Prevencinę apsinuodijimų savaitę organizavusios Apsinuodijimų informacijos biuro vedėjos gydytojos toksikologės Laimos Gruzdytės pastebėjimu, vyresnio amžiaus asmenys dažniau apsinuodija medikamentais.

„Paprastai tokie žmonės ne tik vartoja nemažai vaistų, bet ir neretai pristinga atidumo – antrąkart išgeria tą pačią tabletę arba supainioja vaistus. Itin dažnai tai įvyksta tamsoje, naktį, pavyzdžiui, vietoj širdies lašų išgeriama amoniako“, – sakė specialistė.

Labai dažnai sulaukiama kraują skystinančių vaistų perdozavusių pacientų.

„Nors vaisto dozę paskiria gydytojas, dėl pradėtų vartoti papildomų medikamentų ar gyvenimo sąlygų pokyčių gali pakisti vaisto poveikis. Todėl geriant kraują skystinančius preparatus reikėtų atidžiai stebėti, ar nesišlapinama su krauju, neatsiranda mėlynių, kraujavimo ar kitų kraujo krešėjimo sutrikimus rodančių simptomų“, – pastebėjo gydytoja.

Apsinuodija ir chemikalais

Dėl prastesnio orientavimosi aplinkoje, senatvinės demencijos pagyvenusiems žmonėms didesnė tikimybė yra apsinuodyti ir buitine chemija. Tai lengvai gali nutikti, kai chemikalai laikomi netvarkingai, kartu su maisto produktais.

„Pasitaiko, kai žmona, parsinešusi iš kaimynės valiklio, jį supila į buteliuką, o vyras, palaikęs skystį mineraliniu ar limonadu, jo netyčia gurkšteli. Buvo atvejis, kai senutė prakando skalbimo miltelių kapsulę, pamaniusi, jog tai – saldainis“, – pasakojo L. Gruzdytė.

Senyvų žmonių pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje daugėjo. Higienos instituto specialistai atkreipė dėmesį, kad 2014 m. 60 m. ir vyresni asmenys sudarė 24,4 proc. šalies populiacijos, nors prieš dešimtmetį tokių žmonių buvo 3,2 proc. mažiau. Apie 90 proc. iš jų serga.

Ką daryti apsinuodijus?

Kaip elgtis apsinuodijus, priklauso nuo situacijos, nuo to, kuo buvo apsinuodyta. Vienu atveju gali reikėti nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Kartais apsinuodijusį žmogų pakanka stebėti namuose.

„Bet kuriuo atveju, jei nuodingos medžiagos ar vaisto buvo išgerta, geriausia skambinti į Apsinuodijimų informacijos biurą ir pasitarti su visą parą budinčiu specialistu. Agresyviai cheminei medžiagai praskiesti visada rekomenduojama išgerti ne daugiau stiklinės vandens“, – patarė gydytoja.

Kaip išvengti apsinuodijimo

Nepalikti aplinkoje pavojingų cheminių medžiagų, jas laikyti atokiau nuo vaistų.

Vengti vaistų vartojimo naktį, neperpylinėti jų iš originalių pakuočių, vaistus laikyti kartu su informaciniais lapeliais.

Kasdien vartojamų vaistų nelaikyti su kartais geriamais medikamentais.

Vartojant daug vaistų patariama įsigyti specialias dėžutes, kur vaistai sudedami pagal laiką, datą.

Nekeisti vaistų vartojimo įpročių – jei žmona visada vyrui paduoda tabletes, nereikėtų staiga leisti jam tai daryti pačiam.

Vaistus vartoti, kaip nurodė gydytojas, neužsiimti savigyda.