kitose santykiuose ir kitoje aplinkoje jie vėl susiduria su tą pačia problema. Nes tai žmogaus mąstymo problema, o ne aplinkybių. Pavyduliavimas - tai emocija, kuri užgimsta žmoguje dėl jame esančios baimės prarasti mylimą žmogų ir dėl nepasitikėjimo savimi.

Žmogus, kuris pasitiki savimi ir turi gerą savivertę, suvokia, kad mylimąjį prie savęs išlaiko ne santykių įsipareigojimų, aukso žiedų ir santuokos nuostatų ideologijų dėka. O dėl to, kad jis pasižymi tam tikrom savybėm ir mentalitetu, dėl kurių šalia esantis mylimasis jaučiasi laimingas. Toks žmogus neturi pavyduliavimo savybės, nes žino savo svarbą partnerio gyvenime ir mėgaujasi savo gyvenimu, neskirdamas savo brangaus laiko partnerio kontrolei. Atvirkščiai, jis moka pasidžiauti mylimojo džiaugsmais ir sėkme.

Ką daro savimi nepasitikintis žmogus? Pavyzdžiui, moteris?

Kontroliuoja, slaptai šniukštinėja visas privačias vyro erdves. Kaltina mias, natalijas, oksanas ir kitas gražias moteris, kad jos traukia vyrų žvilgsnius. Kai kurios netgi grasina susidorojimus.

Kelia dramas vyrams, dėl to, kad jie turi akis ir mato tą grožį. Reikalauja su jokia kita moterimi nekalbėti ir nesidžiaugti gyvenimu, nes tai sukelia jai didžiulį pykti ir stresą. Jos net nesuvokia, kad tokiu elgesiu jos trypia ant savo orumo, parodo nepasitikėjimą savimi ir savo menką savivertę. Nes kiekvienas gražesnis veidelis ar riestesnis užpakalis gali nuvilioti jos meilę.

Tokios pavyduliavimo problemos neišnyksta tol, kol žmogus nepakeičia savo mąstysenos ir požiūrio į partnerystę, save ir gyvenimo vertybes. Aplinkybės ir kiti žmonės mums suteikia galimybę labiau save pažinti ir suprasti. Nes mūsų reakciją į aplinką ir kitus žmones, labiausiai išryškina mūsų baimes, silpnybes ir kitokias psichologines problemas.

Mūsų emocijos: pyktis, džiaugsmas, liūdesys, nerimas, baimės, pavydas, net meilė – yra mūsų proto, mąstymo ir požiūrio „produktas“. Kiekviename žmoguje veikia jo mąstymo „motoriukas“. Ir būtent tas, individualus, individualiai užtaisytas „motoriukas“ skatina žmogų vienaip ar kitaip reaguoti į aplinką ir kitus žmones. Visa tai priklauso TIK nuo mąstysenos. Tik nuo to kaip žmogus mato ir supranta gyvenimą.

Na, ir pabaigai norėčiau išreikšti susižavėjimą Mios reakcijai į grasinamą laiškelį. Būtent taip reaguoja savimi pasitikintis, savo gyvenimu besidžiaugiantis ir orumo jausmo nestokojantis žmogus: be emocijų ir su humoro jausmu. Nes nei vienas žmogus nėra atsakingas už kito žmogaus emocijas ir jo psichologinę būseną. Išmokit prisiimti atsakomybę už savo laimės jausmą ir ta laimė apsigyvens jumyse amžiams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis dėl prezidento rinkimų turi ir abejonių: jei taip, tai turėsime problemą (755)

„Kandidatas, kurį mes patvirtinsime savo suvažiavime, taps Lietuvos Respublikos prezidentu“, -...

Linkevičius apie krizę Britanijoje: vyksta iškilmingas viešas šalies niokojimas (198)

„Kad ir kaip baigtųsi Brexitas , Europa jau bus kitokia – ji sukrėsta“, – taip dabartinės...

Orai: permainos nesibaigia

Šiandien, ketvirtadienį, Lietuvos orus lems aktyvus Atlanto ciklonas. Naktį praslinkęs šiltasis...

Theresa May atlaikė nepasitikėjimo balsavimą, tačiau parlamentas toliau aklavietėje atnaujinta 21.18 (131)

Didžiosios Britanijos parlamentas trečiadienio vakarą po ilgų debatų balsavo dėl pasitikėjimo...

Giedraitį nustebino ir sirgaliai, ir naujas treneris: buvo keista, kad ant manęs nerėkia (8)

Rokui Giedraičiui buvo sunku įsivažiuoti, bet kai įkrito keistas tritaškis „nuo lentos“,...

Nuo tuberkuliozės niekas neapsaugotas: lėtai progresuojančia ir labai pavojinga liga galima užsikrėsti bet kur simptomai (41)

„Niekas nepasaugotas nuo tuberkuliozės. Kiekvienas kvėpuojantis gali ja užsikrėsti, – sako...

Vėl gedimą patyręs Juknevičius: šiandien dirbome mechanikais – apmaudu (12)

Antanui Juknevičiui ir Dariui Vaičiuliui, „Craft bearings“ ekipažui, 9-asis Dakaro greičio...

Devintame Dakaro greičio ruože lietuvių viltys nesudužo – išsaugotos rekordinės pozicijos atnaujinta 00.57 val. (438)

Tokios dienos, koks buvo devintasis Dakaro ralio etapas, nesitikėjo, matyt, niekas. Jeigu...

Per pratęsimą palūžęs „Rytas“ nusileido ALBA komandai su puikiu Giedraičiu (161)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės „Top-16“ etape patyrė antrąjį pralaimėjimą...

Trečiojoje „Eurovizijos“ atrankoje – netikėtas „120“ sprendimas ir nauji komisijos favoritai (35)

Trečiadienio vakarą LRT Didžiojoje studijoje buvo filmuojama nauja nacionalinės...