Esu dviejų vaikų mama ir dabar laukiuosi trečio. Neseniai pirkdama vaikui drabužėlius gavau lankstinuką apie kamieninių ląstelių saugojimą. Niekada prieš tai nebuvau apie tai girdėjusi, bet pasidomėjusi supratau, kad tai gali būti labai reikalingas dalykas. Ką mano profesionalai apie šį procesą? Ar verta tai daryti dėl vaiko ateities ir kokioms ligoms gydyti gali būti panaudotos kamieninės ląstelės? (Vilija, 36 metai)
© Shutterstock nuotr.

Atsako Kamieninių ląstelių banko laboratorijos specialistė Milda Deveikytė

- Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės yra jaunos, galingos (dauginasi efektyviau nei kaulų čiulpų kamieninės ląstelė), nepažeistos aplinkos poveikio ir greitai prieinamos ligos atveju, todėl susirgus nereikia ieškoti tinkamo donoro. Tėveliai, kurie nusprendžia išsaugoti kūdikių virkštelės kraujo kamienines ląsteles labiau už viską vertina sveikatą ir supranta, jog ateityje jos gali tapti neįkainojamu vaistu tiek vaikučiui, tiek jo šeimos nariams.

Jau dabar kamieninėmis ląstelėmis gydoma daugiau nei 70 ligų, dar ilgesnis sąrašas tų, kurių gydymas kamieninėmis ląstelėmis yra tyrimo stadijoje. Tai tokios ligos kaip cerebrinis paralyžius, autizmas, diabetas, kurtumas, sąnarių pažeidimai ir kitos.

Transplantacijų daugėja

Paslauga yra pakankamai nauja, tačiau populiarėjanti. Mūsų banke šiuo metu surinkta jau per 1000 vienetų virkštelės kraujo kamieninių ląstelių vienetų, o žvelgiant globaliai, pasaulyje šiuo metu saugoma daugiau nei 600 tūkst. vienetų. Tuo tarpu transplantacijų skaičius jau perkopė 30 tūkst. Norint išsaugoti kamienines ląsteles, rekomenduojame su mumis susisiekti bent jau prieš mėnesį, kadangi prieš gimdymą reikia pasirašyti sutartį, užpildyti sveikatos anketą, pasirašyti sutikimo formą.

Procedūra neskausminga

Virkštelės kraujo surinkimas atliekamas vos gimus vaikučiui, kol placenta dar yra gimdoje. Apmokyti sveikatos priežiūros specialistai tam skirtomis priemonėmis iš virkštelės surenka kraują, kuris gabenamas į laboratoriją, esančią Vilniuje.

Pati procedūra yra visiškai nepavojinga ir neskausminga. Laboratorijoje kamieninės ląstelės koncentruojamos, skaičiuojamos, tikrinamas jų gyvybingumas, atliekami kiti būtini tyrimai, mėginys paruošiamas šaldymui ir užšaldomas. Kol laukiama sterilumo tyrimų rezultatų, mėginys apie tris savaites laukia karantininiame azoto diuare, o kai patvirtinama jo kokybė – perkeliamas į ilgalaikio saugojimo skysto azoto diuarą, kuriame palaikoma -196 laipsnių temperatūra.

Paslauga ne iš pigiausių

Mokestis už virkštelės kraujo saugojimą susideda iš dviejų dalių. Kamieninių ląstelių paruošimas šaldymui, užšaldymas ir atliekami tyrimai yra sudėtingi, griežtai kontroliuojami ir daug resursų reikalaujantys procesai, todėl tai nėra pigu. O mokestis už saugojimą sudaro vos 1 Lt per dieną. Be to, būtina paminėti, jog už virkštelės kraujo surinkimą ir saugojimą mokama tik tuomet, kai patvirtinamas ląstelių tinkamumą ilgalaikiam saugojimui.

Kompensuojama tik užsienyje

Kompensuojama valstybės tokia paslauga galėtų būti tik jei Lietuvoje būtų donorinis virkštelės kraujo kamieninių ląstelių bankas. Juos turi didžiosios valstybės, tokios kaip Ispanija, Italija, Švedija ir Prancūzija. Tokį banką pravartu turėti, kadangi būtų galima padėti dar didesniam ligonių, kuriems reikalinga kamieninių ląstelių transplantacija, skaičiui. Aišku, tam reikia valstybės iniciatyvos ir didelių investicijų. Be to, valstybinis bankas veiktų donorystės principu – šeimos anonimiškai galėtų paaukoti savo gimstančių vaikučių virkštelės kraują.

Galimybės neribotos

Kamieninių ląstelių panaudojimo perspektyvos – milžiniškos. Kamieninių ląstelių gebėjimai ilgą laiką kontroliuojamai daugintis ir esant tam tikroms sąlygoms virsti bet kuria organizmo ląstele bei sintetinti medžiagas, skatinančias kitas ląsteles atsinaujinti yra unikalios, todėl jos tapo regeneracinės medicinos, ląstelių terapijos ir audinių inžinerijos pamatu. Jomis galima bus ne tik lyginti raukšles, bet ir atkurti pažeistą odą po nudegimų.

SVARBU:

Kamieninės ląstelės gali tikti ir artimiems jų savininko giminaičiams, ypač mažylio broliukams ir sesutėms: teorinė tikimybė, kad jų audiniai bus suderinami, yra apie 25 proc., tačiau praktikoje šie skaičiai gali pasiekti ir 50-75proc.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sveikatos apsaugos ministerija prekybą vaistais nusprendė keisti iš esmės (105)

Ar norėtumėte, jei skubiai prireikus vaist ų, pavyzdžiui, nuo galvos ar dantų skausmo,...

Naują lengvatą siūlo nepaisydami negailestingų įspėjimų (58)

Prieš 12 metų Valstybės kontrolės atliktas auditas pridėtinės vertės mokesčio lengvatų...

Amerikiečių smūgis privačiai Putino armijai: kas ji tokia ir kodėl pavojinga Rusijos kaimynams? (1187)

Jų ten nėra. Ši sparnuota, tiesa, ne visai tiksli Vladimirui Putinui priskiriama frazė apie...

Specialistas atskleidžia, kodėl geriausia būstą pirkti žiemą (12)

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni...

Ortopedas traumatologas įvardijo pagrindinį dalyką norint išvengti žiaurių žiemos traumų (1)

Žiemą žmonės traumas patiria ir dėl netinkamos avalynės, drabužių ar neatidaus augintinio...

Dirbančiųjų viltis dėl naujų mokesčių – didesnės algos (168)

Premjerui Sauliui Skverneliui tikinant, kad Vyriausybė pavasarį pateiks mokesčių reformos...

Orai: žiema pasispardys kaip reikiant – šals iki –20 laipsnių (8)

Antroje vasario pusėje žiema net neketina pasiduoti ir toliau demonsruoja savo charakterį –...

Stepho ir LeBrono komandų mūšis pribloškė aktyvumu, kovingumu ir nuoširdžia gynyba

Los Andžele vykęs NBA Visų žvaigždžių savaitgalis finišavo su trenksmu. Šiąnakt vykusiose...

Rimvydas Valatka. Žmogus už valstybės borto (615)

Vienas šimtmetis baigėsi. Kitas prasideda. Su ta pačia gramatine žalvalstiečių klaida. Tais...

Su aukščiausia kvalifikacija ir daugiau nei 10 metų darbo stažu moka vos 460 eurų (245)

Į kovą dėl didesnių atlyginimų kyla ne tik medikai, bet ir socialiniai darbuotojai. Uostamiestyje...