aA
Tyrimas, publikuotas žurnale „Neurolmage“, padėjo atrasti sensorinių ir motorinių kelių skirtumus šokėjų ir muzikantų smegenyse, – rašo medicalnewstoday.com.
© Shutterstock nuotr.

Muzika ir šokiai buvo plačiai paplitę viso pasaulio senosiose kultūrose. Ši aistra niekur neišnyko iki mūsų dienų. Nors vaikai vietoj mokymosi groti trimitu ar baleto pamokų linkę rinktis žaidimus su draugais, kompiuteriu ar telefonu, tačiau tėvų noras ugdyti jų muzikinius gebėjimus yra teisingas sprendimas. Neseniai įrodyta, kad muzika ir šokiai yra reikšmingi neurologiniams pokyčiams smegenyse.

Mokslininkai iš tarptautinės neuromokslų laboratorijos (The International Laboratory for Brain) išsiaiškino, kokius konkrečius pokyčius smegenyse gali sukelti muzika ir šokiai bei kaip jie susiję tarpusavyje.

Dar 2014 metais publikuotoje ankstesnių tyrimų apžvalgoje prieita prie išvados, kad muzikos mokymasis teigiamai veikia ryšius tarp smegenų pusrutulių. O šokėjų smegenų pokyčiai iki šiol nebuvo išanalizuoti.

Nors abiejų gebėjimų ugdymas reikalauja daug praktikos ir treniruočių, tarp jų yra skirtumų: šokis skatina sujungti vaizdinę ir garsinę informaciją bei su ja suderinti koordinuotus judesius, o muzika pirmiausia verčia susikoncentruoti į garsą bei motoriką.

Naudodamiesi naujausiomis technologijomis tyrėjai detaliai įvertino profesionalių šokėjų ir muzikantų bei nė vieno iš šių gebėjimų neugdžiusių žmonių smegenų baltąją medžiagą.

„Mes pastebėjome, kad šokėjų ir muzikantų smegenys skiriasi daugeliu baltosios medžiagos sričių, sensorinės bei motorinės informacijos keliais, jų abiejų kognityvinės funkcijos yra išsivysčiusios geriau nei nemuzikalių, nemokančių šokti žmonių. Šokėjų smegenyse susiformavę daugiau nervinių ląstelių jungčių, o muzikantų smegenyse šios jungtys esti stipresnės“, – sakė tyrimo autorė C.Giacosa.

Skirtumai greičiausiai atsirado todėl, kad šokėjai treniruoja visą kūną – įtraukiama didesnė dalis nervinių ląstelių, skaidulos skatinamos kryžiuotis ir plėstis. Tuo tarpu muzikantams svarbiau lavinti, pavyzdžiui, būtent pirštų judesius – įtraukiama mažiau smegenų struktūrų. Tačiau įdomiausia, kad dar daugiau skirtumų randama ne tarp muzikantų ir šokėjų, bet tarp jų ir kitų žmonių.

„Svarbiausia, kad gauti rezultatai ne tik įdomūs, bet gali atnešti praktinės naudos: suprasdami, kaip šokis ir muzika veikia jungčių tinklą smegenyse, galėtume tai panaudoti norėdami pagerinti tam tikrų smegenų dalių funkcionavimą ar net išgydyti pažaidas, sukeltas įvairių ligų – muzikos ir šokio terapijos tiriamos kaip galima Parkinsono ligos ir autizmo gydymo plano dalis. Mokslininkai tikisi, kad gauti rezultatai prisidės prie spartesnio menų įtraukimo į gydymo rekomendacijas“, – komentavo mokslininkai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (454)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (393)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (199)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Sinoptikai perspėja: šaltukas primins, kad artėja žiema (5)

Pirmadienį Baltijos regiono link savo poveikio sferą plės Skandinaviškas anticiklonas, Lietuva...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (63)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Monika Šedžiuvienė – atvirai apie išgalvotas „sužadėtuves“, būsimas vestuves bažnyčioje ir vaikus su naujuoju draugu (151)

Nepaisant keletą metų trukančių viešų skyrybų, šiandien Monika Šedžiuvienė sako esanti...

Turistų spąstai Barselonoje – kosminės eilės ir kišenvagiai nuo šios vietos neatbaido (11)

Jei Barselona būtų draugė, tai būtų draugelka , kuriai nesigėdyčiau 4 valandą ryto...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (29)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Karjeros pergalė: Zverevas emocingai triumfavo finaliniame ATP turnyre (27)

Londone (Didžioji Britanija) pasibaigusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) sezono turnyre...