Pasakojama, kad praėjusio amžiaus viduryje vienas prancūzų chemikas netyčia įmerkė nudegusią ranką į vonelę, kurioje buvo eterinio levandų aliejaus. Ranka itin greitai sugijo, o toks gydomasis levandų poveikis paskatino šį chemiką pradėti išsamiau tyrinėti kvapiųjų aliejų galimybes. Taip atsirado terminas „aromaterapija“.

„Camelios“ vaistininkė Martina Adomavičienė pasakoja, kad gydomoji aromaterapija – ištisas mokslas. Joje naudojami tik natūralūs augaliniai eteriniai aliejai, o teisingai juos pasirinkus galima numalšinti skausmus ar, pavyzdžiui, išgydyti peršalimą. „Kai kurie kvapai gali būti alternatyva vaistams. Tarkime, arbatmedžio aliejaus inhaliacijos gali palengvinti kosulį, o pipirmėčių aliejus naudojamas galvos skausmams įveikti“, – sako vaistininkė. Tiesa, grynų aliejų naudojimas reikalauja išmanymo – netinkamai naudojami jie gali net pakenkti.

„Aktyviosios eterinių aliejų medžiagos veikia itin stipriai, būtent todėl su jomis elgtis reikia taip pat kaip su vaistais – tiksliai laikantis visų jų naudojimo instrukcijų. Būtina atsiminti, kad daugelio eterinių aliejų negalima lašinti tiesiai ant odos – juos būtina atskiesti. Be to, svarbu visuomet laikytis nurodytų aliejaus kiekių ar santykių: paprastai net į vonią pakanka įlašinti 2–3 pasirinkto eterinio aliejaus lašų“, – pataria vaistininkė Martina Adomavičienė.

Jei nedrįstate naudoti eterinių aliejų, skirkite daugiau dėmesio įprastų kūno priežiūros priemonių aromato pasirinkimui. Net ir paprasčiausias kūno kremas, priklausomai nuo jo kvapo, gali padėti sukurti norimą nuotaiką.

Energijos užtaisai

Pasak vaistininkės M. Adomavičienės, tinkamiausias metas aromaterapijai išbandyti – rytinis dušas: tuomet uoslė į kvapus reaguoja stipriausiai. Miegus išvaikyti galite teisingai pasirinkę kvapnų dušo gelį, o jei norite ilgiau trunkančio rezultato, rinkitės ir to paties kvapo kūno kremą – tuomet aromatas jus lydės visą dieną.

Darbingai dienai geriausiai nuteiks šie kvapai:

Citrusiniai aromatai. Jie patys geriausi rytiniai žadintojai, gebantys padėti plačiau atmerkti akis net po mažai miegotos nakties. Be to, citrusiniai aromatai veiksmingai gerina nuotaiką visai dienai.

Mėtos. Žvalioms ir aiškioms mintims itin draugiškas mėtų aromatas. Jis ne tik tonizuoja ir suteikia gaivos, tačiau ir padeda aiškiau mąstyti.

Cinamonas ir vanilė. Šie šilti saldūs aromatai suteikia šilumos ir dienai – jie itin gerina nuotaiką. Be to, cinamonas padeda susikaupti, kai to labiausiai reikia.

Kamelijos gėlė. Šis aromatas kosmetikoje naudojamas ne taip dažnai, kaip pavyzdžiui, citrinų, tačiau itin veiksmingai suteikia žvalumo ir energijos visai dienai. Tiesa, Lietuvoje kūno priežiūros priemonės su šiuo aromatu kol kas dar yra naujiena. „Tik mūsų vaistinėse neseniai atsirado dušo gelis ir raminamasis kūno su kamelijos gėlės kvapu, kuris yra gana unikalus ir ypač gerai tonizuojantis“.

Eukaliptas. Šis aromatas itin naudingas, jei norite įveikti nuovargį, geriau susikoncentruoti ar tiesiog lengviau susikaupti. Ruošiatės į svarbų darbo susitikimą? Eukalipto kvapas gali padėti jam nusiteikti.

Levandos. Tyrimais įrodyta, kad levandomis pakvėpintuose biuruose gerokai padidėja darbo našumas ir darbuotojų produktyvumas.

Rozmarinas. Jei galvoje nuo pat ryto nebetelpa mintys, rozmarino kvapas gali padėti įveikti protinį nuovargį ir vėl grąžinti jums žvalumą. Rozmarino aromatui taip pat priskiriamos atmintį gerinančios savybės.