Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ plastikos chirurgas Mindaugas Kazanavičius teigia, kad ankstyva diagnostika gali išgelbėti gyvybę.

- Kokių piktybinių ir gerybinių darinių dažniausiai pasitaiko?

- Augliai skirstomi į gerybinius ir piktybinius, priklausomai nuo jų augimo bei plitimo pobūdžio. Minkštųjų audinių gerybiniai navikai aptinkamai gana dažnai. Tai – fibromos, lejomiomos, lipomos, papilomos. Augdami šie navikai spaudžia aplinkinius audinius, sukelia skausmus, gali tapti piktybiniais.

Vieni dažniausių piktybinių navikų – liposarkomos. Tiksliai diagnozuoti, ar auglys piktybinis, ar ne, galima tik atlikus histologinį tyrimą. Todėl labai svarbu reguliariai stebėti savo kūną, apsičiupinėti, ypač krūtis, o kažką aptikus nedelsiant kreiptis į gydytoją.

- Kas yra lipomos? Kodėl jos atsiranda?

- Lipomos – minkštųjų audinių gerybiniai navikai, sudaryti iš riebalinių ląstelių, pasižyminčių tokia pat morfologija, kaip ir normalios žmogaus organizmo riebalinės ląstelės. Lipomos panašios į minkštus ir paslankius poodinius guzelius. Jų dydis labai įvairus: mažos lipomos būna kelių milimetrų pločio, didelės užauga iki 6 cm arba daugiau. Vienas iš lipomų tipų – angiolipomos. Jos turi kraujagyslinį komponentą, todėl gali būti jautrios temperatūrų pokyčiams (esant itin šaltam orui pamėlsta, karštam – parausta).

- Ar jos gali būti piktybinės arba supiktybėti?

- Manoma, kad lipomų supiktybėjimo tikimybė labai maža (siekia apie 0,5 %). Todėl jeigu asmuo neturi jokių nusiskundimų, gydymas netaikomas.

- Kaip atskirti lipomą nuo sarkomos?

- Piktybinių auglių simptomai panašūs į lipomos. Liposarkoma – kietas, dažniausiai didesnis negu 5 cm darinys, įaugęs į raumenis. Šiuo atveju pasireiškia ir odos reakcija: ji parausta, paburksta arba labai įsitempia. Liposarkomą būtina šalinti kuo skubiau ir ištirti laboratorijoje. Ankstyva piktybinių auglių diagnostika gali užtikrinti geresnį gydymą ir tolesnį gyvenimą, todėl atsiradus dariniui būtina pasikonsultuoti su dermatologu arba chirurgu.

- Kokiose kūno vietose lipomos susiformuoja dažniausiai?

- Lipomos būna pavienės ir daugybinės, gali atsirasti po oda, pilvo ertmėje, dubenyje, liaukose bei kitose kūno vietose. Dažniausiai susiformuoja kaklo, nugaros, krūtinės, viršutinės liemens dalies, rankų ir kojų srityse. Jų atsiradimui įtaką daro genetiniai veiksniai.

- Kada lipomas reikia šalinti ir kada tai būtina daryti kuo greičiau?

- Dažniausiai dariniai šalinami pacientų pageidavimu dėl fizinių, psichologinių arba estetinių priežasčių. Lipomas būtina šalinti kuo skubiau, kai pasireiškia tokie simptomai:

keičiasi jų dydis, spalva ar forma;
jaučiamas skausmas;
lipomos apimtis didesnė negu 5 cm;
darinys kliūva už drabužių;
įtariama liposarkoma arba riebalinė cista (ateroma);
pasireiškia kitų nerimą keliančių simptomų.

- Kaip šalinamos lipomos? Koks būna pooperacinis laikotarpis?

- Taikomi du lipomų šalinimo būdai: klasikinis ir lazerinė chirurgija. Intervencijos metodas kiekvienam pacientui parenkamas individualiai, atsižvelgiant į darinio vietą, dydį, gylį ir kitus veiksnius. Lipomų šalinimas lazeriu pasižymi keletu privalumų: tai paprasta, lengvai toleruojama ir nelabai skausminga procedūra; maksimaliai išsaugomi aplinkiniai sveiki audiniai; būna mažiau mėlynių ir patinimų; nelieka randų. Šalinimas atliekamas taikant vietinę nejautrą, todėl nereikalingas specialus pasiruošimas. Jau tą pačią dieną galima grįžti prie įprastos veiklos.

Po chirurginės operacijos tą pačią dieną pacientai išleidžiami namo, o siūlai ištraukiami po 1–2 savaičių. Randą ne mažiau negu pusę metų būtina saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Jeigu buvo atliktas histologinis pašalinto darinio tyrimas, siekiant atmesti arba patvirtinti vėžinių susirgimų tikimybę, po 7–10 d. būtina pasikonsultuoti su operavusiu gydytoju, su kuriuo reikia aptarti tyrimo rezultatus ir tolesnį gydymą.

Įdomu

Nepiktybiniai navikai neplinta į kitas kūno dalis ir dažniausiai nekelia pavojaus žmogaus gyvybei. Pašalinti gerybiniai navikai neatsinaujina.

Gerybiniai navikai dažniausiai auga lėtai, nepažeisdami aplinkinių audinių, tačiau į kitus organus neplinta, o chirurginiu būdu pašalinti neatauga. Tuo tarpu piktybiniai navikai dažniausiai auga greičiau, skverbiasi į supančius sveikus audinius, juos ardo ir naikina.

Nustatyti, ar susiformavęs navikas yra piktybinis, ar gerybinis, gali tik gydytojai, kurie atlieka ir remiasi laboratoriniais tyrimais. Atlikus apžiūrą ir atsižvelgus į naviko vietą bei formą skiriami tolesni tyrimai, pavyzdžiui, jie atliekami ultragarsu, rentgenu, skiriama kompiuterinė tomografija, biopsija arba skiriama magnetinio rezonanso introskopija.

Lipomos diagnozuojamos įvairaus amžiaus pacientams. Lytis jokios įtakos nedaro.

Kiti dažniausiai pasitaikantys navikai

Adenoma – tai gerybinis navikas, kuris susiformuoja iš liaukinio epitelio. Todėl dažniausiai aptinkamas tuose organuose, kurių gleivinių liaukos išskiria sekretą, pavyzdžiui, krūtyje, prostatoje arba skrandyje.

Fibroma – tai skaidulinio jungiamojo audinio navikas. Dažniausiai susiformuoja gimdoje. Paprastai moterims nepasireiškia jokių simptomų, tačiau kartais gali prasidėti kraujavimas iš makšties, kamuoti skausmingos menstruacijos arba šlapimo nelaikymas. Taip pat dažnai gali susiformuoti ir paodyje.

Hemangioma – tai kraujagyslių navikas. Jį galima pastebėti vos gimus mažyliui. Retesniais atvejais ši liga išsivysto vėliau. Dažniausiai hemangiomos aptinkamos galvos, veido, kaklo ir liemens srityse.

Mioma – tai lygiųjų arba skersaruožių raumenų navikas. Manoma, kad mioma išsivysto sutrikus hormonų pusiausvyrai. Todėl šie navikai dažnai atsiranda gimdoje. Į rizikos grupę patenka negimdžiusios moterys.

Osteochondroma – tai kaulų navikas, kuris dažnai aptinkamas šalia sąnarių, pavyzdžiui, kelio, peties srityse. Dažniausiai jie nėra skausmingi. Ant kurios nors kūno dalies atsiradusį guzą galima išoperuoti, jeigu kelia diskomfortą.

Šaltinis
Temos
Savaitraštis „Prie kavos“
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės