Apie tą mane užkankinusią pienligę rašau ne pirmą kartą. Mano ginekologė jau nebeišmano, ką dar galima būtų paskirti. Išbandžiau viską, kas yra vaistinėse, nuolat laukiu, kol pasirodys kokie nauji vaistai. Pats perštėjimas kartais nevargina taip baisiai, kaip negalėjimas mylėtis. Man peršti, pasirodo kraujo. Po akto ant draugo varpos lieka balkšvų dribsnių, jam irgi pradeda perštėti, jaučiuosi nemaloniai, lyg koks nuolatinis vaikščiojantis užkratas. Ar yra koks išsigelbėjimas? O.

Pataria Vilniaus Šeškinės poliklinikos moterų konsultacijos vedėja, gydytoja akušerė - ginekologė Vilma Vasjanova.

- Dešimt metų kankynės - tikrai rimta situacija. Esant recidyvuojančiam makšties grybeliui, būtina atlikti išplėstinius tyrimus: makšties išskyrų pasėlį, nustatyti grybelio jautrumą medikamentams, šlapimo ir išmatų tyrimus, cukraus kiekį kraujyje. Be to, skirti profilaktinį gydymą lytiniam partneriui. Pastaruoju metu bandoma grįžti prie senesnių, seniai patikrintų vaistų - Nistatino, Klotrimazolio, Boro glicerino.

Makšties kandidamikozę (pienligę, Candida infekciją, pieno grybelį ) galima vadinti civilizacijos liga. Iš esmės tai disbakterinė situacija, kai išveša, išplinta, intensyviai dauginasi ir šiaip normaliai makštyje reziduojantis grybelis. Šio grybelio esama ne tik makštyje. Jo yra vaikų burnoje ir žarnyne, taip pat ir vyrų burnoje, žarnyne, kartais ant varpos galvutės. Kol tų grybelių neprisidaugina labai daug, žmogus gali ir nieko nejausti.

Nors pienligė nėra lytiniu būdu perduodama infekcija, ji yra aprašoma lytiniu būdu perduodamų infekcijų vadovuose ir yra susijusi su žmogaus seksualiniais įpročiais.

Pienligė dažniausiai pasireiškia įkyriomis išskyromis, perštėjimu, deginimu. Kai kurias moteris ši liga vargina nuolat, jos sunaudoja daugybę medikamentų, o efekto, atrodo, kaip nėra, taip nėra. Tiesa, neretai kurį laiką jos pasijunta geriau, bet tik iki kitų lytinių santykių arba mėnesinių. Kartojantis makšties kandidozei, kartais tampa neįmanomi lytiniai santykiai.

Jų metu skauda, peršti, pasirodo kraujo. Ant varpos pasilieka varškinių masių - tikrai nemalonus dalykas. Todėl norint išvengti pasikartojimų, vyrams patartina po lytinių santykių apsiplauti bent paprastu vandeniu. O gydant dažnai pasikartojančią pienligę, rekomenduojamas ir lytinio partnerio gydymas.

Yra nustatyta labai daug vadinamųjų šios ligos rizikos faktorių. Kitaip tariant, yra daug žmogaus gyvenimo situacijų, kurios makšties grybeliui yra labai palankios. Tai nėštumas, hormoninių kontraceptikų vartojimas, mitybos, sekso ir gyvenimo būdo ypatumai. Pienlige sergama dažniau, jei moteris nemėgsta rupios duonos, augalinio maisto, košių, kefyro, nesaldaus jogurto ir rūgpienio, bet negali gyventi be saldumynų, kečupo, tortų, ledų, gazuotų spalvotų gėrimų, bandelių, visokių maisto papildų. Jei vartoja daug antibiotikų, itin intensyviai prausiasi, jei moteris nuolat kamuoja vidurių užkietėjimas. Taip pat jeigu praktikuoja oralinį arba analinį seksą, o jos partneris gydosi nuo astmos gliukokortikoidais.

Neatsižvelgus į šiuos rizikos faktorius, kitais žodžiais, nepradėjus nuo savęs, pienligės gydymas bus beviltiškas.