aA
Tyrimas, publikuotas žurnale „Neurolmage“, padėjo atrasti sensorinių ir motorinių kelių skirtumus šokėjų ir muzikantų smegenyse, – rašo medicalnewstoday.com.
© Shutterstock nuotr.

Muzika ir šokiai buvo plačiai paplitę viso pasaulio senosiose kultūrose. Ši aistra niekur neišnyko iki mūsų dienų. Nors vaikai vietoj mokymosi groti trimitu ar baleto pamokų linkę rinktis žaidimus su draugais, kompiuteriu ar telefonu, tačiau tėvų noras ugdyti jų muzikinius gebėjimus yra teisingas sprendimas. Neseniai įrodyta, kad muzika ir šokiai yra reikšmingi neurologiniams pokyčiams smegenyse.

Mokslininkai iš tarptautinės neuromokslų laboratorijos (The International Laboratory for Brain) išsiaiškino, kokius konkrečius pokyčius smegenyse gali sukelti muzika ir šokiai bei kaip jie susiję tarpusavyje.

Dar 2014 metais publikuotoje ankstesnių tyrimų apžvalgoje prieita prie išvados, kad muzikos mokymasis teigiamai veikia ryšius tarp smegenų pusrutulių. O šokėjų smegenų pokyčiai iki šiol nebuvo išanalizuoti.

Nors abiejų gebėjimų ugdymas reikalauja daug praktikos ir treniruočių, tarp jų yra skirtumų: šokis skatina sujungti vaizdinę ir garsinę informaciją bei su ja suderinti koordinuotus judesius, o muzika pirmiausia verčia susikoncentruoti į garsą bei motoriką.

Naudodamiesi naujausiomis technologijomis tyrėjai detaliai įvertino profesionalių šokėjų ir muzikantų bei nė vieno iš šių gebėjimų neugdžiusių žmonių smegenų baltąją medžiagą.

„Mes pastebėjome, kad šokėjų ir muzikantų smegenys skiriasi daugeliu baltosios medžiagos sričių, sensorinės bei motorinės informacijos keliais, jų abiejų kognityvinės funkcijos yra išsivysčiusios geriau nei nemuzikalių, nemokančių šokti žmonių. Šokėjų smegenyse susiformavę daugiau nervinių ląstelių jungčių, o muzikantų smegenyse šios jungtys esti stipresnės“, – sakė tyrimo autorė C.Giacosa.

Skirtumai greičiausiai atsirado todėl, kad šokėjai treniruoja visą kūną – įtraukiama didesnė dalis nervinių ląstelių, skaidulos skatinamos kryžiuotis ir plėstis. Tuo tarpu muzikantams svarbiau lavinti, pavyzdžiui, būtent pirštų judesius – įtraukiama mažiau smegenų struktūrų. Tačiau įdomiausia, kad dar daugiau skirtumų randama ne tarp muzikantų ir šokėjų, bet tarp jų ir kitų žmonių.

„Svarbiausia, kad gauti rezultatai ne tik įdomūs, bet gali atnešti praktinės naudos: suprasdami, kaip šokis ir muzika veikia jungčių tinklą smegenyse, galėtume tai panaudoti norėdami pagerinti tam tikrų smegenų dalių funkcionavimą ar net išgydyti pažaidas, sukeltas įvairių ligų – muzikos ir šokio terapijos tiriamos kaip galima Parkinsono ligos ir autizmo gydymo plano dalis. Mokslininkai tikisi, kad gauti rezultatai prisidės prie spartesnio menų įtraukimo į gydymo rekomendacijas“, – komentavo mokslininkai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / Eurolygos dvikova Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (108)

Kauno „Žalgirio“ (3-8) krepšininkų laukia sunki užduotis. Eurolygos 12-o turo rungtynėse...

Automobilių gamintojams – vieni blogiausių metų: naikina 80 tūkstančių darbo vietų (5)

Automobilių pramonės darbuotojams visame pasaulyje tai bus vieni blogiausių metų: mažėjanti...

Seime brandinamam skandalingam sprendimui turi atsaką: gal tuomet naikinkime vienmandates? (55)

„Jeigu mes žmonių klaustume, kas jiems yra svarbiau, ar valdžios stabilumas ir gebėjimas dirbti,...

Onkologinių pacientų atstovas: valdžia aukoja 7513 pacientų gyvybes, kad medikai gautų 50 eurų per mėnesį (3)

POLA (Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija – DELFI) prezidentas viešame feisbuko įraše...

Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį

Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys Glazge (Jungtinė Karalystė) vykstančiose Senojo...

Baudos už rūkymą balkonuose įveikė pirmąjį laiptelį Seime (22)

Seimas imasi svarstyti Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo projektą, kuriame siūloma...

Bjauriuoju ančiuku praminta Panevėžio eglė pagaliau atsitiesė: pajuokos objektas tapo tikru grožio etalonu (34)

Šiemet Panevėžys tapo ankstyviausiu kalėdinio laikotarpio pranašu Lietuvoje ir, aplenkęs visus...

Neįtikėtinas rusų sukčiaus įžūlumas: pastatė netikrą pasienio postą, pravežė migrantus ir paleido atgal į Rusijos miškus pasiėmė 10 tūkst. eurų (52)

Rusijoje buvo suimtas vyras, klaidingoje vietoje įkasęs pasienį žyminčius stulpus, kad apgautų...

Arūnas Milašius. Kodėl ūkininkai pralaimėjo dar prieš išvarydami traktorius į miestus (143)

Formaliai praeitos savaitės ūkininkų protesto akcijos atnešė sėkmę – žymėtas dyzelinas...