aA
Vieną gražią vasaros dieną švenčiant gamtoje gimtadienį nuotaiką kartinti pradėjo uodai ir kiti įkąsti nusiteikę vabzdžiai. Laimei, šventės dalyviai buvo viskam pasiruošę ir puolė traukti savo purškiamus repelentus. Kai kurie, draugams rekomendavus, buvo nusipirkę „patį veiksmingiausią repelentą Lietuvoje“ ir jau nekantravo tuo veiksmingumu įsitikinti. Ir iš tiesų ilgai laukti nereikėjo. Po akimirkos vabzdžių išpuolių sumažėjo. Kita vertus, nepraėjus nė pusvalandžiui ant kai kurių šventės dalyvių odos pradėjo rastis rausvos dėmės. Ne nuo uodų įkandimo ar kasymosi, o nuo naudotų repelentų. Labiausiai visus nustebino, kad nuo užpurkšto repelento nusivalė pusė jubiliatės nagų lako. Ko gi dedama į tuos repelentus, kokie galimi pavojai sveikatai ir koks jų asortimentas Lietuvoje?
© Shutterstock nuotr.

Pagrindinė įvairių formų repelentų funkcija – apsaugoti nuo vabzdžių įkandimų bei sumažinti riziką susirgti vabzdžių platinamomis ligomis. Pavyzdžiui, erkiniu encefalitu, Laimo liga. Net maliarija, jei keliaujate į egzotiškus kraštus. Visame pasaulyje populiariausios repelentų sudedamosios dalys yra dvi: arba N, N-dietil-m-toluamidas (DEET), arba natūralūs augaliniai eteriniai aliejai. Kai kuriose šalyse dar naudojami permetrino purškalai (purškiami tik ant rūbų), piretrino dariniai.

DEETchemikalas, naudotas Vietnamo kare

Repelentuose esantis chemikalas N, N-dietil-m-toluamidas, arba DEET, sukelia daugiausia diskusijų.

Jis naudojamas jau daugybę metų. Šią cheminę medžiagą mokslininkai sukūrė Amerikos kariškiams kaip egzotiškus Vietnamo džiunglių vabzdžius atbaidančią ir padedančią išvengti tų vabzdžių platinamų pavojingų ligų priemonę. Tuo metu buvo sukurtos trys tokios cheminės medžiagos: DEET, Agent Orange ir DDT. Pastarosios dvi šiam tikslui jau uždraustos vartoti. DEET iki šiol daugelyje pasaulio šalių nėra uždraustas, tačiau jo toksiškumo ir veiksmingumo santykis nuolat stebimas. Ir ne be reikalo. Mat šis chemikalas gali sukelti ūmų apsinuodijimą, alergines reakcijas, randų atsiradimą, nervų sistemos sutrikimus, smegenų pabrinkimą, net mirtį. Verta paminėti ir tai, kad atliekant testus su laboratorijos triušiais, nustatyta, jog ši medžiaga lengvai prasiskverbia pro odą į kraujotaką ir net pro placentą link vaisiaus.

Kokių dar pavojų sveikatai kelia DEET?

Odos sudirgimas, dilgėlinė, paraudimas;

dažnai ir dideliais kiekiais naudojant – nuotaikų svyravimas ir nemiga;

kvėpavimo takų sudirgimas įkvėpus;

ūmus kepenų pažeidimas, nepakankamumas, jei sutrikusios tam tikros metabolizmo žmogaus organizme grandys. Dėl tos pačios priežasties gali atsirasti ir smegenų pabrinkimas, mirtis. Žinoma, tokie atvejai labai reti;

pykinimas, viduriavimas, vėmimas (kai netyčia nuryjamas nedidelis kiekis medžiagos);

hipotenzija ir bradikardija (kai nuryjamas didelis kiekis medžiagos);

dezorientacija, kliedesiai, koma, net mirtis didesniems medžiagos kiekiams perėjus per hematoencefalinį barjerą.

