- Kaip vasaros metu moterims tinkamai prižiūrėti veido bei kūno odą?

- Iš tikrųjų vasarą odą daug sunkiau prižiūrėti negu žiemą, kadangi mūsų oda yra labai kintamo pobūdžio – sausėja nuo saulės, vėjo ir vandens, o, jeigu naudosime per daug drėkinamųjų riebių kremų, gali kimštis odos poros ir daugėti inkštirų bei spuogų.

Pirmiausiai reikia atidžiai stebėti savo odą. Jeigu ji sausa, naudokite drėkinamąjį kremą. Labai patartina moterims, ypač po keturiasdešimties metų, kad drėkinamojo kremo sudėtyje būtų apsaugos nuo saulės filtras. Dauguma vaistinėje įsigyjamų dieninių kremų, skirtų senėjančiai odai, turi apsauginį saulės faktorių (SPF) nuo septynių iki dešimties.

Tai apsaugo veidą ne tik nuo stipraus nudegimo saulėje, bet kartu užkerta kelią ir odos senėjimui. Jį naudojant mažiau atsiras raukšlių ir pigmentinių dėmių. Toliau, be drėkinamojo kremo, reikia turėti veido odos prausiklį, kuris pasirenkamas atitinkamai pagal sausos, mišrios arba riebios odos tipą.

- Daugiausiai raukšlių susiformuoja būtent vasarą?

- Daugiausiai raukšlių susidaro nuo keturiasdešimt metų, o kai kam ir anksčiau. Matote, ne per vieną dieną ir ne per vieną vasarą susiformuoja raukšlės. Odos senėjimas nulemtas daugelio veiksnių. Pirmiausiai – paveldimumo, daugybės aplinkos faktorių. Labiau nukenčia rūkančių žmonių oda. Tai vyksta iš lėto, po truputį. Odos senėjimui itin pavojingas stiprus pasikartojantis saulės poveikis.

- Kokias klaidas daro moterys būdamos saulėje?

- Dažniausia moterų klaida yra ta, kad eidamos į paplūdimį jos naudoja kosmetiką: tai yra kvepalai, kitos kvapų turinčios kosmetinės priemonės. Jų išvis nereikėtų naudoti būnant gryname ore ir ypač deginantis saulėje.

Antra klaida – dirbant darže arba sode, jeigu lyja, nereikėtų ravėti prieskoninių ir kitų stipriai kvepiančių augalų, nes saulė gali turėti įtakos augalų ir saulės odos uždegimą. Taip pat reikia apgalvoti, kiek laiko būti saulėje, kokiu dienos metu degintis bei įvertinti savo odos tipą, individualų odos jautrumą saulei.

Yra keturi odos jautrumo saulei tipai. Pirmam ir antram tipui priskiriami itin jautrūs šviesios odos mėlynakiai, kurie pirmą kartą saulėje turėtų kaitintis iki pusvalandžio. Jeigu žmogus nori saulėje būti ilgiau, bet turi pirmo arba antro tipo odą, jam reikia neužmiršti apsaugos priemonių nuo saulės. Tai yra – odą tepti kremu nuo saulės, stengtis saulėje nebūti ilgai vidurdienį ar saulėkaitoje išsirengus turėti skėtį.

- Kokios per ilgo buvimo saulėje pasekmės?

- Viena jų, žinoma, stiprus nudegimas, kai ilgiau pabuvus saulėje oda stipriai parausta ir net atsiranda pūslių. Taip pat dažnai susiduriame su paslėptomis saulės poveikio reakcijomis, kai paūmėja tam tikros odos ligos būnant saulėje. Sakykime, ultravioletiniai spinduliai sukelia odos ligas arba paaštrina jų eigą. Viena tokių – gana reta raudonoji vilkligė, taip pat šviesos arba saulės spindulių bei išorinio poveikio tepalų, kosmetikos ar augalų sukelti dermatitai.

Be to, ravint sode arba darželyje, ypač kai lynoja, augalai (pavyzdžiui, rūtos) būna labiau linkę pažeisti odą. Ultravioletiniai spinduliai dar papildomai jautrina ir sukelia odos uždegimą. Kai kada paaštrėja ir tokios ligos, kaip jaunatviniai spuogai. Juos turi apie devyniasdešimt procentų jaunų žmonių. Ir, kai jie vasarą pradeda naudoti netinkamą kosmetiką, kremą nuo saulės, kuris yra pagamintas lipidų (riebalų) pagrindu, jame būna daugiau riebalų nei vandens, tada gali kimštis odos poros, paūmėja, padaugėja spuogų.

