Raumenų skausmas gali apimti ir jungiamąjį audinį

Raumenų skausmas neretai apima ne tik patį raumenį ar visą raumenų grupę, bet ir juos supančius audinius, pavyzdžiui, raiščius, sausgysles bei sausgyslių juostas, kitaip dar vadinamas fascijomis. Šių jungiamųjų audinių uždegimas gali būti gana skausmingas. Dažniausiai asmenys skundžiasi kaklo, pečių ir nugaros raumenų skausmais. Ne taip jau ir retai raumenų skausmas susijęs su galvos skausmais, nes organizmas yra vientisa sistema ir skausmas gali tarsi plisti. Dėl įtampos ir raumenų jautrumo patiriami skausmai gali būti juntami tai šen, tai ten – tokius skausmus neretai jaučia asmenys, kenčiantys nuo lėtinio nuovargio sindromo ar depresijos. Vadinasi, raumenų skausmo priežastys gali būti ne tik organinės, bet ir psichologinės.

Raumenų skausmo priežastys gali būti pačios įvairiausios

Dažniausia raumenų skausmo pasireiškimo priežastis – pernelyg didelis fizinis krūvis. Dėl to ir profesionaliems sportininkams, ir mėgėjiškai sportuojantiems asmenims prieš bet kokią fizinę veiklą rekomenduojama teisingai atlikti specialius apšilimo ir tempimo pratimus. Jie padeda „sušildyti“ raumenis, šiek tiek juos „ištempti“, todėl jie lengviau pakelia fizinį krūvį ir tokiu būdu ženkliai mažėja įvairių traumų tikimybė. Negana to, fizinį krūvį reikėtų didinti labai atsargiai ir palaipsniui. Raumenis visuomet reikėtų saugoti nuo per grubių ir staigių judesių, temperatūrų pasikeitimo, skersvėjo, Taip pat turėtų visuomet būti naudojamos specialios apsaugos priemonės – tai itin svarbu kontaktiniame sporte, sunkių svorių kilnojime ir t.t.

Fizinių traumų atveju bent jau aišku, kokia priežastis sukėlė raumenų skausmą. Paprastai pakanka gydymo namuose, tačiau jei skausmas per keletą parų nesilpsta ir (arba) net stiprėja, ir (arba) trauma yra labai sunki, tuomet geriau nelaukti ir kreiptis į gydymo įstaigą.

Kita raumenų skausmo priežastis – įvairios infekcijos. Raumenis gali skaudėti ir infekcijų metu, ir jau persirgus bakterijų arba virusų sukeltomis infekcijomis. Tikriausiai daugumai pacientų žinoma, kokie raumenų skausmai kamuoja gripo, COVID-19, o kartais net ir peršalimo metu. Raumenų skausmas būdingas ir kitoms virusų arba bakterijų sukeliamoms infekcijoms.

Kartais raumenų skausmai praneša apie tai, kad žmogaus mityba skurdi ir organizmas stokoja tam tikrų maistinių medžiagų. Raumenų skausmai ir spazmai gali atsirasti dėl magnio, kalcio ir kalio trūkumo, B grupės vitaminų stokos ir kitų maistinių medžiagų nepakankamumo. Dėl šios priežasties mityba turi būti kuo įvairesnė. Joje neturi trūkti nei įvairių rūšių aminorūgščių, nei gerųjų riebalų, nei sudėtinių angliavandenių, nei vitaminų ir mineralų. Raumenis svarbūs ir antioksidantai – jie apsaugo skaidulas nuo žalingo aplinkos poveikio.

Viena dažnesnių šiuolaikinio žmogaus patiriamų lėtinio raumenų skausmo priežasčių – stresas ir įtampa. Lėtinis raumenų skausmas kaip lėtinis įvardijamas tuomet, kai raumenis skauda ilgiau kaip tris mėnesius. Negana to, daugybė asmenų dirba sėdimą darbą, netaisyklingai sėdi, miega ant nekokybiško čiužinio – tokios priežastys taip pat gali daryti įtaką įvairiems raumenų skausmams.

Raumenis taip pat gali skaudėti dėl įvairių ligų ir sveikatos sutrikimų, tam tikrų vartojamų vaistinių preparatų, piktnaudžiavimo žalingais įpročiais. Raumenų skausmais skundžiasi įvairiomis autoimuninėmis, pavyzdžiui, vilklige ir reumatinėmis ligomis sergantys asmenys.