Pavojingiausias DEET – mažiems vaikams. Jų oda, nervų, kvėpavimo takų sistemos jautresnės. Taigi užtenka labai mažų kiekių DEET, kad atsirastų nemalonios odos reakcijos, kvėpavimo takų sudirgimas ar kiti galimi poveikiai.
Amerikos pediatrų draugija perspėja, jog tėvai neturėtų repelentų su DEET naudoti savo mažosioms atžaloms. Ypač DEET pavojingas kūdikiams iki dviejų mėnesių. O Nacionalinis sveikatos institutas nerekomenduoja šios medžiagos ir vyresniems vaikams bei patiems suaugusiesiems.

Kas dar? Kanadoje uždrausta DEET dėti į saulės filtrus (dar vienas DEET panaudojimas) ir uždrausti visi repelentai, kuriuose DEET yra daugiau nei 30 proc.

Yra ir kitokių nuomonių. Štai britų mokslininkai prieš kelias dienas paskelbė, jog repelentų, kuriuose yra DEET, nauda nusveria galimą riziką. Ypač jei keliaujama į egzotiškas šalis ir yra tikimybė užsikrėsti tokiomis ligomis, kaip maliarija, Dengė karštinė ir pan. Dar daugiau, Londono higienos ir tropinės medicinos mokykla rekomendavo naudoti ne silpnesnius nei 20-50 proc. DEET repelentus, nes silpnesni gali veikti nepakankamai.

Taigi kol kas ši cheminė medžiaga yra prieinama kiekvienam ir įeina į daugelio repelentų sudėtį. Belieka laikytis atsargumo ir rekomendacijų.

Pavyzdžiui, norint išvengti dažniausiai pasitaikančių šalutinių repelentų su DEET poveikių sveikatai, reikia naudoti repelentus su mažesnėmis DEET koncentracijomis. Taip pat tepti priemonės tik tiek, kiek būtina. Nes kuo didesnė DEET koncentracija ir kiekis, tuo stipresnis poveikis vabzdžiams. Ir…stipresnis neigiamas poveikis sveikatai. Visgi nustatyta, kad net 5 proc. DEET koncentracija yra šiek tiek veiksminga, nors ir gerokai silpniau.

Svarbu ir tai, kad nenaudotumėte produkto dažniau, nei nurodyta ant pakuotės. Dažniausiai vieno panaudojimo užtenka 4-6val., priklausomai nuo DEET koncentracijos. Jokiu būdu nenaudokite repelento su didelėmis DEET koncentracijomis vaikams. Jiems tiktų natūralesnės priemonės su eteriniais aliejais arba repelentai su labai maža DEET koncentracija.

Ir dar:

nenaudokite repelento ant pažeistos ar saulės nudegintos odos;

saugokite akis, gleivines ir kvėpavimo takus;

grįžę namo, švariai nusiplaukite apipurkštas vietas. Naudokite muilą be šarmų.

Natūrali alternatyva – eteriniai aliejai

Repelentuose, ant kurių pakuotės puikuojasi užrašas „natūralus“ ar „ekologiškas“, dažniausiai yra kelių rūšių eterinių aliejų.

Pavyzdžiui, gvazdikėlių, snapučių, kedrų, citrinžolių, citrusinių vaisių, levandų, nimbamedžių, arbatmedžio. Liaudies medicina šiuo klausimu labai aukština česnaką. Visgi vargu ar dažnas mūsų „išsikvėpintų“ šiuo prieskoniu prieš keliaudamas į gamtą.

Informacijos apie įrodytą eterinių aliejų efektyvumą, saugantis nuo vabzdžių ir jų platinamų ligų, nėra daug. Nustatyta, kad vieną ar kelis eterinius aliejus turintys repelentai nėra tokie efektyvūs, kaip DEET turintys repelentai, ypač jei kalbame apie apsaugą nuo erkių. Tačiau žmogaus sveikatai tokia alternatyva saugesnė. Manoma, kad kraujasiurbiai vabzdžiai negali pakęsti šių kvapų, todėl jų ir šalinasi.

Nėra išsamiai tyrinėjamas ir eterinių aliejų toksiškumas, tačiau tikima, kad jie yra saugesni ir dažniausiai šalutiniai poveikiai apsiriboja odos sudirgimu, alergijomis, ypač nuo sąveikos su saule.

