aA
Vieniems vyrams plikimas yra įprastas ir natūralus senėjimo procesas, o kitiems – didžiulio streso šaltinis. Priežastis kasdien spoksoti į veidrodį ir skaičiuoti kiekvieną plaukelį. Apie šio fiziologinio reiškinio priežastis svarstė dar žymūs senovės Graikijos gydytojai, tačiau ilgus tūkstantmečius tai buvo savotiškas nuosprendis. Laimei, medicinos mokslas nestovi vietoje ir per pastaruosius dešimtmečius atrasta efektyvių būtų kovoti su plikimu.
Lietuviai vyrai išbando naujausias technologijas, stabdančias plikimą
© Shutterstock

Plačiau apie tai komentuoja dermatologijos klinikos „SkinLand“ gydytoja dermatovenerologė Gitana Šabūnienė.

Plikimo priežastys

Dažniausiai pasitaikantys plaukų slinkimo tipai yra androgenezinis, židininis ir randinis. Pirmasis tipas, anot gydytojos, pasitaiko dažniausiai.

„Dažniausiai pasitaikanti priežastis būtų androgenetinis plaukų slinkimas. Tai yra tipiškas viršugalvio srities plaukų praretėjimas, kuris gali prasidėti nuo kaktos priekio, gali prasidėti ir nuo viršugalvio, tačiau anksčiau ar vėliau tai paveikia visą viršugalvio sritį. Ši plaukų slinkimo priežastis yra nulemiama genų ir dažniausiai paveldima kartu su X chromosoma, iš motinos pusės“, – apie pagrindinę plaukų slinkimo priežastį pasakoja gydytoja.

Pasak jos, genetiškai nulemto plaukų slinkimo išgydyti neįmanoma, tačiau įtaką, kada jis prasidės, daro gausybė ir nuo paties žmogaus priklausančių veiksnių.

„Įtampa ir stresas yra vienas esminių, mano nuomone, „paleidžiamųjų“ veiksnių. Tai, koks žmogaus gyvenimo būdas, kiek jis ilsisi, turi įtakos tam, kada slinkimas prasidės ir kokiu intensyvumu. Šiandien praktikoje susiduriu su tuo, jog ateina vis jaunesni vyrai, kuriems plaukų slinkimas, anot jų, prasidėjo gerokai anksčiau negu tėvams ar seneliams“, – teigia gydytoja dermatovenerologė Gitana Šabūnienė.

Priemonės kovoti su plaukų slinkimu

„Gydymas gali būti išorinis, dar kitaip vadinamas „namų darbais“, kai pacientas savarankiškai vartoja jam paskirtus išorinio naudojimo vaistinius preparatus, ir vidinis – kai geriami medikamentai arba gydymo įstaigoje atliekamos invazinės procedūros. Tarp procedūrų yra įvairių vitaminų bei aminorūgščių kokteilių injekcijos, kurios atliekamos tiesiai į žmogaus skalpą, siekiant maitinti ir sustiprinti plauko folikulą.

Pernai pavasarį į plaukų slinkimo gydymo algoritmus buvo įtraukta ir kraujo plazmos injekcijų procedūra. Jos metu iš žmogaus paimamas kraujas, centrifugavimo būdu išgaunama kraujo plazma, kuri taip pat, injekcijų pagalba, leidžiama į žmogaus problemines vietas. Kliniškai įrodyta, jog ši priemonė skatina plaukų augimą. Dar vienas vidinis gydymo būda yra vadinamoji regenera activa procedūra, kai iš genetinių veiksnių nepaveiktų plaukų folikulų, paprastai pakaušio srities, išgaunamos kamieninės ląstelės. Po to jos suleidžiamos į problemines zonas“, – apie galimus gydymo būdus pasakoja gydytoja.

Beje, G.Šabūnienė įspėja, jog, nepaisant visų šių priemonių efektyvumo, jas visas kas kiek laiko reikia kartoti. Nei viena jų nėra panacėja nuo plaukų slinkimo. Jos tik sustabdo procesą ar net kartais suaktyvina plaukų augimą, tačiau tik tol, kol yra reguliariai kartojamos.

Vienas sprendimas, kuris suteikia geriausias galimybes sulaikyti plikimą – plaukų persodinimas. Šios operacijos metu sveiki, genetinių veiksnių nepaveikti plaukų folikulai atsodinami iš pakaušio srities ant viršugalvio.

„Plaukų persodinimas paprastai rekomenduojamas toje stadijoje, kai plaukų slinkimas jau yra sustojęs ir toliau nebeprogresuoja. Tačiau dažnai tai reiškia, jog viršugalvio zonoje lieka tik pavieniai plaukai, tad persodinimas tampa vienintele realia alternatyva“, – pasakoja gydytoja.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
2.3077

Top naujienos

Prekeivius piktina prievolė keisti kasos aparatus: kainuos brangiai, gali tekti perkelti į kainas gyventojams (4)

Įsibėgėjant išmaniųjų kasos aparatų projektui, smulkusis verslas kelia klausimų dėl šių...

Karas Ukrainoje. „Laukiame gerų žinių“: prie rusų kareivinių okupuotame Melitopolyje – sprogimai iš amerikiečių diplomato – prognozė, kada Putinas stabdys karą

Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas tęs karą prieš Ukrainą tol, kol galės, tačiau aktyvi...

Remigijus Ačas griebėsi šiaudo: siekia atsikratyti gėdingų kaltinimų dėl ryšių su 17-mečiu (10)

Dėl pasikėsinimo tenkinti lytinę aistrą pažeidžiant nepilnamečio asmens seksualinio...

Rusijos kariškiui – kerštas už „Ilovaisko katilą“ (4)

Ukrainiečių kariai likvidavo Rusijos pajėgų aukšto rango karininką, dalyvavusį mūšiuose...

Marija Židonienė

Teisininkas atsako: kas yra greitųjų kreditų bendrovės ir į ką atkreipti dėmesį imant greitąjį kreditą?

Skolindamiesi pinigus iš greitųjų kreditų įmonių asmenys dažnai nesusimąsto, kuo šios...

Velykos neįsivaizduojamos be majonezo – Vaida Kurpienė dalijasi patarimais, kaip namuose pasigaminti kur kas sveikesnį: bus net pigiau

Kur ant stalo kiaušiniai, ten – ir majonezas . Dažnam valgytojui tai yra neatskiriama pora. Bėda...

Trūksta energijos – ką daryti? Atsakymas jus nustebins

Energijos trūkumu žmonės skundžiasi ne tik neišsimiegoję ar pajutę vitaminų stygių. Kartais...

Šimonytė – apie prezidento kritiką Vyriausybei: įtariu, kad šių komentarų daugės artėjant prezidento rinkimams (5)

Premjerė Ingrida Šimonytė tikina nenorinti komentuoti prezidento Gitano Nausėdos kritikos...

Verslas PliusDovilė Jablonskaitė

Tai, kas italams neįtiko ar atliko, Kopenhagoje gyvenančiai kaunietei tapo didžiausiu lobiu – jos gaminiams negaili ir 200 eurų

„Įsivaizduokite bent vieną nepaprastą moterį be nepaprastos rankinės. Neįmanoma!“ –...