Kojos pavargsta dėl daugelio priežasčių. Svarbiausios jų – išsiplėtusios venos, pilnapadystė, antsvoris, kojų raumenų pertempimas, ilgas stovėjimas, sėdėjimas, nutukimas, nėštumas, vidurių užkietėjimas, rūkymas ar net kontraceptiniai vaistai. Blauzdose atsiradęs traukimo skausmas – ženklas, kad trūksta kalcio, vitaminų ir mikroelementų. Jis paprastai sustiprėja naktį ilsintis.

Esant plokščiapadystei, būtinas pasyvus pėdų palaikymas naudojant supinatorius. Nuo to priklauso pėdos ir blauzdos kaulų, sąnarių bei raumenų biomechanika kiekvieno mūsų žingsnio metu. Taip pat ir bendra organizmo savijauta. Ortopedinės priemonės be apkrovos sumažinimo pėdos skliautui, dar padeda išlaikyti taisyklingą pėdos ašį.

Pernelyg greitas kojų nuovargis – jau priežastis pasikonsultuoti su gydytoju. Odos ragėjimas, pėdų jautrumo sumažėjimas, eisenos pakitimai – visa tai rodo, kad jums reikia keisti avalynę arba išbandyti ortopedinius įdėklus. Pavargusios ir patinusios kojos yra ir vienas venų varikozės – išsiplėtusių kojų venų - ženklų.

Jei kojas kamuoja nuovargis, kiek įmanoma daugiau buities darbų dirbkite atsisėdę. Sėdėdami venkite laikyti koją ant kojos. Jei daug stovite, pavyzdžiui, darbe, pasirūpinkite atrama ir kartas nuo karto prisėskite. Apskritai darbe kas pusvalandį reiktų atlikti mankštą kojoms: pasivaikščioti, patupinėti, palankstyti kelius.

Gulėdami kojas stenkitės laikyti aukščiau pakeltas, nes tai paspartins kraujotaką nuo pėdų širdies link. Tokiu būdu sumažės patinimas ir venų apkrova. Vakarais kojas apliekite vėsaus vandens dušo srove. Venkite siaurų, aptemptų drabužių, ankštos avalynės.

Pataria VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas Giedrius Kvederas

Daug įvairių veiksnių gali sukelti kojų tinimą ir nuovargį. Plokščiapadystė tik viena iš priežasčių. Jei buvote įpratusi nešioti vidpadžius, galbūt greitai ir radikaliai jų atsisakyti nereikėtų.

Tai galėtų būti jūsų nusiskundimų priežastis, tačiau reikėtų įvertinti ir viską kita: krūvį, darbo pobūdį, raumenų būklę, bendrą sveikatą ir taip toliau. Specialios spaudžiamosios kojinės nešiojamos kraujo sugrąžinimui į širdį palengvinti. Tuo būdu jos mažina tinimą. Jų yra įvairiausių rūšių.

Dalis jų taikomos profilaktikai. Šias galėtumėte įsigyti ir pabandyti. Visgi rekomenduočiau kreiptis į gydytoją, nustatyti ir gydyti jūsų nusiskundimų priežastį, o ne klinikinius simptomus bei pasekmes.