Kas gero Lietuvos prekyvietėse?

Kaip ir visame pasaulyje, pas mus populiariausi repelentai su DEET ir DEET izomerais. Jų koncentracija įvairuoja nuo 30 iki 95 proc. Apie 95 proc. DEET koncentracijos poveikį sveikatai informacijos daug rasti nepavyko, tačiau įvertinus bendras gaires, šalutinių poveikių rizika turėtų būti didesnė nei mažų koncentracijų. Žinoma, apsauga nuo vabzdžių – taip pat.

Visai šeima skirtuose repelentuose galima rasti kitokių, švelnesnių, medžiagų, pavyzdžiui, piperidino. Dažnai odą nuo dirginimo tokiuose repelentuose saugo tokios medžiagos, kaip glicerinas. Kai kuriuose repelentuose rasta eterinių aliejų mišinio, įskaitant minėtus eterinius aliejus bei eukalipto eterinį aliejų. Vaikams ir kūdikiams skirtų priemonių sudėtyje vyravo ekologiški, išgryninti eteriniai aliejai: citrinžolės, snapučio.

Priemonių pasirinkimas pats įvairiausias – pradedant pieštukais, purškikliais, baigiant pieneliais. Kainos taip pat svyruoja priklausomai nuo sudėtiės ir kiekio. Cheminių preparatų su DEET priemonių kaina aukštesnė, jei DEET koncentracija didesnė. Patys brangiausi, žinoma, – kūdikiams ir vaikams skirti eterinių aliejų pagrindu pagaminti repelentai.

O koks būtų mūsų patarimas? Jei vykstate į vietą, kurioje negalite išvengti mašalų, uodų, kitų kraujasiurbių vabzdžių ar net erkių, vilkėkite šviesiais, medvilniniais ar kitokiais orą praleidžiančiais drabužiais su ilgomis rankovėmis, apykakle. Stiprius, cheminius repelentus naudokite tik esant būtinybei. Rinkitės natūralesnius, bet sveikatai saugesnius repelentus, ypač jei juos naudos visa šeima.

Ekonomiškas variantas: nusipirkti kelių rūšių prieš tai minėtųjų eterinių aliejų, pasigaminti koncentratą (pavyzdžiui, viena dalis aliejų mišinio, viena dalis vandens). Tokiu tirpalu apšlakstyti rūbus (tik saugokite jautrius audinius!). Dar šiek tiek praskiedus pasigamintą tirpalą, galima apšlakstyti visą kūną. Žinoma, venkite tiesioginių saulės spindulių, per daug koncentruoto tirpalo ir procedūrą kartokite dažnai. Papildomai gamtoje galite garinti aliejų mišinį vonelėje. Taip tikimybė atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius padidės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (562)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (8)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (225)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (5)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

Kitokie pasikalbėjimai. Mantas Katleris su Nagliu Bierancu (237)

„ Kitokie pasikalbėjimai “ — portale DELFI! Jau lapkričio 20 dieną DELFI TV žiūrovai ir...

Gyvai / Paskutinė galimybė pelnyti tašką Tautų lygoje: Serbija – Lietuva (35)

Lietuvos futbolo rinktinė baigia kovas debiutiniame Europos tautų lygos turnyre rungtynėmis...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (3)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...

Vadina sukčiavimu: vilnietis pakraupo sužinojęs, kiek kainavo tetos kelionė taksi (5)

Praėjusią savaitę DELFI perskaičiau pasipiktinusios pilietės tekstą apie Vilniaus taksi...

Švedai šiurpsta: rado schemą, kaip šiukšlėm pripažintos mašinos Lietuvoje grįžta į kelius (399)

Skandinavijos šalyse į automobilius, importuotus iš Lietuvos, žiūrima ypač įtariai, ir ne be...

Prieš savaitę darytas paskutinis Nekrošiaus interviu: mirties nuojautos tuomet nebuvo (21)

Paskutinysis, dar niekur neskelbtas genialaus teatro režisieriaus Eimunto Nekrošiaus interviu,...