Kaip valgome, taip ir atrodome – toks jau gyvenimo dėsnis. Tik štai maisto medžiagos, kurios yra reikalingos įvairioms amžiaus grupėms, yra savitos, ypatingos. Keturiasdešimtmetei maitintis lyg dvidešimtmetei – visiška beprotybė. Pasikeitėte jūs, todėl keistis turi ir jūsų maistas.
Daržovės
© Corbis
20+ - nendrė vėjyje

Vidinis portretas

Organizmas – savo fizinio pajėgumo viršūnėje, kilogramų perteklius kaupiasi lėčiau nei vyresniame amžiuje, o nukrenta jie patys savaime, pakanka tik šiek tiek apriboti saldumynus, miltinius patiekalus, riebų maistą ir sportuoti. Energijos poreikis didžiulis – 2500 kcal per dieną.

Raumenų masė sudaro apie 40 proc. viso kūno masės, o riebaliniam audiniui tenka 10 proc. viso kūno, todėl svorį mesti yra ganėtinai lengva. Net kai fizinis aktyvumas nėra labai didelis, dvidešimtmečiai sudegina 15-20 proc. daugiau kalorijų nei 40-50 metų žmonės. Pasistenkite išgauti didžiausią naudą iš tokių palankių fiziologinių aplinkybių.

Slapta grėsmė

Dvidešimtmečių kraujyje šėlstančios hormonų audros gali sukelti medžiagų apykaitos sutrikimus. Apykaitos ir endokrininis nestabilumas, dar skatinamas stresų, yra siejamas su suaugusio žmogaus gyvenimo pradžia ir pasunkina „atgailą nusidėjus“, valgant ne tai, kas sveika.

Panelei gali pasirodyti, kad ji yra stora, nors paskaičiavus kūno masę pagal formulę „ūgis minus 110“ paaiškėja, kad iš tikrųjų yra priešingai. Vargšelė pradeda badauti, mesti svorį ir, deja, toli gražu ne svorio perteklių. O kadangi riebalų jauname organizme beveik nėra, svoris metamas raumeninio audinio sąskaita. Vėliau pradeda veikti uždaro rato principas – tai badaujate, tai atsiauginate svorį – taip netenkant raumenų, o prisiauginant riebalus.

Patarimas

Sveikiems žmonėms reikėtų laikytis racionalios mitybos, kiek įmanoma įvairesnės - juk apykaitos procesuose dalyvauja šimtai, o gal ir tūkstančiai skirtingų junginių. Valgant vien duoną ir užsigeriant vandeniu kūno poreikių nepatenkinsite. Juk organizmas visiškai atsinaujina kartą per 100 dienų – visos jo ląstelės pakeičiamos naujomis, todėl kūnui tiesiog būtinas geras „kuras“.

Apelsinas
© K.Šatūno nuotr.

Šio amžiaus superproduktas – apelsinas

Šviežiai spaustas apelsinų sultis pusryčiams geria visa Europa ir abi Amerikos. Vakaruose šis vaisius, manoma, yra labai naudingas, beje, kaip ir kiti citrusiniai vaisiai – mandarinai, greipfrutai, citrinos.

Dietologai su šia nuomone absoliučiai sutinka: apelsinų ar greipfrutų sulčių stiklinė – tai žvalumo užtaisas visai dienai. Sultis maišykite pagal skonį: dėl gyvų multivitaminų komplekso kokteilis veiks kaip imuniteto stimuliatorius, riebalų degintojas ir apetitą mažinanti priemonė. Jei prieš valgį išgersite po stiklinę apelsinų sulčių, tai svoris mažės savaime, be jokių dietų.

30+ - tvarkinga moteris

Vidinis portretas

Pagrindinė problema – nejudrus gyvenimo būdas, dėl kurio atsiranda disbalansas tarp suvartojamos ir išnaudojamos energijos, be abejo, neišvengiant ir tokio disbalanso įtakos figūrai. Tai paaiškinama hormoninės būklės ir medžiagų apykaitos ypatumais, skatinančiais riebalų kaupimąsi gražiosios lyties atstovių organizmuose.

Tokios fiziologijos taisyklės: norint išnešioti vaiką yra būtinos riebalinio audinio atsargos. Be to, riebaliniame audinyje gaminami moteriški lytiniai hormonai estrogenai. Štai iš kur tas fenomenalus moteriško organizmo siekis sukaupti kuo didesnes riebalų atsargas. Jūsų užduotis – pristabdyti šį siekį kaupti.

Slapta grėsmė

Peržengus trisdešimties metų ribą svorio problemos padažnėja – taip yra dėl hormonų disbalanso pasirinkus netinkamus hormoninius kontraceptikus, o taip pat – dėl nėštumo (ar jo nutraukimo).

Patarimas

Būtinai vartokite polivitaminų kompleksus su makro ir mikroelementais. Jų atsargos senka nėštumo metu, gimdant, esant stresui, laikantis dietų ir netgi atėjus pavasariui. Geležies stoka, susijusi su kraujo netekimu mėnesinių metu bei domėjimasis vegetarizmu būdingi maždaug pusei šio amžiaus moterų. Kas trečiai moteriai nepakanka kalcio, praktiškai visoms – seleno.