Tokiu atveju reikėtų keisti kremą nuo saulės ir išsirinkti tokį, kuris būtų pagamintas vandeniniu pagrindu ir skirtas spuoguotai odai. Vaistinėje yra tokių jaunimo linijos kremų nuo saulės bei įvairių drėkinančiųjų kremų riebiai odai. Taip pat reikėtų naudoti riebiai odai skirtą prausiklį reguliariai vieną kartą dienoje bei drėkinantįjį kremą spuoguotai odai. Visos šios trys priemonės padeda sureguliuoti per didelį lipidų barjerą odos paviršiuje.

- Ar vyrai, būdami saulėje, kartoja tas pačias klaidas?

- Vyrai daro šiek tiek kitokias klaidas: jie per daug laiko kaitinasi saulėje ir nenaudoja jokių apsaugos nuo saulės priemonių. Todėl reikia pažymėti, kad moterys dažniau serga odos vėžiu nei vyrai Lietuvoje, bet vyrams dažniau nustatomos toliau pažengusių odos vėžio stadijos.

Todėl galima daryti prielaidą, kad vyrai gali būti ir yra neatsargesni saulėje: jie ilgiau laiko išbūna saulėje ir patiria stiprius nudegimus.

- Kaip reikėtų tinkamai prižiūrėti odą jau po saulės vonių?

- Galima taip ir palikti, jeigu oda tik švelniai nudegė. Po paros kitos ji jau taps rusva ir jos nebeskaudės. Bet jeigu yra labai dideli skausmai ir paraudimas, kitą dieną geriau nebūti „ant saulės“. Jeigu neįmanoma to išvengti, būtinai teptis kremu nuo saulės ir, žinoma, drėkinti pažeistą odą. Tai gali būti natūralus arba jau paruoštas aerozolinis purškiamas vanduo.

Taip pat galima naudoti kitus drėkiklius, kurie skirti nudegusiai odai. Daugelyje iš jų yra įdėta pantenolio ar mentolio, kuris gerina odos ląstelių atsistatymą ir odą ramina. Taip pat tinka drėgni kompresai su ramunėlių ar juoda arbata. Kaip drėgnus kompresus pasidaryti? Labai paprastai: paimkite rankšluostį, sušlapinkite vandeniu, įdėkite į šaldytuvą kelioms minutėms ir dėkite ant odos.

- Ar tiesa, kad papildomą apsaugą gali suteikti ir valgomi tam tikri maisto produktai (pavyzdžiui, arbūzai), kurie esą padeda apsisaugoti nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių?

- Tai yra mitas.

Žinoma, augalų ištraukos – agurkų, arbūzų, ramunėlių, be abejonės, veikia raminančiai. Tai irgi galima papildomai naudoti kaip kompresus dedant ant odos.

Svarbu

Skiriami keturi buvimo saulėje be jokių apsaugos priemonių tipai:

Pirmas tipas: žmonės, kurie pasižymi itin šviesia oda, strazdanomis, šviesiais arba rusvais plaukais, mėlynomis arba žaliomis akimis, labai jautriai reaguoja į saulės spindulius. Jiems saulėje pakanka būti vos dešimt minučių, kad stipriai nudegtų.

Antrasis tipas: šviesi oda ir plaukai, mėlynos arba žalios akys. Jų oda gali lengvai nurusti. O jeigu saulėje kaitinasi pernelyg ilgai, oda paraudonuos. Be apsaugos priemonių saule jiems galima mėgautis nuo dešimties iki dvidešimt minučių.

Trečiasis tipas: tamsūs plaukai, rudos akys, ne itin jautri, bet greitai įdeganti oda. Šie žmonės drąsiai gali kaitintis saulėje iki pusvalandžio. Jie įdegs be nugedimų.

Ketvirtas tipas: tamsūs plaukai, tamsios akys, oda iš prigimties rusva. Saulėje jiems galima degintis iki keturiasdešimties minučių.

Šaltinis
Temos
Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės