Minėdami Pasaulinę osteoporozės dieną gydytojai ir vaistininkai perspėjo, kad norint nugalėti ar bent suvaldyti šią klastingą ligą, tabletės ar injekcijos gali nepakakti - būtina koreguoti gyvenimo būdą.
Remiantis Lietuvos osteoporozės fondo duomenimis, osteoporoze Lietuvoje serga apie 200-250 tūkst. žmonių arba 10-12 proc. šalies gyventojų. Pasaulyje osteoporoze serga apie 200 mln. žmonių. Dėl šios ligos kasmet įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių. Lūžus stuburo slanksteliui ar šlaunikauliui, miršta 10-15 proc. pacientų.

„Osteoporozė – tai sunki ir, deja, tarp į šeštą dešimtį įkopusių žmonių vis labiau „populiarėjanti“ liga, kai sumažėja kaulų mineralų tankis ir jų kokybė. Susilpnėjus kaulams, smarkiai padidėja jų lūžių tikimybė. Dažniausiai lūžta stuburo, riešo, šlaunikaulio, dubens ir peties kaulai. Tyrimais nustatyta, kad ligai progresuojant ir patyrus pirmąjį lūžį, antro lūžio tikimybė padidėja net iki 12 kartų. Po šlaunikaulio lūžio, tik pusė žmonių sugeba savarankiškai apsirengti, vaikščioti ir lipti laiptais. Taigi gyvenimo komfortas sumažėja itin smarkiai“, - sakė vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos teigimu, kaulų retėjimas moterims pagreitėja po menopauzės – nuo 50-60 metų ir vyrams nuo 60-70 metų. „Rizikos veiksnių yra nemažai - tai ir amžius, ir genetika, ir menopauzė ir mažas kalcio ar vitamino D kiekis maiste. Taip pat osteoporozę gali išprovokuoti fizinio aktyvumo stoka, rūkymas ir alkoholio vartojimas, pašalintos kiaušidės, dideli kofeino kiekiai, kai kurie vaistai nuo epilepsijos, skydliaukės hormonai, kai kurios ligos. Didesnę riziką taip pat turi smulkaus sudėjimo ir mažo svorio žmonės. Dalį šių rizikos veiksnių galima sumažinti“, - teigė G. Krikščiūnienė.

Pasak vaistininkės, itin svarbu osteoporozę nustatyti dar iki pirmųjų kaulų lūžių.

„MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Vaidos Gedgaudienės tvirtinimu, dažniausiai pacientai susirūpina savo kaulais, kai atsiranda patologiniai slankstelių ar šlaunikaulio kaklelio lūžiai, kuriuos lydi skausmai. Tačiau susirūpinti vertėtų gerokai anksčiau. Kaulų tankį vertėtų išsitirti visoms 50 metų ir vyresnėms moterims, taip pat toms, kurioms prasidėjo ankstyva menopauzė. Tas pats galioja ir vyrams, ypač tiems, kurie turi sumažėjusį testosterono kiekį, vartojo skydliaukės hormonus, vaistus nuo epilepsijos, skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus, sirgo reumatiodiniu artritu, endokrininėmis ligomis“, - teigė V.Gedgaudienė.

Jos pastebėjimu, dauguma pacientų mano, kad išgerta tabletė ar susileistas vaistas padės išspręsti osteoporozės sukeltas problemas. „Deja, vaistai yra tik vienas žingsnis norint nugalėti ar bent suvaldyti šią klastingą ligą, reikalingos ir kitos priemonės. Dažniausiai - tai gyvenimo būdo keitimas, taip pat -saugojimasis griuvimų ir naujų lūžių“, - sakė „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja.

G.Krikščiūnienė akcentavo, kad osteoporozės galima išvengti, ją atitolinti ar palengvinti paprastomis korekcijomis. „Rekomenduojama sveikai maitintis: naudoti kuo daugiau maisto produktų, praturtintų kalciu: pieno produktų, mėsos, žuvies, vaisių daržovių. Vengti tokių, kurie mažina kalcio kiekį: kofeino, alkoholio, cukraus, druskos. Jei mityboje kalcio nepakanka, reikėtų vartoti kalcio ir vitamino D papildus. Įrodyta, kad kaulus stiprina aktyvus, judrus gyvenimo būdas, tad patariama kasdien bent pusvalandį pasivaikščioti, pakilnoti nedidelius svorius. Ir žinoma, atsisakyti žalingų įpročių bei profilaktiškai tikrintis kaulų tankį“, - prevencines priemones vardijo vaistininkė.