Į vieną tabletę sudėti visus pagrindinius organizmui būtinus vitaminus ir mineralus farmakologams nepavyksta. Per daug didelė būtų tabletė – tokios neįmanoma praryti. Dėl to vitaminų paros dozė paprastai dalinama į dvi kapsules ar tabletes. Jei norėtumėte tą patį vitaminų ir mineralų kiekį gauti natūraliai, su maistu, tai į skrandį tektų pasiųsti 5-7 kg maisto.

Morkų sultys
© Corbis/Scanpix

Šio amžiaus superproduktas - morkos

Jose gausu karotino (biocheminio vitamino A pirmtako), apsaugančio odą bei vidaus organus nuo su amžiumi susijusių pakitimų, kurie ląstelėse prasideda sulaukus dvidešimties, o trisdešimties jau pastebimi ir plika akimi.

Be to, morkos stimuliuoja žarnyno veiklą ir pasižymi nestipriu laisvinamuoju, šlapimą varančiu poveikiu. Dėl to išnyksta maišeliai iš paakių, organizmas valosi nuo šlakų (jų daug susidaro lieknėjant), o svarstyklės pradeda judėti skaičių mažėjimo kryptimi. Kiekvieną dieną gerkite daržovių sultis, taip pat ir morkų – jose kur kas daugiau įvairių mikroelementų nei vaisiuose.

40+ - apvalainų formų dėsnis

Vidinis portretas

Organizme kartu su endokrininės sistemos pertvarka vyksta ir medžiagų apykaitos lėtėjimas, svoris auga, audiniai praranda drėgmę, didėja jų rūgštingumas. Ląstelių dehidratacija, polinkis sulaikyti vandenį tarpląstelinėje terpėje, raumenų audinio keitimas riebaliniu bei stiprėjantys klimakso požymiai – pagrindinės vytimo, svorio didėjimo ir sparčiai odos teritorijas užimančio celiulito priežastys.

Bendros medžiagų apykaitos intensyvumas mažėja: dabar organizmas savo vidiniams procesams sunaudoja mažiau kalorijų, o suvartojamo maisto perteklius saugomas poodinių riebalų pavidalu. Svoris auga, o jo atsikratyti su kiekvienu mėnesiu vis sunkiau: kuo didesnė kūno masė, tuo mažiau energijos sunaudojama treniruočių metu. Norint sudeginti 240 kcal moteriai, sveriančiai 60 kilogramų, reikia pėsčiomis vaikščioti valandą, o jei svoris yra 85 kg – tai ne mažiau nei pusantros valandos.

Slapta grėsmė

Padidėja medžiagų apykaitos ir endokrininių sutrikimų rizika, visų pirma – metabolinio sindromo, kuris kankina 25 proc. keturiasdešimtmečių. Tik ne visos jos tai žino. Metabolinio sindromo požymiai: svorio ir kraujospūdžio kontrolės praradimas (viršutinė kraujospūdžio normos riba – 140/90), silpnumas ir bloga savijauta. Medžiagų apykaitos sutrikimai, paskatinti svorio pertekliaus, organizme sukelia pokyčius, panašius į cukrinį diabetą ir faktiškai gali būti vertinami kaip pradinė diabeto stadija.

Patarimas

Pasistenkite nepersivalgyti, o priešingai, sumažinkite porcijas, ribokite gyvulinės kilmės riebalus (iki 15-20 proc. viso dienos maisto kalorijų dalies) ir vadinamuosius greitus angliavandenius (jų daugiausiai yra saldumynuose, tortuose, bandelėse ir makaronuose), kurie nedelsiant įtraukiami į kraujotaką ir didina gliukozės koncentraciją kraujyje. Cukraus gerai būtų apskritai atsisakyti. Vietoj jo košę ir varškę pagardinkite razinomis ar slyvomis, o jei nesate alergiškos – medaus.

Žalioji arbata
© Corbis/Scanpix

Amžiaus superproduktas – žalioji arbata

Ispanų endokrinologai Luisas Escobaras ir Manuelis Aguilaras paskaičiavo: puodelis šio gėrimo sudegina 100-150 kcal, o tai suteikia galimybę per metus numesti iki 10 kg. Japonijos specialistai iš Tokijo Žaliosios arbatos mokslinių tyrimų centro tvirtina, kad ši arbata mažina ne tik svorį, bet ir kraujospūdį, o taip pat – gliukozės kiekį kraujyje, todėl yra puiki metabolinio sindromo ir cukrinio diabeto profilaktikos priemonė.

50+ - nieko nereikalingo

Vidinis portretas

Menopauzė ne už kalnų! Šiuolaikinėms moterims ji vyksta sulaukus maždaug 55 metų. Kiaušidės išskiria vis mažiau estrogenų – galingų medžiagų apykaitos stimuliatorių ir pagrindinių organizmo riebalų degintojų. Dėl to figūra pradeda netekti savo grakščių formų. O jei ją pavyko išsaugoti, tai niekas niekada neatspės tikrojo jūsų amžiaus: juk figūra – tai modelis, leidžiantis vertinti hormonų balansą ir medžiagų apykaitos greitį.

Tiesą sako, kad moteriai yra tiek metų, kaip ji atrodo: išorė yra lyg veidrodis, atspindintis vidinio organizmo susidėvėjimo lygį. O šis tiesiogiai priklauso nuo to, kaip dažnai bandėte mesti svorį ir vėl papilnėdavote.

Mitybos apribojimai kankina ne tik raumenis, kuriuos grįžtant svoriui pakeičia riebalai, bet ir širdį – ji taip pat sudarytas iš raumeninio audinio. Kai priaugate svorio, širdis didėja, kad išlaikytų padidėjusį krūvį. Sumažėjus darbo apimtims ir apribojus energijos bei struktūrinius išteklius, širdis silpsta. Neatsisakykite fizinio aktyvumo – treniruokite širdį, kad ji neaptingtų ir neleiskite savo svoriui šokinėti.

Slapta grėsmė

Moksliniai tyrimai rodo, kad vyrų svoris aktyviai didėja iki 40 metų, o po to jis beveik nesikeičia. Tuo tarpu moterims pasisekė mažiau: nesiėmus atitinkamų priemonių, jų svoris didėja iki 60 metų. Išvešėjęs riebalinis audinys pasižymi didesniu hidrofiliškumu – savybe sulaikyti skysčius organizme. Tai yra pagrindinė formų apvalumo priežastis ir hipertenzijos išsivystymo rizikos veiksnys.

Patarimas

Sulig kiekvienais 10 metų medžiagų apykaita sulėtėja apie 2 proc., taip padidindama kūno masę 2 kilogramais, todėl maisto suvartojimą bėgant metams taip pat reikia sumažinti tais pačiais 2 procentais. Visų pirma mažinkite jautienos, avienos, sviesto, grietinės, baltos duonos ir kitų miltinių gaminių vartojimą. Valgykite daugiau daržovių, vaisių, vištienos, žuvies, rupios duonos.

Soja
© Corbis/Scanpix

Amžiaus superproduktas – soja

Sojoje gausu fitoestrogenų – augalinių junginių, kurių struktūra ir poveikis panašūs į moteriškų lytinių hormonų, o taip pat antioksidantų – bioflavonoidų, kurie apsaugo ląsteles, jaunindami odą ir visą organizmą apskritai. Sojos pupelės turi vitaminų (A, C, E, B grupė) ir mineralų (vario, geležies, kalcio, magnio) kompleksą, lėtinantį senėjimą. Tai – balzamas širdžiai ir kraujagyslėms (jose yra daug širdžiai taip reikalingų baltymų ir visai nėra cholesterolio, pažeidžiančio arterijų sieneles) bei ląstelienos šaltinis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Medikai įspėja saugotis: karštis grasina ilgalaikiu jautrumu ar net širdies smūgiu (14)

Vilnietis Paulius per karščius lauke pjovė šakas. Po kelių valandų intensyvaus darbo...

Kauno r. avariniu būdu nutūpdytas lėktuvas, nukentėjo lietuvis instruktorius ir užsienietis papildyta 17:50 (137)

Sekmadienį 15 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

10 metų Basanavičiaus gatvėje grojantis muzikantas: lietuvių muzikinis skonis, švelniai pasakius, yra prastas (10)

Vienas iš Palangos Jono Basanavičiaus gatvės akcentų – ten susirinkę performeriai. Vieni stovi...

Rimantė Kulvinskytė sugalvojo tobulą būdą, kaip suderinti motinystę ir darbą (20)

TV laidų vedėja, žurnalistė, verslininkė, kūrybininkė Rimantė Kulvinskytė yra ir itin...

Vienus suglumina, kitus prajuokina: žvilgtelėkite į naują „Crocs“ kūrinį (6)

Kroksai buvo sukurti kaip praktiška, patogi avalynė, mylių mylias nutolusi nuo mados pasaulio. Kas...

Bokso ringe rusą pranokęs ukrainietis užfiksavo unikalų pasiekimą (9)

Šeštadienį Maskvoje vykusiame „World Boxing Super Series“ turnyro finale ukrainietis...

Didžioji Britanija grasina nesumokėti skyrybų su ES sąskaitos (37)

Didžioji Britanija gali nesumokėti pažadėtos 39 mlrd. svarų skyrybų sąskaitos Europos...

Darbo pokalbis: kokio atlyginimo prašyti? (87)

Eidami į darbo pokalbį kandidatai dažniausiai bijo vieno klausimo – kokio atlyginimo tikisi,...

Užkalnis liko alkanas (277)

Vienas dalykas, kurio Lietuvai (ir Europai) reikia mokytis iš Amerikos, tai didelės porcijos...

Vieta, kuri privers pakeisti nuomonę apie Palangą ir pasijusti visiškai kitaip (54)

Palangoje , J. Basanavičiaus gatvėje, vietoj gyventojams galvos skausmą kėlusių karuselių tuos...