aA
Gamtai taip jau sutvarkė, kad dantų emalio spalva yra įgimta ir šie ne visuomet atrodo taip puikiai, kaip besišypsančių veidų iš žurnalų viršelių. Tiesa, tai galima pakoreguoti. Pasak odontologų, ieškodami pigesnių variantų žmonės neretai užsiimama eksperimentais namuose. O jie dažnai nulemia dantų jautrumą ar net dar didesnes problemas.
© Shutterstock nuotr.

Specialistai patvirtins, kad dantų spalva priklauso nuo žmogaus amžiaus ir lyties. Ilgainiui ji kinta dėl žalingų įpročių. Pavyzdžiui, dėl rūkymo, dažno kavos ar arbatos, raudono vyno, sulčių gėrimo, mitybos įpročių. Įtakos turi ir vartojamų vaistų poveikis sergant bendromis ligomis.

Be to, žmogui senstant, dantų spalva natūraliai keičiasi dėl nuolatinio dantų dėvėjimosi. Dėl kandimo emalyje daugėja mikroskopinių įtrūkių. Pro juos patenka pigmentinės medžiagos, kurios dar labiau keičia danties paviršiaus spalvą.

Nors sakoma, kad dantų balinimas – viena pigesnių odotologinių procedūrų, ne visi norėdami padailinti šypseną skuba į odontologo kabinetą. Verčiau ieško liaudiškų būdų, kurie gali ne tik neatnešti norimo rezultato, bet ir pakenkti.

Liaudiški receptai

Gerai žinoma liaudiška priemonė dantų balinimui – citrinos rūgštis arba žievelė. Pastarąja tiesiog trinami dantys arba burna skalaujama citrinos sultimis. Tačiau toks dantų balinimas gana greit lems dantų jautrumą, taip pat gali pažeisti dantenas.

Kita dažna dantų balinimo namuose priemonė – soda. Ji tepama ant dantų ir įtrinama. Vertėtų žinoti, kad trinti dantis soda nerekomenduotina dėl žalingo poveikio dantims. Odontologų teigimu, ši medžiaga braižo emalį ir padidina dantų jautrumą.

Dantų balinimas namuose aktyvinta anglimi naudojamas dėl to, kad vadinamuosiuose angliukuose yra kalio hidroksido. Jis ir atstoja balinamąją priemonę. Aktyvintos anglies tabletė sutrinama ir užberiama ant šepetėlio. Lėtais judesiais valomi dantys. Šios medžiagos naudojimas nerekomenduotinas dažniau nei savaitę. Bet tai irgi ne geriausias būdas, nes kalis taip pat kenkia dantų emaliui.

Minėtos priemonės nėra visai saugios dantims. Gali visiškai suniokoti jų emalį ar pažeisti dantenas, padidinti jų jautrumą. Jei vis dėlto nusprendėte išbandyti liaudiškas priemones, kaskart po procedūros rekomenduojama skalauti burną ramunėlių nuoviru. Taip pat, įspėja odontologai, tokių priemonių naudojimas gali lemti atvirkštinį procesą – dantų emalio patamsėjimą.

Tarp kitko

Vienas, ko gero, saugiausių dantų balinimo namuose būdų - naudojant balinamąją dantų pastą. Tokios pastos galima rasti kiekviename prekybos centre. Tiesa, specialistai sako, kad tokios datų pastos nevertėtų naudoti kasdien. Be to, ryškaus efekto tokia pasta neduos. Balinamoji dantų pasta gali pašviesinti dantis ne daugiau kaip dviem tonais ir vartojant ją ilgą laiką.

Pataria Kelė Katelman Staton, Amerikos kosmetinės odontologijos akademijos dantistė

- Jei jūsų dantys puikios būklės, galite apsvarstyti balinimo namuose būdus. Tačiau, jei dantys ar dantenos yra jautrūs, dantų balinimas namuose nėra geriausias pasirinkimas, kadangi gali sukelti dar didesnį jautrumą. Todėl geriausia būtų kreiptis į odontologą, kuris parinks tinkamiausią dantų balinimo būdą. Taip pat reikėtų prisiminti, kad dantų balinti negalima nėštumo metu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (55)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (28)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Orai: šaltis parodys savo nagus (16)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Protiniai dantys: kam rauti būtina, o kas tai padaręs gali smarkiai pasigailėti

Vieni suaugę žmonės turi keturis protinius dantis , kitiems per visą gyvenimą jie taip ir...

Pagalvojo ne apie visus? Atlyginimas – pusantro šimto eurų mažesnis

Kai garsiai buvo pristatoma mokesčių reforma, ir finansų ministras, ir premjeras pabrėžė –...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (521)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

Dvigubas karštakošio Gordono Ramsay gyvenimas: šis virtuvės šefas sudėtingesnė asmenybė, nei manėte (7)

Šiandien virtuvės šefai nebėra tik beveidžiai virtuvės gilumoje pasislėpę maisto gamintojai...

Paaiškėjo, kur pernai labiausiai brango būstas: Vilnius nėra lyderis (3)

Praėjusiais metais šalyje būstui įsigyti buvo išleista beveik 1,9 mlrd. eurų, arba 11,8 proc....

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (70)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

„Bloomberg“ gidas: ką toliau darys didžiausi pasaulio centriniai bankai? (1)

Centriniai bankai žengia į naujus metus, jausdami spaudimą iš investuotojų persvarstyti, kokio...